Készült: 2024.09.26.15:07:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

310. ülésnap (2013.10.14.), 417-419. felszólalás
Felszólaló Bertha Szilvia (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:11


Felszólalások:  Előző  417 - 419  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERTHA SZILVIA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. A 3., a 8. és a 10. módosító javaslathoz szeretnék hozzászólni, kezdeném a 8-assal. Itt nagyon örülök, hogy az MSZP-nek szúrta a szemét, hogy az etnikai hovatartozást esetleg bizonyos kedvezményeknél nyilván akarják tartani.

ELNÖK: Bocsánat, képviselő asszony, hadd tegyek egy mondatot! Lezárom az első szakasz vitáját, és megnyitom a következő szakasz vitáját, mert ez már ahhoz tartozik, és folytassa!

BERTHA SZILVIA (Jobbik): Jó, köszönöm. Szóval, el kellene már végre dönteni, hogy mit akar akár a kormány, akár az MSZP, mert egyrészről egyfolytában az emberi jogokra hivatkozva tiltakoznak az ellen, hogy nyilván lehessen tartani azt, hogy ki milyen etnikai csoporthoz vagy kisebbséghez tartozik, másrészről viszont például célzott támogatásokat követelnek a cigány munkavállalók számára, illetve a cigányfoglalkoztatás elősegítésére. Tehát akkor döntsük el, mert mi alapján akarunk többletforrásokat juttatni a cigányság foglalkoztatására, ha azt nem lehet nyilvántartani, hogy ki az, aki cigány. Tehát ezt most már akkor ideje lenne lefektetni és tiszta alapokra tenni.

A 3. módosító a naprakész statisztika megvalósítását indítványozná, amit önmagában tudományos szempontból nem tartunk kivitelezhetőnek, de ez legyen a statisztikusok problémája, ellenben abban egyetértünk, hogy itt lenne az ideje olyan statisztikai mérőszámok kialakítására, illetve olyan módszerek kidolgoztatására, amik a valódi foglalkoztatást tudják mérni.

(23.50)

Tehát tulajdonképpen a munkaerőigényt, nem pedig azt, hogy hol milyen jogállás hogyan változott, és ennek alapján hogyan sikerült a foglalkoztatás számait manipulálni és változtatgatni. Tehát valójában a munkaerőigényt lenne szükséges mérni a gazdaságban és erre valamilyen objektív mutatószámot kialakítani, ugyanis az, amit most kezdeményeznek, egy szociális vonulata a foglalkoztatásnak, ami az Európai Unión belül lehet, hogy bizonyos szempontból összehasonlíthatóvá teszi az országokat, de ez Magyarország szempontjából a gazdaság és a foglalkoztatás értékelhetőségét nem fogja javítani.

Végül a 10. pont: nagyon megnyugtató, hogy az MSZP-nek az a legnagyobb baja a Munkaügyi Hivatalt, a munkaügyi ellenőrzést és a munkavédelmet érintő változtatással, hogy túlságosan soknak találják, hogy akár 45 naponta lehet az ellenőrzési irányelveket megváltoztatni. Ebben a Jobbik nem lát semmilyen problémát, mert miért ne lehetne módosítani adott esetben, hogy mikor éppen milyen szempontok szerint indít vizsgálatokat a Munkaügyi Hivatal. Mi sokkal nagyobb gondot látunk abban, hogy először drasztikusan csökkentették az ellenőrök számát, leépítették az intézményi rendszert, majd arra hivatkozva, hogy ennyi ellenőr már nem tudja rendesen ellátni ezeket a feladatokat, most csökkentik a működést, tehát a feladatok számát. Majd ez egy ördögi kör lesz, utána megint jön az, hogy lehet csökkenteni az ellenőrök számát, hiszen nincs annyi feladat, és így szépen lassan szinte nullára le lehet majd építeni az ellenőrzési rendszert. Mi sokkal inkább ebben látjuk a veszélyt.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  417 - 419  Következő    Ülésnap adatai