Készült: 2024.09.22.09:23:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2015.05.26.),  215-224. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba vétel
Felszólalás ideje 15:30


Felszólalások:   201-214   215-224   225-238      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! A döntésre a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! A Jobbik képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön az ápolók valódi megbecsültségének visszaállításáról, H/4685. számú határozati javaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt a Népjóléti bizottság elutasította.

Ezzel kapcsolatban elsőként megadom a szót Lukács László György úrnak, aki az előterjesztők nevében ötperces időkeretben kíván felszólalni. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Jobbik Magyarországért Mozgalom a tárgysorozatba vételre váró, az ápolók valódi megbecsülésének visszaállításáról szóló határozati javaslatát a következőkkel ajánlja az önök figyelmébe.

Az ápolók valódi megbecsülésének visszaállítására több út áll lehetőségre, illetve több út adatott meg, amelyeket lehet követni. Ezek közül az egyik út, hogy a költségeket nem kímélve, a költségvetési forrásokat használva, pénzt szánva javítjuk azokat a körülményeket, amelyek jelenleg az ápolók munkakörülményeit, béreit és az utánpótlását érintik. Illetve lehet olyan utat is választani, amely nem kerül különleges költségvetési kihatásba, nem kerül a költségvetésnek számottevő teherbe, és ezzel az úttal lehet elérni ugyanazt, hogy a társadalmi megbecsüléshez vezető úton előrébb jussunk.

De a valódi megbecsülés elérhető úgy is, hogy ha maguk az ápolók, maguk az egészségügyi szakdolgozók mennek ki és keresik ezt az utat. De elérhető úgy is, hogy mi, politikusok, álljunk akár a baloldalon, álljunk akár a jobboldalon, lehetőségeinkhez képest itt az Országgyűlésben egyetértve támogassunk egy olyan javaslatot, amelyet most önök elé a Jobbik javasolt, illetve amelyet a Jobbik letett az asztalra. A javaslat érdemi pontjai természetesen arról az őszinteségről és arról a komoly gondolkodásról tanúskodnak, amellyel a Jobbik az ápolók helyzetét közelítette meg, és amellyel felelősségteljesen ehhez a témához hozzá kíván állni.

Maga az alaphelyzet teljesen érthető mindenki számára. Most már több mint egy hónapja zajlik, mert álláspontom szerint még azóta sem ért véget, az úgynevezett ápolói vagy pongyolán fogalmazva nővértavasz, amelyben az ápolók megfogalmazták azokat a követeléseket, elsődlegesen a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara követelésein alapulva, és felmérték azokat a hiányzó elemeket és azokat a legnagyobb veszélyforrásokat, amelyek szinte lehetetlenné teszik a jelenlegi munkájukat. Ezek voltak a bérek, ezek voltak a munkakörülmények és az utánpótlás kihívásai.

Most, hogy ismerjük, milyen helyzet áll fenn és folyamatosan áll fenn, hiszen a kormány egyeztetése nem megoldás erre, mindenképpen tudni kell, hogy mi van a határozati javaslatban, hiszen akkor dönthetünk felelősségteljesen, hogy a határozati javaslat, amely álláspontunk szerint valódi megoldást adna, mennyire állja majd ki az idők próbáját. A határozati javaslatban a Jobbik három olyan intézkedést javasolt, amellyel ‑ ismétlem ‑ költséghatékonyan, különösebb teher nélkül, a költségvetésre teher nélkül lehetne a helyzetet megoldani, két határidőre koncentrálva. Az egyik szeptember 1-je lenne, a másik pedig július 31-e lenne.

Elsődlegesen a Jobbik Magyarországért Mozgalom úgy gondolta, hogy mindenképpen vissza kell adni az államigazgatásnak az egészségügyi döntésekbe való beleszólás legmagasabb szintjét, és mindenképpen szükséges, hogy az ápolókat érintő valamennyi döntésről, egyébként a Jobbik álláspontja szerint, indokolt lenne egészségügyi minisztériumot létrehozni, de a jelenlegi minisztériumi struktúrában egy külön ápolásügyi főosztályon dönthessenek, és az ápolásügyi főosztály legyen az, amely minden, az ápolókat érintő humánerőforrás-kérdésben, béreket érintő kérdésben, de akár szakmapolitikai kérdésekben is kompetensen hozzáálljon, és megfelelően transzformálja, közvetítse az ápolók akaratát.

De a Jobbik Magyarországért Mozgalom úgy látta, hogy szükséges az államigazgatásnak egy másik területén is, méghozzá az államigazgatási úgymond országos szervnek a területén is belenyúlni a rendszerbe, és ebben az esetben azt javasolja, hogy egy régebben jól működő intézményt, egy régebben jól működő személy intézményét állítsa vissza, és ez az országos főápoló intézménye, amely, habár úgy tűnik, ha rátekintünk az állami struktúrára, mintha most is lenne, de nem kellő súllyal szerepel, nem azzal a hatáskörrel és nem azzal, amit a Jobbik neki szán, hiszen ennek a személynek, ennek az intézménynek az egyik feladata lenne az, hogy mindenképpen azokat az emberi erőforráshiányokat, amelyekkel az ápolók küzdenek, az elöregedést, az eltűnőben lévő munkavállalókat, a demotivált munkavállalók helyzetét kezelni tudja.

Ezen túlmenően a Jobbik Magyarországért Mozgalom az egészségügyi oktatásügyet is szeretné az egészségügy keretében tudni, és nem egy olyan gazdasági tárcánál hagyni, ahol nem kompetensen döntenek az egészségügyi utánpótlást érintő krízishelyzetről. Tehát ezekben is változásra szorul mindenképpen a terület.

(18.00)

A jelenlegi határozati javaslatban ismertek az álláspontok. Ismétlem, hogy mindenkinek még vonzóbb legyen ez a határozati javaslat, teljesíthető határidőket, teljesíthető költségvonzatokat tartalmaz, az abban megfogalmazottak a szakma véleményének egyöntetű támogatását élvezik, és mindenképpen olyan javaslat, amellyel előre lehet lépni az ápolók ügyének rendezésében, a költségeket kímélve, őszintén és felelősségteljesen gondolkodva.

Ehhez kérem képviselőtársaim támogatását a határozati javaslat tárgysorozatba vétele iránt. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. (Korózs Lajos felé:) Megadom, csak kérem képviselő urat, hogy nyomja meg a gombot. Köszönöm szépen.

Most képviselőcsoportonként egy-egy képviselőnek lehetősége van 2-2 perces felszólalásra, illetve az elsőként jelentkező független képviselőnek is ugyanez a lehetőség fennáll. Elsőként megadom a szót Korózs Lajos képviselő úrnak, az MSZP képviselőcsoportjából.

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az indítványt a Szocialista Párt frakciója támogatni fogja, és mind a két pontban megegyezik a véleményünk. Ugyanis számunkra is borzasztóan fontos, hogy az egészségügyben dolgozók megbecsüléséhez elsősorban az fog hozzájárulni, ha lesz érdemi érdekegyeztetés, ami sajnos évek óta nincs azokban az ügyekben, amelyek éppen a konfliktus tárgyát, a jelenlegi konfliktus tárgyát jelentik; a bérkérdés, az egyéb kafetériajuttatások kérdése, illetve a szakpolitikák kidolgozása is idetartozik.

Támogatjuk azt az elképzelést is, hogy vissza kell állítani az országos főápolói pozíciót, annál is inkább, mert ez egy kicsit, hogy mondjam, rangot is adna ennek a szakmának. Nézzék, május 12-én volt az ápolók nemzetközi napja, és én akkor úgy fogalmaztam, hogy ez a fekete kedd, merthogy az ápolással foglalkozó szakemberek most a közelmúltban nagyon sok konferenciát tartottak, ahová rendszerint meghívták a parlamenti pártokat. Érdekes módon egyedül a kormánypárt nem képviseltette magát ezeken a rendezvényeken.

Csak tőmondatokat szeretnék mondani, hogy ott mit jegyzeteltem az általuk elmondottakból. 1. A szakdolgozók túlterheltek. 2. Egy ápoló gyakran 40 beteget lát el egyedül. 3. Az ápolók háromnegyede a folyamatos betegmozgatás miatt két vagy három mozgásszervi betegségben szenved. 4. A fekvőbeteg-ellátási osztályok többségén nincs pihenőszoba. 5. Az ápolók nem kapnak védő- és munkaruhát. 6. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a nettó átlagjövedelmük mindössze 97 ezer forint. 7. Ez az összeg 40 dolgozott év után sem éri el a bruttó 160 ezer forintot. És végezetül: 8. Ennek következtében egyre nagyobb a leszakadás más ágazatokhoz képest.

A szocialista frakció támogatni fogja az indítványt. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az LMP képviselőcsoportjából Ikotity István képviselő úr következik. Parancsoljon, képviselő úr!

IKOTITY ISTVÁN (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A Lehet Más a Politika támogatni fogja ezt a javaslatot. A legutóbb is nagy várakozással tekintett mindenki a kinevezett országos vezető ápolóra és az általa elvégezendő munkára. Az intézménytől azt várták-vártuk, hogy végre méltó rangja legyen a szakmának, méltó képviselete. A várakozás jogos volt akkor is, és jogos most is, de komoly kétségeink vannak, hogy mennyire lehet sikeres egy olyan intézmény, amely valahogy mindig eltűnik az államigazgatás viharában, legutóbb például az aktuális átszervezési lázban.

De egy ápolási főosztály létrehozása és az országos főápoló kinevezése együttesen talán biztosíthatná, hogy érdemi módon bele tudjanak folyni ezekbe a kérdésekbe az ápolók, akik bizony, valljuk be, a rengeteg munkájukhoz, rengeteg felelősségteljes munkájukhoz képest mostohagyerekként vannak kezelve ebben a rendszerben. Sajnos, nem vagyunk benne bizonyosak azonban, hogy az egészségügyi államtitkárság jelen formájában alkalmas-e megfelelő szakmai döntések meghozatalára és végrehajtására.

Az ugyanis nyilvánvaló, hogy nem állnak elég jól az érdekérvényesítés terén saját kormányukban, elég csak megnézni a költségvetés most előttünk lévő költségvetés fő számait az egészségügyre vonatkozóan. Emiatt, még ha megfelelő szakmai döntéseket elő is tudna segíteni az országos vezető ápoló, sajnos önmagában ez nem jelent garanciát arra, hogy a szükséges lépések meg is történjenek. De ha minimális esély is mutatkozik arra, hogy az ápolók helyzete javulhasson, akkor mi támogatjuk ezt a javaslatot. Bízunk benne, hogy ha megvalósul, nem lesz az ápolási főosztály és az országos főápoló munkája hiábavaló.

Ugyanúgy vitán felül áll az is, hogy a jelenlegi borzalmas helyzetben bármilyen változásban benne van az előrelépés lehetősége. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A Jobbik képviselőcsoportjából Rig Lajos képviselő úr következik. Parancsoljon, képviselő úr!

RIG LAJOS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági ülésen is elmondtam a véleményemet. Mint egészségügyi dolgozó, most már két évtizede nézem minden egyes kormány azon törekvéseit, amelyekkel az egészségügyi dolgozóknak a megbecsülését és az anyagi elismerését célozta meg. De el kell keserítsem önöket, ez nem jött be. Ma egy egészségügyi dolgozó közel 100-110 ezer forint nettót keres 12 órás műszakban úgy, hogy neki vasárnap is kell dolgoznia, tisztelt képviselőtársaim.

A határozati javaslat ugyan az országos főápolóról és a főápolói intézményről szól, de ez egy lépés afelé, hogy megkönnyítsük a kormány azon törekvéseit, hogy az érdekképviseletekkel történő egyeztetést, ami már elvileg folyamatban van, kivegyük a kormánytól, segítsünk ezáltal rajta. Hiszen ez nemcsak a pártok érdeke, ez az egészségügyi dolgozók és ahogy LMP-s képviselőtársam is elmondta, az egészségügyi szakdolgozók kifejezett kérése.

Azért egypár olyan adatot elmondanék itt a tisztelt képviselőtársaimnak, ami szorosan hozzátartozik a témához, és ez a háttéranyag, hogy miért került ide ez a javaslat. Ugye, meg kell azt nézni, hogy országos szinten bérezésben nincs sajnos jelentős eltérés az ország valamennyi egészségügyi intézményében, alacsony bérbeállást találunk. Nincs megfelelés az elvégzett munka és az érte kapott jövedelem között. A szakdolgozói létszám alakulása területenként változik. Az észak-alföldi régióban nincs létszámhiány, legalábbis amennyiben a rendelkezésre álló álláshelyek betöltöttségét nézzük. Ennek egyik oka, hogy abban a térségben nagyon kevés a munkahely, a szakdolgozók ellátottsága viszont túl magas.

Ugyanez nem mondható el a nyugati régióra. A nyugati régióban a dolgozók kivonulnak külföldre dolgozni a jobb és szebb jövő reményében. Ennyit szerettem volna hozzáfűzni. Sajnos, nagyon kevés az idő, erről órákat lehetne beszélni, illetve nemcsak beszélni kell, tisztelt képviselőtársaim, hanem cselekedni. Itt az óra, itt az utolsó perc. Kérem, tegyék meg! (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megkérdezem a frakciókat, hogy kíván-e még valaki felszólalni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok.

Most megkérdezem az előterjesztőket, hogy kívánnak-e válaszolni a vitában elhangzottakra. Megadom a szót Lukács László György úrnak, az előterjesztő képviseletében, kétperces időkeretben. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon nem jó üzenet az, amikor a kormánypárt egy ilyen fontos határozati javaslathoz, amihez mindenki hozzászólt, és mindenki a támogatásáról biztosította, nem kívánnak sem támogatásról biztosítani senkit, sem hozzászólni nem akarnak. Úgy gondolom, hogy a hozzáállásukkal saját maguknak kell majd elszámolniuk. Ismételten talán egyetlenegyet lehetett bebizonyítani ezzel. Leleplezték azt, hogy azok az érdekegyeztetések, amelyek a háttérben folynak, inkább csak a helyzet szanálására, elodázására, a probléma megoldásának elodázására szólnak, és nem valódi elhivatottság lakozik a kormányban.

Itt lett volna az idő, ahogy képviselőtársam fogalmazott előttem, hogy most tegyenek le valamit legalább két percben az asztalra, és mondják el azt, bújjanak ki a báránybőrből, mutassák meg, hogy mit gondolnak az ápolókról. Köszönöm szépen azonban azoknak a pártoknak a támogatását, amelyek támogattak minket ebben. Valamennyi felvetésük egyezett azzal, amit mi magunk is mondtunk. Ezek egyébként, és ezt a kormánypártok figyelmébe ajánlom, amiket mi javasoltunk, apró lépések, egyáltalán nem fájdalmas lépések és nem vágyálmok, hanem olyan minimális kritériumok, olyan minimális elvárások, amelyek a rendszer működőképességének fenntartásához szükségesek.

Nem lehet elégszer mondani, hogy a kormány, úgy tűnik, egy képességbeli hiányban szenved az ápolók ügyében. Nem képes meghallani az ápolók hangját. Azt még csak elfogadom, ha az én hangomat nem kívánják meghallani, és nem kívánnak foglalkozni a Jobbik határozati javaslatával, de azt elfogadhatatlannak tartom, hogy az ápolóknak hátat fordítanak. Jegyezzék meg, a 24. óra után járunk, itt az idő, hogy meggondolják magukat, és majd amikor szavazni kell, akkor támogassák ezt a határozati javaslatot. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   201-214   215-224   225-238      Ülésnap adatai