Készült: 2024.09.21.21:41:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2020.06.12.), 74. felszólalás
Felszólaló Dunai Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:57


Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Ház! Most már a 30. órájában tartunk a költségvetési vitának. Figyelve a baloldali felszólalásokat, szinte mindenkinek a retorikájában a bosszú költségvetése biztosan szerepelt. (Dr. Lukács László György: Véletlenül sem mondtam ilyet.)Az viszont, hogy ezt a szót megtalálták mint szerintük jellemzőjét ennek a költségvetésnek, egyiküknél sem derült ki  legalábbis alátámasztást és érvrendszert nem véltem felfedezni a mondandójukban , hogy ez a költségvetés kin akar bosszút állni. Ugyanis a vitában elhangzott egészen a miniszteri expozétól kezdve államtitkár úr, államtitkár asszony, a többi államtitkár úr felszólalásából és a Fidesz-KDNP-frakció tagjaitól is, hogy ez a költségvetés egy gazdaságvédelmi költségvetés, ez a költségvetés a családokat védi a továbbiakban is, és ez a költségvetés a járványtól, a járvány következményeitől akarja nemcsak gazdaságilag, hanem egészségügyileg is megóvni, megvédeni a magyar embereket. Azt gondolom, hogy ez nem bosszú, ez segítség.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én a mostani hozzászólásomban a családpolitikai kiadásokról szeretnék beszélni. Amint említettem, a „bosszú” kifejezés semmiféleképpen nem alkalmazható a családpolitikai kiadásokra sem, hiszen azzal büszkélkedhetünk  és azt gondolom, hogy ez nem dicshimnusz, hanem tény , hogy Magyarország fordítja a GDP arányában a legtöbbet Európában a családpolitikai intézkedésekre és a családok megsegítésére. Ez 5 százalék körül mozog, és nemcsak most, hanem már ezt az elmúlt néhány évben is közelítettük ezt az 5 százalékot.

A jövő évi költségvetésben közel 2300 milliárd forintot fordítunk a családokra, 64 milliárd forinttal, vagyis 2,9 százalékkal többet, mint idén. Pedig már az idén is sok figyelmet fordítottunk anyagilag is a családok megsegítésére. 2010-ben egy súlyos pénzügyi válság kellős közepén volt Magyarország, de nem akartunk úgy válságot kezelni, mint ahogy azt a szocialista-liberális kormányok tették annak idején, akik minden terhet, ha baj volt, áthárítottak a családokra. Elvettek egyhavi nyugdíjat, egyhavi bért, adót emeltek, elvették a családtámogatási rendszert, és a devizahitelekkel adósrabszolgaságba kergették családok millióit.

Ma nemcsak Magyarországot, de egész Európát sújtja a népességcsökkenés. Brüsszel és a magyar baloldal válasza erre ugyanaz: a bevándorlók betelepítése. Mi a Fidesz-KDNP-ben azonban a magyar családok megerősítésén dolgozunk. Segítjük őket, hogy saját otthonhoz jussanak, arra törekszünk, hogy a vágyott gyermekek mihamarabb megszülethessenek.

Jövőre a családok támogatására fordított összeg a 2010. évinek közel két és félszerese: 239 százaléka, tisztelt képviselőtársaim, 1335 milliárd forinttal magasabb az akkorinál. 2011 és 2021 között, 11 év alatt összesen 18 400 milliárd forinttal támogattuk a családokat. A jövő évi költségvetés családtámogatási részének is fajsúlyos részét teszik ki a 2019 júliusában indult és idén januárban kiteljesedő családvédelmi akcióterv kiadási tételei. Az erre fordított összegek 2021-ben összesen 184 milliárd forintot tesznek ki.

A családvédelmi akcióterv keretében két lépcsőben, 2019-ben és 2020-ban bevezetett intézkedések célja a gyermekvállalás minden eddiginél nagyobb mértékű ösztönzése, a fiatalok életkezdésének és otthonteremtésének támogatása, a nagycsaládosok erőfeszítéseinek elismerése, a családi élet és a munkavállalás közti egyensúly megteremtése, valamint a magyar kistelepülések megerősítése és modernizálása.

A családi adókedvezmény mai formában létező rendszere a kormány egyik legemblematikusabb intézkedése, amely a fiatal, gyermeket vállaló pároknak komoly segítséget jelent. 2019-től a két kiskorút nevelő szülők összesen 40 ezer forintot, három vagy több gyermek esetében továbbra is gyermekenként 33 ezer forintot vonhatnak le a szülők az adójukból havonta. Az adókedvezmény mellett a csecsemőgondozási díj, a gyed, a gyes, a gyermeknevelési támogatás és a családi pótlék közös rendszere biztosítja azt. És itt a közös rendszeren hangsúly van, hiszen ez is a vitában számtalanszor előfordult, hogy emelni kell a családi pótlékot, és az már hány éve nem volt emelve?

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha önök észrevették, akkor a Fidesz-KDNP-kormány nemcsak a családi pótlékot nyújtja a családoknak, hanem ezt kiegészítve, sőt ma már eltörpül ez a tétel abban a segítségnyújtási csomagban, amelyet havonta kapnak a gyermeket nevelő családok.

A fiatal családok gyermekvállalási támogatása a babaváró támogatás. Ez egy akár 10 millió forint összegű, kamatmentes, szabad felhasználású kölcsön, amelyre minden olyan házaspár jogosult, ahol a feleség 18 és 40 év közötti. A kamatmentesség akkor érvényesül a teljes futamidő alatt, ha a házaspárnak a kölcsön felvétele után öt éven belül legalább egy gyermeke születik. Ez további segítséget jelent a már gyermekes vagy még gyermekvállalás előtt álló fiatal pároknak.

2020-tól bevezettük a nagyszülői gyedet. Ha a kisgyermekes szülők így döntenek, akkor helyettük a még aktív munkaviszonnyal rendelkező nagyszülő maradhat otthon gyeden a két év alatti kisgyermekekkel. Az akcióterv zászlóshajója a babaváró támogatás, amelyről az imént már beszéltem, amelyre jövőre 68 milliárd forintot fordítunk, az idei évre szánt 26 milliárd forint és a 2019. évi 12 milliárd forint után. Ez a költség a kamattámogatásból és a megszületett gyermekek utáni tartozás-jóváírásból, valamint a hitelintézeteknek fizetett járulékból adódik. Eddig már 74 ezer család igénybe is vette a támogatást.

(13.30)

Szintén nagy népszerűségnek örvend a nagycsaládosok autóvásárlási támogatása, amelyre a tavalyi 8 milliárd és az idei  az eddig ismert adatok szerinti  mintegy 30 milliárd forint után jövőre 10 milliárd forintot tervezünk. A juttatás iránt eddig 27 ezer igénylés érkezett, és 31 milliárd forint volt a kiutalt összeg.

A többgyermekes családok lakáscélú jelzáloghiteleinek csökkentéséhez nyújtott támogatásra 18,5 milliárd forintot fordítunk jövőre. Ezt a 2019-ben kibővített lehetőséget 12 ezren igényelték azóta, vagyis látható, hogy erre szükség van, és ezt igénylik a többgyermekes családok.

A négy- és többgyermekes anyák szja-mentességére 2020-ban 22 milliárd forintot, 2021-ben pedig már 24 milliárd forintot fogunk fordítani. Idén eddig ez alatt a néhány hónap alatt 43 ezer anya tudott élni ezzel az új, januártól bevezetett lehetőséggel.

A családok megélhetését szolgálja az is, hogy 2016 januárjától az önkormányzatoknak kötelező gondoskodniuk minden iskolai szünetben a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek étkeztetéséről. A kormány biztosítja az ehhez szükséges forrásokat. Ennek köszönhetően országszerte minden településen minden hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermek részesülhet az iskolai szünetekben is napi egyszeri, ingyenes étkezésben, amennyiben szülei ezt igénylik. Ezt a támogatást 2010 óta 27 milliárdról 2021-re 86 milliárd forintra emeltük.

A szünidei gyermekétkeztetés igénybevételének lehetőségéről a települési önkormányzat jegyzője írásban tájékoztatja a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermeket nevelő szülőt, továbbá a kérelem benyújtásához a helyi család- és gyermekjóléti szolgálat segítséget nyújt a szülő számára. Ezt is több képviselőtársam említette, hogy de vajon honnan tudnak róla. Tisztelt képviselőtársaim, innen.

Kiemelendő, hogy a bölcsődei ellátás finanszírozására a működés, a bérek és a férőhelybővítés kiadásával együtt közel 46,5 milliárd forintot fordítunk, ebből 15 milliárd forintot szeretnénk bölcsődefejlesztésekre fordítani, harmadával többet, mint 2019-ben, és több mint négy és félszeresét a 2010-es összegnek.

A „Nők 40” ellátás kiadási előirányzata 302 milliárd forint, ez még az ideinél is magasabb 5,6 százalékkal.

Tisztelt Képviselőtársaim! A vitában számtalanszor elhangzott az is, hogy egy-egy költségvetés a mindenkori kormány, a beterjesztő, a kormányzó erő filozófiáját tükrözi. Ebben az egyben egészen biztos, hogy egyetértünk. Kiderül ebből a költségvetésből, hogy melyek azok a prioritások, amelyeket előtérbe helyezünk a költségvetésben: a gazdaságvédelem, a családok védelme  és a családokba nemcsak a kisgyermeket nevelő családokat értem bele, hanem a gyermekvállalás előtt álló fiatalokat, a gyermeküket már tervező fiatalokat, házaspárokat, a gyermekeseket, az egy- és a többgyermekeseket, az egyedülálló anyaként vagy apaként gyermeküket nevelő családokat és a nagyszülőket is beleértjük , a harmadik nagyon fontos pillére pedig a költségvetésnek, ami szintén a filozófiánkat tükrözi, az a járványügyi védekezés és az egészség biztosítása.

Én azt gondolom, hogy büszkén vállalhatjuk azt, hogy ez a költségvetés a kormány és a Fidesz-KDNP-frakciók filozófiáját is követi, ebben semmi szégyellnivaló nincsen, ez így van. A magam részéről támogatom a költségvetés elfogadását, és erre kérem majd minden képviselőtársamat.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai