Készült: 2024.09.21.08:15:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

149. ülésnap (2011.12.07.), 260. felszólalás
Felszólaló Dr. Molnár Zsolt (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:07


Felszólalások:  Előző  260  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MOLNÁR ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Azt gondolom, hogy Gulyás képviselő úr új homályos jogfogalmat hozott: kormányzati stabilitás. Ezt csak ahhoz tudom hasonlítani, mint a nemzeti együttműködés. Ez az új homályos jogfogalom, ami megszületett, überel mindent, ez a "mindent visz" típusú mondat, ami gyakorlatilag megszületett most ebben a vitában. Az a kérdésem lenne, hogy hol volt a kormányzati stabilitás a 2010-es választási javaslatuknál. Akkor nem volt fontos a kormányzati stabilitás, mert akkor képesek voltak egy arányos választási rendszerre javaslatot tenni. Azt gondolom, azóta egyik nap felkelhettek, és rájöttek, hogy mától fogva kormányzati stabilitásra van szükség, és akkor ezzel az új tudattal megrajzolták ezeket a választási választókörzeteket, és büszkén megállapították, hogy mától fogva aztán kormányzati stabilitás van, amikor meg majd kétharmaddal megszavazzák, akkor meg különösen kormányzati stabilitás lesz.

Az egyéni választókerületekkel kapcsolatban Gulyás képviselő úrnak abban igaza van, hogy a 90-et fel lehetett volna 100-ra vagy 105-re, de a megyehatárok, amelyek egyébként virtuális határok, ilyen értelemben nem kötnek semmit, ellentétben a Dunával, ami viszont egy természetes vízválasztó. Azt gondolom, ez nem akadályozta meg önöket abban, hogy a Gellérthegyet, a Naphegyet az V. kerületen keresztül egészen az Üllői útig egy választókerületté tegyék. Egy különösen érdekes, üde színfoltja lett Budapestnek ez a választókerület, itt ez nem volt probléma.

Egyébként az meg bosszantó, hogy azt mondja, hogy mi nem támogattuk az önök javaslatát. Nem azért nyújtottuk be a 2010-es májusi javaslatukat, hanem mert kíváncsiak vagyunk, hogy mi változott azóta, mi az oka annak, hogy a saját maguk termékét nem kívánják elfogyasztani. Viszont azzal a javaslattal valóban annyiban bajunk volt, hogy ott egyéni választókerületek is voltak benne. Mi azt gondoljuk, hogy egy 200 fős parlamenthez vagy egy 199 fős parlamenthez jobban illik a listás rendszer, de igenis tárgyalási alapnak lehetett volna tekinteni azt a választási rendszerüket, azt a javaslatukat, ami közel állt egy európai jogállamhoz. Most visszaléptek belőle, úgy, ahogy az elmúlt másfél évben visszaléptek az európai demokráciák sorából.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  260  Következő    Ülésnap adatai