Készült: 2024.09.23.13:47:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2020.04.20.), 32. felszólalás
Felszólaló Dr. Tóth Bertalan (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az a kérdésem tisztelettel a kormány itt ülő tagjaihoz, hogy ápoltáke valaha súlyos beteg hozzátartozójukat. Tudják-e, hogy milyen az, amikor súlyos beteget tisztába kell tenni, meg kell mozdítani, amikor minden mozdulat fáj? És tudjáke azt, hogy mit jelent egy család életében ez, minden megfelelő tapasztalat, hozzáértés és eszköz nélkül. Ha kicsit lenne erről fogalmuk, akkor nem a számokat néznék, nem haditervet, vagy ahogyan fogalmazták: hadipróbát, vagy nem tudom, mit, hadgyakorlatot hajtottak volna végre, hanem az embert nézték volna, és nem raktak volna ki a kórházakból több ezer embert, az önök bevallása szerint is 11 ezer ilyen embert. Eszükbe jutott-e, képviselőtársaim egyáltalán, hogy ha már itt a nemzeti tőkések ennyi szállodát felhalmoztak, és amikre önök most 600 milliárd forintot el is akarnak költeni felújításra, rendbetételre, esetleg ezeket a szállodákat nem lehetett volnae megnyitni, nem lehetett volnae ott megoldani ezeknek a beteg embereknek az ápolását. Hivatkoznak önök megalapozott orvosi döntésre, szakmai javaslatra, hazaküldik az embereket, azt hazudják, hogy senki nem marad ellátatlanul, és közben kirúgják azokat az orvosokat, akik nem hajlandók végrehajtani ezt a parancsot.

Mindamellett halmokban állnak a védőfelszerelések a raktárakban, és közben alig lehet védőkesztyűt kapni, alig lehet ehhez hozzáférni. Többször elmondtam már, hogy önkéntes munkát végzek Pécsett, és élelmiszert viszek el idős embereknek, akik félnek, és akik, amikor átveszik az élelmiszert vagy átveszik azt a visszajáró pénzt, amit visszakapnak, akkor, képzeljék el, kenyereszacskót húznak fel a kezükre. Hát hol van  most már tudjuk, a raktárakban , miért nem jut el ez a védőfelszerelés legalább az idős embereknek, a 65 év felettieknek?

És még sorolhatom ezeket az önök által tervezett intézkedéseket. Elhangzott már, hogy május 3-ára, május elejére várják a járvány tetőzését. Ehhez képest május 4-én elindítják az érettségiket, nem is beszélve a szakmunkásvizsgákról vagy a technikusi vizsgákról. Semmilyen részletes információ nincs. Egyszerűen teljesen érthetetlen, ha önök bejelentik a járvány csúcsát, akkor miért akarják a pedagógusokat és a diákokat egy helyre terelni.

Kísérleti laborként kezelik Ausztriát, de a sikeres intézkedéseiket nem akarják vagy nem képesek átvenni. Nincs tömeges tesztelés, nincs ingyenmaszk, nincs normális bértámogatás; PR-videókat forgatnak, ahol szkafanderbe öltöztetett miniszterelnök járja a kórházakat, portyázik, ahogy ő nevezte, de védőfelszerelést csak a miniszterelnökön látni. Felelősséget és feladatokat adnak az önkormányzatoknak a védekezésre, de inkább csak hátráltatják a munkájukat, elvonják a bevételeiket. Az egyik Pest megyei önkormányzatnál jelentősen megnehezítik a munkát és a védekezést. Miért járnak el így? Miért nem térnek észhez? Miért nem kezdik el a valós küzdelmet a vírus és annak következményei ellen?

Tisztelt Képviselőtársaim! Hétről hétre itt ülünk a parlamentben, arról beszélgetünk, hogy az önök csókosainak, barátainak, oligarcháinak hogyan akarnak zsíros megbízást juttatni, hogyan akarják őket ingatlanhoz juttatni. Nem lehet már konkrét javaslatokat tenni, nem veszik napirendre a bizottságokban. Ez nem küzdelem a vírus ellen!

De adok néhány tanácsot. Először is, nem a raktárakat kell védeni, hanem az embereket. Juttassák el az eszközöket az embereknek! Másodszor: újra kell szervezni és indítani a normál egészségügyi ellátást, mert gyakorlatilag március 16-a óta nem működik megfelelően. Harmadszor: ki kell terjeszteni az ápolási díjat a kórházakból most hazaküldöttek gondozóira is, kapjanak kiemelt ápolási díjat, segítsék az ő munkájukat, ha már információval nem, legalább anyagilag. Negyedszer: az ügyfelekkel kapcsolatba kerülők kapjanak elegendő védőfelszerelést, és kapjanak veszélyességi pótlékként dupla fizetést. A szociális ágazatban dolgozók is megérdemlik az egyszeri 500 ezer forintos juttatást. Ötödször: meg kell akadályozni a munkavállalók és családjaik anyagi ellehetetlenülését, még nem késő. Rendeljenek el elbocsátási tilalmat a közszférában és a multinacionális cégeknél, és adják meg a dolgozók bérének 80 százalékos támogatását, mert elvesznek a munkahelyek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), és tragédia közeledik.

Közös jövőnkért, Magyarországért! Köszönöm szépen. (Taps az MSZP, a DK és a függetlenek padsoraiból.)

(14.10)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai