Készült: 2024.09.21.18:31:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2012.10.02.), 10. felszólalás
Felszólaló Szabó Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Orbán Viktor bizonyára már régen elfelejtette, vagy legalábbis szeretné kitörölni életrajzából, hogy valamikor a Soros-alapítvány ösztöndíjasaként járt az akkor még nem hanyatló Nyugaton. Azt is elfelejtette, pedig ott megtaníthatták rá, hogy a Soros-alapítvány egy független nonprofit szervezet volt, ahogy arrafelé nevezik: NGO, vagyis magyarul: nem kormányzati szervezet. Szokás még arrafelé a civil szektor egészét független szektorként nevezni, de hát ezek a fogalmak ma Magyarországon, vagyis hogy egy szervezet független, és nem alárendeltje a kormánynak, nem férnek bele a nemzeti együttműködés rendszerébe. A nagy civil együttműködésbe csak azok tartoznak bele, akik alávetik magukat a kormánynak, a függetlenek nem, sőt egyszerűen nem is léteznek, szóra sem és különösebben támogatásra sem érdemesek.

Bezzeg a mieink - azok aztán igen! A kormány ezen a területen sem ad még a látszatra sem. Csak néhány példa a közelmúltból: a kétharmados többséggel meghódított Nemzeti Együttműködési Alap - egyharmadban választhattak a civilek, kétharmadban a kormány döntött - miniszteri megbízottként elnökké választotta Csizmadia Lászlót. Ő egészen sajátosan értelmezte a hatáskörét, a civiltörvény 60. § (7) bekezdése szerint a pályázatok elbírálásáról a kollégium dönt. Csizmadia úr a civil.kormany.hu honlapon megjelent indoklása szerint szakmai és lelkiismereti okokból több mint 200 kollégiumi döntéssel nem értett egyet, majd a tanács nemcsak felülbírált, hanem új szervezeteket részesített támogatásban, holott erre semmiféle törvényi felhatalmazása nincs. Hiszen az előbb idézett jogszabály szerint a döntés a kollégiumok joga.

Vajon ki, netán egy miniszterelnökségi tanácsos, vagy milyen lelkiismereti kényszer hajtotta a tanács elnökét a törvényben biztosított hatáskör túllépésére? És vajon milyen lelkiismerettel döntött az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára a civil információs központokról, centrumokról? A törvény az 52. §-ban azt írja, a centrumok folyamatos működési, szakmai tanácsadási rendszert működtetnek. Az bizonyára csak a véletlen műve lehet, hogy a kiválasztott civil szervezetek többségének semmiféle felkészültsége és infrastruktúrája nincs a feladatra. Némelyik még önálló honlappal sem rendelkezik, mondjuk, például a Hajdú-Bihar megyei Szülők a Gyermekekért, Egymásért, vagy példának okáért a Csongrád megyei civil szervezet sem, ahol szintén semmiféle tudás, infrastruktúra vagy saját honlap nem áll rendelkezésre.

Persze, a Kurca Vidéke Polgári Egyesület lett a befutó, a Fidesz megyei elnöke feleségének tagságával és Orbán Viktor látogatásával megerősített pályázatokon, ez valószínűleg nem is volt kérdéses. Ezek a civil szervezetek 35 millió forintot kapnak most működésre. A 20 civil információs centrum 700 millió forintot olyan feladatokra, amelyek elvégzésére nem képesek, de minden bizonnyal odaadó partnerei a nemzeti együttműködés rendszerének. Nem annyira odaadó partnerek, mint némelyik civil zöldszervezet, amely nem átallott egy találkozóról hírt adni.

Idézet e zöldszervezetek kör-e-mailjéből: kértük, hogy a találkozók úgy zajlódjanak le általában, hogy a minisztérium tájékoztatja a civileket a közeljövő terveiről, hogy lássuk a kapcsolódási pontokat. Államtitkár úr erre azt válaszolta, hogy erre ő nem kötelezhető. Itt nem fog beszámolni senkinek. Ezt követően polémia alakult ki, hogy milyen formában érdemes így az együttműködésre. Államtitkár úr kifejtette, hogy a találkozók célja nem a párbeszéd, vegyük tudomásul, hogy a hatalom az ő oldalán van, ők fújják a passzátszelet. Neki nincs szüksége partnerségre, és nem érzékelte az elmúlt két évben egyetlen ügyben sem, hogy a civilek társadalmi támogatást adnának a minisztériumnak. Az általa szervezett találkozó célja, hogy a civilek egyedi ügyeivel foglalkozzon, azt meghallgassa. Ekkor többen fölálltak és elmentek, nem látták értelmét az ilyen stílusú egyeztetésnek.

Persze, más párbeszéd és más egyeztetés zajlik. A napokban több ezer civil szervezet e-mail címére érkezett levél a portáltól. E független portált a sokatmondó nevű Gerilla Press Kft. szerkeszti, és kéri a civil szervezeteket egy kis együttműködésre, néhány hírre, néhány miegymásra. Folyik az adatbázis-építés rendesen. Ha valaki meglátogatja ezt a portált, már láthatja is Orbán Viktort, Semjén Zsoltot és a többi független civilbarátot. Ha a kormány már ilyen komoly jelentőséget tulajdonít a portáloknak, akkor odafigyelhetnének hivatalos honlapjukra is. A civil.kormany.hu-n az szerepel, hogy az elektronikus nyilvántartás 2012. június 30-i hatállyal lép életbe. Ezen már rég túl vagyunk, egyébként is a törvénymódosítás szerint ez 2013. január 1-jétől indul, mármint hivatalosan. De ne legyenek illúzióink, a nem hivatalos Kubatov-Csizmadia-listák létrehozása már elkezdődött.

Köszönöm, elnök úr. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai