Készült: 2024.09.26.03:02:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2006.11.16.), 114. felszólalás
Felszólaló Dr. Gál Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:00


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÁL ZOLTÁN (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Egy költségvetés vitája szükségképpen olyan, hogy mivel a költségvetés tartalma, természete átfogja a társadalomnak majd minden szegletét, könnyen lehet benne találni olyan elemeket, amelyeket ilyen vagy olyan szempontból jónak vagy rossznak lehet beállítani.

(Dr. Kis Zoltán elfoglalja jegyzői székét.)

Ez természetes, és az is természetes, hogy ellenzéki képviselőtársaim ebből a sokirányú és gazdag halmazatú anyagból azokat a dolgokat emelik ki, amelyek szerintük bizonyítják ennek a költségvetésnek az alkalmatlanságát. És az is természetes, hogy a kormánypárti képviselőtársaink ennek az ellenkezőjét teszik, de azért szeretném tisztelt ellenzéki képviselőtársaimat megnyugtatni, hogy nem tartjuk ezt mi sem örömköltségvetésnek. Tudjuk és ismerjük az adott esetben az ellentmondásait, tisztában vagyunk azzal, hogy sok mindenre nem annyi jut ebből a költségvetésből, mint amit mi magunk is szeretnénk, csak tisztában vagyunk azzal is, hogy milyen célokat tűzött az ország maga elé az elkövetkezendő évekre - és hangsúlyozom itt az éveket -, és ezt a költségvetést ennek folyamatában lehet igazán tisztességesen értékelni.

Hozzátartozik a helyzethez, lehet, hogy Varga képviselőtársam ki tudja mutatni, hogy a cigánytelepek felszámolására kevesebb pénzt tartalmaz a költségvetés, mint a korábbi években, de azért, ha már összehasonlította Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc kormányát, akkor azért azt is illett volna odatenni, hogy a Gyurcsány-kormány például a családtámogatási rendszer átalakításával, a családi pótlék növelésével mennyire segítette a cigány népességet. Ez talán a társadalomnak az a része, amely a leginkább haszonélvezője volt ennek az átalakításnak.

Vagy pedig beszélni lehet jövőre, ahogy Nógrádi képviselőtársam mondta, gazdasági recesszióról. Itt ugye arról van szó, hogy a gazdasági növekedés üteme lelassul. 2 százalékos GDP-növekedéssel számolunk, és egyes elemzők - külföldi és magyar is - ennél magasabbat jósolnak. Lehet ezt persze gazdasági recessziónak beállítani, de azt hiszem, lehet egy egyensúlyra való törekvés gazdaságpolitikájának is mondani.

(17.00)

Mindezzel csak azt szerettem volna jelezni, tisztelt képviselőtársaim, hogy bonyolult és ellentmondásos dolog ez az egész rendszer, és nem jó, hogyha egyes elemeit ragadjuk ki, és próbálunk bizonyos előítéletek alapján számszerű igazolást találni véleményünkhöz.

Amiről még néhány szót szeretnék konkrétabban szólni, ez a rendőrség szerepe, szereplése, ha úgy tetszik, a költségvetésben. Elöljáróban mindenképpen szeretném leszögezni a Szocialista Párt álláspontját, hogy az a kihívás, ami az elmúlt két hónapban a magyar rendőrséget érte, ez rendkívüli és szokatlan volt, ilyennel a magyar rendőrség nem találkozott az elmúlt másfél évtizedben, és azt kell mondanom, hogy összességében helytállt a magyar rendőrség; bizonytalanság és nem hiba nélküli munka után alapvető feladatát teljesítette, Budapesten helyreállította a közbiztonságot, ezért köszönet illeti a magyar rendőrséget. (Moraj és közbeszólások a Fidesz soraiban.)

Hozzátartozik azonban ehhez a helyzethez, hogy éppen a kialakult szituáció kapcsán - és most ennek a politikai gyökereit én nem akarom itt fejtegetni - nyilván egy őszinte helyzetértékelésbe beletartozna az is, hogy a kialakult helyzet milyen politikai folyamatoknak volt durva megnyilvánulása, és kik és milyen ideológiák álltak emögött. De a lényege a dolognak az, hogy ez a helyzet azt is megmutatta, hogy sok mindent változtatni kell, jogszabályokat, a rendőrség vezetési módszerein, stílusán, egy őszinte és elfogulatlan szakmai értékelését kell adni ennek a két hónapnak, éppen annak érdekében, hogy a következő időszakban a rendőrség a jogállamiság és az emberi jogok maximális tiszteletben tartása mellett legyen képes a törvényes rendet, a közbiztonságot biztosítani.

Tehát mi azt szeretnénk, hogy a rendőrség egyszerre legyen képes a közbiztonság megőrzésére, a törvénytelenségek felszámolására, és mindenkinek védeni a demokratikus szabadságjogait és emberi jogait, ideértve a gyülekezési jogot és a szólásszabadság jogát is. Ehhez egy nagyon alapos felülvizsgálat kell, több jogszabályt kellene módosítani, ezek kétharmados jogszabályok. Remélem, hogy a kormány - és a szocialista frakció ebben őszintén bízik - képes lesz tavasszal ezeket a jogszabályokat a tisztelt Ház elé hozni, és nagyon bízom benne, hogy ellenzéki képviselőtársaim a közös érdekre tekintettel értelmes vitában és párbeszédben támogatni tudják majd a szükséges változtatásokat.

Most konkrétan a rendőrségről annyit, hogy mondhatnám most azt, hogy kérem szépen, a rendőrség kiemelt intézménye a jövő évi költségvetésnek, mert azt hiszem, kevés szervezet mondhatja el magáról a jövő évi költségvetést nézve, hogy 10 százalékkal növekszik az állami támogatás a rendőrség tevékenységéhez, és még egy 6-8 százalékos bérfejlesztésre is, ha nem is a bérrendszerben, hanem egy teljesítmény típusú bérezésre ad lehetőséget. Mondhatnám tehát, hogy ez a költségvetés a rendőrséget nézve valami rendkívül nagyszerű dolog. De ez nem egészen így van; mindezek ellenére, tehát hogy nő az állami támogatás, igenis, a rendőrségre nézve is egy nagyon feszített és nagyon kicentizett gazdálkodást kell produkálni, hogy az alapfunkcióit magas színvonalon el tudja látni. S ehhez tartozik mindaz, amiről itt az elmúlt nap folyamán beszéltünk, hogy nincs az országnak és az életünknek szinte egyetlenegy olyan területe sem, amire azt lehet mondani, hogy nem érett meg a változásra, és ez vonatkozik a rendőrség és általában a rendészet tevékenységére is.

Nyilvánvaló, hogy ebben a struktúrában, vezetési modellben, szervezeti rendszerben nem finanszírozható meg olyan fokon és mértékben a rendészeti tevékenység, amely ahhoz lenne szükséges, hogy az ország közbiztonsága tovább erősödjék, és az új kihívásoknak meg tudjunk felelni. Ezért van napirenden - és ebben bízunk, hogy ellenzéki képviselőtársaink ezt támogatják - a rendőrség és a határőrség integrációja, ezért van napirenden a rendőrség diszlokációjának a megváltoztatása, a régiós rendőrség létrehozása és ezen belül új vezetési metódusok, rendszerek létrehozása. Meg kell őszintén mondani, én egy kicsit lassúnak érzem azt a kormányzati előkészítő munkát, ami e vonatkozásban zajlik, jó lenne ezt felgyorsítani, mert ha nem tesszük meg ezeket a változtatásokat, szükségképpen bele fogunk ütközni olyan problémákba, amelyek, azt hiszem, pártállástól függetlenül senki számára nem jók.

Megint csak azt tudom mondani, bízunk abban, hogy a kormány ezeket a szükséges jogszabályi változásokat, ami a rendőrség reformjára vonatkozik, a határőrséggel való integrációjára vonatkozik, a tavaszi ülésszakon be tudja nyújtani, és közös megállapodásra tudunk jutni annak érdekében, hogy az az összességében pozitív helyzet, ami ma Magyarország közbiztonságát jellemzi, a következő években is fennmaradjon, és lehetőség szerint javuljon.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai