Készült: 2024.09.22.03:17:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2020.06.12.), 52. felszólalás
Felszólaló Földi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:42


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Urak! Így 2020 nyarának elején, azt gondolom, egy ilyen tavasz után mégis bizakodva tekinthetünk a 2021-es esztendőre. A kormány és az Országgyűlés Fidesz-KDNP-s többsége gyorsan reagált azokra a veszélyekre, amelyek idén tavasszal jöttek, jelesül a vírusveszélyre. Tudjuk nagyon jól, hogy nemcsak emberéleteket vett el ez a vírus, hanem nagyon sok bajt, galibát okozott a gazdaságban is. Természetes, hogy az ország lakossága mindent megtett és csakugyan nagy fejhajtással tudok lenni a magyar emberek iránt és különösképpen szűkebb pátriám, Pest megye 12. számú választókerületében élő emberek iránt, akik nagy fegyelmezettséget tanúsítottak az elmúlt hónapokban. Az, hogy a járvány olyan szintre került, amilyen szinten most van, közös sikere nemcsak a politikusoknak, hanem az egész magyarságnak. Magyarország 2021. évi központi költségvetése sem független a koronavírus-járványtól, hiszen ahogyan az egészségügyi védekezés sem érhet véget, csak új szakaszába léphet, úgy a pandémia gazdasági hatásainak csökkentése is garantáltan át fog nyúlni a következő esztendőre. Ezen a ponton jegyzem meg, hogy bár a sors feletti kesergés nem bevett parlamenti műfaj, de mégis érdemes rögzíteni, milyen igazságtalan, hogy amikor már jól alakultak az ország dolgai, akkor váratlanul egy vírus következtében sajnos rosszabbra fordultak.

Tisztelt Képviselőtársaim! A jövő évi költségvetés a biztonság iránti elemi igény kielégítését szolgálja. Ahogyan a miniszter úr is expozéjában elmondta, a 2021-es büdzsé a gazdaságvédelem költségvetése, de a járványügyi készültség fenntartása mellett az emberi élet védelme az első, miközben védekezünk a vírus ellen, újra kell indítanunk a gazdaságot. Ezért fontos, hogy a ’21-es költségvetésben az eddigiektől eltérő módon két alapba, egy járványügyi és egy gazdasági alapba rendeződnek a közös kassza tételei. Elindult és jövőre folytatódik Magyarország történetének legnagyobb gazdaságvédelmi programja, amely kiemelten támogatja a munkahelyek megvédését és az új munkahelyek létrehozását. A kormány célja, hogy legalább annyi új munkahely jöjjön létre, ahányat a járvány tönkretett.

Ugyanakkor  és ez számunkra, kereszténydemokraták számára kiemelten fontos  Magyarországnak családbarát helynek kell maradnia, tehát a szülők és a gyermekek támogatása nem csökkenhet. A jövő évi költségvetés tervezete ennek az elvárásnak is megfelel, hiszen a baloldallal ellentétben nem a megszorításokra, hanem a segítségnyújtásra helyezi a hangsúlyt. Ennek szellemében folytatódnak az adócsökkentések is.

Ezen intézkedések origója a szolidaritás eszménye. A járvány elleni egészségügyi és gazdasági védekezés költségeiből mindenkinek ki kell vennie a részét: a központi költségvetésnek, a pénzintézeteknek, a multivállalatoknak és az önkormányzatoknak is. Ez utóbbira mint volt polgármester külön szeretném felhívni a figyelmet. Egyrészt emlékeztetek arra, hogy ezek az elvonások nem teszik tönkre az önkormányzatokat, hiszen összességében mintegy 34 milliárd forintról beszélünk, és én csak Ceglédet és a választókerületben lévő településeket tudom, de a gépjárműteljesítmény-adó helyben maradó részének elvonása nem okoz nagyon nagy galibát a városok, települések költségvetésében.

Másrészt pedig el szoktuk felejteni, de szeretném idecitálni az adósság átvállalását. Több mint 1200 milliárd forintot vállalt át a kormány annak idején az önkormányzatok adósságából. Gyakorlatilag teljesen tiszta lappal indulhattak tovább az önkormányzatok. Levegőhöz jutottak az önkormányzatok és most is, ha gond van, van lehetőség olyan pénzeszközhöz hozzájutni, amivel ki tudnak jönni, ha esetleg csődközelbe vagy csávába kerültek.

Meg kell említenem azt is, hogy mivel Pest megye a központi régióban helyezkedik el és nem kaphatott uniós eurótámogatást, ezért a kormány egy 80 milliárdos alapot hozott létre, ezzel kompenzálta valamilyen módon Pest megye 186 települését. Azt is ki kell emelnem, hogy a „Magyar falu” program szintén jelentős. Az én választókerületemben hét olyan település van, amely élt ezzel a lehetőséggel és komoly fejlesztéseket tudott megvalósítani mind az egészségügy területén, mind az utak, járdák rendbetétele területén. Ez a program jövőre is folytatódik.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy a jövő évi büdzsé 118 milliárd forinttal többet tervez az önkormányzatoknak, mint 2020-ban, ami 16 százalékos növekményt jelent. Az önkormányzatok kivéreztetéséről tehát csacsiság beszélni, mint például arról, hogy az Országgyűlés nem ülésezett tavasszal, vagy hogy egy mentős, aki nem is mentős, mit látott ott, ahol nem is járt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Pedagógusként, az Országgyűlés oktatási ügyekkel foglalkozó Kulturális bizottságának tagjaként szeretnék néhány szót szólni az oktatást érintő költségvetési kérdésekről is.

(12.10)

Mindenekelőtt engedjék meg, hogy kifejezzem nagyrabecsülésemet a digitális tanrendre áttérő tanárkollégáknak és diákoknak, akik jelesre vizsgáztak ebben a rendkívüli időszakban. S ha már a vizsga szót használtam, külön gratulálok az érettségit megszervezőknek és teljesítőknek. A tanulóknak szép élményeket kívánok a hamarosan kezdődő vakációra, és bízom benne, hogy a pedagógusoknak is lesz alkalmuk kipihenni a távoktatás fáradalmait.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány a 2021-es költségvetési évben 2229 milliárd forintot szán az oktatásra, ami 78 milliárddal több, mint idén. Jövőre is fontos feladat lesz egyebek mellett a köznevelési intézmények fejlesztése. Itt jegyzem meg, nagyon bízom abban, hogy a következő években el tudjuk indítani a Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium fejlesztését, felújítását is, mert ez a több mint 120 éves intézmény elég ramaty állapotban van. De fontos a pedagógus I., pedagógus II. és a mesterpedagógus, kutatótanár fokozatba átlépők minősítésének a folytatása, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumának munkaterve alapján a tankönyvek és a zenei nevelés fejlesztése is. Nagyon lényegesnek tartom az idegen nyelvi környezetben történő nyelvtanulás segítését.

De mindenekelőtt kiemelnék még egy nagyon fontos tényezőt, az iskolai bántalmazást hatékonyan megelőző, illetve kezelő programok kidolgozását. Ez utóbbival összefüggésben az állami iskolák által önkéntesen alkalmazható, tehát nem kötelező iskolaőrség létrehozása csak egy a rendelkezésre álló eszközök közül. Hibát követnénk el, ha elfogadnánk ennek a nyilvánvalóan nagy médiafigyelmet kiváltó intézkedésnek a hegemóniáját, hiszen a kormány a központi költségvetésben jelentős forrásokat mozgat meg a tanárok és diákok konfliktusmegelőző képességeinek fejlesztésére, a bármikor elérhető segítő szakemberek bevonására. Ezt mindenféleképpen szerettem volna a jövő évi költségvetés kapcsán megemlíteni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Végezetül néhány mondat erejéig kitérnék választókerületem, Cegléd, Nagykőrös és Abony vidékének költségvetést érintő ügyeire is, hiszen immár tizedik éve képviselem az ott élők jóvoltából a parlamentben a választókerületet.

Elsőként fontos megemlítenem, hogy a kormány 2021-ben is közel 30 milliárd forintos költséggel folytatja az „Egészséges Budapest” programot. Ez azért lényeges, mert a ceglédi Toldy Ferenc Kórház és Rendelőintézet részese ennek a programnak, és reményeink szerint ez a program hamarosan a ceglédi kórházban is el tud indulni.

Ha már az egészségügyről beszélek, akkor fontosnak érzem a sportlétesítmények fejlesztését is, amelyek a szűkkeblű politikai minősítgetések dacára számomra elsősorban az egészségvédelem, a betegségmegelőzés védművei, amelyeknek minél nagyobb fokú kihasználtsága nemzetgazdasági haszonnal is jár, hiszen érdemben csökkentheti vagy csökkenti a betegek számát és meggyógyításuk költségeit.

Hasonlóképpen fontos projektek azok, amelyek az úthálózat fejlesztése területén valósulnak, illetve valósultak meg. Jó példája ennek az M4-es autóút megépítése immár Ceglédig, amely lassan már Abonyt is eléri, sőt 2022-re eléri Szolnok városát is. Út nélkül nincs előrehaladás. Azt tapasztaljuk, hogy ahol gyorsforgalmi utak épültek, ott föltárja a területet, föltárja azt a vidéket, és a befektetők számára is vonzóbbá teszi. Erre nagyon jó példa Cegléden az Infineon nevű cég, amely most egy 32 milliárdos beruházást hajt végre Cegléd városában.

Nagyon bízom abban, hogy több évi munka után 2021-ben elindulhat és 2022-re befejeződhet a Csemőt Cegléddel, valamint a Nagykőröst Nyársapáton keresztül Cegléddel összekötő kerékpárút is. Sok tárgyalás volt már ezzel kapcsolatban. Én bízom a költségvetési támogatásban és a projektek megvalósításában.

Összességében tehát azt lehet mondani, hogy a jövő évi költségvetés, a GDP mintegy 20 százalékát megmozgató gazdaságvédelmi akcióterv lehetővé teszi a vállalkozások stabilitásának megőrzését és a magyar családok anyagi biztonságának megvédését.

Támogatjuk, hogy a kormány célja továbbra is a teljes foglalkoztatás. Emlékezzünk rá, hogy a járvány előtt, a válság előtt a foglalkoztatottak száma meghaladta a 4,5 millió főt, miközben a munkanélküliségi ráta 3,3 százalékos volt. Helyes, hogy a járvány okozta munkaerőpiaci nehézségeket a kormány nem segélyezéssel, hanem munkahelyteremtéssel és bértámogatással kezeli. Ez jól kézzelfogható. Nagyon jól tudom, hogy az átlagember, a kisember  amikor beszélgetünk velük  munkát keres, és nem segélyből akar megélni. Munka kell az embereknek és nem segély. Jó irány az  nem baloldali irány , amely a megszorítások helyett az adócsökkentést, a családok megsegítését preferálja.

Fontosnak tartom a nyugdíjasok helyzetének javítását is. Az, hogy a 13. havi nyugdíj egy része a jövő évi költségvetésben már benne szerepel, és teljes egészében visszaépül a 13. havi nyugdíj, kulcskérdés.

Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarország 2021. évi központi költségvetésének a tervezete annak bizonyítéka, hogy a nemzeti oldal továbbra is csak egy úton hajlandó járni: azon, amely előre vezet. Jó utat 2021-ben is, Magyarország! Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai