Készült: 2024.09.22.20:01:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2001.03.06.), 205. felszólalás
Felszólaló Várhegyi Attila (Fidesz)
Beosztás a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának politikai államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:01


Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁRHEGYI ATTILA, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! Elnök Úr! Tisztelt Ház! A magyar kulturális élet vitathatatlanul nagy értéke az a majd három évszázados folyóirat-hagyomány, amely mind a mai napig meghatározó eleme maradt a magyar szellemi életnek.

Nálunk nem az egyetemek, nem a rádió, nem a civil klubok töltik be az azonos érdeklődésű, filozófiájú alkotótáborok fórumának a szerepét, hanem a patinás folyóiratok, még akkor is, ha időközben, a politikai változásokkal párhuzamban, a hangsúlyok módosultak. A polgári kormány megalakulásakor "Az új évezred küszöbén" címmel megjelent a kormányprogramban a Nemzeti Kulturális Alap átalakítása, amely a legfontosabb feladatok között szerepelt. Az Országgyűlés tavaszi ülésszakán el is érkezünk ennek a kulturális élet szempontjából kétségkívül meghatározó törvénynek a módosításához.

Tisztelt Képviselő Úr! Való igaz, hogy a kormány rendkívüli figyelmet szentel folyóiratok, tánc, színház és egyéb képzőművészeti ágak, illetve más kulturális területek támogatására. Éppen ezért már a jelenlegi támogatási rendszerben is megfigyelhető a folyóiratok, illetve a folyóirat-kiadási szakkollégium évről évre növekedő pénzügyi forrásainak a bővülése.

Engedjék meg, hogy ezt néhány konkrét példával is alátámasszam! Az idei év során a folyóirat-kiadási szakkollégium az előző évihez képest 50 millió forinttal, tehát több mint 26 százalékkal nagyobb összeggel gazdálkodhat, amit éppen a gazdasági növekedés tett lehetővé. Ebben a megemelt összegű költségvetésben kiemelt szerepet kap a gyermekirodalom és a határon túli folyóiratok megsegítése. Új elem továbbá az is, miszerint törvénymódosítással elérhető lesz, hogy a működési költségek nagyobb hányada legyen elszámolható, ezzel is előmozdítható a kedvezőbb pénzügyi helyzet. Előremutató és biztató a támogatási rendszerben, ha egy-egy adott földrajzi régió magáénak vallhatja a lapokat, s ezt bőkezű támogatással is érvényre juttatja. Állandó téma, vajon sok vagy kevés az irodalmi lap.

 

 

(15.00)

 

 

Valószínűleg a nemzeti kulturális alapprogramnak is ezzel a kérdéssel kell időről időre szembenéznie. Mindazonáltal tudjuk, hogy bár nem egyedül a régebbi alapítású lapok közül, de a Kortárs valóban komoly gondokkal küzd. El kell azonban mondanom, hogy összehasonlításban a Kortárs mindig a támogatási összegek listavezetője volt. Az elmúlt esztendőben működési költségeinek több mint 50 százalékát az NKA, illetve a miniszter úr saját keretéből közösen finanszírozta. Az a 10, illetve 4,5 millió forintos hozzájárulás, amelyet a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma biztosított, a legmagasabb volt a tavalyi év során. Bízunk benne, hogy ez az idén sem lesz másként, és ez a támogatás lehetővé teszi, hogy a Kortárs című irodalmi és kulturális folyóirat, az eddigi magas színvonalat megtartva, továbbra is kulturális életünk patinás színfoltjaként működjön.

Csak meg szeretném említeni, hogy az 1998-99. és a 2000. évben, tehát három esztendő alatt kilenc alkalommal a Kortárs számára 43 millió 640 ezer forint támogatást adott a minisztérium. Nyilvánvaló, hogy még ez sem biztosítja azonban minden évben a technikai fejlesztést, a fiatalítást, újabb kollégák aktívabb bevonásának lehetőségét. Belső megújulásának, kétirányú folyamatnak is el kell indulnia, hiszen a kulturális politika célja kettős: egyfelől serkentenie kell a polgárokban a kulturális javak iránti igényt, másfelől gondoskodnia kell arról, hogy a kulturális igények magas színvonalon legyenek kielégítve. (Nagy zaj.)

Tisztelt Képviselő Úr! A polgári kormányzat célja, hogy a Nemzeti Kulturális Alap felülvizsgálatát követően forrást biztosítson a ma alkotóinak és hozzájáruljon a nemzeti kulturális örökség megőrzéséhez, méltó bemutatásához és fejlődési lehetőségeinek biztosításához. Ehhez kérem a tisztelt Ház támogatását. A képviselő urat pedig szívesen látjuk a program előkészítésében.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai