Készült: 2024.09.20.01:24:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2019.11.25.), 202. felszólalás
Felszólaló Hajdu László (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HAJDU LÁSZLÓ (DK): Tisztelt Ház! Választókerületem egyik büszkeségéről, az idén fennállásának 25. évfordulóját ünneplő rákospalotai Szilas Néptáncegyüttesről szeretnék szólni röviden.A XV. kerület a hagyományos palóc kultúra övezetéhez tartozik. Rákospalotát régtől fogva, egészen a XIX-XX. századig palócok lakták. A palotai folklór népviselet és hiedelemvilág erős palóc vonásokat mutat, tájszólással is beszélnek a régi palotaiak. A legutóbbi időkig fennmaradt különösen az „á” hang használatán alapuló nyelvjárás. Mindezek következtében emlegették Rákospalotát a legdélibb palóc faluként. Több mint száz éve módszeresen ápolják, ápoljuk ezeket a hagyományokat, helytörténeti múzeumunkban erről tekintélyes mennyiségű írásos emléket őrzünk.

A rendszerváltást követően újjáalakult a régi hagyományokat követő, formalizált szervezetei közül a palotai parasztemberek számára legfontosabb és legfájóbb hiányt jelentő, a túlbuzgó helyi hatalom által anno, korábban működni nem engedett rákospalotai gazdakör. Elnöke Dudás Lajos evangélikus parasztgazda lett, aki presbiter, és villamosmérnöki diplomával rendelkező, de igazi, helyi parasztember. Mára a kerület díszpolgára, és már fiatalok váltották őt föl. Ő az alapító elnöke ennek a gazdakörnek, és egyben a táncegyüttesnek is. Volt polgármesterként annak idején fölkeresett engemet azzal, hogy kapják vissza a Deák utcában lévő helyiséget, ami valamikor a gazdakör kultúrháza volt. Természetesen ennek a kérésnek eleget tettünk, noha alig hittük el azt, hogy ennyi évtized után képes újra ez a hagyomány életre kelni, és lássuk: igen.

A gazdakör fiataljai kezdték a 90-es évek elején rendszeresen újra megszervezni a szüreti bálokat, megemlékezni nemzeti és egyházi ünnepekről, és ezek alkalmával újra hordani a nagyszülőknek a népi viseleteit, új népi viseleteket kerestek, amelyek a palóc területen használatosak, és a Szilas Néptáncegyüttes egyre több fiatalt, egyre több támogatót tudott maga mellé állítani.

A csoport a hozzá csatlakozó, Budapest más kerületeiből is érkező fiatalok révén folyamatosan növekszik, említésre méltó például az újpesti Babits Mihály Gimnázium diákjainak csoportja. Ma már közel 150 aktív tagjuk van, több kategóriában táncolnak a fiatalok. Munkájukat a régi, már nem aktív táncosok is segítik. A létszámnövekedés utánpótláscsoportok elindulását is lehetővé tette, és ma már kis csoportokban és nagyobb csoportokban is munka folyik az egyesületben.

Az önkormányzat anno, 25 évvel ezelőtt 500 ezer forint/év támogatással segítette az életre kelését az egyesületnek, ma már 10 millió forint a támogatás, amivel tudjuk segíteni az egyesület munkáját. Az egyesület, amely egy együttes, annak a segítésével, úgy gondolom, hogy viszontszolgáltatásokat is kapunk. Kulcsfontosságú résztvevői a rákospalotai helyi rendezvényeknek, nemzeti, egyházi megemlékezéseknek.

A kerület volt polgármestereként, országgyűlési képviselőként büszkék vagyunk arra, büszke vagyok személyesen is arra, hogy különböző fesztiválokra meghívják őket. Számos fesztiválon győztesek, és a ma már önálló, 7. alkalommal megrendezett Szilas Táncfesztivált magunk is képesek vagyunk megrendezni. Ez az együttes, amely kiváló minősítést kapott több alkalommal az országos szervezetektől, a 25 év alatt az előző 40 év elhanyagolt népi hagyományainak ápolásában kiválót alkotott. Nekik szerettem volna emléket állítani. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai