Készült: 2024.09.23.01:50:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2020.06.12.), 64. felszólalás
Felszólaló Bartos Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:13


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Urak! Képviselőtársaim! Sokszor mondjuk, és azt hiszem, ez az egyik legnagyobb igazság, hogy a gyermekeinkben van a jövőnk, és én, aki a külföldi nyelvtanulási program miniszteri biztosa vagyok, nagy örömmel szolgálom ezt a jövőépítést, hiszen a külföldi nyelvtanulási program a fiataljaink, a gyermekeink jövőjét építi, amellett, hogy a nemzet jövőjét is építi, hiszen az közhelynek számít, hogy a nyelvtudás, a magabiztos, piacképes nyelvtudás elengedhetetlen most már a boldoguláshoz. Az idei költségvetésben közel 35 milliárd forint szerepelt erre az összegre, de sajnos a koronavírus-járvány miatt ezt a programot el kellett halasztanunk. Nagy öröm számomra, hogy ez az összeg a jövő évi költségvetésben is rendelkezésre áll hasonló nagyságrendben. De azt látnunk kell, hogy a külföldi nyelvtanulási program nem egy elem azon rendszerben, amelyik a fiatalok nyelvtudásának erősödését, gyarapodását szolgálja, hanem egy stratégia része, amely stratégia a fiatalok korai életszakaszában, legkésőbb negyedik osztályos korban elkezdődik, hiszen akkor már kötelezően kell hogy valamilyen idegen nyelvvel elkezdjenek ismerkedni, azt elkezdjék tanulni, de erre a korábbi életkorban is, tehát már elsős korukban is van lehetőség.

Az is igaz, hogy a köznevelés rendszerében a kimutatások szerint 924 órát töltenek el ezzel a gyermekeink, tehát ez az óraszám elég ahhoz, hogy komplex B2-es nyelvvizsgát szerezzenek, és ez az óraszám több, mint nagyon sok környező országban, vagy akár Finnországban, Hollandiában.

Szakképzett pedagógusaink vannak, és számos olyan eszköz van  akár az Oktatási Hivatal honlapján elérhető online segédletek, korábbi évek feladatai, iskolai felkészítés, fakultáció, vagy a digitális oktatási stratégia által kínált infrastruktúra , amely segíti, támogatja az órai nyelvtanulást. És ugyanilyen támogató eszköz a „Nyelvtanulással a boldogulásért” program, amely 2017-től segíti a tanórán kívüli nyelvtanulást a köznevelési intézményekben, a fiatalok tanárai, pedagógusai, illetve fiatal pedagógushallgatók segítségével.

Tehát az iskolában van lehetőség idegen nyelvet tanulni, és ha ezt ki szeretné valaki egészíteni, akkor igen sok lehetősége van, hiszen a nyelvtanulási diákhitelt 2019-ben indítottuk, azonban ez a diákhitelprogram túlnőtt önmagán, most már nem így hívjuk, ez a diákhitel megszűnt, hanem „diákhitel plusz” formájában nemcsak a felsőoktatási intézményekkel jogviszonyban lévő vagy ott jogviszonyukat szüneteltető fiatalok számára elérhető, hanem 18-55 éves kor között mindenki számára, aki nyelvet szeretne tanulni. Itt legfeljebb 500 ezer forint összegben a felsőoktatási hallgatóknak és a felnőttképzésben részt vevőknek pedig 1,2 millió forint összegben érhető el ez a hitel.

Fontos eleme ennek, hogy a családtámogatás erre a hitelre is érvényes, tehát ha megszületik egy édesanyának az első gyermeke, akkor az édesanya diákhitelének felét elengedjük, a harmadik gyermek után pedig a diákhiteltartozás egészét. Tehát nagyon jó hitelkonstrukciók vannak, és fontos azt is kiemelnem, hogy májustól ez a hitel kamatmentessé vált.

Hogyha valaki sikeresen tanulja a nyelvet, akkor előbb-utóbb elérkezik a nyelvvizsgához, és a kormány biztosítja azt, hogy a sikeres nyelvvizsga ára visszakerüljön a nyelvvizsgázóhoz.

Ez az összeg évről évre növekszik. Ebben az évben már 3372 millió forintot különítettünk el erre a feladatra. És el kell mondani, hogy ez egy sikeres vállalkozás, hiszen 2018. január 1-je óta, amikor ezt bevezettük, azóta a 14-19 éves korosztályban nagyon nagy számmal, 46 ezerről 61 ezerre nőtt a sikeres nyelvvizsgát tett fiatalok száma.

Fontos azt is elmondanom, hogy a mostani különleges helyzetben, a veszélyhelyzetben a kormány szeretett volna segíteni azoknak, akik éppen ebben az időszakban töltötték be a 35. életévüket, tehát az ingyenes nyelvvizsga számukra rendelkezésre állt, tehát a veszélyhelyzet megszűnése után hat hónapig még élhetnek ezzel a lehetőséggel. 2020. július 1-jétől a cseden, gyeden és gyesen lévő édesanyák is igénybe vehetik a nyelvvizsgadíj visszatérítésének lehetőségét.

(13.10)

Ugyanakkor azt is látjuk, hogy alkalmazkodni kell a jelen helyzethez, fontos a nyelvtudás, de az is fontos, hogy gazdaságélénkítési eszközökkel éljünk annak érdekében, hogy a koronavírus-járvány miatt fennálló nehézségeket áthidaljuk, tehát emiatt a gazdaságvédelmi akcióterv része, hogy aki 2020. augusztus 31-éig sikeres záróvizsgát tett, az mentesül az oklevél kiadásának előfeltételéül előírt nyelvvizsga letételének kötelezettsége alól.

Ahogy említettem a felszólalásom elején, 924 óra az, amit a fiatalok a közoktatás rendszerében nyelvtanulással töltenek, és 2016 októberében jött létre az a szakmai munkacsoport, amely vizsgálta, hogy mégis miért nem vagyunk elég sikeresek az idegennyelv-tudás megszerzésében és a nyelvtudásunk használatában. A munkacsoport egy kutatás megalapozását szorgalmazta, amely kutatás létre is jött, és ez a kutatás állapította meg, hogy nem a nyelvórák számának növelésében, hanem a korszerű módszertani eszközök alkalmazásában, a motiváció erősítésében és a célnyelvi országban való gyakorlásban rejlik a megoldás kulcsa. Emiatt 2018-ban már megszületett az az idegen nyelvi stratégiáról szóló előterjesztés, a 2019-’27 közötti idegen nyelvi stratégiáról szóló előterjesztés, amely aztán a kormány döntését a külföldi nyelvtanulási programra vonatkozóan megalapozta.

Amit a külföldi nyelvtanulási programról mondani lehet, az az, hogy megvan a költségvetésben a fedezet a program folytatására ugyanolyan keretben, összegben, mint ebben az évben. Látható, hogy a program nagyon sikeres. Abban a szűk két hétben, amikor a fiataloknak lehetőségük volt jelentkezni, regisztrálni a programra, közel 70 ezer fő regisztrált már, benn volt a pályázati rendszerben, és többen el is kezdték a pályázás folyamatát. Ugyanakkor ezt a folyamatot megszakította a veszélyhelyzet kihirdetése. Ez a szűk időszak és a jelentkezők nagy száma is mutatja, hogy a program nagyon népszerű, és a fiatalok szeretnének élni ezzel a lehetőséggel.

A program felfüggesztésre került, a források a következő évi költségvetésben rendelkezésre állnak, és folyamatosan figyeljük a hazai és nemzetközi járványhelyzetet, és ennek alakulásától függően születik majd meg a döntés a program folytatásáról, bízom benne, hogy minél hamarabb. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai