Készült: 2024.04.26.08:36:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (1998.09.29.),  111-119. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:23


Felszólalások:   103-111   111-119   119-125      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Dr. Medgyasszay László úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselője, kérdést kíván feltenni az igazságügy-miniszternek. A képviselő urat illeti a szó.

 

DR. MEDGYASSZAY LÁSZLÓ (MDF): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Asszony! A leköszönt kormány hagyatékának leltározása során újabb teherre lelhettünk ebben a hónapban. Az Alkotmánybíróság 36/1998. számú - egyébként véleményem szerint helyes határozata - súlyos kihatásokkal járó döntést tartalmaz. Megállapítja, hogy a helyi önkormányzatokról szóló törvény egy bizonyos rendelkezésének alkalmazása során alkotmányos követelmény, hogy az önkormányzatok a gázközművagyon körében a vagyon valóságos értékének megfelelő juttatásban részesüljenek.

Mostani kérdésem nem az alkotmányőrök határozatának privatizációs következményeire irányul, hanem annak a jogalkotást illető kritikájára. Mintegy másfél évvel ezelőtt, akkor még ellenzéki képviselőként, egy napirend utáni felszólalásomban kifejtettem, hogy az Országgyűlésnek erőfeszítéseket kell tennie a jogselejtgyártás elkerülése, de legalább mérséklése érdekében. Az Alkotmánybíróság jelen döntése is igazolja, hogy akkori véleményem és álláspontom helyes volt, mert az akkori igazságügy-miniszter keményen - vastagon keményen (Derültség a jobb oldalon.) - visszautasította véleményemet.

Ha a gázvagyon privatizációja az alkotmány előírásainak megfelelő törvény alapján történt volna, nem rövidülnek meg az érintett önkormányzatok, és nincs a jelenlegi helyzet, azaz az 1995. évi LXX. törvényt kellett volna megfelelően megalkotni.

Az 1994-98. közötti jogalkotást elemi ismeretekre oktató határozat folytán kénytelen vagyok két kérdést megfogalmazni:

Hogyan kerülhető el a jövőben az ilyen, jogalkotá

snak még csak nagy jóindulattal is alig nevezhető felelőtlen eljárás?

Kik fizetik a súlyos pótvizsgadíjat, amely abból adódik, hog

y az előző kormányzat elkapkodott döntését az Alkotmánybíróság ismétlésre utasította?

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót az igazságügy-miniszter asszonynak.

 

DR. DÁVID IBOLYA igazságügy-miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Képviselő Úr! Sajnos született egy rossz döntés 1995-ben, amelynek közvetlen okait két percben boncolgatni rendkívül nehéz lenne. Egy azonban egészen biztos, hogy a Horn-kormány felkészületlensége volt az, amelynek következtében az utolsó percben - miután nem volt elképzelése arról, hogy az önkormányzati törvénynek megfelelően hogyan kellene eljárni - született meg egy olyan kiegészítés, amely arról szólt, hogyan bújjon ki a kormány az alól a felelősség alól, hogy az önkormányzatokat megfelelő gázművagyonnal vagy abból való résszel el kellene látni.

A rossz megoldás hátterében azonban két dolog biztosan volt: az egyik a jogszabályi, a másik a gyakorlatnak betudható háttér.

 

 

(15.00)

 

A jogszabályi háttér az, amely meggyőződésem sz

erint jogalkotási törvényünk hiányosságából ered, ezért kérem tisztelettel a képviselőtársaimat, hogy ha ide kerül a jogalkotási törvény, akkor ez az eset is jusson eszükbe, hogyan lehet például egy ilyen horderejű törvénynél - hogy az Alkotmánybíróság döntését idézzem - olyan helyzetbe kerülni, hogy az Igazságügyi Minisztériumnak nem volt lehetősége támpontokat adni a törvény értelmezésére, így született meg a megoldás.

A másik, a rossz megoldás hátterében az a gyakorlat áll, amely elég hosszú időn keresztül gyakorlat volt az Országgyűlésben, hogy igazán nagy horderejű kérdése

kben az utolsó percben, sokszor kapcsolódó módosító indítvány formájában, mindenféle külső ellenőrzés nélkül, koncepciójában születtek új jogszabályok, illetőleg új jogszabályi előterjesztések.

Az előterjesztés is azt bizonyítja, hogy bizony súly

osan gondatlan törvény-előkészítési eljárás folyt, amely a gazdasági, a számszaki és az alkotmányjogi követelményeket alapvetően nem vette figyelembe. Hogy ez hogyan kerülhető el, ehhez nyilván kell egy nagy adag szerencse, amellé azonban módosítani kellene a jogszabályt, a gyakorlatot így kellene kialakítani, figyelembe kellene már venni az Alkotmánybíróság kilencéves gyakorlatát, és azt az igazságügyi minisztériumi apparátust, amely elég nagy szakértelemmel lett volna elődeink segítségére is abban, hogy ismételten elkerüljünk egy alkotmánysértő döntést.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Medgyasszay László képvis

elő úrnak.

 

DR. MEDGYASSZAY LÁSZLÓ (MDF): Tisztelt Miniszter Asszony! Igen, a múltból tanulni kell, és a Győr-Moson-Sopron megyében lévő érintett önkormán

yzatok, amelyek elsősorban a választási körzetemben vannak, türelemmel várták az Alkotmánybíróság döntését, és türelemmel várják most a kormány döntését a probléma megoldása érdekében.

Nagyon fontos az, hogy a jövőben a kormány és a kormány mögött álló parlamenti többség ne folytassa a jogselejtgyártást, és lehetőleg minimumra, nullára csö

kkentse azt. De épp olyan fontos az is, hogy megvalósuljon az a miniszterelnök úr által éppen tegnap felvázolt elképzelés, amely a kormány és az önkormányzatok együttműködését célozza meg. Én nagyon szeretném, hogyha ebben az ügyben is már - és talán ebben az ügyben elsőnek - megvalósulna az önkormányzatok, a pártállásra való tekintet nélküli önkormányzatok és a kormány együttműködése, és úgy a jogalkotás, mint a gyakorlati végrehajtás területén az önkormányzatok számára is megnyugtató és hasznos megoldás születne.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Dávid Ibolya igazságügy-miniszter asszonynak.

 

DR. DÁVID IBOLYA igazságügy-miniszter: Köszönöm szépen. Kérdésére tovább válaszolva, hogy ki fizeti a pótvizsgadíjat, egy mondattal szeretnék még visszatérni. Nyilvánvalóan az eset tanulsága az, hogy mások vizsgáztak rosszul, de mi - a kormány, a költségvetés és mindannyian, az önkormányzatok és az állampolgárok - fogjuk megfizetni azt, ami ennek káros következménye, miközben az elmúlt három évben az alapul szolgáló vagyont privatizálták.

A kormány két héttel ezelőtt, az Alkotmánybíróság döntése után hozott egy határozatot. Ebben a határoza

tban két lényeges pont van: teljeskörűen fel kell mérni a gázközművagyont, és februárig a kormány javaslatot fog tenni a célszerű megoldásra az Országgyűlésnek.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Áttérünk az

interpellációk tárgyalására.

Hajdu László képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselője, interpellációt nyújtott be a belügym

iniszterhez: "Miért nem kap 168 települési önkormányzat céltámogatást az 1998. évtől?" címmel. Hajdu László képviselő urat illeti a szó.

 




Felszólalások:   103-111   111-119   119-125      Ülésnap adatai