Készült: 2024.09.23.19:44:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

147. ülésnap (2020.07.13.), 12. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Azt nem gondoltam volna, hogy ezt a kérdést ön idehozza, az előzményeket tekintve. Hát, nem az ön pártelnöke, illetve az ő cége volt az, aki 2,5 millióért lízingelt egy balatonőszödi üdülőt, hogy aztán, hogy, hogy nem, egy állami vállalat pont hasonló összegért vegye azt bérbe? Na, ott nem kellett aztán semmit sem fizetni gyakorlatilag! És akkor ön még felhozza azt, hogy hogyan teszik rá állítólag egyes vállalkozások a kezüket ingatlanokra, ilyen előzmények után? Hát, ne haragudjon már, ez teljesen méltatlan!De a Balaton ügye fontosabb annál, mintsem hogy csupán ennél leragadjunk. Örülök, hogy felhozza ezt a kérdést, mert a Balaton egy nemzeti érték, és így a szezon elején vagy derekán érdemes szót ejteni arról, hogy hol is tartunk. Szeretném biztosítani arról, hogy a kormányzati turizmusfejlesztési politikában a belföldi turizmus is nagy szerepet kap, nagy hangsúlyt. Azt szeretnénk elérni, hogy a magyar állampolgárok egyre jobb színvonalú szolgáltatást kapjanak, remélhetőleg elviselhető árakon, és ezt még akkor is fontos szempontnak tartjuk, ha az árak kérdésében nem a kormány az illetékes, mert az leginkább a piaci viszonyok függvénye.

Önnek egy fő állítása azzal volt kapcsolatos, hogy a magyarok mennyire engedhetik meg maguknak, hogy a Balatonra menjenek, ott üdüljenek. Úgyhogy beszéljünk a számok nyelvén! 2010-ben a magyarok 35 százaléka engedhetett meg magának egy egyhetes nyaralást, 35 százaléka, most már közel 60 százalék az arány. (Arató Gergely: Ezt államtitkár úr sem hiszi el!) Máshonnan megközelítve, a belföldi turisták által eltöltött vendégéjszakák száma akkor 9,9 millió volt, ma 15,6 millió. Ha csak a Balatonra vonatkozó számokat nézzük, akkor 2010-ben 2,6 millió volt a vendégéjszakák száma, ami 4 millióra nőtt, tisztelt képviselő úr. Úgyhogy ha azt állítanák, hogy egyre kevesebben nyaralhatnak a Balatonon vagy belföldön, akkor ez az állítás nagy ívben elkerüli a valóságot. Ezzel szemben egyre több feltörekvő célterület van az országban a Balatonon kívül is.

Nem mellékes körülmény, hogy a járvány rendkívüli károkat okozott a turisztikai ágazatban. Áprilisban 97 százalékkal csökkent a forgalom. Ezért kellett elengedni a turizmusfejlesztési hozzájárulást, ezért szüneteltette a kormány a munkaadói járulékfizetést, és ezért jött létre egy turisztikai vis maior alap.

Külön szeretnék szólni a Kisfaludy-programról, amely intenzív támadás alatt van; ez szerintem nem helyes. De miért is nem? Az egy olyan program, amely évekkel ezelőtt indult, és amely a kicsi, a közepes és a nagy szálláshelyeket is támogatja. Nem túlzás azt mondanunk, hogy ez az elmúlt évtizedek legnagyobb turizmusfejlesztési programja Magyarországon. Azt értem, hogy kiszemelnek egy-egy szálláshelyet, de ettől még az a helyzet, hogy a kormány 670 vidéki panzió fejlesztésére nyújtott vagy nyújt támogatást, és a fejlesztések jelentős része már be is fejeződött.

Az elmúlt hónapokban többször felmerült a magánszálláshelyek támogatása is; ha jól idézem fel a vitát, akkor a Jobbik-frakció vetette fel. A kormány ezeket a magánszálláshelyeket is támogatja. A vonatkozó program még csak egy hónapja indult, de már most 43 milliárd forint értékben nyújtottak be igényléseket.

Tudom, hogy önöknek van egy szakmai javaslata a strandokkal kapcsolatban, hogy legyenek ingyenesek. Nos, ezzel kapcsolatban szeretném önt tájékoztatni, hogy 40 ingyenes, tehát már most is ingyenes szabadstrand újult meg az országban, és ebből 30 a Balatonon található, és az idén további 24 újul meg. Tehát ezek is nagy hangsúlyt kapnak. Nem ingyenessé kell őket tenni, hanem most is ingyenesek, és megújulnak.

Szintén a balatoni fejlesztésekhez tartozik a balatoni hajózás megújítása. Ugye, korábban a Bahart önkormányzati tulajdonban volt, és elmaradtak a fejlesztések. Ha ön nem hiszi, akkor menjen el, és nézze meg a nemritkán ötvenéves hajókat. A kompok sincsenek éppen jó állapotban, úgyhogy ön is tudja nagyon jól, hogy itt lépéskényszer van.

A kikötőkkel kapcsolatban annyit szeretnék elmondani, hogy az önkormányzatok kapják meg azokat ingyenes használatra 25 évre, és több önkormányzattal már megszületett a megállapodás.

Ha ön egyébként a szociális szempontokra is érzékeny, mert erre hivatkoznak, akkor szeretném felhívni a figyelmét az Erzsébet-táborokra. Önök a kormányzásuk alatt erre még csak nem is gondoltak. (Arató Gergely: De, csak nem így hívták!) 2012 óta több mint félmillió gyermek üdülhetett ingyen vagy nagyon kedvezményes áron, ez csak a tavalyi évben 130 ezer gyermeket jelentett, és talán az sem mellékes, hogy megújul a zánkai és a fonyódligeti nagy tábor is.

Ez a kormány tehát nem privatizálja ezeket az üdülőket, hanem teljesen megújítja, ami azért nagy különbség. Így olyanok is eljuthatnak a Balatonra, és el is jutnak, akik egyébként saját erőből erre nem lennének képesek.

Úgyhogy arra kérem, ne az alapján ítélje meg ezeket a fejlesztéseket, hogy a kormánytól érkeznek, hanem annak alapján, hogy szolgáljáke az ország érdekét, márpedig szolgálják. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai