Készült: 2024.09.22.19:56:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2006.07.24.), 46. felszólalás
Felszólaló Dr. Navracsics Tibor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAVRACSICS TIBOR (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. (Zaj. - Az elnök csenget.) Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban így van, legalábbis, ha az MSZP országos választmányáról kiszivárgott híreknek hitelt lehet adni. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr körülbelül egy hónappal ezelőtt keserűen bevallotta, hogy elvárásaival ellentétben kormányozni nehezebb, mint kampányolni, ami azért két dolgot vetít előre. Egyrészt az ezt megelőző másfél évben sem kormányzott Gyurcsány Ferenc a miniszterelnökként töltött időben... (Taps az ellenzéki padsorokban.) Másrészt pedig, hogy körülbelül a kormányalakítás után három héttel jött rá arra - akkor, amikor már az Új Egyensúly programmal kellett küzdenie -, hogy bizony megírt számtalan programot, ki tudja, hány olyan van ezek közül, amely meg sem jelent, és most már lassan el kellene kezdenie kormányozni.

Azóta is hallunk itt a parlament ülésén minden hétfő délután, kora délután egy húszperces hangkonzervet arról, hogyan fogunk élni 150 év múlva, de van egy olyan magyar mondás, amely azt mondja, hogy először mindenki sepregessen a saját háza táján. Vagyis nézzük meg, hogy a miniszterelnök hogyan tud rendet tartani a saját kormányzati szerkezetében. Mélyen egyetértek Kuncze Gáborral abban, amikor azt mondta, hogy nem lehetett igazán javulást elérni azon a területen, amelyet az állam ellenőrzése alatt tart. A kormányzat közepe, a Miniszterelnöki Hivatal és a kormányzati szerkezet talán leginkább ebbe a szférába tartozik.

Nézzük meg hát, hogy néz ki! Ugyebár, a választások előtt a miniszterek számának radikális csökkentéséről volt szó. Sikerült elérni, hogy 15-ről 12-re szorították le a miniszterek számát, amely valóban heroikus erőfeszítés. Mi a hetet céloztuk meg, és még mielőtt a szocialista képviselők azt mondanák, hogy miért nem mutattuk meg... (Dr. Magda Sándor: Meg kellett volna nyerni a választást!) Igenis, megmutattuk. A Fidesz-frakció kabinetrendszere hét kabinet alapján működik, lehetne akár kormányzó erő is, lehetne hét miniszter is. Ezzel szemben van 12, de hogy ne legyen ilyen kevés miniszter, gondoskodtak arról is, hogy öt távozó miniszter kapjon egy szép stallumot. Egészen pontosan, az operatív programok monitoringbizottságának elnöki stallumát kapták meg öten, olyan miniszterek, akiknek már le kellett köszönniük.

A 12 miniszter, plusz 5 volt miniszter mellett - akiket, hiszen a tanács mostanában divatba kerül, nyugodtan nevezhetünk bukott miniszterek tanácsának, tehát létezik a Magyar Köztársaság kormánya, a bukott miniszterek tanácsa - még sikerült azt is elintéznie ennek a kormánynak, hogy a közigazgatás lefejezésével az eddigi helyettes államtitkárokból államtitkárokat csináljanak. Ez természetesen fizetésnövekedéssel is jár, ennek következtében az államtitkárok létszáma is radikálisan nőtt, mellette viszont elveszett a döntéshozatal közigazgatási előkészítése. Cserében, ha hinni lehet a sajtóhíreknek, mostanában azon gondolkodnak, hogyan lehetne mégiscsak visszacsempészni a közigazgatási szakértelmet.

(14.40)

De a legszebb, hogy a bizonytalanság a megszűnő, alakuló és átalakuló intézmények környékén van. Az egyik az Államreform Bizottság, amely Gyurcsány Ferenc egy nyilatkozata alapján tavaly ősszel már kidolgozta azt az egészségügyi reformot, amiről most hallottuk, hogy ha minden igaz, akkor a jövő héten - hogy véletlenül se kerüljön a parlament elé, illetve a parlament ne tudjon róla vitatkozni, a jövő héten - fogja bemutatni a kormány, a második nekifutásra, ha nem csalódom, mert az első alkalmatlan akadályvétel volt.

Tehát van egy Államreform Bizottságunk, amely állítólag már tavaly szeptemberre létrejött, majd most megint létrejött, hogy most vezetőt is nevezzenek ki, mert úgy igazi egy bizottság, ha van annak vezetője is, és most kiderült, hogy körülbelül két hét múlva ki fogják egészíteni az egészet.

Van egy olyan, már megnevezni sem merem, fejlesztéspolitikai intézmény, amelynek a nevét sem tudjuk pontosan, mert fejlesztéspolitikai kabinet, annak ellenére, hogy kormányhatározatok rendelkeznek róla, már biztos, hogy nem jön létre, helyette egy fejlesztéspolitikai irányító testület, amelynek talán Bajnai Gordon a vezetője, de nem biztos, mert mondták már azt is, hogy az uniós forrásokért Veres János fog felelni, aztán azt is mondták, hogy Gyurcsány Ferenc, azt mondták, hogy Bajnai Gordon, ő azt mondta, hogy Gyurcsány Ferenc, most pedig Szilvásy Györgynél tartunk. Ehhez a tizenkét miniszter valóban kell, hogy a ciklus végéig végigfusson, hogy ki a politikai felelős ezért.

Összességében kaotikus, következetlen és kapkodó ez a kormányzati szerkezet. A miniszterelnök ilyet tudott magának kialakítani, ő ilyenben érzi jól magát, valószínűleg az ország irányításában is ilyen munkamódszert fog folytatni. Mi erre csak azt tudjuk mondani, hogy az MSZP-nek tavaly áprilisban volt egy Hiller István pártelnök által kezdeményezett, ám elvetélt kísérlete: "Sürgős segítség a sikerhez" címmel. Ez kellene most Gyurcsány Ferencnek és a kormánynak: sürgős segítség a sikerhez.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai