Készült: 2024.09.22.12:03:19 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
2 143 2010.05.17. 1:52  95-180

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Ház! Elnök Úr! Kovács László képviselő úr régen szólalt fel a parlamentben. (Dr. Kövér László: Nem hiányzott! - Derültség a Fidesz soraiban.) Ideidézte a '98-as kormányzati időszakot. Többen vagyunk itt a teremben, akik akkor tagjai voltunk a kormánynak.

Azt vetette a szemünkre, hogy hazudunk, hogy hazudtunk. Nem ilyen egyenesen mondta, ravaszkásabban (Derültség a Fidesz soraiban.), de a lényege ez volt, mondván, hogy mi kritizáltuk Bokros Lajos, illetve Horn Gyula gazdaságpolitikáját - ez igaz -, majd aztán '98 szeptemberében a magyar gazdaság stabilitásáról beszélt Orbán Viktor.

Sok idő eltelt azóta, de szerintem ön pontosan emlékszik a valóságra is. Arra, hogy '98 augusztusában az orosz tőzsde összeroppant, szeptemberében egész Közép- és Kelet-Európát egy gazdasági válság szele söpörte végig, ami kis híján Magyarországot is maga alá temette. Elemi érdeke volt akkor, ha úgy tetszik, hazafiúi kötelessége az akkori kormányfőnek és pénzügyminiszternek a gazdaság stabilitását hangsúlyozni. Ön ezt tudta és tudja ma is. Hogy nem mondja el, ez inkább annak a bizonyítéka, hogy az elmúlt nyolc évben ön sem változott.

Köszönöm a figyelmét. (Hosszan tartó taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
6 85 2010.05.25. 2:15  84-140

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz), a napirendi pont előadója: Elnök Úr! Képviselő Hölgyek, Képviselő Urak! Rövid, számunkra fontos módosításról van szó. Ez egy 1991-ben született jogszabály, az úgynevezett hatásköri törvény, amelyik a főváros és a kerületek hatáskörét is elrendezi.

Magyarországon 3179 önkormányzat van. Ezeknek az önkormányzatoknak, pár kivételtől eltekintve, joguk, lehetőségük, hogy maguk döntsenek arról, milyen szobrot kívánnak a közterületükön felállítani, milyen emlékművet állítanak fel. Ez alól a 23 kerület kivétel, ugyanis ez az 1991. évi jogszabály, hatásköri törvény ezt a kérdést a főváros gyámsága alá helyezte. Ebből számos nézeteltérés, konfliktus, nota bene per is származik, hiszen nem mindig tudott egymással megállapodni a kerület és a főváros.

Mi azt javasoljuk, hogy hasonlóképpen a 3170 önkormányzathoz, adja meg a parlament ezt a jogot a nemegyszer nagyvárosnyi lélekszámú kerületeknek, bízva abban, hogy a kerületek, az önkormányzatuk el tudják dönteni, hogy milyen képzőművészeti alkotást állítsanak közterületeiken, milyen módon állítsanak emléket hőseiknek, halottaiknak vagy egy-egy háború áldozatainak.

Hosszan nem kívánok érvelni a javaslat mellett. A főváros egyéb hatáskörét ez nem érinti, például az utcanevek elnevezése továbbra is a fővárossal való köteles együttműködés alapján alakul ki. Ezt az egy pontot, az emlékművek állításának, illetve lebontásának a kérdését utalja a hatásköri törvény, az új szabályozás a kerületek hatáskörébe.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz, a KDNP, az LMP és a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
6 109 2010.05.25. 2:21  84-140

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Tóbiás képviselő úrnak igaza van abban, hogy bárcsak ez lenne a főváros legnagyobb problémája. Nem ez, ennél sajnos sokkal súlyosabbak a főváros gondjai, legyen szó közlekedésről, egészségügyről, városfejlesztésről. Ezekről van némi fogalmam, de korántsem vagyok annyira képben, hogy itt javaslatot tegyek az első héten.

Ezt az ügyet, ezt a konkrét ügyet azonban a turul kapcsán - mondhatom - alaposan kitanultam. Öt éve folyik ez a vita. Ebből idestova négy évet polgármesterként volt szerencsém részt venni benne. Horváth Csaba azon fővárosi vezetők közé tartozik, akik igyekeztek segíteni ezt az ügyet megoldani - őszintén mondom.

(19.30)

Ő is naiv volt és én is, amikor azt hittük, hogy a főváros vezetőinek az a célja, hogy itt egy normális kompromisszum szülessen, és feloldódjon ez az ellentét. Én ezt a kompromisszumot a főváros elé terjesztettem, akkor legyen hadisír a turullal díszített emlékmű, és legyen egy külön emlékmű a civil áldozatoknak, mert azt gondolom, hogy ez egy józan kompromisszum.

De mind a ketten rá kellett döbbenjünk, hogy itt szó sincs arról, hogy a főváros akkori és pillanatnyi vezetése a megoldást szeretné. Nem. A konfliktust szeretné. Azt akarja fenntartani. Kezdettől azt akarta, csak én nem láttam. Vak voltam, meg kell mondjam, és Csaba, szerintem te is az voltál. Akkor, amikor legalábbis ott kerested a lehetőséget. Ugyanis, Ildikó, ennek a szobornak a talapzatának van érvényes engedélye, építési engedélye, úgy, hogy az építésigazgatási osztály megmérte - statikus, betonvas, köbméter -, jóváhagyta. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Magának a szobornak is van engedélye, ha úgy tetszik. Szmrecsányi Boldizsár, egyébként kiváló szobrászművész alkotása, a Budapest Galéria jóváhagyta. Azt mondta, szépen formált, kiváló alkotás. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
6 111-115 2010.05.25. 2:49  84-140

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Akkor megnyomom a gombot, és utána folytatom is. (Derültség.) Vagy üljek le, és kérjek még egyszer szót?

ELNÖK: Igen, sajnos a Házszabály kötelez.

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Akkor leültem, és szót kértem.

ELNÖK: Igen, köszönöm szépen. Megadom a szót újra. Tessék, képviselő úr! (Derültség.)

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Hogy az egyik szavamat a másikba ne öltsem, tehát Szmrecsányi Boldizsárnál tartottunk, fiatal, nagyon tehetséges szobrászművész, ajánlom a figyelmükbe. A Budapest Galéria véleménye szerint kiválóan megformált művészi alkotás. Tudja, mire nem volt engedélye az elődömnek, Mitnyan Györgynek? Az anyacsavarra, amely a talapzatot és a szobrot összeköti. Erre nem, mert ezt a Fővárosi Önkormányzat megtagadta, és nyilván nem művészi okok miatt, nem is statikai szempontok miatt.

Egy ok miatt: ők a turullal mint szimbólummal voltak vitában, ami vitatható kérdés, mert Magyarországon emlékeim szerint '24 és '45 között egy kétségtelenül elfogadhatatlan fajüldöző elveket valló Turulszövetség működött, amellyel senki sem azonosul, és bárki ebben a teremben joggal utasítja vissza azt a kimondott vagy kimondatlan utalást, hogy aki turulszobrot állít, az azonos lenne egy fajüldöző kvázi fasiszta szervezet ívével. Ennek a megítélésében láttuk máshogyan a helyzetet, hogy vajon ezt a több száz vagy akár ezeréves szimbólumot ki kell-e dobni azért, mert 24 éven keresztül egy szervezet visszaélt a nevével, vagy pedig nem, megtisztítható ez a szimbólum ettől a szégyenfolttól.

Azt gondolom, hogy megtisztítható - bár nem könnyen - és megtisztítandó ez. A főváros többségét adó SZDSZ-es és MSZP-s képviselők máshogyan ítélték meg, de ez egy politikai tiltás volt, nem építésigazgatási, nem statikai, nem művészeti. Én pedig azt gondolom, hogy ezt a politikai kérdést mi, 60 ezren a kerületben el tudjuk dönteni, és ugyanez igaz a 23 kerületre. Nem kell nekünk egy politikai gyám, mert e tekintetben, a szobor tekintetében a főváros így viselkedett, nem művészeti, nem építésigazgatási, nem törvényességi szempontok miatt, színtisztán ennek a kérdésnek az eltérő politikai megítélése miatt tiltotta meg ennek a szobornak a felállítását. Ezzel tudom a tisztánlátását szolgálni, kedves Ildikó.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
7 40 2010.05.26. 2:03  1-192

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselő Asszony! Kedves Ágnes! Az integráció valóban fontos kérdés, és talán az egyik legkomolyabb dilemma az elmúlt nyolc év oktatáspolitikájának a mérlegre tételekor. Nem kevés pénzt szánt a Medgyessy-, illetve a Gyurcsány-kormány erre a célra. Vitatkoztunk itt erről az Állami Számvevőszék jelentése kapcsán.

És ennek az eredménye nem jó. Nőtt a cigány gyerekeket elkülönítő osztályok száma, nőtt az elkülönítéssel lehetetlenné tett gyerekek aránya az elmúlt nyolc esztendőben, annak ellenére, hogy Hiller miniszter úr vagy Magyar Bálint miniszter úr fennen hangoztatta az integráció elsőrendűségét és fontosságát. (Dr. Hiller István: Ez így van!) Kudarc ilyen értelemben az elmúlt nyolc év.

Lehet ellenérvként vagy védekezésként elmondani, hogy összességében nőtt a magyar gyerekek körében a cigány gyerekek aránya, és ezen belül érthetően - tegyük idézőjelbe ezt a szót erősen, mert érthetetlen és elfogadhatatlan -, ezen belül nőtt valamelyest a kirekesztve, dezintegráltan, elkülönítve nevelt gyerekek aránya. De a kettő között, ha az ütemet nézzük, azt látjuk, hogy nagyobb arányban nőtt az elkülönített osztályok száma, mint ahogyan a cigány gyerekek száma nőtt.

Tehát az elmúlt nyolc év gyakorlata rossz. Valami nem stimmel. Nem megyünk bele a részletekbe, mert nem elegendő a két perc erre, vagy talán a vita sem. De egy illúziót adjunk föl: hogy pusztán törvényi kényszerrel, paranccsal lehet integrációt teremteni. Ha egy kormány nem szán rá pénzt, időt, energiát, munkát, abból nem lesz integráció; abból ez a csőd lesz csak, amit az elmúlt nyolc évben tapasztaltunk. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
7 77 2010.05.26. 7:07  1-192

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Tiszteletem, elnök úr. Képviselő Hölgyek, Urak! Az elmúlt nyolc év oktatáspolitikájának volt egy jellegzetessége. Erre utalt a Lehet Más a Politika képviselőnője, Osztolykán Ágnes is. Úgy fogalmazott egy órával vagy másfél órával ezelőtt, hogy rideg integráció a cigány gyerekek vagy a sérült, fogyatékkal élő, tanulási zavarokkal küszködő gyerekek együttnevelése az épekkel, a többségi társadalomhoz tartozókkal, feltételek nélkül - ezt írta le rideg integrációként.

Volt egyfajta illúzió az önök működésében, miniszter úr, illetve az elődjéében, Magyar Bálintéban is, egy néha egyfajta hősi pózba merevedett illúzió. Egyszer volt szerencsém Kiss Pétert hallgatni egy roma oktatási konferencián, ahol be is vetítette azt a híres képet tán '62-ből vagy '63-ból, amikor az Egyesült Államokban rendőr kíséri be a néger kislányt, az első, integráltan egy fehér iskolában nevelt kislányt. És őszintén láttam, hogy Kiss Péter azt hiszi, hogy ő ilyen szerepben van, egy ilyen John Fitzgerald Kennedy szerepben van, neki is a törvény erejével kell elérnie az integrációt. Mert a nép gonosz, rasszista, hát oda kell parancsolni a törvény erejével a cigány gyerekeket a többségi iskolába.

A hit, az illúzió az volt, hogy önök azt hitték, hogy ehhez elég megszavazni ezt a parlamentben. Megjegyzem: a paragrafus nem drága, a képviselők fizetésében benne van, megszavazzák, aránylag ingyen van. De annyit is ér. Ugyanis a többségi társadalom ezt a fajta kényszert kockázatként élte meg. Okkal vagy ok nélkül, de kockázatként élte meg, mert nem tudhatta, nem tudta, hogy ki kit integrál, ki kit szocializál, a halmozottan hátrányos helyzetű, nemegyszer cigány gyerekek fogják-e szocializálni az ő gyerekeiket, vagy fordítva: a kulturális javakkal gazdagabban megáldott, középosztálybeli gyerekek emelik majd a cigány gyerekeket. S mivel ezt kockázatként élték meg, a gyereküket ebből kimenekítették. A lábukkal szavaztak, ahogy a latin mondás mondja. Elmentek a legközelebbi városba, településre, és hagyták ott a kistelepülési iskolát gettósodni - aztán szocializálta magát az a közeg.

Azt látom az egyik legfontosabb tanulságaként az elmúlt éveknek, hogy pusztán a paragrafus, a kényszer, a törvényi erő nem sokat ér, sőt néha, nem vitatom, lehet, hogy jó szándékú próbálkozás ellenére hat - pont az ellenkezőjét éri el. Ha egy kormány nem hajlandó pénzt szánni rá, erőt, időt, kultúrát, energiát fektetni bele, akkor ezek az integrációs bűvszavak, varázsigék eredménytelenek lesznek. Sőt, rosszabbá teszik a helyzetet, mint korábban volt. Sajnos, azt gondolom, ezt kimondhatjuk a cigány vagy halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek integrálására, és bizonyosan kimondhatjuk a sérült, tanulási gondokkal küszködő gyerekek integrálására.

Nagyon bízom benne, hogy az a kísértés, az erő kísértése minket megkímél majd, és nem hisszük azt, hogy pusztán azért, mert van erőnk, parlamenti erőnk, ezért pénz nélkül, energiabevitel nélkül, munka nélkül bármilyen eredményt el tudunk érni, bizonyos vagyok benne, hogy nem csak ezeknek a biztosításával.

Még két apróságot mint "vidéki" polgármester, hadd javasoljak a majdani kormánynak. (Közbeszólások a Fidesz és az MSZP padsoraiból: Hegyvidéki!) Kipróbáltuk az elmúlt négy évben. Csináltunk egy programot, határon túli osztálykirándulási programot a gyerekeink számára. Ma nem nő úgy fel a Hegyvidéken gyerek, hogy nem megy határon túli magyar területre osztálykirándulni. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiban.) Jólesik a taps, de inkább meg kéne csinálni nagyban! A kicsiktől, az általános iskolás gyerekektől azt várjuk, hogy turistáskodjanak, nézzék meg Kolozsvár főterén a Mátyás-szobrot, rendben van; illetve van egy másik kategória, ezt jobban támogatjuk, ha hasonló korú kortárs csoporttal, határon túli magyar gyerekekkel találkoznak.

Ugyanez ajánlott a középiskolásoknak, és ott is van egy másik kategória, ha nem csak találkoznak, hanem csinálnak is valamit: dolgoznak. Ezért nem is osztálykirándulásnak, hanem tanulmányi munkának hívjuk ezt már a középiskolásoknál. Az öregotthont kifestik, az iskolaudvart füvesítik, a buszmegállót lemázolják, bármit jószerivel - értelmes dolgot - csináljanak; tapasztalják meg, hogy ők azok, akik adnak a határon túliaknak, és a határon túliak is érezzék azt, hogy bizony jönnek az anyaországból a gyerekek, és segítik az ő életüket, még ha csak egy aprósággal is. Hallatlan ereje van.

A másik javaslat sem egyszerűen megvalósítható: ez a karitatív munka vagy szociális munka. Ez a középiskolásoknál helyes vagy elérendő cél, ezt is kipróbáltuk kicsiben egy kerületben. A gimnazisták harmadikos korukban tanulmányaik keretei között egy-két vagy három hétre karitatív, szociális munkát végezzenek egy idősotthonban, fogyatékkal élők között, vakoknál, sérült gyerekek között. Tanulják meg ezek a gyerekek, akik egész életükben kaptak, hogy ők adnak; akikről egész életükben gondoskodtunk, hogy nekik is gondoskodni kell a gyengékről, az elesettekről, és ez legyen része az oktatási rendszernek.

Kívánom, hogy ez a kormány az előttünk álló négy esztendőben ezt a két programot országos szinten meg tudja valósítani. (Taps a Fidesz, a KDNP és a Jobbik padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
9 49 2010.05.31. 2:10  18-73

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Hölgyek és Urak! Nem foglalkoznék azzal, hogy ki mit tett tönkre, és ki miben ludas vagy felelős. Inkább nézzük, hogy ezt a helyzetet itt a nyáron hogyan tudnánk úgy megoldani, hogy a lelkiismeretünk is nyugodt legyen, de az önkormányzatok is működhessenek mint fenntartók.

A lelkiismeretünk akkor nyugodt, ha a gyerekek, a tanárok úgy mennek el a nyári szünetre, hogy tudják, mi lesz szeptember 1-jétől az iskolájukban, tehát legkésőbb június 15-éig - vagy május végéig - ezeket a döntéseket meghozzák az önkormányzatok. Ez a nagy horderejű döntésekre vonatkozik. Azt gondolom, hogy elkészítünk az oktatási bizottságban egy olyan bizottsági javaslatot, ami talán önöknek is megfelel, és én is jó szívvel tudom támogatni. Tudniillik, hogy az ilyen jellegű átszervezés, ami az iskola bezárását, más fenntartónak való átadását, más intézménnyel való összevonását jelenti, ez a három nagy jelentőségű átszervezés csak május végéig vagy június 15-éig - megállapodás kérdése - lehessen.

(15.30)

Akkor azt a feltételt tudjuk teljesíteni, hogy a gyerekek, tanárok így mennek el, nyugodtan, nincs bizonytalanság. De adjuk meg a fenntartónak, az önkormányzatnak azt a lehetőséget, hogy egy gondnoki állást, egy szolgálati lakást, a büfé üzemeltetését vagy bármi más, kisebb-nagyobb átszervezésnek minősülő dolgot egyébként csinálhasson már nyáron is mint felelős fenntartó.

Egy ilyen javaslatot mi elkészítünk, idehozunk a Ház elé. Bírom az előterjesztő, Kósa Lajos ígéretét, hogy ő ezt támogatja (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), befogadja, és akkor talán ez a vita megnyugtatóan lezárható.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz, a KDNP és az LMP padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
16 205 2010.06.21. 0:20  204-206

POKORNI ZOLTÁN, az oktatási, tudományos és kutatási bizottság elnöke: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Az oktatási bizottság elnökeként javaslom a zárószavazás elhalasztását, mert bizottságunk zárószavazás előtti módosító javaslatot kíván benyújtani a koherenciazavar elkerülése érdekében.

Köszönöm. (Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
25 22 2010.07.13. 22:18  21-152

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Hölgyek, Urak! Egy karcsú határozati javaslat van előttünk, mindössze három pontból áll, amiben a köztársaság kormányának figyelmébe ajánlunk teendőket, illetve amennyiben a parlament ezt elfogadja, akkor feladatokat szab a parlament a kormány számára.

Mik ezek a pontok? Az első, hogy június 4-ét, a trianoni békeszerződés aláírásának napját, amit a parlament a nemzeti összefogás napjává emelt pár héttel ezelőtt, ne csak törvény idézze az emlékezetünkbe, ne csak parlamenti vita szóljon róla, hanem a közoktatási intézmények falain belül is minden évben emlékezzenek meg a tanárok, diákok közösen a határon túli magyarok, anyaországiak összetartozásáról, a trianoni békeszerződés által előállt tragikus helyzetről.

Magyarországon a közoktatási intézményekben az állami ünnepek megünneplése kötelező feladat: október 23-a, március 15-e, illetve augusztus 20-a ugyan nem esik a szorgalmi időszakra, de az iskolák itt is kifejtenek aktivitást. '98-at megelőzően egy iskolai emléknap volt: október 6-a, az aradi vértanúk emléknapja. Az előző polgári kormány idején bővült ez ki a holokauszt áldozatainak, majd a kommunista diktatúra áldozatainak az emléknapjával, így most három emléknap van a magyar iskolákban.

A mi javaslatunk az, hogy június 4-e legyen a negyedik. Szerintünk ez az iskolák életét nem nehezíti meg, és mindenképp egy olyan szükséges pillanat, ami a magyar nemzet egyedülálló helyzetében mulaszthatatlanul fontos, hogy az iskolák mindennapjainak a részévé váljon. Nem egy plusz történelemóráról van szó. Az, hogy a magyar történelemoktatás mennyire ad hű képet, árnyalt és őszinte képet az elmúlt 90 év történéseiről, mennyire nyomja még rá a bélyegét a Kádár-kor elhallgató, elfojtó, mellébeszélő internacionalizmusa a magyar történelemoktatás mindennapjaira, egy külön történet. Itt is van teendője mind a szakmának, mind a tudománynak, mind az államigazgatásnak.

De hangsúlyozom, nem az a célunk, hogy a történelemoktatást ezen a ponton megreformáljuk, és újabb-újabb információkat tömjünk a gyerekek fejébe. Amire szükségük van a gyerekeknek, az nem újabb ismeret, hanem egy átélt tapasztalat, egy élmény. Az ismeretek kipotyognak a gyerekek fejéből. Ahogy megtanulják, az egészséges elme ezeket pár hét, pár hónap alatt szelektálja és félretolja. De egy átélt, érzelemgazdag tapasztalat, élménnyé vált tapasztalat az, ami bevésődik, ami a személyiség részévé, integráns részévé válik. Azt várjuk, azt reméljük ettől az emléknaptól, hogy olyan eleven programokat tudnak szervezni az iskolák június 4-ére, olyan meghívottakat látnak vendégül ezen a napon, olyan feladatokat szabnak a gyerekek számára, hogy ezt a célt, az átélt élménnyé vált tapasztalat célkitűzését el tudják érni.

Ezt szolgálja a második pont, az osztálykirándulások, illetve tanulmányi kirándulások megszervezése. Nem új dolog ez, hiszen voltak iskolák, amelyek a '80-as évek közepétől szerveztek ilyen kirándulásokat. Magam is egy olyan gimnáziumban tanítottam - a Toldy Ferenc Gimnáziumban -, amely '88-tól már határon túli kirándulásokat szervezett a tanulói számára. De számos szervezet, számos magánalapítvány, sőt közalapítvány; az Apáczai Közalapítványt említsük itt, amelyik a "Határtalanul" programja keretében ebben az évben például 6 ezer szakképzésben tanuló diák számára nyújtott szervezett lehetőséget, hogy határon túli hasonló, szakképzésben tanuló fiatalokkal együtt végezzenek munkát, vagy a Rákóczi Szövetséget, amelyik idestova két évtizede szervezi ezeket a kirándulásokat. De számos önkormányzat, magánalapítvány, sőt magánszemélyek is részt vesznek ebben a munkában.

Ennek az összefogása, ennek a föltérképezése a kormány feladata, sőt ezeknek a tapasztalatoknak az összegyűjtése, annak érdekében, hogy ezt most már országos keretek között, a központi költségvetés támogatásával tudja segíteni és támogatni. Nyilván feladata lesz a kormánynak a határon túli magyar szervezetek fogadókészségének a felmérése.

(11.00)

Nemcsak politikai szervezetekről, hanem szakmai vagy pedagógusszervezetekről is szólni kell itt. Hiszen az elmúlt két évtizedben kialakult egy olyan helyes gyakorlat, hogy ezek a tanulmányi kirándulások nem pusztán egyirányú utcát jelentenek, nemcsak a magyar gyerekek határon túli kirándulásait, hanem testvériskolai kapcsolatokat, egy szoros barátságot, szoros kapcsolatot intézmény és intézmény között, vendégül látják nemegyszer határon túli magyar tanítási nyelvű iskolák tanulóit itt, Magyarországon.

Az indokolás részben fölhívjuk a figyelmet a kormány számára arra, hogy vizsgálja meg a határon túli magyar fiatalok anyaországi, magyarországi fogadásának a támogatási lehetőségét. Azt javasoljuk, hogy a kormány az első években pályázati úton teremtse meg a financiális hátterét ennek a programnak, de ne záruljon úgy le ez a parlamenti ciklus, hogy nem összegzi a tapasztalatokat, azaz a javaslat kitér arra, hogy 2013 decemberétől, azaz a ciklus utolsó költségvetésének az elfogadásától már normatív, a költségvetésbe illesztett normatív módon biztosítsa ezeknek a tanulmányi kirándulásoknak a finanszírozását.

Nem egyszerű dologról van szó, hiszen nagyon sokféle a kapcsolattartás módja, sokféle az út, sok típusa van ennek. A felső tagozatos általános iskolás diákoknál a leggyakoribb az egyszerű turistáskodó, határon túli magyar közösségek épített örökségének, művészeti örökségének a számbavételét szolgáló vagy azt bemutató utak. Ezeknek a jelentőségét én nem becsülném le, de sokkal fontosabbnak tartom azokat az utakat, amelyek nem műemlékeket, szép tájakat mutatnak a gyerekeknek, hanem hozzájuk hasonló korú gyerekekkel hozzák őket össze, közös programokat szerveznek meg. Ez egy másik típusú, más pénzügyi igényeket támasztó tanulmányút.

Az elmúlt években kialakult, örömmel mondom, egy olyan típusú kapcsolat - például az Apáczai Közalapítvány "Határtalanul" programja ilyeneket szervez -, amelyik közös cselekvést provokál ki a szereplőkből, olyan önkéntes munkát végeznek a fiatalok határon túl, ami a gyerekek közösségén túl is, az osztály keretein túl is fontos az ott élők számára. Iskolaudvart tesznek rendbe, játszóteret építenek, vagy csak egy buszmegállót hoznak rendbe. Én ezt tartom a legfontosabbnak, mert az ismereteken túl a felelősségérzetet ez szolgálja a legjobban.

Egy szó mint száz: az előttünk álló két-három esztendő pályázati gyakorlata meggyőződésem szerint ad annyi tapasztalatot, annyi ismeretet majd a kormány számára, hogy a 2014-es költségvetés összeállításakor már egy finoman hangolt, szofisztikált normatívarendszerrel tudja kezelni a költségvetésben ezt a kérdést.

Itt érdemes szólni arról, hogy a bizottsági vitákon fölvetődött - leginkább szocialista képviselőtársaink vetették ezt föl -, hogy mégis mibe kerül ez. Nézzünk néhány tapasztalati számot! Nálunk a hegyvidéki önkormányzatban három éve finanszírozzuk az osztálykirándulásokat. Mi csak a buszok költségéhez járulunk hozzá, ezek drágulnak meg a távolság miatt. Az osztálykirándulásokat hagyományosan az iskola, illetve a szülők finanszírozzák, a szállásköltséget meg az étkezési költségeket. A buszok költsége tipikusan 200 és 350 ezer forint között szóródott az elmúlt három évben.

Az Apáczai Közalapítvány tapasztalata az volt, hogy 200 millió forintból 6 ezer szakképzésben tanuló diák útját tudták finanszírozni. Ha százezres korosztályokkal számolunk, akkor nagyjából, ha csak az utakat írja ki pályázati támogatásra a kormányzat, akkor körülbelül 2 milliárd forint a költségigénye, hogy minden gyerek egyszer határon túli kirándulásban részt vegyen. Ha ezen túl a szálláshoz, illetve egyéb költségekhez is hozzájárul, akkor ez megduplázódik, 4 milliárd forintra rúg. Tehát összességében 2 és 4 milliárd forint közötti összegről beszélünk évente, 100 ezer gyerekre nézve egy-egy korosztályban. Tehát azt gondolom, hogy az ügy súlyához, fontosságához, nevelésben betöltött szerepéhez mérten ez egy vállalható összeg. Bár tudjuk jól, hogy a költségvetés rosszul áll, de meggyőződésem, hogy ez a 4 milliárd forint a meglévő források figyelembevételével is előteremthető erre a célra.

A határozati javaslat 3. pontja azt szolgálja, hogy mindezeket, tehát az emléknapot, illetve az osztálykirándulásokat segítse, támogassa egy intézmény. A "Magyarság Háza" nevet javasoljuk ennek az intézménynek, amely részben módszertani központ, hiszen nem minden osztályfőnök történelemtanár vagy néprajz szakos oktató, és fontos, hogy az osztálykirándulásokat megelőző hónapokban, azt megelőző tanévben a gyerekek készüljenek erre az alkalomra, legyen egy megelőző, egy fölvezető szakasza ezeknek a tanulmányi kirándulásoknak. Ehhez nyújt hátteret, segítséget, szaktudást, előadót, programkínálatot a háttérintézmény, és hasonlóképpen segíthet az iskoláknak, illetve az osztályfőnököknek megszervezni a június 4-ei emléknapot, hogy az ne egy unalmas, vigyázzállásos, unt ünnepség, hanem egy gyerekek lelkét, figyelmét megragadni képes esemény, élményteli esemény legyen. Ez nem könnyű, látva a mai fiatalokat, tizenéveseket, de megoldható.

Azt gondolom, hogy ennek az intézménynek a feladata bemutatni a határon túl élő magyarság sorsát, helyzetét, a kilencven évvel ezelőtti szétszakíttatás történetét, az azóta megfogalmazódott törekvéseket. Tehát egy olyan kiállítóhely - a múzeum szót itt kerülném -, amely ugyan létezik már Magyarországon, Trianon Múzeum, tisztelettel kell adóznunk az alkotóinak, létrehozóinak, de azt gondolom, szükséges, hogy itt, Budapesten állami forrásokból, költségvetési forrásokból működjön egy olyan intézmény, amelyik a magyar polgároknak vagy akár a külföldieknek is bemutatja azt az egyedülálló helyzetet, állapotot, amibe a magyar nemzet került ezelőtt kilencven évvel, hogy az állam határai és a nemzet határai olyan tragikus módon szakadtak el egymástól.

Az én szememben a Terror Háza Múzeum a példa, amelyik a maga újdonságával, modernségével, interaktivitásával elszakad a hagyományos poros múzeumi képtől, és megragadja a látogatókat érzelmében is. Ezt tekintenénk példaképnek vagy példának, vagy ezt javasoljuk a kormány figyelmébe. Természetesen a kormány dolga, hogy kiválassza a megfelelő helyszínt, az intézmény programját, annak a megalkotására fölkért személyeket. Mi annyit fogalmazunk meg, hogy mindezt 2012 végéig, 2012. december 31-éig alkossa meg, hozza létre a kormány.

Pár szóban hadd utaljak a bizottsági viták tapasztalatára! Mi, amikor Révész Máriusszal és Kövér László képviselőtársaimmal megfogalmaztuk ezt a határozati javaslatot, abban a hiszemben tettük, hogy a parlament valamennyi pártja, nemcsak a két kormánypárt - a KDNP és a Fidesz -, hanem az ellenzéki pártok - a Jobbik, az LMP és az MSZP - is támogatják majd ezt a javaslatot. Azért gondoltuk, mert láttuk, ismertük a Jobbik ez irányú javaslatait, amelyekről röviden majd szólok. Ismerjük az LMP ezt nem kizáró nyilatkozatait, és emlékszünk azokra a nyilatkozatokra is, amiket jelentős szocialista politikusok tettek.

Meg kell mondjam, hogy csalódás ért bennünket, leginkább a Szocialista Párt részéről, akik azt az okfejtést vezették föl a bizottsági ülésen, hogy ezek szép célok, jó célok, de nem így, nem most, nem ebben a formában, hanem majd később, majd máshogyan, majd megfontoltabban, mert a nemzetközi helyzet oly feszült, hogy vigyázni kell, nehogy baj legyen.

(11.10)

Én az óvatosságot fontos dolognak gondolom, sőt egyfajta erénynek is tartom, de azt tudom, hogy különbséget kell tenni az önfeladásba menő szervilizmus és az agresszív nacionalizmus között. A kettő között meg kell találnunk nekünk, magyaroknak azt a középutat, ami nem bénít meg bennünket, de nem is provokál fölöslegesen és szándékosan senkit a szomszédos országok vezetői közül. Meggyőződésem szerint ez a javaslat ezen a vonalon halad.

Segítségemre siettek sokan az interneten keresztül, és elküldték nekem a 2002-es MÁÉRT-ülés jegyzőkönyvét, ahol is Medgyessy Péter miniszterelnök úr és Kovács László külügyminiszter úr tartottak nyitó előadást. Medgyessy Péter miniszterelnökként 2002 nyarán azt a célt tűzi az akkori kormány elé, hogy minél hamarabb hozzák létre a magyar nemzet házát, amelyik bemutatná a szétszakított magyarság történetét, a határon túli magyarság törekvéseit, és ő mindezt egy nagy, reprezentatív múzeum keretében a budai Várba álmodta meg. Ez egy szép gondolat, nagyjából egybe is vág a mi elképzeléseinkkel. Nem ragaszkodnánk a budai Várhoz, lehet ez más hely is. A baj az, hogy az elmúlt nyolc évben nem valósult meg a magyar nemzet háza Medgyessy Péter intencióinak megfelelően; akkor azt kérjük, hogy lássák meg ebben a javaslatban saját egykori, egyébként jó szándékú tervüknek az új változatát.

A Jobbik két törvényjavaslatot is előterjesztett. Az egyik az emléknapra vonatkozik. Ha én jól olvastam, jól láttam, akkor a felső tagozatban javasolja a Jobbik az emléknapok rendszerének a bevezetését. Mi azt gondoljuk, hogy a felső tagozat már alkalmas erre, de természetesen a középiskolákban is szükség van erre az emléknapra, hasonlóképpen, ahogyan ez a többi három emléknap esetében megy. Tehát annyi az eltérés, hogy komplexebb javaslat szerepel az első pontban.

Dúró Dóra képviselő asszony jegyzi többek között azt a másik javaslatot, amelyik az osztálykirándulásokra tér ki, és ha jól emlékszem, akkor úgy fogalmaz, hogy a kormány, illetve a költségvetés biztosítsa ingyen a határon túl élő fiatalok magyarországi útját, illetve a magyar diákok határon túli útját.

Itt a szándék közös, a megfogalmazás különbsége azonban fontos. Meg kell mondjam, hogy Magyarországon tisztázatlan az osztálykirándulások, illetve a tanulmányi kirándulások finanszírozásának a rendje. Nem jó, hogy így van, de így van. A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete évente, kétévente fordul az oktatási jogok biztosához vagy az állampolgári jogok biztosához, hogy tiltakozzon az ellen a gyakorlat ellen, amely idestova 30-40 éve működik, ami bizony megterheli a szülőket, és nem jelentéktelen pénzt vár el tőlük minden évben ezeknek a kirándulásoknak a finanszírozására.

A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete ezt jogtalannak, alkotmányba ütközőnek tartja. Nem az én dolgom, hogy ezt az alkotmányos vitát eldöntsem, csak szeretnék utalni arra, hogy itt a háttérben egy bizonytalan, tisztázatlan finanszírozási kérdés van. Éppen ezért mi a javaslatunkban egy óvatosabb, a meglevő realitásokhoz jobban igazodó szóhasználatot javasolunk, amely szerint a kormány, illetve a költségvetés járuljon hozzá ezekhez a költségekhez. Az, hogy teljes mértékben ingyenesen finanszírozza, ez szerintem túl kockázatos, nem felel meg a kialakult gyakorlatnak, illetve nem látható be a finanszírozási igény.

Ezért javasoljuk ezt a változatot, illetve ezt a formát, amelyben részben már van gyakorlat, lásd Apáczai Közalapítvány, kalkulálható pályázati formában; a teljes, ingyenes biztosítását ezeknek az utaknak az eddigi tapasztalataink alapján nem tudjuk, én legalábbis nem tudnám kiszámolni. Nem tartom kizártnak, hogy pár év múlva ennek a programnak a számai alapján, információi alapján tudunk egy olyan javaslatot megfogalmazni, amelyik a teljes, ingyenes finanszírozást garantálja vagy vállalhatóvá teszi, most azonban én nem látom erre fölkészültnek sem az államigazgatást, sem az intézményeket. Ennyiben szerettem volna erre utalni.

Végezetül köszönöm a megtisztelő és támogató javaslatokat, illetve véleményeket, amelyeket a bizottsági üléseken a javaslattal kapcsolatban a képviselő hölgyek és urak megfogalmaztak, és bízom abban, hogy ezt a határozati javaslatot végül is az Országgyűlés valamennyi frakciója tudja majd támogatni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban, a Jobbik és az LMP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
29 316 2010.09.13. 14:29  269-317

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm. Először is: megtisztelő, hogy ilyen, aránylag késői órán ilyen szenvedéllyel meg őszinteséggel beszélnek erről; ez az ügy fontosságát, időszerűségét mutatja. Révész Máriusz barátom, egyik előterjesztő számos kérdésre válaszolt, megengedem, nem mindig a legprecízebben és a legpontosabban.

Én onnét indulnék, ahol Novák Előd abbahagyta: foglalkozzunk azzal, amire az anyag való, ne vizezzük föl se így, se úgy, nem elvitatva azt, amit Lendvai Ildikó fölvetett, hogy Magyarországon a nevelési színterek kérdése nem rendezett, például nagyon sok lehetőség van még a határon belüli, anyaországi osztálykirándulások tematikájában, finanszírozásában; ez legyen jobb, a gyerekek nevelését jobban szolgáló - én ezt nem vitatom. De ez az előterjesztés nem erre szolgál. Itt valóban sok teendője van még nemcsak ennek a parlamenti ciklusnak vagy kormányzati ciklusnak, felteszem, még az előttünk álló kettő-háromnak is, mire itt minden rendben lesz. Például az osztálykirándulások finanszírozása Magyarországon nem egy tisztázott dolog, folytonosan küszködünk a szülők szövetségével, az ombudsmannal, hogy lehet-e pénzt szedni a kirándulásokért, nem lehet, mit lehet előírni kötelezően, mit nem lehet; tehát ez egy bizonytalan terület. De ez nem ok arra, hogy ezt az eszközt a határon túli területen ne próbáljuk meg pontosítani, definiálni.

De én sem értek egyet azzal, hogy ezt fölvizezzük - ahogyan itt elhangzott ez a kifejezés -, még ha lehet, hogy ez bántó is adott esetben néhány szocialista egyéni képviselőnek vagy szocialista képviselőknek, akik a saját településük fontosságára fölhívják a figyelmet. Megengedem, lehet, hogy nem viccnek szánták, hanem komolyan gondolták, bár némi csalafintaságot én is éreztem a szövegek olvastakor.

Ugyanígy azt gondolom, hogy ne vizezzük föl ezt az anyagot a tekintetben sem, hogy ez a program vagy ez az ügy nem a határon túli magyarság helyzetének a megoldására, javítására szolgál. Feltehetően kell kulturális intézményeket generálni, létrehozni, meglévőket támogatni határon túli magyar városokban, ahol akár csak kis létszámú, akár jelentős kisebbség is él, ott ez előbb vagy utóbb fontos feladat. Hogy ezt a Balassi Intézet, a Külügyminisztérium, az oktatási tárca vagy a gazdasági tárca kell-e hogy csinálja, én ezzel nem foglalkoznék. Bizonyára fontos dolog, de maradjunk annál, hogy ne vizezzük föl e tekintetben sem az anyagot vagy ezt a célkitűzést.

Én pár évvel ezelőtt részt vettem kormányzati munkában közigazgatás irányításával, és azt tanultam meg, hogy nagyon nehéz az apparátust, az államigazgatást rávenni arra, hogy azt csinálja, amit akarunk, és itt egy szabály bizonyosan van: aki keveset markol, az eredményesebb. Tehát, ha túl sok célt szabunk a közigazgatás számára, akkor ezek általában szétfolynak. Ha képesek vagyunk fokuszálni a fontosra, akkor általában az apparátust előbb vagy utóbb rá lehet venni, hogy megtörténjen az, amit akarunk. S ha az megtörtént, ha már Magyarországon legalább egy Magyarság Háza működik, van egy modell előttünk, akkor majd lehet gondolkozni azon, hogy mikor és hol csináljunk újabbat, de egyet talán ki lehet, hogy kényszeríteni, az nem túl elegáns szó, de egyet talán meg tudunk csinálni az előttünk álló két-három esztendőben.

(21.10)

Dóra, ahhoz, hogy ez 2012 decemberére álljon, már most pályáztatni kell, koncepciót kell alkotni, felelőst kell megnevezni, és szerintem a következő ciklusban történik ezeknek a házaknak - ha egyáltalán lesz még ilyen - a szaporítása.

Magyarok Világszövetsége problémaköre. Lehet, hogy Máriusz nem a legprecízebben válaszolt, hogy nem alkalmas rá - megítélés kérdése -, a helyes válasz a részünkről úgy hangzik, hogy ezt az ügyet nem akarjuk megterhelni azzal a látható és tapasztalható konfliktussal, ami a Magyarok Világszövetsége körül kialakult. Önök ezt jól idézték fel, aránylag pontosan, nem egy-két éve alakult ki, hanem egy évtizede. Én nem akarok bíró lenni, hogy ebben kinek van igaza, de az biztos, hogy ez a konfliktus létezik, és aránylag jó leírást adtak erről. Helyes-e ezt a konfliktust bevinni ebbe az egyébként már most operatívan előkészítendő dologba? Szerintem nem helyes. Azt gondolom, hogy ne terheljük meg ennek az új intézménynek a létrehozását ezzel az üggyel, ezzel a konfliktussal, mert akkor nem lesz belőle semmi, legalábbis egy-két évig biztosan el lehetne vitatkozgatni azon, hogy kinek volt igaza, a világszövetség alkalmas-e erre, vagy milyen feltételekkel válik alkalmassá.

Testvériskolák, illetve a határon túli diákok magyarországi kirándulása. Azzal, amit a bizottság végül is elfogadott és amit Pósán László alelnök úr jegyez - mert én mint előterjesztő nem nyújthatok be módosító javaslatot -, száz százalékig egyetértek. Azért választottuk ezt a megoldást, mert a testvériskolai kapcsolatok támogatása magyarországi költségvetésből módot ad arra, hogy úgy támogassuk a határon túli magyar gyerekek anyaországi útjait, hogy mindeközben ne kelljen létrehozni öt országra kiterjedő ellenőrző intézményhálózatot. Hiszen gondoljunk bele, meghirdeti a kormány vagy az általa megbízott szervezet, az Apáczai Közalapítvány ezt a pályázatot, jelentkezik rá Bukarestből egy román nevű és tanítási nyelvű intézmény, honnan tudjuk megállapítani mi itt, vagy a kurátorok, akik elbírálják ezt a pályázatot, hogy kalandvágyó, budapesti kirándulásra jelentkező román vagy szlovák fiatalokról van szó, vagy valóban határon túli magyar gyerekekről. Meg lehet állapítani, de többe kerül a leves, mint a hús, mert csak egy drága ellenőrző rendszert lehet létrehozni. Szerintem a legegyszerűbb, hogy azokat támogassuk, ahol testvériskolai kapcsolatok vannak, és maguk a testvériskolák töltik be a kontroll szerepét. Bővebb, szigorúbb ellenőrzést én itt nem látok szükségesnek.

S még egy dolgot tegyünk hozzá. Más a hatása annak, ha határon túli magyar fiatalokat idehozunk, hogy nézzék meg a Gellérthegyet, a Hősök terét vagy a Nemzeti Múzeumot, és más a hatása annak, ha testvériskolai kapcsolatok vannak, hozzájuk hasonló korú fiatalokkal találkoznak, és valami kapcsolat, valami együttműködés létrejön közöttük. Én ezt fontosnak és értékesnek tartom. S most, amikor tényleg pénzszűke van, akkor erre fokuszáljunk, erre koncentráljuk, s hogy ezt akarjuk-e bővíteni később, ezt majd akkor döntsük el, amikor módunkban áll. Ezért fogalmazott úgy Máriusz pontosan, hogy az általa felsorolt pontosító javaslatokat támogatjuk, és ezt a bizonyos vitát, a határon túli gyerekek anyaországi kirándulásait pedig ezen a formán keresztül, a testvériskolai kapcsolatok pályázati úton történő támogatásával látjuk a legbiztosabbnak, a leggarantáltabbnak. Ennyit szerettem volna hozzátenni. A Magyarság Háza - félretéve most azt a vitát, hogy a Magyarok Világszövetségének behozatala mit jelenthet - egy több feladatot szolgáló intézmény kell legyen.

Egyetértek azzal, hogy hősies és szép erőfeszítés volt a várpalotai Trianon Múzeum, de illő, hogy ezt a kormány finanszírozza, méltóbb, jobb körülmények között állítson emléket ennek a történelmi traumának. Ez az intézmény szolgálja az iskolák fölkészülését, mert egy osztálykirándulás öt-hat napja önmagában kevés, ez akkor eredményes, ha előtte a fiatalok már abban az évben folyamatosan készülnek arra, hogy hova mennek, mit fognak nézni, mivel találkoznak, és utána is van szakavatott segítség, hogy az egészet kezeljék, a helyére tegyék. S harmadrészt ez egy olyan intézmény lehet - és itt jön be a Terror Háza -, amelyik a laikus látogatóknak, szülőknek, nagyszülőknek vagy akár a külföldieknek szellemesen, drámaian, modern módon, érthetően, egy külföldi számára is kezelhető módon bemutatja, hogy milyen állapotba is került a magyar nemzet kilencven évvel ezelőtt, milyen úton keresztül jutott el ide, és most milyen kilátásai vannak. Nincs olyan hely ma sehol az országban, amelyik ezzel foglalkozna. Ez tehát egy nagyon összetett feladat.

Éppen ezért örültem, amikor azt hallottam, hogy Hoffmann Rózsa államtitkár asszony megbízta Csete Örsöt, az Apáczai Közalapítvány vezetőjét - évek óta működik ez a közalapítvány, még a polgári kormány idején hoztuk létre; ez is szép, de az még szebb, hogy túlélte az elmúlt nyolc évet, ez már önmagában is komoly diplomáciai teljesítmény, tehát megbízta Csete Örsöt -, hogy dolgozza ki a pályázati kereteket, illetve tegyen le egy koncepciót a Magyarság Házáról a miniszter úr asztalára. Én szorgalmazom itt - bár államtitkár asszony közben elment - a parlamentben is, hogy ezt miniszteri biztosként kellene végezni, mert annyira összetett a feladat, s azért is, mert nagyon sokan kerestek meg bennünket is - szerintem valamennyiünket -, hogy lennének ötleteik, tartalmi javaslataik. Én kaptam már egy kézikönyvet, amely a Trianon-emléknapra az iskoláknak szóló segédkönyv formáját ölti - nyilván több ilyen is születik manapság -, utazási irodák, határon túli intézmények, határon túli magyar iskolák keresnek minket e-mailen és telefonon. Szerintem a kormánynak már most is dolga, hogy legyen egy olyan szereplő, ahol ez a fajta aktivitás már most helyet találhat, felméri, előkészíti ezt, hiszen ez részben szellemi, részben határon túli utazási irodák, szálláshelyek számára egy gazdasági vállalkozás is, akik szeretnének szerepet kapni benne, és nyilván korrektül, méltányosan és átlátható módon kell folytatni ezt a munkát, nem pedig úgy, hogy ki jött hamarabb és kinek van jobb barátja egy adott nagykövethez, miniszterhez vagy miniszterhelyetteshez.

Egy szó mint száz, szerintem az lenne helyes, ha már ennek a határozati javaslatnak az elfogadásakor lenne egy miniszteri biztos, aki ezeket a feladatokat viszi. Azért is tartom ezt fontosnak, mert hamarosan itt lesz előttünk a jövő évi költségvetés, és én abban reménykedem, abban bízom, hogy már jövőre, a 2011-es tanévben meghirdethetik ezeket az utakat, és már jövő tavasszal, kora nyáron ezek a tanulmányi kirándulások megtörténhetnek, tehát ilyen szempontból már elő kell készíteni a költségvetés tervezését.

Utolsósorban pedig ki kell adni - mint minden évben - a tanév rendjéről szóló miniszteri rendeletet. Ez már nyilván megtörtént, talán Hiller miniszter úr aláírása jegyzi, de szeretném, ha ezt módosítaná a kormány, és a most elindult tanév rendjébe beillesztené a nemzeti összefogás napját, a Trianon-emléknapot mint iskolai emléknapot, hogy a jövő tanév végén az iskolák már egy ilyen tanév rendjére készüljenek, és meg tudják tartani ezt a megemlékezést.

Egy szó mint száz, én ezzel zárnám le ezt a vitát. Pontosítottuk a javaslatot, köszönet érte. Számos olyan javaslat van, amit nem fogadunk el, nagyjából abból a meggyőződésből, hogy aki kevesebbet fog, az többet markol, eredményesebb lesz, és nem vizezzük fel a javaslatot abban a reményben, hogy ezt a közigazgatás, az apparátus annak a szándéknak a mentén képes lesz végrehajtani, amiben itt - szerintem - nagyjából egyetértünk.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps.)

(21.20)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
134 56-58 2011.11.15. 30:44  23-162

POKORNI ZOLTÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Elnök úr, köszönöm a szót. Államtitkár Asszony! Képviselő Hölgyek és Urak! Egy fontos törvény vitájához érkeztünk, a legnagyobb közszolgáltatásunk, 1,2 millió gyerek, ennyi család, közvetve az ország jövője van most az asztalon.

Az államtitkár asszony összefoglalta a tervezet erényeit, és helyes módon abból indult ki, hogy milyen gondokat, milyen problémákat lát. Én alapvetően három dologról szeretnék beszélni, ez az iskolafenntartás, a pedagógiai kultúránk, és a pedagógus-életpályamodell. A három kérdés összefügg a tekintetben, hogy valahol itt kereshető a gyökere annak, ami a magyar oktatás egyik legnagyobb gondja, hogy ha nem a személyes tapasztalatok, az egyéni megközelítések alapján keressük a problémákat, hanem bízunk abban, hogy azok az eszközök, mérőeszközök, amelyek az elmúlt két évtizedben létrejöttek a magyar oktatáskutatásban, illetve az európai oktatáskutatásban, használhatók, akkor érdemes az OECD kutatásaira, illetve egészen pontosan, a mindenki által ismert PISA-jelentésre figyelni.

(10.40)

Ez egy tekintetben Magyarországot kiemeli az összes többi vizsgált ország közül. Magyarország egy negatív ponton egy sajnálatos mutatóban emelkedik ki a többi ország közül, ez pedig az, hogy a mi országunk oktatásügye képes a legkevésbé ellensúlyozni a hazulról hozott hátrányokat, tehát nem esélyt teremtő oktatás, hanem az esélytelenséget fenntartó, konzerváló, sőt rossz esetben növelő oktatási rendszert üzemeltet. Nem bocsátkoznék bele, hogy hogyan képezték ezt a mutatót, Magyarország az utolsó, a szégyenpadban ül a 26-os mutatószámmal, az utolsó előtti ország 19-es mutatóval inkább már a zömhöz tartozik, tehát ez egy kiugró jellemvonása a magyar oktatásnak.

Több oka, több gyökere van ennek. Az egyik az iskolák fenntartásában keresendő, éppen ezért az a kérdés, hogy hozzányúljunk-e az oktatási rendszer alapstruktúrájához, az iskolafenntartás kérdéséhez, ez egy indokolt kérdés, és én is azt gondolom, hogy hozzá kell nyúlni.

Mi itt a probléma gyökere? A 3200 önkormányzatunk közül több mint 2000 tart fenn valamilyen oktatási intézményt, pár száz csak óvodát. Ez egy nagyon szétaprózott rendszer. Látunk erre példát Európában, de általában vagy az van, hogy intézményfenntartó önkormányzatok, és akkor kevés a számuk, vagy szétaprózott önkormányzati rendszer, és akkor nem tartanak fenn intézményeket. Ami Magyarországon az elmúlt 20 évben létrejött, az egy sajátos magyar fejlemény, szétaprózott önkormányzati rendszer, intézményeket tart fenn, rajtuk keresztül üzemelteti a közszolgáltatásokat az ország.

Miért baj ez? Azért baj, mert létezik egy teljesen érthető, mondhatni spontán elkülönülési folyamat a szülők részéről, a jó oktatást tudatosan kereső, választó szülők igyekeznek a jó iskolába vinni a gyerekeiket. Ez még nem is lenne baj, ha elviszik a környékbeli város nagyobb intézményébe, ez természetes. A baj ott van, hogy azok, akik ott maradnak, legtöbbször sajnálatos módon egy kistelepülés intézményében, a nehezebben nevelhető, nem egyszer nagyon nehéz helyzetben, rossz szociális körülmények között lévő gyerekek. Így jöttek létre az elmúlt évtizedben, mondjuk ki, gettósodott intézmények, ahol a gyerekek szocializálják egymást. Még ez sem lenne tragédia, hogyha ez egy nagy intézményfenntartó önkormányzat kerületén belül történik, mert akkor az intézményfenntartó, felismerve a problémát, feszültséget, ezt tudja ellensúlyozni, jobb eszközökkel, jobb felszereléssel, pótlékokkal, jobb tanárokkal, speciális programokkal az így kialakult hátrányokat képes kezelni, ellensúlyozni.

A baj ott van, hogy ez találkozik a magyar szétaprózott oktatási rendszerrel, intézményfenntartási rendszerrel, és bizonyos értelemben a nagyvárosok, amelyek élvezik ennek az előnyét, mert a könnyen nevelhető, könnyen fejleszthető gyerekek náluk összpontosulnak, még ők érzik úgy, hogy szívességet tesznek az agglomeráció, a kistelepülés intézményeinek, hiszen adják a normatíva fölötti nem kevés pénzt az ő gyerekeik oktatására is, noha a nehézség, a probléma, a baj ott, ezeken a kistelepüléseken összpontosul. Sajnálatos módon ezek a kistelepülések szegények, nincs jelentős adóbevételük, és még inkább sajnálatos módon a szegény településeken élnek a szegény emberek. Tehát egy rossz - idehozva más szavát -, egy perverz finanszírozási rendszert hoztunk létre egyébként, pusztán jó szándékkal vezéreltetve mindenki, ott költünk kevesebbet, ahol többet kellene, azokra a gyerekekre fordítunk kevesebb figyelmet, energiát, időt, pénzt, akiknek egyébként egy méltányos oktatási rendszerben több segítségre lenne szükségük, hogy a hazulról hozott hátrányokat ellensúlyozni tudjuk az oktatási rendszeren keresztül. Tehát a probléma létezik, ezt ne tagadjuk el, mindenki tudja.

Hiller miniszter úr 3 évvel ezelőtt maga fejtette ki, hogy indokolt lenne az állam nagyobb szerepvállalása az intézmények fenntartásában is. Én akkor ellenzékiként is egyetértettem ezzel, most is egyetértek azzal, hogy az állam vállaljon nagyobb szerepet. De ne essünk a ló túlsó oldalára! Az, hogy minden önkormányzattól elvonjuk az intézményfenntartás jogát, azoktól is, amelyek egyébként sikeresen megbirkóznak ezzel, gondoljunk bele, ma az önkormányzati törvényünk ugyanilyen jogokat ad a 600 fős Bőnyrétalapnak és a 240 ezer fős Debrecennek. Ez nyilvánvalóan nem életszerű. A kistelepüléseken, ahol nincs adóbevétel, nincs mozgástér, sok esetben nincs szakértő, szakértelem sem, ott ez egy megoldhatatlan probléma, és az államnak nemcsak pénzügyi, hanem fenntartási szerepvállalására is szükség van. De a nagyobb településeket, a százezres területeket, városokat miért fosztunk meg attól a lehetőségtől, hogy ők viseljék gondját az iskoláiknak, óvodáiknak?

Egy összetett problémáról van szó, ahogyan a valóság is összetett. Miért akarjuk egy kaptafára húzni a választ? Egy differenciált választ adjunk. Én személy szerint jobbnak láttam volna, ha nem úgy valósul meg, hogy elvonjuk az iskolafenntartás jogát az önkormányzatoktól, hanem úgy, hogy az önkormányzatok, ha nem bírnak a feladattal, átadhatják az államnak. Ezzel az álláspontommal kisebbségben maradtam a Fidesz-frakción belül, de el tudom azt fogadni, hogy elvonjuk ezeket a jogokat, de teremtsük meg annak a lehetőségét, hogy az önkormányzatok úgymond visszaszerződhetik, visszakaphatják. Csúnya ez a kifejezés, de jobb híján használjuk ezt.

A probléma a tervezettel az, hogy ez pusztán egymondatos deklaráció, nem fejti ki a részleteit, pedig általában a részletekben lakik a lényeg vagy sok esetben az ördög, márpedig itt, ahol nagyon fontos pénzről, nagyon sok pénzről van szó, érdemes ezt pontosítani ebben a tervezetben, és ilyen javaslatokat tenni is fogunk. 980 milliárd forintot költünk évente közoktatásra, ennek ma már csak a kisebb hányadát adja a központi kormányzat, alig 430 milliárdot, a nagyobb hányadot az önkormányzatok teszik hozzá. Ha az állam a feladatot elvonja, a bért központilag finanszírozza, ami helyes, rendben van, nyilvánvalóan a működési költségekhez szükséges forrásokat is elvonja az önkormányzatoktól, gépjárműadót, személyi jövedelemadót, adott esetben az iparűzési adó bizonyos hányadát.

Hogyan adja vissza a feladatot továbbra is vállaló önkormányzatoknak? Nincs benne a tervezetben. Deklarálni kell, hogy a feladatot továbbra is vállaló önkormányzatok jogosultak nemcsak a központi bérfinanszírozásra, hanem a működtetést szolgáló költségekre is. Ne legyen vitakérdés a költségvetés vitájakor 2012-ben vagy 2013-ban, mondjuk ki ebben a szaktörvényben ennek a fő szabályait, fő elemeit, mert különben elcsúszunk egy olyan nagy államigazgatási rendszer felé, amit én nem tartok jónak, az a ló másik oldala lenne. A törpe, kis önkormányzatok gondjait tapasztaltuk meg eddig, de gondoljunk arra, hogy jó-e, ha mindent egy nagy államigazgatással, egy nagy bürokráciával a kormányhivatalokon keresztül akarunk megoldani, miközben egyébként léteznek jó iskolafenntartó önkormányzataink. Miért tennénk ezt? Tehát fontos kérdés az alapstruktúrát érintő kérdés, hogy maradjanak meg azok az önkormányzatok iskolafenntartó pozícióban, amelyek erre képesek, a pénzük, szakértelmük megvan hozzá, és ennek a legfontosabb pontjait ebben a szaktörvényben deklaráljuk.

A másik ilyen kérdés az egész napos iskola problémája. Tegnap a bizottsági vita alkalmával szomorúan hallottam az államtitkár asszonytól, hogy már eltolja magától ezt a kifejezést, az egész napos iskolát, mondván, itt csak annyit deklarál a tervezet, hogy 16 óráig, illetve 19 óráig gondoskodni kell a gyerekek felügyeletéről, illetve oktatásáról, neveléséről. Én nagyon elkötelezett vagyok az egész napos iskola mellett, éppen ezért láttam aggodalommal, amikor ezt kötelezően elő akarjuk írni.

Induljunk vissza megint egy kicsit oda, mi is a baj a magyar oktatási rendszerrel? Nem esélyteremtő, hanem az esélykülönbségeket konzerváló. Ennek az egyik oka a fenntartási rendszer, a másik oka a kevés közfinanszírozott idő. Magyarországon az átlagos idő, amit adunk a gyerekeinknek, a közismereti óra, 611 órát finanszírozunk közpénzből, Nyugat-Európában ez 800 fölött van, a tengerentúlon az 1100-at is meghaladja, 1140 az Egyesült Államokban, majdnem a kétszerese annak, amit mi adunk a saját gyerekeinknek.

(10.50)

Félreértés ne essék, ez nem azt jelenti, hogy a magyar gyerekek mind kevesebbet tanulnak, mint a versenytársak, sokat tanulnak, csak a délutáni sport-, művészeti, nyelvórákat a szüleik vásárolják meg a képzési piacon. Azoknak a szülei, akik meg tudják ezt tenni. Akiknek nem tudják megtenni, azoknak nem vásárolnak ilyet; csellengenek, tesznek valamit. Miért csodálkozunk, hogy nyílik az olló, miközben a legkevesebb közfinanszírozott időt mi tudjuk adni a gyerekeinknek? Az egésznapos iskola lehetőség arra, hogy azt, amit ma a középosztályhoz tartozó szülők a saját adózott jövedelmükből vásárolnak meg a gyerekeik számára, azt azoknak a gyerekeknek is biztosítsuk, akiknek a szülei erre képtelenek, vagy nem is látják be ennek a fontosságát. Hallatlan esélyteremtő lehetőség, amit megteremteni kell, nem pusztán deklarálni.

De még egy és talán még fontosabb kérdés miatt nőtt a szívemhez az egésznapos iskola: azért, mert módot ad arra, hogy változtassunk a magyar pedagógiai kultúrán és gyakorlaton. Módot ad arra, hogy egy olyan oktatási rendszert hozzunk létre, illetve honosítsunk meg, amelyik nyugodtabb; ad időt a gyakorlásra; ad időt az ismétlésre; ad időt arra, hogy a gyerekek közösen csináljanak valamit. Ad módot arra, hogy szakítsunk azzal az ismeretcentrikus, tanításcentrikus, frontális pedagógiával, amiben mi is fölnőttünk, ahol menni kellett, taposni kellett, mert a tantervi követelményt teljesíteni kell, mert juj!, mi van, ha nem érünk a második világháború végére?

Időt kell adni a gyerekeinknek arra, hogy a gyengébbek is megtanulják mindazt, ami a kiválóknak, a kevés kiválónak tökéletesen megy. Időt kell adni arra, hogy Magyarországon jelen legyen a személyre szabott, egyénre szabott megközelítés, a differenciált pedagógia, az egyéni fejlesztés. Ha nincs idő, akkor csak blokkokat, tömböket látunk magunk előtt, nem pedig hús-vér, eleven személyeket.

Ez egy nagyon fontos fordulat lenne, ehhez azonban nem elég előírni egy paragrafusban, hogy mostantól egésznapos iskola lesz, ehhez ennek a tartalmát nevelési programcsomagok formájában meg kell mondani, definiálni kell, pénzt kell rá adni, és nem kötelezően, hanem lehetőségként kell fölkínálni az iskoláknak, hogy ha tudják - márpedig a pénzt keresve ezt a feladatot vállalni fogják az iskolák -, akkor vállalják el. Három-négy-öt-hat év alatt lehet fölépíteni egy olyan fejlesztéspolitikát, hogy a magyar oktatási rendszerben az egésznapos iskola dominánssá válik. Nem egyedülivé, de meghatározóvá.

Egyik évről a másikra, 8 évfolyamon kihirdetve, ebből pusztán egy muszájnapközi lesz, amit ismerünk, látunk, és elszalasztunk egy olyan lehetőséget, egy olyan fejlesztési lehetőséget, amit nemcsak mi látunk fontosnak, hanem Európa számos országa, Ausztria, Franciaország, Spanyolország, Portugália, Németország a mögöttünk hagyott években, ezekben az években indította el Angliával együtt.

Több formája létezik az egésznapos iskolának: közösségi iskola, kiterjesztett iskola. Teremtsük meg mi a magyar egésznapos iskolát, és ne elégedjünk meg pusztán egy napközi előírásával, deklarálásával. De ezt nem úgy kell, hogy kötelezően előírom! Ha valami mögé nem teszek pénzt, időt, energiát, munkát, hanem azt gondolom, hogy pusztán egy paragrafus erejével majd megteremtem - a paragrafus ingyen van, annyit is ér. Ebbe energiát kell tenni, és én ezt hiányolom ebből a tervezetből. És szomorúan látom, hogy már tolja el magától a kritikák vagy a nehézségek miatt az államtitkárság ezt a hallatlan fontos dolgot.

A nevelést - köznevelési törvény! - lehet, de nem helyes pusztán az értékrend deklarálásaként felfogni. Sokan vannak az országban, akik azt gondolják, hogy olyan sokfélék vagyunk, annyiféle értékrend van, hogy a közoktatás tartózkodjon egy értékhierarchia deklarálásától, mert hát megsértődik az egyik vagy a másik fél. Én ezt nem hiszem, sőt azt gondolom, hogy lehet deklarálni egy hierarchikus értékrendet. Kell is, az oktatásban ez megtehető - de ezzel még nem csináltunk semmit. Hogyan válik egy deklarált norma, egy külső parancs belsővé, hogyan válik a norma ethosszá? Ez egy folyamat, ez a pedagógiai mesterség csodája: egy diskurzív, vitatható folyamaton keresztül meg kell adni a gyerekeknek az erre szolgáló időt. Teret kell nekik adni, pedagógiai, nevelési tereket, hogy közösséggé tudjuk őket formálni. Ma a magyar gyerekek végtelenül magányosak. 40 százalékkal néznek több tévét, mint bárki Európában. A tévé a magány mutatója!

Ha nem csinálunk egésznapos iskolát, nem teremtünk pedagógiai tereket, nem tudjuk megajándékozni a gyerekeinket a közösséghez tartozás élményével, a közösségben cselekvés egyébként örömteli tapasztalatával, akkor beszélhetünk köznevelési törvényről, ez egy üres szó marad, és nem válik valósággá. Akkor fogjuk nevelni a gyerekünket, ha közösségekké tudjuk őket formálni. A közösség ad erkölcsöt, tartást, normát a gyerekeink számára. Ehhez pedig idő kell, nevelési terek kellenek.

Ezért hallatlan fontosságú az egésznapos iskola modelljének megteremtése. Idekapcsolódik a Nemzeti alaptanterv felülvizsgálata, ami mit sem ér akkor - beírhatunk számos kiváló magyar költőt most nem a kerettantervbe, hanem a Nemzeti alaptantervbe, de mit sem ér ez akkor -, ha nem szembesülünk azzal a problémával, hogy túl sokat akarunk túl kevés idő alatt, ha nem tudjuk vagy az időt növelni, vagy a tananyagot normálisra redukálni.

A harmadik ilyen kitüntetett, szerintem stratégiai pont a pedagógus-életpályamodell vagy pedagógus-életpálya kérdése. Félreértés ne essék! A pedagógus-életpálya kérdése nem egy szakszervezeti ügy, nem annak a kérdése, hogy ki mennyit keres. Az a probléma van előttünk, amit különböző szavakkal, különböző vérmérséklettel lehet leírni: idestova egy évtizede vagy másfél évtizede csúszik a pedagóguspálya egy eróziós lejtőn, egy ördögi spirálban, egyre kevesebbet ér a pedagóguskereset, egyre többen kényszerülnek túlmunkát vállalni. Egyes jelentések szerint ma már a pedagógusok többsége az iskolán kívüli másodállással egészíti ki a jövedelmét, hogy megéljen. Nyilván ez nem tesz jót a munka színvonalának. Az egyre inkább vitatható színvonalú oktatás-nevelést nem finanszírozza a közösség, a magyar társadalom, egyre kevésbé vonzó maga a pedagógusszakma, egyre alacsonyabb pontszámmal jelentkeznek az érettségi előtt álló fiatalok erre a területre, sőt láttunk már olyan tárgyakat - éppen fizikából, kémiából két évvel ezelőtt jöttek a riasztó hírek -, hogy mesterszakra 1 vagy 4 jelentkező volt. Belőlük kéne kiválasztani egyébként a jókat vagy a legjobbakat a jók közül.

Hogyan tudjuk ezt a negatív spirált, ezt az ördögi kört megtörni? Nyilvánvalóan kell hozzá pénz, méghozzá sok pénz, mert a bérpolitika, a pedagógusbér-politika enélkül nem megy. De nem elég csak a pénz, és nem csak pénzkérdésről van szó. Ezt jól mutatja egyébként a 2002-es Medgyessy Péter-féle 50 százalékos béremelés. Amikor készen volt ugyan egy pedagógus-életpálya, mert az előző polgári kormány megalkotta, de az új kormány ezt félretette, vagy kidobta az ablakon, vagy az asztalról letolta csak, és beletolt sok milliárd forintot az oktatásba, anélkül, hogy annak bármilyen minőségi hatása lett volna. A szélbe szórta szét. Nem is finanszírozta a gazdaság, a magyar társadalom, pár éven belül elinflálódott az 50 százalékos béremelés. Tehát nem pusztán pénz kell hozzá.

Három-négy ponton kell egyszerre beavatkozni annak érdekében, hogy ezt a fordulatot meg tudjuk csinálni, meg tudjuk vetni a sarkunkat ezen a sáros árokparton, és fölfelé el tudjunk indulni. Mi ez a három-négy pont? Az egyik ilyen a pedagógusképzés. Egyetértünk abban, hogy a pedagógusképzést át kell alakítani, le kell róla hántani a szabadbölcsész-funkciókat, valóban csak a közoktatásra fokuszáljunk, arra készítsük fel a gyerekeket, ha lehet, osztatlan képzés keretében.

(11.00)

Kell hozzá a pedagógusképzés belső átalakítása is, de ezt nem most vitatjuk meg, hanem majd a felsőoktatási törvény keretében. És kerülgethetjük: kell hozzá pénz, kell hozzá egy jelentős ösztöndíj annak érdekében, hogy az érettségi előtt állók számára vonzó legyen. Nem a most muszájként, jobb híján a pedagógusképzést választó butácskáknak, hanem a legmagasabb pontszámmal jelentkezők számára, hogy azt érjük el, amire valóban minden szülő joggal vár, hogy az adott korosztály legintelligensebb, legjobban kommunikáló, legszuggesztívebb tagjai tanítsák az ő gyerekét. Ma is vannak ilyen pedagógusok, de valljuk be, hát nem ez a trend. Ezt az ösztöndíjat az első évfolyamtól kell már biztosítani, nem úgy, ahogyan a tervezetben szerepel, a végén, hanem az elejétől, és garantált elhelyezkedéssel tudjuk vonzóvá tenni, és pár év alatt, 5-6-8 év alatt elérhetünk talán oda, ahol ma Finnország jár, hogy a harmadik legkeresettebb továbbtanulási irány a pedagógus, az orvos és építész után ezt keresik leginkább a finn fiatalok. Ötszörös, hatszoros túljelentkezéssel ki lehet választani a legjobbakat a jók közül. Ha lasszóval sem találunk jelentkezőket a pedagógusképző helyekre, akkor hogy lesz itt minőségi szelekció? Sehogy.

A második ilyen kritikus pont a pedagógus-életpályánál a bérskála, illetve a bérezés rendje. Ami a tervezetben szerepel, az egy lineárisan emelkedő közalkalmazotti, köztisztviselői filozófia: 40 év múlva, ha lesz PhD-d, akkor 450 ezret kereshetsz. Ezzel szemben azt látjuk, hogy azokban az országokban, ahol ezt a fordulatot sikerrel valósították meg, ott olyan bérrendszert alakítottak ki, ami az elején radikálisan emelkedik, minél hamarabb érhesse el a pályakezdő a lehetséges bérplafont minősítéssel, pluszmunkával, utána lanyhábban emelkedik, sőt a pálya végén már nem is emelkedik, hanem órakedvezménnyel teremt csak vonzerőt. Nem arról szól ez, félreértés ne essék - hallottam ilyen interpretációt -, hogy a pályakezdő többet kapjon, mint a 30-40 éve a pályán lévő, hanem gyorsabban juthasson föl a maximumhoz minden fiatal, aki tesz is érte. Ez az, ami elég húzóerőt, vonzerőt tud gyakorolni a pályát választók számára. Illetve van egy kritikus pont, valahol a 4-5. tanítási év kapcsán, amikor egy osztályt végigvitt egy pedagógus, rengetegen mennek el ezen a ponton - nők gyereket vállalnak, férfiak rájönnek, hogy nem tudják eltartani a családjukat -, itt kell megfogni a tehetségeseket, hogy maradjanak a pályán. Van még egy másik, a húsz éve pályán lévők kiáramlása, de ez inkább már életvezetési problémákkal kapcsolatos, midlife krízishez kötődik, bérezéssel nagyon nehéz megfogni.

Ehhez kapcsolódik a harmadik pont: olyan bérrendszert látunk jónak minőség szempontjából, amelyik az adott aktuális munkát honorálja, a pluszmunkát honorálja, szemben azzal, amit az előterjesztés tartalmaz: 32 órát legyél bent, aztán majd eldöntjük, mennyi munkaterhet teszünk rád, helyettesítést vagy mást. Azt láttuk, hogy igenis filléreskedni kell, ha valaki többet dolgozik, akkor azt jobban kell honorálni. Abban tegyük érdekeltté a pedagógusokat, hogy több munkát vállaljanak, többet, nem kevesebbet, és ezt finanszírozási eszközökkel is honoráljuk.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

A negyedik ilyen kritikus pont a minősítés. 26 éve, '85-ben szűnt meg, 26 éve nincs szakfelügyeleti rendszer. Nyilván nem ezt kell visszaálmodni, hiszen az akkor egy állampárt ideológiai kontrollját is gyakorolta, hanem egy XXI. századi pedagógusminősítési rendszert kell megteremteni. Ez elég nehéz dolog egyébként, mert szétzilálódott minden, nem csak a szereplők tűntek el, a szempontok is. Egy minősítés akkor jó, hogyha kétségbevonhatatlan, ha tétje van. Tétje van pozitív értelemben is, hogy ehhez kötődik igazán az előmenetel, a pénzügyi előmenetel, és nem a túlélésre szocializálunk - ne legyen balhé, csak öregedj meg -, nem; tegyél érte, minősíttesd magad, taníts jobban, és akkor ugrik igazán a kereseted. A jelenlegi tervezet inkább az életkorhoz köti a jövedelemnövekedést, nem a minősítéshez. Tétje van pozitív értelemben, de legyen tétje negatív értelemben is: ha valaki nem felel meg a minősítésen először, akkor nyilván továbbképzés jön, de ha másodjára sem, akkor el kell tanácsolni a pályáról. Egy ilyen pedagógusminősítés nem összekeverendő az intézményminősítéssel, a tervezet nem tesz világos különbséget a kettő között. Nem folytatom a sort, ezen a ponton szerintünk alaposan át kell alakítani a pedagógus-életpálya tekintetében a tervezetet.

Van néhány kritikus pont, ilyen az óvodába való belépés. Mindannyian azt akarjuk, hogy a hátrányos helyzetű fiatalok, gyerekek minél hamarabb kezdjék el az óvodát. Ennek két módja van, vagy hogy előírom hároméves kortól - ezt teszi most a tervezet -, onnan fölmenthető majd a középosztályhoz tartozó, konszolidált hátterű gyermek az óvónő vagy a védőnő véleménye esetén. Nem tűnik túl életszerűnek, hogy egy ilyen cigánysoron a védőnő majd veszi a bátorságot, hogy ezt a fölmentést megtagadja. A másik lehetséges mód, hogy négyéves kortól írjuk elő kötelezően, és a ma is a költségvetésben szereplő óvodáztatási támogatással vesszük rá a hátrányos helyzetűeket, hogy járassák óvodába a gyerekeiket.

Hasonlóan kritikus pont, hogy megmerevíti a tervezet az iskolába való átlépést; indokolatlannak, rossznak tartom. Hasonlóan kritikus pont, hogy korlátlanul megengedi a középiskolai felvételiztetést, nemcsak nagy túljelentkezés esetén, és ráadásul központilag ellenőrzött módon, hanem mindenki számára. És hasonlóan kritikusnak látom az érettségi tervezetben lévő szabályozását.

Végezetül pár gondolatot, hiszen államtitkár asszony mint nagy elődjét emlegette Klebelsberg Kunót, fölidézve a Pesti Naplóból a nagyszerű előd gondolatait. Én is hadd idézzem ide! A koncepcióban az szerepelt, hogy csökkenteni kell az érettségit adó kapacitást, és azt halljuk, hogy csökkenteni kívánják a felsőoktatási kapacitásokat is. Ezzel a vitával szembesült a '20-as, '30-as években Klebelsberg is, és így ír: "Temérdek a főiskolás, sok a diplomás ember, és jönnek azok a klisé kifejezések, sztereotip frázisok, amelyeket az utóbbi időben megszoktunk, és nyomukban dörgő taps. A korábban tapsolók és lelkesülők egyszerre más színben látják a helyzetet, ha gyermekük ilyenkor a középiskolából kiszorul." Hát, így van. Így van ez a beiratkozásnál is, ha valakinek a saját gyerekéről van szó, az már más. Nem is hiszem, hogy a pénzügyi vezetőt, az orvost vagy a mérnököt kapacitálni lehetne arra, hogy ne neveltesse gyermekét, mert diplomás munkanélküli lesz belőle, hanem adja inkább zsákhordónak, szabóinasnak vagy géplakatosnak, mert bizony, azok között is tömérdek a munkanélküli. "Demokratikusabb lett itt a világ, és a kispolgár és az alacsonyabb közalkalmazott is taníttatni igyekszik gyermekét, ha azt hiszi, hogy majd boldogulni fog, és nem gondolnám, hogy a szegény ember tehetséges gyermekét az iskolából vissza lehetne verni, pusztán attól a gyanútól vezéreltetve, hogy esetleg majd munkanélküli lesz belőle. Általában a világ kultúrpolitikai felfogása nem az, hogy a nagyobb tudás megnehezíti az illető számára a létért való küzdelmet." És ha valaki oktatáspolitikusként körbenéz az időben (Az elnök csenget.), és találkozik a tekintete...

ELNÖK: Képviselő úr!

POKORNI ZOLTÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: ...Klebelsberg Kunóéval, akkor ne felejtse el, hogy ez csak egy ok miatt lehet: azért, mert Klebelsberg Kunó nem visszafele nézett, hanem előre.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok, az LMP és az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
166 12 2012.02.27. 2:20  1-12

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Asszony! Azt hiszem, bevallhatjuk, hogy valamennyien aggodalommal vegyesen vártuk az idei jelentkezési számok alakulását, hiszen a felsőoktatásra vonatkozóan nagyon komoly bizonytalanság él a szülőkben és az érettségiző, felvételi előtt álló gyerekekben, hiszen talán az évtized egyik legradikálisabb átalakítását hajtja végre a kormány.

Ezek a viták ebben a teremben is zajlottak és szerte az országban. Az egyik épp az a kérdés volt, amit Hiller István vetett föl: finanszírozhatja-e közpénzből Magyarország a tömeges felsőoktatást?

(13.20)

Fájdalom, azt kell mondjuk, hogy ennyi pénzünk nincs. Erre lehet egy olyan választ adni, ha nincs elég pénz a tömeges felsőoktatásra, akkor ne is legyen tömeges. Volt ilyen: a szocializmus utolsó évtizedében 3 százalék járt egyetemre, 8 százalék főiskolára. De szerencsére nem ezt a választ adtuk, hanem azt, hogy próbáljunk magánforrást bevonni a diákhitel segítségével, és így fenntartani a tömeges felsőoktatást.

Jól döntöttünk. És azt, hogy jól döntöttünk, nemcsak mi mondjuk, hanem szerencsére a tanulni vágyó gyerekek családjai is, mert noha nagy a bizonytalanság - ez kétségtelen -, komolyak az aggodalmak és komoly az anyagi teher is, a magyar családok mégiscsak a tanulásban látják a jövőt, és én örömmel látom, hogy visszaesett némileg - a tavalyihoz képest - a jelentkezők száma, de a visszaesés gyakorlatilag azt jelenti, hogy most annyian jelentkeztek az elektronikus rendszeren, mint ahányan 2010-ben, az utolsó szocialista kormány idején. Tehát olyan nagyon büszkének a szocialistáknak lehet persze lenni, de nem érdemes, mert a bizonytalanság ellenére is azt látjuk, hogy annyian jelentkeztek most, mint 2010-ben. Ez azt jelenti, hogy a magyar gyerekek tanulni akarnak, és ehhez nekünk kell a kereteket megteremteni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
237 30 2012.11.13. 20:16  23-149

POKORNI ZOLTÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Balog Miniszter Úr, Hoffmann Rózsa Államtitkár Asszony! Hadd köszöntsem a Pedagógusok Szakszervezetének vezetőjét, Galló Istvánnét, illetve Mendrey Lászlót, a PDSZ vezetőjét. És itt van Hiller István volt miniszter úr is, hét szocialista képviselőtársával együtt önök kezdeményezték a vitanapot a köznevelés helyzetéről.

Itt a teremben ülve, azt hiszem, a negyedik borítékot kapom, amit pedagógusok, szakszervezeti tisztségviselők címeztek hozzánk; némelyik sokoldalas, oldalanként tucatnyi kérdéssel: mi lesz a kafetériával; mi lesz az ÁMK-kkal; hogyan néz majd ki a megosztott felelősség az intézményi vezetésben; mi lesz a technikai dolgozókkal, és sorolhatnánk ezeket a nagyon fontos kérdéseket. Viszont én azt tapasztaltam - az elmúlt esztendőben kiváltképp -, hogy a vitáink nagyrészt és fájdalmasan eszközökről szólnak, instrumentumokról. Heves és feloldhatatlan ellentétek alakulnak ki egy-egy eszköz használhatóságáról vagy használhatatlanságáról, miközben, ha a célokat tisztáznánk, akkor talán lenne olyan pont, amiben egyetértünk, nem mindenben, de számos pont. Nyilván az ördög igazán ott lakik, hogy mennyiben gondoljuk aztán végig a kitűzött célokat, részleteiben hogyan tudjuk megvalósítani. Ez a végig nem gondolt gondolatmenetek országa, mindenki csak addig gondolja végig a maga álláspontját, amíg az ő érdekeit szolgálja, és ha netán az övével ellentétes következtetés bukkanna föl valahol a ködben, akkor már hirtelen abbahagyja a gondolatmenet következetes végigvitelét. Én mégis azt gondolom, annak ellenére, hogy tegnap este is és még ma este is itt fogunk ülni, és vitatkozni fogunk az átadás-átvételi törvényről, önök ma délután, ha jól tudom, afféle sztrájkbizottságként találkoznak a miniszter úrral; még ebben a nehéz időszakban is érdemes néha felszegni a fejünket, és a célokat számba venni, hogy jó irányba megyünk-e, illetve a legfontosabb kérdésekkel foglalkozunk-e.

Az oktatáspolitika terén sokáig lehet hibákat elkövetni, de amikor az új nemzedék felnőtt, az elkövetett hibákon, bajokon segíteni nem lehet - mondta az új állami iskolafenntartó névadója, Klebelsberg Kuno. Lehet egy oktatáspolitikát benyomásokra alapozni; lehet, de kockázatos. Két-három évtizeddel ezelőtt ezt a kockázatot vállalni kellett, mert szűkös volt az a tudás, amire a döntések meghozatalakor támaszkodhattunk. Azonban már nincs így. Majdnem mindent tudunk azokról a folyamatokról, amelyek az oktatás eredményességét, hatékonyságát befolyásolják, amit mégsem, azt pedig bármikor megmérhetjük, kutathatjuk. Ma abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy lehet tényekre, adatokra alapozni az oktatásirányítást, az oktatáspolitikát, sőt ez nem is csak lehetőség, ennél több: felelősség. Nincs olyan tény, ami a több tudás ellen szólna, a tények a tanulás szükségességét támasztják alá. Minél magasabb az iskolai végzettsége valakinek, annál több lesz a jövedelme. Európában Magyarországon éri meg a legjobban tanulni, itt a legnagyobb a diplomások és a középfokúak közötti bérkülönbség. Az életkor előrehaladtával a felsőfokú végzettségűeknél folyamatosan nő a jövedelem, míg a többieknél egy életkor után már csökken. A magasabb végzettségűek nemcsak többet keresnek, de - látjuk - több adót is fizetnek, több GDP-t termelnek, hogy ezt a kifejezést használjuk. A magasabb végzettségűek egészségesebbek, tovább élnek; gyorsabban tudnak elhelyezkedni, szívesebben alkalmazzák őket a munkaadók, körükben alacsonyabb a pályakezdő-munkanélküliség és az általános munkanélküliség is. Összefoglalva: a magasabb végzettség jó az egyénnek, jó a gazdaságnak, jó a társadalomnak. Akik többet tanulnak, többel járulnak hozzá a közös kiadásainkhoz, és kevesebbet kell költeni rájuk, kevesebb egészségügyi ráfordítást, táppénzt, segélyt s a többit. A tanulásukhoz való társadalmi hozzájárulás tehát sokszorosan megtérül.

Tud-e valaki olyan paramétert, olyan mutatót említeni, amelyből bizonyítottan az derül ki, hogy nem érdemes tanulni? Én nem tudok ilyet. A 2008 óta tartó válság hatása is azokat érintette legerősebben, akiknek alacsony volt az iskolai végzettsége; akiknek nem volt meg az az alaptudásuk, amellyel más irányt szabhattak volna az életüknek. Lehet azt mondani - késő Kádár-kori benyomások alapján -, hogy a lángossütőnek, a maszek zöldségesnek a legjobb; azt is gyakran hallani, hogy kevés a vízvezeték-szerelő, az ács, a bádogos, a betanított munkás, rájuk lenne szükség, és nem a sok munkanélküli diplomásra.

(10.30)

Ezekkel az állításokkal azonban sok a gond. Egyrészt gyakran hiányszakmákat emlegetnek. Nem hiányszakmákról, hanem, ahogy mondani szokás, nemszeretem vagy gyűlölt szakmákról van szó sok esetben, ahol egy vállalkozási lánc végén gyakran minimálbérért vagy feketén, rossz munkakörülmények között kívánnak foglalkoztatni embereket. A másik, meglehetősen irracionális kívánság, hogy olyan fiatalokat foglalkoztassunk betanított vagy szakmunkásként, akik tudásuk alapján magasabban kvalifikált munkakört is képesek lennének betölteni. Harmadrészt: Magyarországon ma sajnos tömegesen áll rendelkezésre inaktív munkaképes korú ember, akiket megfelelő képzéssel alkalmassá lehetne tenni ezeknek a munkaköröknek a betöltésére.

És végül, ne legyünk álszentek: ha valakinek a saját gyermekéről van szó, akkor teljes bizonyossággal arra törekszik szülőként, hogy fia, lánya minél magasabb iskolai végzettséget szerezzen. És minél magasabb a szülő iskolai végzettsége, ez annál inkább így van. Akik taníttatják a gyermekeiket, azoknak van igazuk. Klebelsberg Kuno a kultúrfölény megteremtésével akarta ellensúlyozni az elveszett területeket, erőforrásokat, a nemzetközi elismertséget. Ő ezt ösztönösen érezte, ma már tények bizonyítják, hogy a tudás a legfontosabb tényező a gazdasági növekedésben. Ráadásul a tudásnak mint erőnek, gazdasági erőnek van egy nagyon furcsa tulajdonsága: hiába van belőle egyre több, nem csökken az értéke. Bármilyen más termék vagy erőforrás esetében, ha több áll belőle rendelkezésre, akkor csökken az egységára. A tudásé nem: hiába van belőle több, nem ér kevesebbet.

Magyarországon az elmúlt 20 évben örvendetesen tolódott felfelé a végzettségek szintje, mégsem csökkent a fizetések közti különbség. Hiába nőtt a diplomások száma, a jövedelemelőnyük nem csökkent. Vagyis szükség volt és van rájuk. Egy 1987-es angliai felmérést érdemes ideidézni. Ez arról szól, hogy a képességek csecsemőkorban még egyenletesen oszlanak el a társadalomban. Azonban megfigyelve a rossz társadalmi helyzetben lévők jobb képességű gyermekeit és a jobb társadalmi helyzetűek rosszabb képességű gyerekeit, ezek a különbségek az életkor előrehaladtával folyamatosan csökkennek, és 8 éves korban megfordulnak. Onnantól kezdve pedig az olló egyre nyílik, és a felsőoktatásba már jórészt csak a középosztály és az afölöttiek gyerekei kerülnek be.

Nincs ez másképp nálunk sem. A PISA-mérésekből kitűnik, hogy a közoktatási rendszerünk, ahelyett, hogy csökkentené a társadalmi különbséget, inkább növeli azt. Sőt, Európában a mi iskolarendszerünk teljesít a legrosszabbul ezen a téren. Ugyanis az iskolarendszernek nem a társadalmi leszakadást kell megakadályoznia, hanem a felemelkedést kell biztosítania. Az első polgári kormány által bevezetett kompetenciamérésekből is hasonló következtetéseket vonhatunk le. Ma hazánkban a lakóhely, a szülő iskolai végzettsége határozza meg egy gyermek teljesítményét, különösképpen az anya iskolai végzettsége. Azaz az a tér, ami nap mint nap körülveszi őt, és az iskola ezt nem képes megváltoztatni. Egy kistelepülési gyerek szinte esélytelen a felsőoktatásba való bejutásra. Éppen ezért hoztuk létre 12-13 évvel ezelőtt az Arany János-programot, ezért tartom most is fontosnak, másfél évtized után, hogy működjön.

Ez rossz a gyermeknek, mert felnőttként rosszabbul él, mint élhetne. De rossz a nemzetnek is, nemcsak azért, mert nem a legtehetségesebbek kerülnek az adott pozíciókba, mert nem a tehetség, hanem az adott fiatal körülményei határozzák meg a sorsát, hanem azért is, mert ha több a képzett ember, akkor furcsamód, több lesz számukra a munkalehetőség is. Magasabb végzettség, több GDP, több magasabb végzettséget igénylő munkahely, még több gazdasági növekedés.

Minden gyerek tehetséges valamiben. Minden gyerekre igaz, hogy egyes területeken több ügyességet, motiváltságot mutat. Ennek megfelelően az oktatásnak személyre szabottnak kellene lennie. Mai oktatási rendszerünk, ahogy untig szokták mondani, arra kíváncsi, hogy mit nem tud a gyerek, ezt értékeli, ezt szankcionálja. Ehelyett sokkal többet kellene foglalkoznunk azzal, hogy mit tud, hogyan tehetjük sikeressé, elégedetté. Mert ha ez sikerül, azokon a területeken is messzebbre jut, ahol kevésbé tehetséges, ami kevésbé érdekli. Mit írt Klebelsberg Kuno nyolc évtizeddel ezelőtt? "Öntudatos szembehelyezkedés ez a rendszer azzal az elhibázott oktatáspolitikai irányzattal, amely mindenhol uniformizálva akarja az élet nagy tarkaságát egy kaptafára húzni."

Az egyéni sajátosságokat, érettséget, családi hátteret, motiváltságot figyelmen kívül hagyó oktatási rendszer következményei egy életre kihatnak. Ezért jó, hogy csak lehetőség és nem mindenáron való kötelezettség a korai óvodáztatás. Ezért jó, hogy sikerült megőrizni az iskolábalépés rugalmasságát. Emlékszünk, Angliában, ahol nagyon merev volt a felvételi rendszer, belépési rendszer, az augusztusi és a szeptemberi gyerekek közötti különbség, igaz, 12 hónap. Nemcsak végig, tanköteles korukig őrizték hátrányukat a szeptemberben éretlenül iskolába kényszerített gyerekek, de az első fizetések különbségében is mérhető volt, hogy egy merev oktatási rendszer erőnek erejével, éretlenül szeptember elején iskolába kényszerítette őket.

Ezért jó, hogy a törvény megnyitja a lehetőséget az egész napos iskola és más iskolaszervezési gyakorlatok előtt. Ezért jó, hogyha nem is ideális szabályozási keretek mellett, de marad terük mégiscsak az eltérő oktatási programoknak. És ezért rossz és veszélyes minden olyan lépés, ami egyformán alakítható masszaként tekint a gyerekekre. Nagy kockázat lenne, ha túlzott mértékben szűkülne a tantervi és tankönyvi kínálat, ha a mennyiség szabályozó erejében hinnénk a minőség helyett. Baj lenne, ha olyan rendszer alakulna ki, ahol tehetsége, tudása figyelembevételével nem a gyerek és családja döntené el, mit és milyen iskolában akar tanulni. Ez éppúgy vonatkozik arra, hogy valaki gimnáziumba akar-e járni vagy valamilyen szakmát akar tanulni, mint ahogyan arra is, hogy melyik idegen nyelvvel kíván megismerkedni előbb.

Nem jó, ha a vizsgarendszer, például az előrehozott érettségi alakításakor nem vagyunk tekintettel a gyerekek eltérő adottságaira. Egyiknek gátoljuk a továbbtanulás haladását, a másikat olyan helyzetbe kényszerítjük, ahol törvényszerűen rosszabbul teljesít, mint amire képes lenne. Az az oktatási rendszer, amely figyelmen kívül hagyja a tényeket és közöttük is meghatározó módon azt, hogy minden iskola, minden pedagógus és minden gyerek egyedi és más, amelyik azt gondolja, hogy minden helyzetre van megoldása, kudarcra van ítélve. Ez persze nem nekünk, a törvényeket megszavazóknak vagy elutasítóknak fáj. Következményeit az egyének viselik, közvetett módon pedig mindannyian.

Öntudatos szembehelyezkedés ez a rendszer azzal az elhibázott oktatáspolitikai irányzattal, amely mindenhol uniformizálva akarja az élet nagy tarkaságát egy kaptafára húzni - mondta Klebelsberg Kuno. Ha nem tesszük lehetővé, hogy ki-ki személyre szabott módon elsajátítsa az alapismereteket, szert tegyen az alapkészségre, ha zsákutcás képzési irányokat hozunk létre, ha adminisztratív eszközökkel megakadályozzuk, hogy valaki tanuljon, akkor rossz iskolarendszert működtetünk.

Nézzük meg, hogy az ismert tények, nemzetközi mérések, kutatások, a sikeres oktatási rendszert működtető országok gyakorlata alapján hogyan is állunk! Az első tételmondat így hangzik: jó iskolát mindenkinek. A közoktatásban való részvétel kötelező minden gyerek számára. Annyira fontos ez, hogy az állam bünteti a szülőt, ha nem járatja iskolába a gyerekét. Ha ez így van, akkor azonban elfogadhatatlan, ha nem kap minden gyerek egyformán jó minőségű, személyének, tehetségének megfelelő oktatást. Az elmúlt 20 évben ezt az önkormányzati iskolafenntartás rendszere, valljuk be őszintén, nem tudta megoldani.

(10.40)

Rosszabb helyzetű települések rosszabb családi hátterű gyerekeknek kevesebb közpénzből rosszabb iskolát biztosítottak; a gazdagabb önkormányzatok jobb családi hátterű gyerekeknek több közpénzből jobb iskolát. Ott költöttünk kevesebbet az oktatásra, ahol a legtöbbet kellett volna. Ezen a helyzeten változtatni kellett, amihez nagyobb állami szerepvállalásra volt szükség. Kézenfekvő megoldás az olyan iskolák állami fenntartásba vétele, ahol az önkormányzat csak alacsonyabb szintű szolgáltatást tud nyújtani, és így kiegyenlíteni a különbséget.

A megszületett döntés, tudjuk, túllépett ezen, és valamennyi iskola állami fenntartásba vonásáról szól. Hajlok rá, hogy nem lett volna szükség ilyen drasztikus lépésre, elegendő lett volna csak a kisebb települések iskoláinak fenntartását átvennie az államnak. Az inga túllengett, de ez nem jelenti azt, hogy helyes út lenne visszatérni a teljes önkormányzati fenntartáshoz. Erős meggyőződésem, hogy egy olyan rendszer alakul majd nem túl hosszú időn belül, amely egy köztes állapotot eredményez: az állam mellett a nagyobb önkormányzatok is nagy, működőképes méretű oktatási körzetek fenntartói lesznek.

A mostani helyzet nagy kihívása az, hogyan történik meg a kiegyenlítés az intézményi feltételeket illetően. Felfelé húz vagy lefelé nivellál-e majd a rendszer? Ha kevés a pénz, akkor könnyen az utóbbi irányba csúszhatunk el, de nyilvánvalóan nem ez a cél, és ezzel a kockázattal, azt gondolom, a kormány is tisztában van. Nyilván hiba lenne a szűk költségvetési keretek miatt most az önkormányzatokra mutogatni, hogy adjanak a módosabb önkormányzatok újból támogatást, így konzerválva, fönntartva azt a különbséget, azt az egyenlőtlenséget, amelynek éppen a meghaladása lett volna a reform legfontosabb és leginkább vállalható célja.

Második tételmondat: a jó iskolához jó pedagógusok, jó és megbecsült pedagógusok kellenek. A jó iskola elsődleges feltétele a jó tanár, a jó pedagógus. Ennek a vitanapnak a kezdeményezése is nyilván innét eredeztethető az életpályamodell kapcsán, ugyanakkor látni kell, hogy sokkal összetettebb és nehezebben kezelhető problémáról van szó.

Az első lépés a kiválasztás és a képzés. Rosszul állunk ezen a területen, és sajnos a tervezett életpálya sem kínál megnyugtató megoldást. Az a cél, hogy a legtehetségesebb, a legintelligensebb, legszuggesztívebb hallgatók vagy fiatalok kerüljenek a pedagógusképzésre, és valljuk be, hogy ez ma nincs így. Ahhoz, hogy a legjobbak közül tudjunk válogatni, nem elegendő csak bért adni, hanem már a foglalkoztatást megelőzően a pedagógusképzésben részt vevő hallgatóknak jelentős ösztöndíjat kell adni. Magát a képzés rendszerét radikálisan át kell alakítanunk; ma orvosképzés az országban négy helyen folyik, pedagógusképzés harminc helyen, olyan helyeken is, ahol nem tudjuk biztosítani a megfelelő tudományos, szakmai hátteret; ahol az oktatók nem beszélnek nyelveket, nincs nemzetközi kapcsolat.

A következő lépés a bérezés és a sokat emlegetett (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) pedagógusminősítés, de tartok tőle, hogy ezt már nem a vezérszónoki körben, hanem adott esetben felszólalásként fejtjük majd ki. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
274 221-233 2013.05.06. 3:29  208-238

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Előterjesztők! Tisztelt Hozzászólók! Érdemes két dolgot különválasztani. Ezeknek, a nemzeti történelmünk fájdalmas pillanatainak a politikai megítélése, akár aktuálpolitikai okok miatt fölpiszkált vitája - nem takargatta Nyakó képviselőtársunk a politikai szándékot, nyíltan hivatkozott az aktuálpolitikai olvasatra, a Budapesten ülésező Zsidó Világkongresszus ügyére - nem összevethető, de mégiscsak érintkezik a recski táborra vonatkozó jobbikos javaslattal, ott Vona képviselőtársunk fejtette ki a bizottsági ülésen, hogy őbenne akkor fogant meg ennek a javaslatnak a szükségessége, amikor a tiltott önkényuralmi jelképek kapcsán féloldalasnak látta a társadalmi közbeszédet a horogkereszt, illetve a vörös csillag összehasonlításában.

Itt is jól kiolvasható egy aktuálpolitikai indíttatás, ez érthető a politikusok részéről. Rendben van, a parlamentben politikusok ülnek, de hadd óvjam a gyerekeinket a politikusoktól. Nem jó, higgyék el, nem jó, ha parlamenti képviselők írják a tanterveket, nem jó. (Közbeszólás az ellenzék soraiból. - Derültség.) Bízzanak annyira gyerekeik nevelőiben, hogy rájuk bízzuk, hogyan nyissák fel a szemüket, hogyan teszik őket egyénileg érintetté. Idestova több mint egy évtizede, Magyarországon hamarabb - és erre legyenek büszkék, Steiner úr, ön is -, mint az Európai Unió döntött volna, hamarabb, mint az Európai Unió többi államában (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), több mint egy évtizede létezik holokauszt-emléknap...

ELNÖK: Köszönöm szépen.

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): ...rábízva a pedagógusokra, hogyan szervezik azt meg.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr.

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Mennyi az idő? Ezek szerint...

ELNÖK: Már majdnem fél perccel tovább...

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Akkor nincs időm ezt kifejteni, de ha megengedik, a Fidesz álláspontját azért elmondanám.

ELNÖK: Röviden! (Nyakó István: Akkor én az MSZP-ét még egyszer!)

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Szemben a bizottsági ülésen kialakult állásponttal - megtanácskoztuk ezt a kérdést -, a Fidesz álláspontja az, hogy támogatja mind a három kérdés napirendre vételét, mind az auschwitz-birkenaui tábor...

ELNÖK: Köszönöm.

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): ...mind a recski tábor (Novák Előd: Nem antiszemitizmus megvonni a szót... Lejárt az idő!), mind pedig...

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr.

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): ...a Terror Háza esetében. Egy komoly kikötésünk van (Az elnök ismét csenget. - Novák Előd: Az még nem antiszemitizmus, vonja meg bátran a szót!): nem kötelező, hanem lehetséges az út mind a három esetben.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok és az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
301 174-178 2013.09.11. 16:48  153-189

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr, bár nem mint bizottsági elnök kértem szót természetesen. Őszintén szólva megtisztelő a törvénnyel, a Normafa-törvénnyel kapcsolatos érdeklődés, érthető is. Igyekeztem a lehető legfigyelmesebben végighallgatni mind Szél Bernadett, mind Hegedűs Lorántné, mind pedig Szabó Rebeka, illetve Horváth András Tibor hozzászólását, akik természetesen a benyújtott törvényjavaslattal kapcsolatos kételyeiket, az egész fejlesztéssel kapcsolatos kételyüket fogalmazták meg, ami félig-meddig érthető. Valóban van egy rossz tapasztalat az elmúlt évtizedből vagy akár az elmúlt húsz évtizedből az önkormányzati vagyonkezelést vagy fejlesztéspolitikát illetően, egészen odáig, hogy tudnak-e az önkormányzatok akár a közművelődés vagy a sport terén olyan intézményeket létrehozni, amelyek profitábilisak. Nem nagyon. Ezek olyan területek, ahol a profit nagyon nehezen vagy nagyon ritkán termelődik meg. Általában az önkormányzatok többsége áldoz erre. Ha nullszaldós egy sportberuházás, egy kulturális intézmény, az már hallatlan siker.

És így van ez az előttünk lévő Normafa-fejlesztéssel kapcsolatban is. Pár szót én is hadd mondjak a Normafáról, bár itt majdnem minden bizottsági elnök meg államtitkár úr is ezzel kezdte, sőt az ellenzék képviselői is szinte egyhangúlag ezzel kezdték, hogy ez egy hallatlan értékes része Budapestnek. Nyilván az én szívemnek különösen kedves, én mondhatom azt, hogy a legértékesebb, mert elfogult vagyok. Bonyolult rész is: állami tulajdon, önkormányzati tulajdon, magántulajdon, a főváros szinte alig van benne, tehát ezt inkább Horváth Andrásnak mondom, itt nincs szó arról, hogy a fővárostól bármit elvennének. Itt az állam a maga eddigi vagyonkezelésében, Pilisi Parkerdő vagyonkezelésében lévő területet bíz ránk vagyonkezelésre; nem tulajdonba, vagyonkezelésre. A főváros itt nem kap szerepet.

Bonyolult abban a tekintetben is, hogy nagyon sok műemlék van ezen a területen. Itt van például a kerület legrégebbi épülete, a Zerkovitz-major. Azt nem tudom, hogy a fővárosban ez számít-e a legrégebbinek, de a kerületben bizonyosan.

(16.30)

Műemlék a régi síház, maga a Fogaskerekű-pálya is ilyen vonásokkal rendelkezik. Elhagyott laktanya szegélyezi ezt, a fejlesztési területen ott van az egykori Fácán vendéglő, a Hild József tervei alapján épült fogadó, amit a BM kezelt az 50-es évektől. Ma is egy zárt ingatlan. Például azért fontos ez, mert egy hatalmas, betonozott gyakorlótér van a kőfalak mögött, ahol érdemes parkolót kialakítani.

Egy kicsit a múltjáról. A Síszövetség most volt 100 éves, talán a múlt héten tartottak egy konferenciát, éppen a XII. kerületben, de ez nem függ össze a Normafa fejlesztésével, és nagyjából a Normafának köszönheti a szervezett sísport a létét. Én is itt tanultam meg síelni, a pasaréti templom mögött laktunk, és amikor kinéztem a mamám ablakán, akkor láttam, hogy ég-e a lámpa fönt a Normafán. Ha ég, akkor föl lehet menni. Éjszakai világítás volt, a 60-as évek végén, a '70-es évek elején, két sífelvonó, két hóágyú is működött, ez már a 80-as években, két sísánc jött létre. Ezeket aztán lerombolták, a romjai még megvannak a mai Sport hotel mögött. A lámpák csonkjait és a felvonó vastraverzeit is megtalálják.

Ezeket az elmúlt évtizedekben elhanyagolták, beerdősödtek, elgazosodtak, bokrosodtak. Senki nem tartja fönn a rendet, hogy a síelőket a szánkózóktól, a turistákat a downhillesektől elválassza. Minden héten kapok híreket, panaszos leveleket, azt talán ritkábban, de havonta biztos, hogy itt csináljuk valamit. Nincs vécé, nincs öltöző, nincs orvos, nincs rendőr, nincs közvilágítás fönt. Nem tudunk szemeteseket letenni, nem tudjuk felújítani a sífelvonót. Áldatlan állapotok. De ilyen állapotban is, ilyen magára hagyott állapotban is, igaza van Bernadettnek és Rebekának, ez a főváros egyik legvonzóbb kirándulóterülete. Megszámoltuk, egy májusi hétvégén 15 ezer ember ment föl. Ez a második leglátogatottabb közparkja a fővárosnak; megjegyzem, a Margitsziget után, hogy egy kis gesztust tegyünk az MSZP padsorainak is.

A második. Nem tudnak hol parkolni. Az Edvi Illés úton, az Eötvös úton minden árok letaposva, minden kerítés, a Parkerdő által telepített kerítés kidöntve, mert nincs elegendő parkoló. Egyébként is az lenne a cél, hogy ne a hegy tetején parkoljanak autóval, hanem kötöttpályás közlekedéssel vagy tömegközlekedéssel menjenek föl. Bernadett, a fejlesztés erre kitér. Lehet, hogy a törvény nem, de azok a programok, amiket mi ez ügyben végzünk, idestova hét éve, nyolc éve, azok igen. A Fogaskerekű meghosszabbítása az egykori Moszkva tértől, most Széll Kálmán tértől a Normafáig azt a célt szolgálja, hogy lehetőség szerint tömegközlekedéssel, kötöttpályás közlekedéssel menjenek fel, ne egyéni gépjárművekkel.

Bonyolult dolog az Eötvös úton vagy az Úttörővasút, most nem tudom, mi a korrekt neve (Jelzésre:), Gyermekvasút - bocsánat - nyomvonala mellett végigvinni a Fogaskerekűt. Igazán a másik fele is bonyolult, hogy a Szilágyi Erzsébet fasoron bevigyük a Széll Kálmán térig, hogy a metróval találkozva valóban tömegközlekedési eszközként használhassák. Mert ma inkább turisztikai látványosság, illetve néhány ott lakó, autó nélküli ember eszköze.

A másik cél, hogy ne menjenek föl az autók a hegyre. Azaz lent parkoljanak a Zugligeti úton, a zugligeti iskolával szemben, az átellenben lévő Fácános laktanya előtti betonplaccon, az ott kialakított parkolóban. Illetve a zugligeti iskola mögött egy kis parkoló lenne az alsó állomása a felvonónak. Ez nemcsak sífelvonó, hanem nyári felvonó is, ami módot ad arra, hogy a turistákat, nota bene, kerékpárosokat, futókat is fölvigye, és minél kevesebb autó menjen föl az Eötvös úton a Normafáig. Általában egyébként a hegy aljában szoktak megállni az emberek normális helyen, és nem a hegytetőn. Ezt szeretnénk elérni mi is. Ehhez valóban az kell, hogy ezt az ingatlant például megkapja vagyonkezelésre az önkormányzat.

Kell-e fát kivágni? Mondhatnám azt, hogy nem kell, de ez nem lenne igaz. Mert ha a Fogaskerekű-pályát kijelöljük, az biztos, hogy ott van fa az útjában. De hasonlítsuk össze azt a kárt, amit a kötöttpályás nyomvonal kijelölése kapcsán okozunk, és azt a kárt, amit azzal okozunk, hogy tízezrével engedjük föl az autókat egy téli hétvégén a Normafára. Meggyőződésem, hogy érdemes fát kivágni akkor, ha a tömegközlekedés kialakítását szolgálja. Kvázi közlekedési eszköz a sífelvonó maga is, a fölső részét is természetesen ki kell alakítani. Ez nem új klubház, hanem a meglévő síház, a meglévő főépület.

Az anyagban hallom a szállodák fejlesztését. Én ezzel vitatkoznék. Szerintem ez inkább ilyen gazdaságpolitikai imamalom, hogy fejleszteni kell a gazdaságot, és nyilván azt szállodákkal lehet. A hegyen voltak szállodák, 20 évvel ezelőtt áldozott le a napjuk, amikor megváltozott a turizmus. Ott volt a Sunlight, az Olimpia, a Normafa, az Agro hotel. Ezek közül ma már csak egy működik. Az idegenforgalom megváltozott, ma már nem életképes egy szálloda, ha nem tud egy konferenciát rendezni, tehát nem tud legalább négybusznyi szobát biztosítani, nincs konferenciaterme, vagy nincs fürdője. A hegy önmagában nem elég vonzó. Ezeket a szállodákat ott nem lehet helyreállítani. Lesz belőlük valami nyilván, megtalálják a funkciójukat ezek az épületek. Talán ez a fejlesztés is hozzájárul ahhoz, hogy az Olimpia ne egy ilyen kísértetkastélyként csúfoskodjon az Eötvös út oldalában. Megjegyzem, a Fogaskerekűnek egyébként útjában van, tehát ha mást nem, annyit elérünk, hogy ezt az összedőlőfélben lévő romot, az Olimpia hotelt a Fogaskerekű kialakításánál lebontják legalább.

De szerintem ott komoly szállodaipar nem jön létre. Ez a pálya nem a külföldieknek és nem a turistáknak épül, mert ahhoz kicsi. Hagyományosan ez 1200 méter hosszú és 187 méteres esésű sípálya volt. Ezt az 1200 métert nem tudjuk helyreállítani, mert közben a Harangvölgyben beépültek házak, tehát rövidebb lesz, 1000 méternél valamivel hosszabb. Ez nem egy Dolomitokba vagy Ausztriába való sícentrum, ahol egy hetet el lehet síelni az embernek a gyerekeivel anélkül, hogy halálra unná magát. Ez ezt nem váltja ki. Ez arra jó, hogy az ember a gyerekeit meg tudja tanítani hazai földön síelni biztonságosan és olcsón. És aki akar, az munkaidő után ki tud menni síelni délután. Ott nem fognak egy hétre befizetni meg bérletet vásárolni síturisták, ahogyan Ausztriában, Franciaországban, Olaszországban sok magyar is teszi. De arra jó, hogy kihasználjuk azt a hallatlan adottságot, amihez hasonló egyébként Oslóban van, hogy a városközponttól 20 percre elérhető egy természet adta sípálya, ami egyébként a Nemzetközi Síszövetség nekünk készített anyaga szerint hóágyúzással az év 150 napjában síelhetővé tehető; hóágyúzás nélkül valóban két vagy két és fél hónap.

A hóágyúban lévő víz valóban tartalmazott vegyszert - ezelőtt harminc évvel. Azóta ezt betiltották. Tehát sem Franciaországban, sem Olaszországban, sem Ausztriában, így Magyarországon sem lehet használni semmilyen vegyszert a vízben. A gyorsan lefolyó víz okozhat eróziós problémákat, ezért kell szakszerűen kialakítani azokat a pályákat, amiket hóágyúznak, hogy ne rohanjon le, és ne vigye el a termőföldet a lejtőről a víz. Előhűteni kell a modern hóágyúvizet és nem vegyszerezni. Az előhűtést szolgálják a víztározók. Nyilván látták ezeket különböző sípályák mentén. Nagy nyíltszíni víztározót itt kialakítani nem lehet. Tilos. Én tiltakoznék a legjobban. Az Eötvös út-Edvi Illés út sarkán lévő, önkormányzati tulajdonban lévő telek, ami ma is parkolóként funkcionál, alkalmas, fizikai elhelyezkedése és mérete alapján alkalmas arra, hogy ott, a parkoló alatt egy fedett, zárt, ezért biztonságos, a látványt nem romboló víztározót kialakítsunk.

Miért kell sarkalatos törvényben szerepelnie ennek? Valóban, ez egy furcsa dolog. Ez egy rém bonyolult törvény egyébként. Megértem, ha sok kétely van. Pont annyira bonyolult ez a jogszabály, mint amennyire bonyolult a magyar építési jog. Egy háló.

(16.40)

Én nagyon nagy megbecsüléssel megemelem a kalapomat az előtt a polgármester előtt, aki egy FSZKT-t vagy KSZT-t 7 vagy 8 hónap alatt átvisz. Az inkább két év. Sőt, volt olyan, hogy a főváros az építésügyi törvény elfogadását követően négy éven keresztül nem módosította a maga szabályait, nem Tarlós főpolgármester idején, hanem az elődje idején, négy éven keresztül nem volt hajlandó a megváltozott törvényhez igazítani a fővárosi szabályokat; nem hajtotta végre a törvényt.

Tehát itt mindenki tud arról, hogy hogyan lehet valamit megakadályozni, elgáncsolni; erről én is tudok mesélni. Valóban, én hét éve próbálkozom az egykori sípályák rekonstrukciójával, helyreállításával, azzal, hogy itt a Jánoshegyi utat csináljuk meg, aszfaltozzuk le, rekortán pálya legyen a szélén, hogy görkorcsolyázni lehessen, legyen hol átöltözni, hogy a játszóterek rendben legyenek, hogy a Libegő ne úgy nézzen ki, mint egy balkáni - nem tudom - buszpályaudvar, hogy a downhillesek ne túrják szét az összes ösvényt és ne riogassák a szerencsétlen turistákat, hanem jelöljünk ki nekik egy pályát, a többi területen viszont tiltsuk a működésüket. Ezt nem voltam képes elérni a terület vagyonkezelőivel, a Pilisi Parkerdővel, a BKV-val. Nagyon bonyolult helyzetben van. És valóban, a kormány segítségét kértem ahhoz, hogy egy gazdája legyen ennek a területnek, amelyik a leginkább érdekelt abban, hogy itt rend legyen, és a szabályokat betartsák.

Nekem más megoldás is megfelelt volna, az állammal, kormánnyal közös intézményt létrehozni, az első javaslat egyébként ez volt. Nem a kormány döntött úgy, hogy nem akar céget, nem akar üzemeltetőt, az önkormányzat - a kormányhatározat szó szerint így szól - hivatali bázisán hozza létre, oldja meg ennek az üzemeltetését. Tehát még önkormányzati céget sem (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) hozhatunk létre e tekintetben.

Úgy látom, hogy az idő korlátos. Kérjek még egyszer szót, elnök úr?

ELNÖK: Még egy perc...

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Vagy kapok még egy percet...

A pollenterhelésre ígérem, hogy figyelni fogunk.

A csíkos hátú molnár boglárka - én így tanultam, hogy ez a rendes neve, de több néven illetik - valóban egy nagyon fontos szereplője ennek a történetnek. A Kárpát-medencében egyedül a központi régióban él ez a lepke - vagy lepke vagy bogár, de majd Rebeka kijavít... Bogár? (Szabó Rebeka: Lepke.) Lepke. Kárpát-medence, központi régió, Budapest, Budapest északi lejtőn, itt a Normafánál, egészen pontosan a Mátyás király út alatti szakaszon él 327 darab, ennyi egyed maradt a csíkos hátú molnár boglárkából, ezek egy homoki baltacim nevű növény nedvét szívogatják. Ezt ki fogja kerülni a pálya, illetve telepítünk homoki baltacimet északabbra, ami megfelelő élőhely a csíkos hátú molnár boglárkának.

Ezt szolgálja részben a Natura 2000-es hatásvizsgálat, illetve a többi... (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét. - Hegedűs Lorántné: A milliárdos beruházásról tessék beszélni!) területet.

Kifogásolta Hegedűs Lorántné, hogy miért nem mutattuk be részleteiben... (Jelzésre:) Köszönöm.

ELNÖK: Képviselő úr!

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, akkor majd próbálok még egyszer szót kérni, és ezekre a kérdésekre kitérni. (Taps a kormánypárti padsorokban és a Jobbik soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
301 186 2013.09.11. 6:12  153-189

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm. Kicsit riasztóan hangzott ez a fölkonferálás, nem szeretném kihasználni a 15 percet, csak az udvariasság is megköveteli, hogy néhány kérdésre akkor még kitérjünk.

A VEKE készítette el a Fogaskerekű meghosszabbításának az első koncepcióját a mi kérésünkre öt évvel ezelőtt. Azóta ezt a BKK-BKV holding is továbbfejleszti.

Hogy mi az oka annak, hogy itt van némi bizonytalanság? Én laikus vagyok, nem értek a vasútüzemhez. A Fogaskerekű megújításának az a lényege, hogy kétféle üzemmódban tudjon menni, villamosként is meg fogasként is. Ezért drága, ezért kell lecserélni a meglevő szerelvényeket. Ahhoz, hogy be tudjon menni a villamossínen a Széll Kálmán térre, egy olyan speciális szerelvényre van szükség, amelyik ezeket a fogaskerekeket fölhúzza, amikor villamosként működik, és aztán kitolja, amikor fogasként működik. És ugyanez az Eötvös úton is.

Az Eötvös egy aránylag szűk út, természetvédelmi terület lentről, beépített villák fentről, a másik oldalon.

(16.50)

Itt kéne elvinni a Fogast. Mert nem akarjuk az Anna-rétre rávinni, hiszen az természetvédelmi terület, fák, miegyéb. Ahhoz, hogy itt rátegyük az Eötvös útra a Fogaskerekűt, ahhoz villamosüzemmódban kell mennie, mert a fogasüzemmódon nem mehet autó. A fogakon, a sínek közötti fogakon nem mehet autó. Ennek van egy lejtési minimuma, a villamosüzemmódnak, ezt nem tudom fejből, lehet, hogy 3 százalék, de lehet, hogy 3 ezrelék, hármas van benne, az biztos, és a kérdés az, hogy az Eötvös útnál ez kialakítható-e rámpákkal vagy pedig bevéséssel, vagy nem alakítható ki. Ha nem alakítható ki, akkor egy alternatív úton kell a Fogast felvinni, a Gyermekvasút nyomvonalán vagy nyomvonala mellett, és akkor már érdemes a mostani buszfordulóig fölvinni, mert ott jön ki egyébként az Edvi Illés út, és akkor nem az Eötvös úton, a Rajk-villa és az Olimpia Hotel előtt, hanem hátul, az Edvi Illés torkolatában lévő buszfordulónál lenne a Fogas végállomása.

Ezért két alternatíva van előttünk, ez az oka a bizonytalanságnak. Nemcsak a Fogaskerekű miatt kell fát kivágni, ahhoz, hogy egy négyüléses liftet, síliftnek mondjuk, de turistákat, kirándulókat, kerékpárosokat éppúgy szállít, egy négyüléses liftet felépítsenek (Közbeszólásra:), hatüléses liftet - az meg még nagyobb -, betontuskót kell ásni. A betontuskó tartja azokat a vastraverzeket, amik aztán a liftet tartják. Tehát az igazsághoz ez hozzátartozik. Nem akarunk új központokat, új épületeket létrehozni, a meglévő épületek felújítása, a meglévő utak felújítása, rendbetétele a feladat; minél kevesebb új épület.

Itt felmerült az Anna-kápolna kérdése vagy az engesztelő kápolna kérdése, a 800 négyzetméter valóban egy erős biztonsággal megfogalmazott javaslat a Belügyminisztérium részéről. Eddig csak olyan tervek születtek, amik 100 és 200 négyzetméter közé teszik az egyébként egykor állt, egy '45 utáni munkásgyűlés után lerombolt - ők úgy mondták, hogy lebontott, de lerombolt -, egykori engesztelő kápolna rekonstrukcióját. Ennél nagyobb terve senkinek sem volt. Ennek a beruházásnak a megépítése nem része a fejlesztésnek. Mi egy jogi lehetőséget biztosítunk a saját szabályozási tervünkben az egykori engesztelő kápolna felújítására vagy megépítésére, de nem szánunk rá közpénzt.

Jelentős összeget gyűjtöttek már össze Kanadában, az Egyesült Államokban és Svájcban az engesztelő kápolna felépítésére. Hogy ez elegendő-e manapság egy templom megépítésére, én nem tudom megmondani. Mi a jogi lehetőséget akarjuk megteremteni. Hogyha a katolikus egyház ezt elfogadja, engedélyezi, ez ma a bíboros joga, a pénzt összegyűjtik rá, akkor meg tudják csinálni, nagyjából öt méterre onnét, ahol épp most is van egy kápolna, és ahol egykor állt, és a '45 utáni felbuzdult munkások ezt le nem rombolták. Tehát van történelmi hagyománya, előzménye, nem egy észbontó gigafejlesztés.

A sportközpont kifejezést én kerülöm. Ez 340 hektár, nincs központja. Ez maga a decentralizáltság. Épp az a lényeg, hogy minél nagyobb területet, minél jobban, színvonalasabban be tudjanak járni az emberek. Nem lesz központja, nem lesz egy olyan betonépítmény, amire rá lehet írni, hogy ez a központ. Ezek játszóterek, sétányok, pályák. Azért kell például több felvonót létrehozni, hogy a most egy pályára fókuszált síelést széthúzzuk fizikailag is, ne csak időben, hanem egyszerre 4-5 pályán lehessen síelni. Most nem akarom felmondani, hogy a Zsigray lejtőtől a Nagy-egyetemi pályáig hogyan lehet ezeket újrafogalmazni és újrateremteni. Tehát nincs központja ennek a fejlesztésnek. Nemcsak síelésről szól, hanem szinte minden, szabadban űzhető sportágról.

Megértem a bizalmatlanságot, az elmúlt évtizedek erre okot is vagy alapot is teremtettek, de próbáljunk inkább előrenézni és ne visszafelé. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
306 227 2013.09.30. 5:07  216-230

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tényleg jó újból végighallgatni az ellenzék érveit, bár hozzáteszem, ezeket már egyszer az általános vitában meg a részletes vitában végighallgattuk. Akkor azt gondoltam, hogy érthetően mondjuk el az álláspontunkat, de mégse így történt.

Hegedűsné Lorántné észrevételeire: azt mondtam önnek, hogy megértem az elmúlt két évtized alapján az aggodalmait, amelyek az önkormányzatok, befektetők, építésigazgatási átsorolás, magánhaszon és közhaszon furcsa kavartságára utaltak, tehát hogy joggal aggódnak és joggal gyanakodnak e tekintetben. A megértésem az aggodalomra vonatkozott, de hangsúlyoztam, hogy nem vonunk be magánbefektetőt; nem is tehetjük, mert a kormányhatározat - most nem tudnám felmondani a határozatot - kimondja, hogy nem vonhatunk be ilyet, szigorúan a polgármesteri hivatal szervezeti bázisán kell megoldani. Nem idézem szó szerint, de nem vonható be. Így aztán nem is kívánunk átjátszani törvénytelenül semmit senkinek.

A kápolnát illetően és talán a többieknek is ez válasz. Az építésigazgatás és az építési jogszabályok úgy néznek ki, mint egy matrjoska baba, nagyobban van a kisebb és abban a még kisebb: agglomerációs törvény, szerkezeti törvény, építési törvény, aztán a fővárosi szabályozási terv, fővárosi keretszabályozási terv, kerületi szabályozási terv és a konkrét döntés. Mi történik ebben a folyamatban? Most minek vagyunk a részesei? Annak, hogy az országos szintű szabályok lehetővé teszik, hogy lejjebb, a kerületi önkormányzat dönthet így; nem eldönti, lehetőséget ad.

Schiffer frakcióvezető úr számon kérte rajtam a Margitszigetet. Szíve joga, megteheti, de hadd dobjam vissza a labdát. Ha jól emlékszem, szubszidiaritás, így hívják elég csúnyán azt a szép elvet, hogy lehetőség szerint ott döntsük el a dolgokat, ahol a legtöbb részlet, a legtöbb tény, a legtöbb kompetencia adott, és ne húzzunk fel mindent a kormány szintjére. Önök oly sokszor róják fel ennek a kormánynak, hogy magasra húzza a döntési pontokat. Most inkább üdvözölni kéne azt, ami történik, hogy oda, a kerületi önkormányzathoz telepíti, aki látja, tudja és képes mérlegelni ezeket a kérdéseket. Mi történik most? Országos szinten lehetővé válik az, hogy mi eldöntsük, hogy milyen módon akarjuk helyreállítani a Normafa életét.

Kedves Szabó Rebeka! Figyelemmel kísértem a felszólalását, sőt a sajtótájékoztatóját is, amelyet a Parlamentben tartott. Hadd mondjam el, hogy nem kívánunk luxusrezervátumot létrehozni, nem kívánjuk a szegény családokat elzárni a Hegyvidéken, a Normafán való sétálás lehetőségétől, nem kívánjuk fizetőssé tenni a futást és a síelést sem, nem kívánjuk kivágni a fákat, és nem kívánjuk lebetonozni a hegyoldalt.

(18.40)

Mit kívánunk? Helyreállítani azt, ami működőképes volt évtizedekkel ezelőtt: az emberek nyugodtan tudtak síelni, rend volt, elválasztották a síelőket és a szánkózókat, a gyaloglókat és a kerékpárosokat, működött felvonó és működött hóágyú. Ahhoz, hogy ezt megtegyük, a mai, valóban nagyon szigorú szabályok alól ki kell venni ezeket a területeket, mert ma nem lehet felvonót építeni, nem lehet hóágyút telepíteni, és nem lehet kerékpáros pályát kijelölni, mert ennyire szigorúak az erdőre vonatkozó szabályok. Ezek alól vesszük ki ezt a területet, mert ez egy olyan erdő, amit parkként használnak az emberek.

Nem tudom, mennyi időm van még, azt nézem közben - 21 másodperc.

A természet védelméről beszél. Mi károsítja a természetet, ha több ezer autó fölmehet a Normafára és ott pöfög, vagy pedig ha kötött pályás fogaskerekűvel vagy felvonóval visszük fel őket? Szerintem ez utóbbi. És ez utóbbit teszi lehetővé a most beterjesztett törvény.

Köszönöm, ha ezt megérti. (Taps a kormánypártok soraiban.)