Készült: 2024.04.26.04:44:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

171. ülésnap (2004.10.05.), 14. felszólalás
Felszólaló Demeter Ervin (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER ERVIN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt héten egy újabb ember ismerte el a kormányból, hogy kapcsolatban állt a bankbotrány fő gyanúsítottjával, Kulcsár Attilával: most maga a miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc volt kénytelen beismerni. A bátornak nem mondható beismeréshez egészen hosszú út vezetett. Ma már tudjuk, hogy Gyurcsány Ferenc mint a miniszterelnök főtanácsadója - igyekszem pontosan idézni bátor és lendületes nyilatkozatát -: még üzletemberként találkozott sok banki szakemberrel, így a második legnagyobb kereskedelmi bank ügyvezetőjével, egy Kulcsár Attila nevűvel - idézet vége. Ezúton gratulálok a miniszterelnök úrnak a bátor beismeréshez. (Kuncze Gábor közbeszólása.)

Érdemes megnéznünk a beismerés előzményeit. 2004 áprilisában nyilvánosságra került, hogy a bankbotrány két fő gyanúsítottja, amikor csalárd cselekedeteik nyomait igyekeznek eltakarítani, Gyurcsány Ferenc segítségére vágyódnak. Arról beszélnek a nemzetbiztonsági szolgálat lehallgatási jegyzőkönyve szerint, hogy főnökük Gyurcsány Ferenc miniszterelnöki főtanácsadó segítségét fogja kérni az ügy elsimításához. Az elhangzott beszélgetés cáfolhatatlan, és Gyurcsány Ferenc sem tagadta, hogy az Autópálya Részvénytársaság vezetője segítségért fordult volna hozzá az ügy elsimítása érdekében. Erről az ügyről a jelenlegi miniszterelnök hallgatott, mint a bátor nyúl.

Tóth András titkosszolgálati államtitkár, Kulcsár Attila közismert cimborája - hogy a “cimboraságö fogalmát az MSZP frakcióvezető-helyettesétől átvéve használjam -, tehát Tóth András, Kulcsár Attila közismert cimborája pedig cáfolt, íme: Magyar Távirati Iroda, 2004. április 6-a, Tóth András nyilatkozata: Semmi nem támasztja alá azt az állítást vagy sejtetést, hogy Gyurcsány Ferenc bármilyen módon kapcsolatban állt volna Kulcsár Attilával, a brókerügy első számú gyanúsítottjával.

A gyanú, mármint Gyurcsány Ferenc és Kulcsár Attila cimborasága akkor merült fel újra, amikor az Altus Rt. vezérigazgatója vallomást tett a rendőrségen, és ez a vallomás nyilvánosságra került. Ebből tudhatjuk meg, hogy Kulcsár Attilát Gyurcsány Ferenc irányította a vezérigazgatóhoz. A miniszterelnök-jelölt még ekkor is bátran és lendületesen tagadott.

A kormányszóvivői iroda Gyurcsány Ferenc nevében az alábbi közleményt tette közzé 2004. szeptember 29-én: Kijelentem, hogy a K&H Equities Rt.-nél sem most, sem korábban számlával nem rendelkeztem, ott semmilyen tranzakciót nem bonyolítottam - tették közzé Gyurcsány Ferenc nevében ezt az állítást. De ekkor a fő kérdés már megkerülhetetlen volt: ismeri-e Gyurcsány Ferenc Kulcsár Attilát? Másnap, szeptember 30-án az egyik internetes portál konkrétan rá is kérdez. A bátor és lendületes ködösítést már nem lehetett tovább folytatni, ekkor derült fény Kulcsár Attila és Gyurcsány Ferenc cimboraságára.

Természetesen azt is tudjuk, hogy a miniszterelnök úr nincsen egyedül, Kulcsár Attila szocialista cimboráinak a tábora széles: szocialista cimborája Baja Ferenc államtitkár; Tóth András, a Szocialista Párt magánnyomozója, aki másodállásban titkosszolgálati államtitkár; két kerületi szocialista polgármester tartozik még cimborái közé; sőt, a pártelnök közeli hölgyismerőse; a belügyminiszter asszony férje; és a Szocialista Párt pénztárnoka is. Szép csapat, gratulálok, komoly erőt képez! Ők fogják igazságossá tenni Magyarországot - sok sikert kívánok nekik ehhez!

Azonban előtte, tisztelt Ház, itt az ideje, hogy tisztázzuk a miniszterelnök szerepét a brókerbotrányban, itt az ideje, hogy kiderítsük, érintettek-e a szocialista cimborák a bankbotrányban. Lehet a kérdést a szőnyeg alá söpörni, de csak ideig-óráig - az igazság ki fog derülni. Itt az a kérdés, hogy önök az igazság kiderítésén vagy pedig eltakarásán fáradoznak.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai