Készült: 2024.04.26.05:54:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2019.11.20.), 101. felszólalás
Felszólaló Dr. Pósán László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  101  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PÓSÁN LÁSZLÓ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat számos törvény módosítását tartalmazza, én ebből leginkább azért arra koncentrálnék, ami a családvédelmi akciótervhez szorosabban kapcsolódik  végső soron persze mindegyiknek van köze ehhez, valamelyiknek szorosabban, valamelyiknek áttételesebben, de nem véletlen, hogy így egyben került benyújtásra.

(16.10)

A családvédelmi akciótervnek köszönhetően a kormány már jelentősen és sikeresen nyújt segítséget a gyermekvállaláshoz, gyermekneveléshez, és ez a továbbiakban is a kormány és a kormánypártok feladata, hogy minden segítséget és támogatást megadjanak a családoknak, erre pedig azért van lehetőség, mert a magyar gazdaság jól teljesít.

Célunk, hogy folyamatosan javítsuk a magyar családok helyzetét, ezért indokoltnak tartjuk a további családvédelmi akciótervvel összefüggő egyes törvények módosítását és minden olyan változtatást, ami egyszerűsíti a hétköznapoknak a dolgait.

Mindazon törvények közül, amelyeket most nem kívánok felsorolni, mert ez részletesen benne van az előterjesztésben, ami számos területet érint, az egyik fontos témakör, amire az előbb Bodó államtitkár úr is utalt, a munka törvénykönyvének a módosítása, ami lehetővé teszi azt, hogy a január 1-jétől bevezetésre kerülő nagyszülői gyermekgondozási díj megfelelő munkajogi pilléreket és alapokat kapjon. Ez értelemszerűen érinti azokat a nagyszülőket, akik ezt igénybe veszik, érinti és rendezi azt a kérdéskört, hogy akik a gyermekgondozási díj időtartamára elmennek a munkahelyükről, az minek minősül, elhangzott, hogy fizetés nélküli szabadságra lesznek jogosultak, felmondási védelemben fognak részesülni, és teljesen világos az is, hogy a végkielégítésre való jogosultság szempontjából is jogosító időszaknak fognak ezek számítani, tehát ezek fontos dolgok.

Ugyancsak fontos és szabályozást igénylő témakör az, hogy ha a társadalom minden rétegében ezt be akarjuk vezetni, akkor értelemszerűen vannak olyan területek, ahol viszont kétharmados törvényeket kell majd módosítanunk. Hiszen a közszolgálati tisztségviselőkről szóló törvény, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonya, a honvédek jogállásáról szóló törvény mind-mind ebbe a körbe tartozik, és az is világos, hogy az itt jelentkező és ugyancsak családvédelemmel összefüggő kérdéseket muszáj ilyen szempontból is átvezetni a megfelelő jogszabályokba.

Nagyon fontosnak tartjuk azt, amiről ugyancsak az államtitkár úr beszélt, tehát részleteiben nem kívánok erre kitérni, csak megemlítem, nevezetesen, hogy a kisgyermekes anyák rugalmasabb foglalkoztatásának elősegítését milyen módon kívánja ez a javaslat elősegíteni, hogyan emelkednek azok az időbeli korhatárok, amelyek ebből a szempontból ösztönző, a másik oldalról pedig a család szempontjából biztonságosabb feltételrendszert teremtenek.

A családok helyzetének javítása mellett, ugyan erről már szó volt Fülöp államtitkár úr részéről, a törvényjavaslat erősíteni kívánja a szociális ellátórendszert is. Itt számos jogi kérdést tisztáz, pontosít és kiegészít, és bevezet olyan új fogalmakat és olyan új jogi kategóriákat, amelyek az itteni ellátást részben színesebbé teszik, részben biztonságosabbá teszik, és részben pedig új elemeket fog ebbe behozni, például az otthont nyújtó gyermekvédelmi ellátásoknak a nevesítését, ami egyébként korábban nem volt, vagy éppen az idősek otthonára vonatkozó felvetést, amivel kapcsolatban szintén az államtitkár úr részletesen szólt.

Azt gondolom, hogy kifejezetten fontos az is, hogy az ügyintézés oldaláról nézve ez nyilván leginkább nem annyira az ellátottakat, hanem a szférában dolgozókat érinti, de mégiscsak fontos, hogy az itt jelentkező adminisztrációs feladatok, a papíralapú kommunikáció jelentősen visszaszorul, egyszerűsödik, gyorsabb lesz, és ehhez kapcsolódóan megfelelő informatikai rendszerek munkába állnak vagy szolgálatba állnak, ha szabad így fogalmazni.

Én azt hiszem, tisztelt képviselőtársaim, hogy alapvetően mindazok a kérdéskörök, amelyekre ez a jó néhány törvény vonatkozik, amelyeknek a módosítása itt most előttünk fekszik, nagyrészt egyébként sok vonatkozásban technikai és pontosító jellegűek, de természetesen elhangzott az is, hogy milyen tartalmi kérdéseket érintenek, összességében a családokat és az emberek hétköznapi életét megkönnyítő, javító, jobbító szándékot tartalmaznak. Ebből következően nagyon bízom abban, hogy a parlament minden pártja számára támogathatónak fognak minősülni. Kérem a tisztelt képviselőtársaimat a későbbiekben, hogy támogassák szavazatukkal. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  101  Következő    Ülésnap adatai