Készült: 2024.09.19.14:01:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2003.11.03.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Simon Gábor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:36


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMON GÁBOR (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Kedves Képviselőtársaim! Az elmúlt hónapokban 15 feljelentés érkezett a rendőrséghez az úgynevezett brókerbotránnyal kapcsolatban. Úgy tartja a régi mondás: ha a libák közé követ dobunk, az fog a leghangosabban gágogni, amelyet eltalált; márpedig a magyar gazdaságba és a politikai életbe követ dobtak.

A parlament jobb oldalán, a Fidesz soraiban ez a kő nagyot találhatott, hiszen az első sajtóhírek megjelenése után beindult a kórus: a kormánypárti képviselők tisztázzák magukat, hiszen itt nemcsak bűnügyről, hanem politikai botrányról van szó; saját embereik, Áder, Schmitt, Herényi, Rogán és a többiek, akiket joggal vagy alaptalanul a sajtó pellengérre állított, csak véletlenül jártak Rejtőnél, vagy találkoztak Kulcsár Attilával. Hirtelen megnőtt a demokráciaérzékük, ez alapján vizsgálóbizottság felállítását követelték - olyan bizottságét, amelyre nem volt példa az Orbán-Torgyán-kormány időszakában.

A parlamenti szavazások után múlt héten megalakulhatott a vizsgálóbizottság. A bizottság többsége elfogadta az ügyrendjét és a napirendjét; itt szó sem volt semmifajta meghallgatásról. Ennek ellenére a Fidesz legjobbnak látta, ha a bizottság ülésén rögtön egy egyszerű alapokra épülő színjátékkal kápráztatja el a közvéleményt és a bizottság kormánypárti tagjait. Egészen Mátyás király mesevilágához nyúltak vissza, amikor vittek is a királynak ajándékot, meg nem is. Ebben a színjátékban csekély epizódszerepet kapott Orbán, Járai, Kövér, Áder és a többiek. Ők mint statiszták, fegyelmezetten betartva a rendező utasításait, meghallgatás jellegű nem meghallgatáson vettek részt. A híradásokban érdemes volt rájuk nézni: mosolytól és önbizalomtól duzzadt az arcuk, látszott rajtuk, hogy nem az a lényeg, hogy mekkora a szerep, hiszen az epizodista is tud emlékezetest alakítani.

A bizottságban történtek miatt természetesen az ügyrendi bizottsághoz fogunk fordulni, és azt javasoljuk azoknak a személyeknek, akik a bizottság elnökétől meghívót kaptak, ne vegyenek részt a bizottság ülésén mindaddig, míg ez a meghívó nem magától a bizottságtól érkezik.

A bizottság ülése mellett a bűnüldöző szervek munkájában is érdekes fejlemények történtek. A volt fideszes képviselőjelölt, Polt Péter emberei pont azon a napon, amikor a rendőrség ki akarja hallgatni Rejtő E. Tibort, elmenekítik őt a dühöngő svábbogarak elől. Miután meghatódtunk ezen szociális érzékenység láttán, a Hír TV adásában kibújt a szög a zsákból.

(12.20)

Ugyanis bejelentették, hogy az ügyészség és a K& H Bank volt vezérigazgatója, Rejtő E. Tibor között vádalku készül. Ezen információk szerint kisebb büntetés vagy külföldre távozás reményében hajlandó megosztani a nyomozó hatósággal a sikkasztás részleteit és összefüggéseit. Azonban a vádalkuhoz szükséges a politikai vezetők sározása is - írja a cikk.

Joggal merül fel bennünk a kérdés, hogy az ügyészség kezében vannak-e dokumentumok és információk. Ha vannak, miért akarja futni hagyni Rejtőt? Ha nincsenek, akkor a vádat a bűncselekménnyel gyanúsított személy diktálja. Kulcsár Attila kihallgatása nélkül honnan tudja az ügyészség, hogy Rejtő futni hagyásához nagyobb érdek fűződik, mint az állam büntetőjogi igényének érvényesítéshez? A válasz sok ember fejében egyszerűnek látszik: az ügyészség be kíván kapcsolódni a politikai küzdelmekbe. Ha tényleg ezt teszi, az a mai demokráciánk teljes aláásását jelenti, ugyanis innen nem lesz megállás. Én remélem, hogy ez nem következik be, és remélem, hogy a brókerbizottság további munkája rácáfol az eddigi gyakorlatra.

A római jog előírásai szerint szólva: abusus non tollit usum, azaz a joggal való visszaélés nem szünteti meg a jogot.

Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai