Készült: 2024.09.22.03:21:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

155. ülésnap (2000.09.06.), 236. felszólalás
Felszólaló Kádas Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 2:56


Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÁDAS MIHÁLY, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Elnök Úr! Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága 2000. augusztus 29-ei ülésén tárgyalt a H/2962. számú határozati javaslat általános vitára való alkalmasságáról. A bizottság a kiküldött mintegy százoldalas írásos anyag megismerése után az ülésen meghallgatta az ISM helyettes államtitkárának, Topolánszky Ákos úrnak a szóbeli kiegészítését is. A bizottság tagjai ezután kérdéseket intéztek az előterjesztő képviselőjéhez, illetve véleményt mondtak az olvasottakról és hallottakról.

A kérdések egy része technikai, megfogalmazásbeli problémákra vonatkozott, más részük az előkészítő munkára. Firtatták a kérdezők a drognak minősülő szerek definícióját, s a majdani végrehajtást, végrehajthatóságot biztosító feltétel- és eszközrendszer létrehozására irányuló elképzeléseket is. A helyettes államtitkár úr részletes, korrekt feleleteket adott a kérdésekre, válaszait a kérdezők megnyugvással vették tudomásul és fogadták el.

A vélemények pártfrakciótól függetlenül megegyező, domináns elemei közül csupán a legfontosabbakat szeretném említeni, azokat, amelyek az egyes hozzászólásokban összecsengtek. Üdvözölte a bizottság, hogy egy már évek óta óhajtott nemzeti stratégia eljutott a kormány elé, és parlamenti elfogadása is elérhető közelségbe került. A korábbi kormánynak igenis voltak erőfeszítései e súlyos gondot okozó jelenség megfékezésére, anélkül azonban, hogy megvalósulás küszöbéig eljuthatott volna.

A hozzászólók az előterjesztés érdemeként említették, hogy igyekezett összegezni és felhasználni az adott témában a korábbi kormányzati ciklusokban már kikristályosodott elképzeléseket, irányelveket. Alaposnak és körültekintőnek látták a bizottság tagjai a helyzetfelmérést. Az anyag erényei között említették, hogy hangsúlyozottan a legfontosabb teendők közé sorolja a megelőzést, s hogy felhívja a figyelmet a drogellenes küzdelem össztársadalmi fellépést igénylő jellegére, s éppen ezért több szempontból is komplex tevékenységi rendszerre tesz javaslatot. Például hangsúlyozza a helyi erők - család, iskola, civil és egyházi szervezetek - koordinált együttműködésének követelményét.

Pozitívumként említették többen a stratégia átgondolt, időbeli ütemezését is. Úgy látta a bizottság, hogy a határozati javaslat alkalmas a kialakítandó társadalmi konszenzus megteremtésére. Az a vélemény is megformálódni látszott, hogy a stratégia elősegítheti a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos szemléletmód, közvélekedés megváltoztatását, azaz a drogfogyasztás szempontjából kedvezőtlen társadalmi környezet és megítélés fokozatos kialakítását.

Úgy tűnt, hogy az előterjesztés megítélésében messze több volt az egyes frakciók között a nézetazonosság, mint a nézetkülönbség.

Mindent összevetve, ha a javaslatot elfogadja a Ház, az használható kerete lehet a már ma is súlyos, de még egyre súlyosbodó drogproblémák érdemi kezelésének. Mindezek alapján a bizottság egyhangú szavazással javasolja a javaslat általános vitára bocsátását.

Köszönöm türelmüket. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai