Készült: 2024.09.22.21:26:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2010.06.14.), 345. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:26


Felszólalások:  Előző  345  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Szerencsére tudok rövid lenni, mert azt tudom mondani, hogy Schiffer képviselőtársam gyakorlatilag elmondta azt, amit én szerettem volna (Taps a kormánypárti padsorokból.), ettől függetlenül kiegészítem, képviselőtársaim, ugyanezt. Úgy gondolom, valóban lehetne erről szakmai vitát folytatni, és van létjogosultsága ennek a javaslatnak, de a benyújtott törvényjavaslat valóban része annak a folyamatnak, amivel a Fidesz a saját képére kívánja formálni az államrendet. Most éppen Horváth Zsolt képviselő úr volt az, aki váratlanul, egészen váratlanul egyéni képviselőként ráébredt arra, hogy az OVB-tagok választásakor más, a nemzetközi gyakorlatban is ismert módszert kíván bevezetni a jelenlegi helyett.

Korábban Mátrai Márta képviselő asszony volt, aki hirtelen a választások után gondolta úgy, mint szintén egyéni képviselő, hogy az alkotmánybírák választása nincs jól úgy, ahogy az volt. Sőt azt is gondolta, hogy a négyötödös szabály, amiről már olyan sokat beszéltünk, az sincs jól úgy, ahogy volt. Még mindig kíváncsian várnám az indokát, merthogy a törvényjavaslatban ez nem szerepelt, és a teljes vita során erre nem kaptunk választ, hogy ennek mi lehetett az oka, hogy ezt a négyötödös szabályt ki kívánja venni. Még korábban Balsai képviselő úr ébredt rá arra, hogy létre kellene hozni egy alkotmányt előkészítő bizottságot; vagy éppen Rétvári képviselőtársam ébredt rá egyéni képviselőként arra, hogy a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényt kellene módosítani úgy, hogy ezeket az embereket igen könnyen, indoklás nélkül lehessen elbocsátani.

Hát, a konklúzió az, amit Schiffer képviselőtársam is mondott, hogy ez nem másról szól, mint arról, hogy valójában ezek a kormány javaslatai. Odáig még érthető volt, amíg nem volt kormány, amíg nem állt fel, hogy egyéni képviselői indítványokkal próbálnak ilyen kérdéseket tisztázni, de mióta van kormány, azóta azt gondolom, elvárható lenne az, hogy egy ilyen horderejű javaslatot ne egy egyéni képviselőnek írjanak meg, aki utána ellátja kézjegyével és felolvassa azt az indoklást, amit valaki megír, adott esetben még ha szakmailag felkészült, és én feltételezem ezt az ellenzéki képviselőtársamról, hogy ő saját maga írja meg, de a szándék nem az övé. A szándék a kormányé. Azt gondolom, ez egyértelmű. S nemhogy a kormány nem vállalja el ennek az álláspontnak a képviseletét, de még csak a vitában hozzá sem szól, és azt gondolom, hogy ez tarthatatlan.

Ennek az oka valóban nem más, az, amit Schiffer András mondott, hogy nem kívánja lefolytatni a társadalmi és szakmai egyeztetést, azt, amire egyébként a kormány-előterjesztés esetén köteles volna. Egyébként pedig nyilvánvalóan van ezzel egy másik szándék is, az, hogy minél előbb le lehessen darálni ezeket a törvényjavaslatokat. Hogy itt ülhessünk este vagy éjjel 11 órakor megtárgyalni, mert - Horváth képviselő úrnak: - természetesen ez a dolgom, ezért kapom a fizetést, nagyon szívesen vagyok itt, nem ezzel van a probléma. A probléma azzal van, hogy pénteken nyújtja be ezt a javaslatot, valóban nem hagy egyetlen munkanapot sem arra a Fidesz, hogy megtárgyalja ezt az Országgyűlés, illetve az országgyűlési képviselők fel tudjanak rá készülni, még a javaslat terjedelme ezt lehetővé is teszi, de hogy társadalmi szervezetek, szakmai szervezetek ebben véleményt tudjanak nyilvánítani, az kizárt.

Most, este 11 órakor le fogjuk zárni az általános vitát, azon nyomban, azért ülünk itt ennyien, nem azért, mert ilyen nagy a szakmai érdeklődés, hanem azért, hogy részletes vitára tudjuk bocsátani, hogy minél előbb szavazni lehessen róla, azért, hogy ezt a törvényt minél előbb le lehessen darálni. Hát, én azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy ehhez nem lehet asszisztálni!

Bizonyos az, hogy ahogy mondtam, Horváth Zsoltnak csak az volt a szándéka, hogy egy pontosabb, jogilag egyértelműbb nemzetközi rendszer adaptálására kerüljön sor, hiszen csak erről szólt az indoklás, nem pedig másról. Ha most jutott el a képviselői tevékenységében arra a pontra, amikor ő egyéni képviselőként úgy gondolta, hogy ezt be kell terjeszteni, akkor vajon miért ilyen sürgős ennek az elfogadtatása. Mert biztosan nem azért, tisztelt képviselőtársaim, mert néhány hónap múlva, egy-két hónap múlva önkormányzati választásokra kerül sor, és egy-két hónap múlva ki lehet cserélni az OVB tagjait, biztos, hogy nem ez motivált senkit. Biztos nem az motivált senkit, hogy az OVB-t is a jelenlegi kormánypárt az uralma alá tudja hajtani.

(22.50)

De valóban - és nem sorolom fel mindazokat a rendelkezéseket, amiket az előttem szóló képviselők már felsoroltak - ez egy folyamat része. Ezt csak és kizárólag így lehet értékelni, tisztelt képviselőtársaim, annak a folyamatnak a részeként, amelynek az a célja, hogy a teljes államberendezkedést a saját képére alakítsa a Fidesz, hogy a teljes államberendezkedés úgy nézzen ki, hogy az az ő hatalmát, az ő hatalmon maradását szolgálja, beleértve az önkormányzati rendszert, beleértve az alkotmánybírák megválasztását, beleértve a köztisztviselőkre vonatkozó szabályozásokat, beleértve azt, hogy az ÁSZ elnökének saját képviselőtársukat kívánják jelölni, és beleértve a médiatörvénnyel kapcsolatos szabályozásokat is, amiről szintén ma tárgyalt a Ház.

Azt kell mondjam, tisztelt képviselőtársaim - először mondom ezt, de nagyon remélem, hogy nagyjából utoljára, bár a folyamatok nem erre engednek következtetni -, fájó szívvel tudom azt mondani, hogy Novák Előd képviselőtársammal egyet kell hogy értsek. Fájó szívvel kell ezt mondanom. És nemcsak e miatt a tény miatt, hanem azért is, tisztelt képviselőtársaim, mert a saját érzelmeimen felülemelkedve azt kell hogy mondjam, ha ennyire más ideológiát valló frakciók képviselői ugyanazt gondolják valamiről, akkor az legalábbis érdemes arra, hogy az előterjesztők átgondolják, hogy minden rendben van-e azzal a törvényjavaslattal. Azt gondolom, ha ennyire más felfogást valló képviselők ugyanazt mondják egy törvényjavaslatról, akkor valószínűleg nem a mi rendszerünkben, hanem az önökében van a hiba.

Nagyon kérem önöket, fontolják meg még egyszer azt a törekvésüket, hogy teljesen fel kívánják számolni nemcsak a hatalommegosztás rendszerét, hanem a fékek és ellensúlyok rendszerét is, ami ma megjelenik az alkotmányban, megjelenik a kétharmados törvényekben, és ez teremti meg azt a lehetőséget és azt a helyzetet, hogy Magyarországra azt lehessen mondani, hogy demokráciában élünk, hogy Magyarország demokratikus berendezkedésű. Ne kívánják, tisztelt képviselőtársaim, ezt a folyamatot folytatni és teljesen felszámolni a végrehajtó hatalom ellenőrzésének a garanciarendszerét.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP, az LMP és a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  345  Következő    Ülésnap adatai