Készült: 2024.09.19.03:08:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2015.02.26.), 122. felszólalás
Felszólaló Sallai R. Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:44


Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Az maradt nekem, hogy néhány dologra reagáljak, és gyakorlatilag konklúzióként én kimondjam azt, ami szerintem világossá válik: ez az egyezmény rossz a magyar embereknek, rossz a magyar társadalomnak, és rossz a magyar természeti erőforrásoknak. Erről lehet bármennyit vitázni meg lehet sokat beszélni, de összességében nem nagyon mondott a kormánypárt vagy az MSZP olyan tényeket, ami azt támasztaná alá, hogy ez bármiben jó lehet.

Pócs képviselő úr azt mondta, hogy demokráciadeficites az a képviselő, aki tárgyalni sem akar valamiről. Azt tetszett volt mondani, hogy mindenről érdemes tárgyalni. Kérem szépen, ha én elkezdenék önökkel tárgyalni arról, hogy a harmadik Orbán-kabinet távozzon, önök is azt mondanák, hogy nem tudok olyan feltételeket mondani, amit önök elfogadnának. Gondolom, ez így van, körülbelül ugyanez az eredménye ennek.

Az Egyesült Államok nem tud olyat kínálni a magyar társadalomnak, hogy az a magyar embereknek jó legyen. Azért nem tud olyat kínálni ‑ és ez egy baloldali érték, és az MSZP-től is ezt szeretném, ha képviselné ‑, mert hogyha a magyar termelőknek, mondjuk, a martfűi cipőgyár volt maradékaiból létrejött cipőkészítőknek versenyezni kell olyan amerikai gyárakkal, akik fillérekért a harmadik országban gyártatnak mindent, akkor csak egyet érünk el, azt, hogy a magyar munkaerő értékét hogy tudjuk lejjebb nyomni, hogy versenyezni tudjanak. Nem ez a cél.

Az a cél, hogy hogyan tudunk a magyar embereknek egyre több pénzt adni és egyre jobb megélhetést. Az a cél, hogy ne legyünk versenyképesek olyan országokkal, akik más országok, más kontinensek természeti erőforrásait használják ki ahhoz, hogy ők gazdagodjanak gyarmatosítással, lopással, háborúkkal. Ne akarjunk versenyezni olyanokkal, akik kereskedéssel és sáfárkodással szerzik a vagyonukat, hanem próbáljuk meg azt a tisztességes magyar, becsületes életet feleleveníteni, ami értékteremtő munkán alapul. Az önök kormánya, az önök kormányfője ezt ígérte a magyar társadalomnak, és ez az egyezmény ezzel teljes mértékben ellentétes.

Nagy örömmel hallottam Magyar képviselőtársamat, aki szakmai anyagokból idézett, így ezt nekem megspórolta időben, amit ezúton is tisztelettel köszönök, én is ugyanezeket használtam volna. Ajánlom szíves figyelmébe, ugyanezeknek a szervezeteknek kiváló anyagaik vannak az atomenergiáról is, azt is ugyanígy kérem elfogadni (Derültség a Jobbik soraiban.), nagyon-nagyon jó lenne, hogyha ezt ugyanígy tiszteletben tartanák.

Bánki Erik képviselő úr azt mondta, hogy az EU-s forrásoknak a versenyképességre szánt eszközei a következő időszakban azért lesznek nagyon jók, mert felkészítik a magyar gazdaságot, a kis- és középvállalkozói szektort arra, hogy versenyképesek legyenek. Nem tudja felkészíteni és nem is lehet célja. Azt hallottuk a Miniszterelnökséget vezető miniszter úrtól, hogy a vidékfejlesztési források, csakúgy, mint a gazdaságfejlesztési források, a kkv-szektornak fognak menni. Azt ígértük a magyar társadalomnak, illetve azt ígérték önök is ‑ mert az LMP ezt is képviselte, konszenzusban önökkel ‑, hogy a magyar kis- és középvállalkozói szektor megerősítése a stratégiai cél.

Minden egyes tanulmány kimondja, hogy ez a nemzetközi egyezmény bárkinek jó lehet, csak a kis- és középvállalkozói szektornak nem, mert az nem akar külgazdasági célokra termelni. Ez azért fontos, mert ez az egyezmény gyakorlatilag a multinacionális cégek és a hatalmas cégek helyzetét konzerválja. Konzerválja a helyzetét a kkv-kkel szemben, a versenyelőnyét, és soha nem teremti meg azt, hogy az a fajta társadalmi igazságosság, amire a jövedelmek elosztásában szükség lenne, hogy felfele húzzuk a társadalmat, és egyre több jövedelmet biztosítsunk a magyar társadalomnak, ez megteremtődjön.

Ehhez nem lehet szélesebb konszenzust keresni. Mesterházy Attila képviselő úr, amikor még itt volt, mondta, hogy széles konszenzussal kell ezt megtenni. Gyakorlatilag meg kell nézni, hogy mit képviselnek a magyar civilek. Hol vannak olyan magyar társadalmi megmozdulások, amelyek szeretnék ezt az egyezményt? Európában hol látunk olyan megmozdulásokat, amelyek ezt szeretnék? Csak olyan társadalmi megmozdulásokat látunk szerte Európában, akik tiltakoznak ellene. Az ellen látunk folyamatosan civil megmozdulásokat és tüntetéseket, hogy ne jöjjön létre ez az egyezmény.

Tehát összességében azt gondolom, hogy az LMP-nek, akinek fontosak azok a nemzetpolitikai célok, amiket a Fidesz sokszor hangoztatott, hogy megerősítsük a magyar vidéket, a magyar kis- és középvállalkozásokat, a magyar gazdaságot, azt csak úgy tudjuk megcsinálni, ha a magyar gazdaságot nem próbáljuk meg versenyeztetni olyan társadalmakkal vagy egy olyan országgal, vagy egy olyan világgal, amelyik semmilyen korrekt szabályozást, emberi jogokat vagy mást nem tart be.

(15.20)

Nekünk nem kell versenyeznünk. A nemzetállamban való gondolkozás kérdése ez a szempont. Akarunk-e úgy kereskedni, hogy Magyarországon megtermeljük a magyar emberek számára szükséges anyagokat, élelmiszert, biztosítsuk az élelmiszer-biztonságot, megteremtsük a helyi piacokat? És ha ebben lenne nemzeti konszenzus, akkor a politikai pártok szerepe már kisebb lenne, mert azt mondhatnánk, hogy lehet ideológiáról vitázni, hogy mit csinálnánk így a támogatáspolitikában vagy úgy a támogatáspolitikában, de legalább abban egységnek kellene lenni, hogy a külföld behatása a kereskedelmünkre alapvetően csak rossz lehet, csak rosszat hozhat, és nem biztosíthatja azt, hogy a magyar emberek és a magyar társadalom fel tudjon emelkedni arra a szintre, amire fel kellene hogy emelkedjen.

Nagyon sok szó esett a GMO-król. Nem szeretném ismételni egyik képviselőtársamat sem. Az első kétpercesemben idéztem: az EU és Kanada közötti egyezményben a GMO nincs benne, hanem szó szerint az szerepel, hogy a biotechnológiai termékekre vonatkozó szabályozás által a kereskedelemre gyakorolt negatív hatások minimalizálása az egyezmény célja. A kereskedelmi hatásokra gyakorolt negatív szabályozás csökkentése. Ez a környezetvédelem, ez a természetvédelem, az egészségbiztonság és minden ilyesmi. Mindaddig, ameddig az EU és Kanada között ilyen egyezmény létezik, addig ez Damoklész kardjaként itt marad a magyar társadalom feje fölött. Én nagyon-nagyon tisztelem azt, hogy szavakban mit mond a GMO-ellenességről a magyar kormány, de tettekben csak úgy lehet fellépni, ha határozott nemmel és elutasítással vagyunk egy ilyen egyezmény és kezdeményezés felé.

Arra kérem kormánypárti képviselőtársaimat, hogy nézzék meg a saját választási ígéreteiket, a Fidesz következetes álláspontját a magyar gazdaságról, a magyar vidékről és a magyar társadalomról, és gondolkozzanak el azon, hogy ez az egyezmény miben szolgálhatná azokat az ígéreteket és ezeknek az embereknek az érdekeit. Miben lehetne jobb? Könnyebben kerülne ide a Nike cipő? Mi az, ami miatt jobb lenne a magyar embereknek, ha ez az egyezmény létrejönne? A magyar piacra kell termelnünk, a magyar gazdaságot kell erősítenünk.

Azt kérem a kormánypárti képviselőktől, eltérően Farkas képviselőtársamtól, hogy lehetőleg ne is kerüljön a parlament elé ilyen. Ezt valahol ott kell elzárni, hogy ne jöjjön a Ház elé, és ne akarjunk erről tárgyalni. Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai