Készült: 2024.09.20.13:10:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2014.11.24.),  99-110. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:24


Felszólalások:   93-98   99-110   111-118      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Mivel a képviselő úr nem fogadta el a válaszadó személyét, miniszter úrnak a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolni.

Tisztelettel arra kérek mindenkit, hogy tartsa be a házszabályt, én is betartom. És különösen arra kérem azokat a jegyzőket, akik bekiabálnak, hogy ők különösen tartsák be az őrájuk vonatkozó előírásokat. Köszönöm.

Gyöngyösi Márton képviselő úr, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszternek: „Továbbherdálja a kormány a nemzeti vagyont?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Tállai András államtitkár urat jelölte ki. Tisztelettel kérdezem képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy a válasszal megvárja a miniszter urat.

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Nagyon sajnálom, hogy miniszter úr ilyen gyorsan távozott a teremből, fél perccel ezelőtt még itt volt, de nincs mit tenni, elfogadom államtitkár úr válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, tehát elfogadja. De még egyszer szeretném jelezni, igennel vagy nemmel kell válaszolni.

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Igen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Parancsoljon, képviselő úr!

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Gazdaságpolitikai értelemben az elmúlt huszonöt év ? talán egyetért velem ? a neoliberalizmus, a neoliberális gazdaságpolitika jegyében telt, aminek talán az egyik legfájdalmasabb következménye az az erőltetett privatizáció volt, amelyik igencsak megviselte kis hazánkat, ugyanis a korábbi százszázalékos állami tulajdon egypár év leforgása alatt kézen-közön eltűnt, elherdálta a felelőtlen politikai és gazdasági elit, amelyik ezt az országot irányította, kizárólag átláthatatlan és korrupciógyanús körülmények között, idegen érdekeket szolgálva, idegen, külföldi tulajdonba juttatva ezeket az állami vagyonokat, és természetesen az országunkban jelen lévő, politikával, gazdaságilag összefonódó elit kezére játszva.

(15.30)

Minden évben egy költségvetés vitáját tárgyaljuk meg ebben a Házban, és úgy dönt a parlament minden évben a költségvetésről, hogy nincs állami vagyonleltár, nincs kataszter, amiből kitűnne az, hogy az állam milyen vagyon felett diszponál, milyen vagyonnal rendelkezik. Ez a mulasztás önöket is terheli, hiszen már harmadik alkalommal nyertek választásokat. Nem tudjuk, hogy milyen vagyontárgyakkal rendelkezik az állam, miből gazdálkodik. Ehhez képest engem meglepetésként ért, hogy itt a jelenlegi költségvetésben az egyéb bevételek között megjelenik a XLIII. fejezetben egy „állami vagyonnal kapcsolatos bevételek” sor, 169 milliárd forintos bevétel, ami természetesen, vagy legalábbis nekem úgy tűnik, privatizációs bevételként értelmezhető. Ez a költségvetési tervezet igencsak szűkszavúan rendelkezik erről, semmi nem derül ki belőle. Szeretnék felvilágosítást kapni államtitkár úrtól, hogy milyen állami tulajdon kerül kalapács alá a jelenlegi költségvetésben.

Várom érdemi válaszát. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ tehát Tállai András államtitkár úrtól halljuk. Parancsoljon, államtitkár úr! (Lázár János: Kártyáját kérjük behelyezni.) Tállai András államtitkár úr, kérem, csak akkor tud válaszolni, akkor kap mikrofonhangot, amikor a neve megjelenik. (Tállai András: Most már működik.) Most, parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Először is azt szeretném elmondani önnek, hogy ilyen tekintetben a nemzeti vagyonkezelés nem a Nemzetgazdasági Minisztérium feladatkörébe tartozik, ezáltal nyilván a vagyonértékesítésről szóló válaszom is viszonylag korlátozott lesz ebben a kérdésben, miután nincs jogköre és feladatköre a minisztériumnak. A minisztérium a költségvetésért felel, és annak része ez.

Egyébként pedig a költségvetés általános vitája lezárult, de a vita lényegében tart a parlamentben, a bizottságokban, tehát nyilvánvalóan erre a kérdésre is konkrétan a törvényjavaslat parlamenti tárgyalása során is megvan a lehetősége, megvolt, és meg is van a lehetősége, hogy ezt kérdést feltegye. Tehát nem azonnali kérdésben.

Egyet viszont tudok önnek mondani, hogy ez a bevétel semmilyen működési vagy dologi kiadást nem fog finanszírozni a költségvetésben. Ez a Beruházási Alap bevételi részévé fog válni, a Beruházási Alap pedig azt szolgálja, hogy az állam által megvalósított fejlesztéseket, beruházásokat finanszírozza. Tehát itt, ha ez az értékesítés megvalósul, akkor lényegében vagyonból vagyon fog keletkezni, semmiképpen nem fogja a nemzeti vagyon csökkenését jelenteni, ha teljesül ez az előirányzat. Hiszen ha a bevételi része teljesül, akkor a kiadási részen is abból valamilyen fejlesztés, valamilyen beruházás fog megvalósulni. Nyilvánvalóan a prioritást a költségvetésen belül a kormány fogja majd eldönteni.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Gyöngyösi Márton képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Ez minden volt, csak válasz nem, értékelhető válasz nem. Hát ki ennek a törvényjavaslatnak az előterjesztője, kérdem én. Hát az NGM. Az a minisztérium, amelyben ön államtitkári pozíciót tölt be. Az pedig nem válasz, hogy ennek a törvényjavaslatnak már megtörtént a vitája. Tudom, hogy megtörtént. Szavazni fogunk erről a költségvetésről. Szerintem ez alkotmányjogi kérdéseket is fölvet, hogy önök úgy akarják, hogy ez a parlament szavazzon egy költségvetésről, hogy annak egyes tételeivel kapcsolatban nem kaphatunk önöktől kielégítő választ. Van 169 milliárd forint privatizációs bevétel beállítva ebbe a törvényjavaslatba, amiről ez a törvény annyit mond, hogy ez az állami tulajdonú ingatlan vagyon és ingóságok, vagyoni értékű jogok bevételéből származik, és megnyugtatóan konstatálja azt, hogy ez javítja a költségvetést, tehát bevételként könyvelhető el.

Még van egy perce államtitkár úrnak, kérem, szedje össze magát, és adjon valami értékelhető választ.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban. ? Dr. Rétvári Bence: Na! Na!)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Úgy gondolom, mindenki igyekszik a parlamentben összeszedni magát és úgy válaszolni, képviselő úr. Most államtitkár úré az egy perc.

Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Úr! Nem haragszik, ugye, ha nem önnek akarok ebben a parlamentben majd megfelelni, hanem alapvetően a választópolgároknak. És képzelje el, eddig a választókörzetemben ötször sikerült megfelelni. És engedje meg nekem, hogy olyan választ adjak, amilyet én gondolok, és ne olyat, amit ön esetleg elvárna.

Azt tudom önnek mondani, hogy a kormány fog dönteni természetesen a bevétel konkrét tartalmáról, és azt is tudom önnek mondani, hogy minden állami vagyonértékesítés törvényszerűen és jogszerűen fog megtörténni, azaz felértékelés, pályáztatás útján. Azt is tudom önnek mondani, hogy nem funkcionális feladatokkal terhelt vagyon lesz eladva, tehát nem privatizáció lesz, hanem kizárólag csak állami tulajdonnak, állami vagyonnak a közvetlen értékesítése, és lehetőleg olyan vagyon, amit most, jelenleg is egyébként vállalkozói formában működtetnek.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   93-98   99-110   111-118      Ülésnap adatai