Készült: 2024.09.20.09:30:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2019.11.25.), 204. felszólalás
Felszólaló Dr. Apáti István (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:31


Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. APÁTI ISTVÁN (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A Mi Hazánk Mozgalom tiltakozik a felnőttképzés és szakképzés nemrég elfogadott szabályai ellen. Ez az átfogó és nagyon kedvezőtlen irányú módosítás érinti a szakképzésben tanulókat, a szakképzésben dolgozókat, a felnőttképzésben dolgozókat, azokat a felnőtteket, akik szeretnének élni az életen át való tanulás lehetőségével, és ezt számukra most ellehetetleníti a kormányzat, illetőleg érinti azokat a többségében kis- és közepes vállalkozásokat, amelyek gyakorlatilag tönkremennek. Ezenkívül az elfogadott szabályok sértik a vállalkozások szabadságának alapelvét, sértik az iskola vagy oktatási intézmény szabad megválasztásának alapelvét, illetőleg a józan paraszti észből is fakadó gazdaságosság és hatékonyság elveinek sem felelnek meg. Ezekhez szeretnék néhány rövid gondolatot fűzni, hogy bemutassam így, áttekintő jelleggel, hogy totális képtelenség az, amit önök a gyakorlatban is majd keresztül szeretnének vinni.

(15.50)

A vállalkozások szabadságának alapelve azért sérül, mert kimondva vagy kimondatlanul  persze az önök szokásához híven inkább kimondatlanul , a felnőttképzéssel foglalkozó vállalkozások gyakorlatilag ellehetetlenülnek, tönkremennek, és az ott dolgozók munkaviszony, megbízási viszony vagy vállalkozói jogviszony keretében óraadókká kerülnek átminősítésre, legfeljebb óraadóként tudnak majd az állami rendszerben elhelyezkedni.

Csak hát itt nagyon sok probléma fölmerül, és akár milliárdos vagy tízmilliárdos garantáltan elbukott kártérítési pereknek néz elébe a kormányzat. Ugyanis mi lesz a most már így értelmetlenül kifizetett vállalkozási költségekkel? Mi lesz azokkal a forrásokkal, amelyeket ezek a vállalkozók fejlesztésekbe forgattak, visszaforgatva, befektetve újra a korábban képződött hasznukat? Vagy még rosszabb esetben fejlesztési hiteleket vettek fel. Ki fogja nekik megtéríteni az okozott kárt? Ki fogja megfizetni számukra a költségeket, ki fogja megtéríteni az elmaradt hasznukat, ki fogja majd helyettük fizetni azokat a fejlesztési hiteleket, amelyeket az eddig meglévő szabályozásban bízva ők fölvettek?

Azt szeretném önöktől kérni, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, hogy legyenek kivételesen empatikusak, és képzeljék el, hogy a saját vállalkozásukat  dolgozzanak bármilyen szakterületen, vagy legyenek ezek a vállalkozások bármely szakterületet érintőek  egy törvényalkotással hirtelen lefejezik, és az életük munkája, az életük értelme gyakorlatilag elvész, és lehetetlen helyzetbe kerülnek. Nem ez az első hivatásrend, nem ez az első szakma, amelyet gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra lefejeznek és tönkretesznek. Maximum 2021 decemberéig tevékenykedhetnek ezek a vállalkozások, addig még valószínűleg életben tudnak maradni, utána garantált, hogy rövidebb vagy hosszabb idő alatt tönkremennek.

S mi lesz az eddig megszerzett jogokkal, a felnőttképzési engedélyekkel, a vizsgaszervezői engedélyekkel, amelyek gyakorlatilag jóhiszeműen szerzett és gyakorolt jogként kerültek a jogosultak kezébe? Ezek is teljes mértékben értelmetlenné válnak.

Aztán mi lesz azokkal a felnőttkorú honfitársainkkal, akik most már nem tudnak majd élni az iskola szabad megválasztásának lehetőségével? Persze papíron ez a lehetőség megmarad, de mivel az ágazati képzőközpontok a nagyobb városokban vannak, nemes egyszerűséggel az utazási, a logisztikai nehézségek is meg fogják a legtöbb felnőttkorú, de tanulni vágyó magyar embert gátolni abban, hogy szabadon megválasszák azt a képzési formát vagy azt a képző intézményt, ahol pluszszaktudást vagy alapszaktudást szeretnének szerezni. Ilyen módon az egész elfogadott, átgondolatlan, az önök legrosszabb szokásait, töretlen hagyományait ismét megmutató módon erőből keresztülvitt szabályozás gyakorlatilag ellehetetleníti az életen át tartó tanulás lehetőségét.

S hogy mennyire gazdaságtalan és mennyire ellentmond a hatékonyság alapelveinek is, azt nemcsak az mutatja, hogy a tanulni vágyó felnőttek utazási, logisztikai nehézségekkel szembesülnek, hanem egész egyszerűen idejük sem lesz arra, hogy az állami rendszerben szerezzenek adott esetben kétszer-háromszor annyi idő alatt szaktudást, mint amennyi idő alatt ezektől a cégektől megszerezhetnék a felnőttképzés keretében. Nem beszélve arról, hogy a tananyag gyakran változik, amihez a vállalkozások könnyebben alkalmazkodnak, hiszen az állami rendszer teljesen rugalmatlan. S akkor még nem beszéltünk a pedagógusok munkavállalóvá történő átminősítéséről, az ehhez kapcsolódó jogfosztottságról és nehézségekről.

A Mi Hazánk Mozgalom azt kéri önöktől, hogy helyezzék ezt hatályon kívül, és nyújtsanak be egy új, életképes, a szakma és a magyar emberek többségének érdekeit szolgáló törvényjavaslatokat, mert ez így csak egy szűk, valószínűleg hátsó szándékokkal bíró körnek áll érdekében, hogy az az őrület, amit önök elfogadtak, ebben a formában hatályba lépjen. Semmiféleképpen nem javasoljuk ezt önöknek. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai