Készült: 2024.09.19.20:51:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (1999.04.12.),  23-27. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 6:15


Felszólalások:   19-23   23-27   27-31      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Szájer József frakcióvezető úr, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

DR. SZÁJER JÓZSEF (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ez év februárjától a Magyar Országgyűlés új munkarend szerint ülésezik.

A fiatal magyar demokrácia első évtizedének végén a polgári koalíció fontosnak tartotta, hogy a parlament kiegyensúlyozottabban és hatékonyabban működjön, hogy jobb törvények születhessenek az ország Házában. Ennek keretében az Országgyűlés az eddigi hetenkénti kétnapos ülésről áttért a háromhetenkénti ötnapos ülésezésre. Ebben a strasbourgi Európa Parlament gyakorlatát tekintettük példának, ahol egyébként négyhetes rendben üléseznek.

Az eddigi tapasztalatok igazolták az előzetes várakozásainkat, a parlamenti bizottságok (Moraj az SZDSZ padsoraiból.) minden eddiginél alaposabban tudták megtárgyalni a javaslatokat. Talán a legfontosabb eredménye ennek az új rendnek talán az, tisztelt képviselőtársaim, ezáltal több lehetősége nyílik a képviselőknek arra, hogy a polgárokkal találkozhassanak és megismerhessék a véleményüket.

Valószínűleg ez az oka annak is, hogy a polgárok többsége támogatja az új parlamenti ülésrend bevezetését (Derültség az SZDSZ padsoraiból.) a rendelkezésünkre álló közvélemény-kutatási adatok szerint. (Taps a Fidesz padsoraiból, közbeszólások ugyanonnan: Így van!) Épp ez tette lehetővé egyébként, hogy az egyes ellenzéki pártok hosszú szünet után szóba álljanak az emberekkel. (Közbeszólás az SZDSZ padsoraiból: Polgárok!) Ez azért is fontos, mert az eltelt nyolc hónap politikai vitáiban rendre olyan álláspontokat foglaltak el, amelyek az ország polgárainak az érdekeit sértették: nem támogatták a tandíj eltörlését, nem támogatták a gyermekek utáni adókedvezményt vagy a gyed újbóli bevezetését sem. (Moraj az MSZP és az SZDSZ padsoraiból.) Bízunk abban, hogy a polgárokkal való párbeszéd (Horn Gábor: Szegény polgárok!) parlamenti munkarendben megnyíló lehetőségei felülvizsgálatra késztetik, tarthatatlan álláspontjaiktól eltántorítják az ellenzéki pártokat.

Azt javasoljuk, tisztelt ellenzéki képviselőtársaink, hogy kövessék a Fidesz-Magyar Polgári Párt gyakorlatát, és ne csak az év egyetlen napján, hanem a többi 364 napon is tartsák a kapcsolatot az emberekkel! (Moraj az MSZP és az SZDSZ padsoraiból.)

Tisztelt Ház! Az új parlamenti tárgyalási rend ez idáig azt is biztosította, hogy a tavaly decemberben a parlamentben közösen megállapított törvényhozási terveket sikerült végrehajtani, s a tavaszi ülésszak további teendői is maradéktalanul elvégezhetőek. (Szabados Tamás közbeszólása.) A gyakorlatban tehát beigazolódtak, tisztelt képviselőtársaim, az új rend előnyei. (Közbeszólás az SZDSZ padsoraiból: Csak egy kis baj van! - Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Így van!)

Tisztelt Ház! Az Alkotmánybíróság minapi döntésével az is bebizonyosodott, hogy az új eljárásrend az alkotmányosság szigorú próbáját is kiállta. (Derültség és taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban. - Közbeszólások ugyanonnan: Hú!) Az ítélet világosan kimondta: "Annak eldöntése, hogy az ülések milyen rendszerességgel kövessék egymást, az Országgyűlés és nem az Alkotmánybíróság hatáskörébe tartozik." (Moraj az MSZP és az SZDSZ padsoraiból.) Csak azt a követelményt szabta, hogy az ülések közti idő ésszerű hosszúságú legyen, és ez akkor ésszerű - idézem az Alkotmánybíróság ítéletét -, ha "az így megállapított ülésezési rend biztosítja, hogy az Országgyűlés maradéktalanul el tudja látni az alkotmányban meghatározott feladatait."(Szalay Gábor: A kétharmadot idézd, Józsi!) A határozat egyértelműen leszögezi - ismét idézem -: "Az Országgyűlés folyamatos működése nem jelent folyamatos ülésezést."

Tisztelt Ház! Ezekből az idézetekből is világos - szemben a gyakran elhangzó ellenzéki érveléssel -, hogy az Alkotmánybíróság ítélete nem hogy nem mondta ki az új rend alkotmányellenességét, de annak jogi alapjait éppen hogy megerősítette. (Derültség az SZDSZ padsoraiból, közbeszólás ugyanonnan: Jaj!) Nem is mondhatta ki egyébként ezt, mert az indítványozó ellenzéki képviselők ezt nem kérték, nem is merték kérni az Alkotmánybíróságtól, tisztelt képviselőtársaim (Taps a Fidesz padsoraiból.) a beadványukban. Amit az Alkotmánybíróság kimondott, az nem más, mint hogy az előző kormány idején az alkotmányügyi bizottság kormánypárti elnöke vezetésével elfogadott Házszabály hiányosságokban szenved.

Tisztelt Ház! Az elmúlt napokban ellenzéki képviselők, köztük épp az alkotmányügyi bizottság egykori - ma ellenzéki - elnöke több parlamenti tisztségviselő lemondását követelték, eléggé méltatlan stílusban egyébként. A Fidesz-frakció szerint ha az alkotmánybírósági döntés után valakinek le kell mondania, az éppen az alkotmányügyi bizottság egykori, SZDSZ-es elnöke! (Taps a Fidesz padsoraiból.)

Tisztelt Ház! A dolgok mennek a maguk rendjén s útján. Frakciónk kezdeményezésére a múlt héten az ügyrendi bizottság albizottságot hozott létre. Bízunk abban, hogy ebben az albizottságban az ellenzéki képviselők is részt vesznek, és megszülethet a megegyezés. Fontos lenne ugyanis, hogy miközben az ország határaitól pár szár kilométerre, Koszovóban etnikai tisztogatás folyik, Magyarországot pedig az évszázad legnagyobb árhulláma sújtja, az álviták végre átadják a helyüket a polgárokat valóban érdeklő kérdéseknek! (Dr. Kóródi Mária: Azért kellene itt ülnünk a parlamentben minden héten! - Kuncze Gábor: Szégyelld magad!)

Köszönöm hogy meghallgattak. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Megkérdezem, a kormány nevében kíván-e valaki szólni. (Közbeszólás az SZDSZ padsoraiból: Halljunk egy újabb értelmezést! - Nincs ilyen jelzés.) Jelentkezés nem történt. (Jelzésre:) Mégis van! Kérem Dávid Ibolya igazságügy-miniszter asszony gépét bekapcsolni! Megadom a szót Dávid Ibolya igazságügy-miniszter asszonynak.

 

(14.20)

DR. DÁVID IBOLYA igazságügy-miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Miután ebben a tárgyban még egy napirend előtti felszólalás lesz, ezért a kormány véleményét a kettőről egyszerre kívánom elmondani.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Szintén napirendi előtti felszólalásra jelentkezett Csurka István frakcióvezető úr, Magyar Igazság és Élet Pártja. Megadom a szót. (Horn Gábor: A kormányt támogató Csurka!)




Felszólalások:   19-23   23-27   27-31      Ülésnap adatai