Készült: 2024.09.21.12:30:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2010.06.14.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt hetekben próbáltunk megértéssel viszonyulni a kormányzó pártszövetség szerepfelfogásához. Igen, elismerjük azt, hogy önök nem pusztán 53 százalékot szereztek, hanem 68 százalékban kaptak felhatalmazást a választóktól arra, hogy ne pusztán kormányozzanak, hanem adott esetben alkotmányozzanak is ebben az országban. Azt is tudjuk, hogy ez nem pusztán jog, hanem felelősség is az önök vállán, hiszen való igaz, hogy vannak elvarratlan szálak ebben az alkotmányos demokráciában. Ha csak a különböző jelölésekre gondolunk, való igaz, hogy az elmúlt években a különböző független intézményekben a jelölések sokszor parttalan vitákba torkollottak, és ez egyaránt volt az önök, illetve az akkor kormányzó oldal terhére írandó. Ugyanakkor azt is közöltük, hogy természetesen partnerek leszünk a kormányzó pártszövetségnek abban, ha önök valóban komolyan gondolják azt, hogy a magyar demokráciát, az alkotmányos demokráciát meg kívánják újítani.

Ehhez képest azt látjuk, hogy önök itt nem a fékek és egyensúlyok (Sic!) rendszerét szeretnék rendbe tenni, nem ezt szeretnék korrigálni, nem az egyeztetési folyamatokat szeretnék hatékonyabbá tenni, hanem egész egyszerűen meg kívánnak szabadulni a fékektől és az egyensúlyoktól. (Taps az LMP soraiban. - Szórványos taps a Jobbik padsoraiban.) Alkotmányos demokráciában egy mégoly nagy alkotmányozó többség előtt is vannak intézményi és eljárási korlátok. Ehhez képest azt látjuk, hogy egyrészt az alkotmánybírói jelöléseknél önök ki akarják kiiktatni azokat a fékeket, amelyek nem egyszerűen az ellenzéki pártoknak biztosítanak jogot, hanem az embereknek, az önök választóinak is biztosítanak arra jogot, hogy ne egy mindenkori többség akarata érvényesüljön korlátlanul akkor, amikor egy független intézménybe tisztségviselők, bírák jelöléséről van szó.

Akkor, amikor önök felhatalmazást kaptak az alkotmányozó többségre, nem a korlátlan hatalomgyakorlásra kaptak felhatalmazást. (Taps az LMP és a Jobbik soraiban.) És ez a sor folytatódik tovább. Ugyanez történik akkor, amikor az Állami Számvevőszék tisztségviselőinek jelöléséről van szó; ugyanígy azt látjuk, hogy az önkormányzati választási eljárásra vonatkozó törvényeknél önök egy pillanatnyi többséget szeretnének bebetonozni a leendő képviselő-testületekbe. Kíváncsian várjuk, hogy a köztársasági elnök személyére tesznek-e olyan javaslatot, aki valóban meggyőzően tud őrködni az államszervezet demokratikus működése felett. És azt látjuk, hogy a legutóbbi kezdeményezéseikkel a nyilvánosságot is fel kívánják számolni. Azt látjuk, hogy a most sebtiben, pár nap alatt összerakott törvényjavaslatoknál olyan javaslatokat fogalmaznak meg, ami most már akár még a bloggernyilvánosság megrendszabályozásával is jár. (Szórványos taps az LMP soraiban.) Mindezeket teszik úgy, hogy a minimális társadalmi egyeztetési, nézetegyeztetési folyamatokat sem folytatják le.

Azt vitatjuk, hogy alkotmányos demokráciában a hatalom korlátozását biztosító eljárások és intézmények felszámolása legitim lehet. Azt állítjuk, hogy ezeknek az intézményeknek és eljárásoknak a felszámolása nem forradalom, ez egy jogállami ellenforradalom. Népet szembeállítani a hatalomkorlátozás alapeszményével egész egyszerűen az alkotmányos demokrácia félreértése. Akkor, amikor önök elindítanak egy alkotmányozó eljárást, közben pedig szinte hetente, de lassan naponta különböző alkotmánymódosításokkal lepnek meg bennünket, ez egész egyszerűen cinizmus. Akkor, amikor az alapvető életviszonyok megváltoztatását irányzó törvényjavaslatokat önálló képviselői indítványokba bújtatják, és így bújnak ki a nézetegyeztetési kötelezettségek alól, ez egész egyszerűen cinizmus. Az, amit önök a médiaszabályozásban megpróbálnak előrevetíteni, hogy a három ellenzéki párt állapodjon meg, vagy pedig a kétharmad kénytelen majd dönteni, ez egész egyszerűen a cinizmus magasiskolája.

Önök itt nem a nemzeti együttműködés rendszerét hirdetik meg, ez legfeljebb egy "narancsuralmi" rendszernek lehet megfelelő.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP, a Jobbik és az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai