Készült: 2024.09.21.18:13:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2019.11.25.), 200. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:53


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az öntözéses gazdálkodásról szóló törvényjavaslat vitájában az LMP egyedül maradt a kisebbségi véleményével. A vita során kaptam hideget-meleget. Egy gondolat azonban különösen megragadott, amely szerint nem vettem észre, hogy a forgalommal szemben megyek az autópályán. Érdekes azonban, hogy a velem szembejövőknek sem jut eszébe, hogy esetleg ők tévedtek rossz sávba. Pedig én úgy látom, hogy pontosan ez a helyzet napjainkban, és ebben a tekintetben az öntözés kérdése csak egy a sok közül. Mert bizony ma az egész világ szembe megy azokkal a kevesekkel, akik az ökológia elvei és értékrendje szerint ítélik meg világunk gondjait.A partikuláris szakmai tudás, a partikuláris érdekek és az ezt kiszolgáló szakpolitikák és politika mennek szemben a rendszerszemléletű ökológiai megfontolásokkal, a jövő nemzedékek és önmagunk létérdekével. Amíg volt egyáltalán környezetpolitika, addig az ilyen megoldásokat, mint az öntözés, ily módon cső végének nevezte, jelezve, hogy nem az okozatot, hanem az okokat kellene kezelni. Igen, akkor is csak jelezte, de nem nyúlt az okokhoz, és mivel nem tette, és azóta igazából még nem tesszük, helyi problémáink globálissá bokrosodtak.

Teszek még egy kísérletet arra, hogy meggyőzzem önöket a kérdés rendszerszemléletű megközelítésének szükségességéről. A kérdés beágyazottsága globális, regionális, Kárpát-medencei, országos, helyi, mindez pedig a vízkörzés, a vízgazdálkodás, a talajművelés és az ökoszisztéma-szolgáltatások tükrében értelmezendő. A feladatok sorrendisége így az okok felől a cső vége felé haladva a következő. Először is: nemzetközi felismerés és erőfeszítések szükségesek ahhoz, hogy a globális vízkörzést, a megbolygatott, globális csapadékszállító szalagokat helyreállítsuk, az ezt a mechanizmust biztosító globális erdőborítást fenntartsuk és regeneráljuk.

(15.40)

Másodsorban: regionális, határainkon átnyúló egyezségekre van szükség ahhoz, hogy a tengerektől a szárazföld belsejéig húzódó kék folyosókat kísérő galériaerdőket, azok folytonosságát helyreállítsuk és a csapadékszállító rendszer mezőstruktúráját rekonstruáljuk.

Harmadik: Kárpát-medencei szintű intézkedésekre van szükség, hogy a korábban elhibázott, a medence kiszáradásához vezető vízrendezéseket újragondoljuk, a medence vízmegtartásáról gondoskodjunk.

A következő: hazai intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy az alacsony ökoszisztéma-szolgáltatásokhoz vezető szántóföldi kultúrákra alapozott mezőgazdaság szerkezetét átalakítsuk, és javítsuk hazánk természetes vegetációval való borítottságát.

Ötödik: fel kell számolni a talajszerkezet romlásához, a talaj biodiverzitásának pusztulásához vezető talajforgatásos és kemizált technológiákat, át kell állni a folytonos mezőgazdaság talajkímélő megoldásaira.

A következő: a talajkímélő, talajmegújító technológiák bevezetésével helyre kell állítani talajaink vízmegkötő és víztartó képességét.

És végül: ha mindezek után mégis szükség lesz mesterséges vízpótlásra, azt szigorú szabályok közé szorítva, az adott agroökológiai adottságokra való tekintettel lehetne csak megtenni. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai