Készült: 2024.09.21.05:21:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

141. ülésnap (2020.06.15.), 297. felszólalás
Felszólaló Dr. György István
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:06


Felszólalások:  Előző  297  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYÖRGY ISTVÁN, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az asztalon lévő, a különleges gazdasági övezetről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájára 2020. május 20-án került sor, amelyet a Gazdasági bizottság 2020. V. hó 27-én tartott részletes vitája követett. 2020. június 11-én a Törvényalkotási bizottság folytatta a kijelölt bizottság által megkezdett munkát, tárgyalása során pedig egy módosító javaslatot fogadott el, amely zömében kodifikációs, nyelvtani, illetve technikai pontosításokat tartalmaz, egy beépítésre került érdemi módosítás mellett, amelynek célja, hogy a politikai viták elkerülése végett egyértelművé tegye és pontosítsa az előterjesztő szándékát, hogy a főváros, valamint a megyei jogú városok területén különleges gazdasági övezet ne legyen kijelölhető. Amennyiben az Országgyűlés megszavazza a törvényjavaslatot, olyan törvény kerül elfogadásra, amely összhangban van az utóbbi évek nagyberuházásainak és kapacitásbővítéseinek dinamizmusával, hiszen lehetőséget teremt az ország növekedési ütemének megőrzésére, a tőkevonzó képesség javítására, a beruházási kedv 2011 óta tapasztalt növekvő tendenciájának hatékony támogatására.

A nemzetgazdasági beruházások összértéke a baloldali kormányzás idején, 2002 és 2010 között mintegy 39 425 milliárd forint összeget tett ki, míg a 2011 és 2019 közötti időszakban 56 369,7 milliárd forint értéket mutat, és folyamatosan emelkedő tendenciát is egyben.

A fejlődés fenntartása, támogatása és folyamatossága kétségtelenül egész Magyarország érdeke, függetlenül attól, hogy ki melyik szekértáborba tartozik. E növekedés jegyében, valamint annak további serkentése céljából alakította ki a kormány foglalkoztatáspolitikájának alaptézisét is: aki dolgozni akar, az dolgozhasson Magyarországon  hangzott el e Ház falain belül is számtalanszor.

(20.20)

Nem fér hozzá kétség, hogy a tisztelt képviselők előtt lévő javaslat ezt a célt szolgálja leginkább. Ezen túlmenően ugyanakkor a javaslat elfogadása esetén hatástanulmány, gazdasági elemzés megléte mellett lehetőséget teremt a már említett nagyberuházások hatásainak területi szintű enyhítésére, hiszen a különleges gazdasági övezet kialakítása esetén az érintettséggel bíró megyei önkormányzathoz befolyó adóbevétel tekintetében a megyei önkormányzatnak lehetősége nyílik, hogy rendelet alapján a már említett többletforrásokat célzottan tudja felhasználni, a területen fekvő, különösen a beruházással érintett településeken megvalósuló fejlesztések és működés támogatására.

Régi adósságot törlesztene a javaslat elfogadásával a jogrendszer, hiszen a jövőben az 5 milliárd forintot meghaladó beruházásokból származó adók a települések eddigi kizárólagos részesedése helyett a környéket helyezik előtérbe, így segítve egyéb kistelepülések részesedését, növelve a helyi közösségek mozgásterét. Korábban már elhangzott, de nem lehet elégszer ismételni, hogy a törvénymódosítás nem érinti a helyi és központi adók arányának megszokott rendszerét, az állam nem von el adóbevételt az önkormányzatoktól.

Fontos továbbá kiemelnem, hogy a javaslat értelmében szigorú, meghatározott feltételeknek kell fennállniuk ahhoz, hogy egy terület különleges gazdasági övezet legyen. Automatizmusról tehát semmiképpen sem beszélhetünk.

A jövőben a kormány rendelet segítségével olyan újabb beruházások és bővítések helyszínét nyilváníthatja különleges gazdasági övezetté, amelyek egyben nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek minősülnek. Garanciális szabályként érvényesül, hogy a beruházás legalább 5 milliárd forint teljes költségigényű legyen, a megye területének jelentős részére kiható gazdasági jelentőséggel bírjon, és munkahelyek tömeges elvesztésének elkerülését vagy új munkahelyek létesítését szolgálja.

Az elmondottak értelmében tehát a törvényjavaslat lehetővé teszi, hogy transzparens és szigorú keretrendszer szabályai szerint olyan különleges gazdasági övezetek jöjjenek létre, amelyek hatékonyan képesek szolgálni a magyar nemzetgazdaság, valamint a magyar emberek érdekeit, lehetővé teszik a nagyberuházásokból származó adóbevételek hatékonyabb elosztását, valamint a hazai kistérségek igazságosabb fejlesztését, növelve ezzel a népességmegtartó erőt, illetve támogatva az itt élők környezetének folyamatos fejlesztését.

Tisztelt Ház! Hazánk az utóbbi években kimagasló eredményeket tudott felmutatni Magyarország építésében és gyarapításában. Ahogy azt már említettem, az előttünk lévő javaslat az országépítés további munkálatait segíti, kiemelt helyen kezelve a helyi közösségek támogatását, amely mellett a kormány teljességgel elkötelezett. E szándék jegyében kérem a tisztelt Országgyűlést a benyújtott törvényjavaslat támogatására. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  297  Következő    Ülésnap adatai