Készült: 2024.09.20.15:24:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2005.11.28.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Dávid Ibolya (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Miniszterelnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr az imént a felelős politizálásról beszélt. Nézzük meg, hogy a kormány az elmúlt egy évében hogyan valósította meg ezt a felelős politizálást!

A Magyar Demokrata Fórum szerint nem felelős az a kormány, amely egyenlőséget ígér, miközben másfajta egyenlőtlenséget teremt. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr ma már nyíltan vállalja a politikájában, hogy a magyar középosztályt háttérbe szorítja; a legelesettebbeket kívánja segíteni - bár itt is több a szó, mint a tett -  míg a leggazdagabbakat akarja segíteni.

Tizenöt évvel a rendszerváltozás után, miniszterelnök úr, egy felelős kormány nem tehet ilyen különbséget, hiszen a magyar középosztályt igenis segíteni kell, ők tudnak a legtöbbet segíteni a gazdasági erejükkel, a kis- és középvállalkozásokkal; olyan emberek, akik a maguk kreativitását, a maguk vagyonát kockáztatják, ők tudnak versenyképes Magyarországot építeni. Ők azok, akik öngondoskodó módon egy nagyon széles társadalmi réteget képviselnek.

(13.30)

A gyurcsányi logika, amelyik a legelesettebbek és a leggazdagabbak támogatására irányul, ez a latin-amerikai típus a világban, egy szűk, de nagyon tehetős elithez vezet, és egy rendkívül széles, lecsúszott réteghez.

Alig tapintható ki egy középosztály, ami teljesen ismeretlen egyébként az európai demokráciákban. Vajon mit érez át a közös felelősségből az a kormány, amely a Kádár-korszak adósságfelhalmozó politikájában látja Magyarország sikerének a kulcsát?

A Magyar Demokrata Fórum szerint a szocialista költségvetés tönkreteszi az elmúlt tizen-egynéhány év eredményeit, azokat az eredményeket, amelyeket egyébként közösen értünk el. Most azonban a felelőtlen költségvetésükkel a jövő évi költségvetési hiány akár a 9 százalékot is elérheti, és így a kohéziós alapokból folyósított támogatásokat is elveszíthetjük. Ezt bizonyítja egyébként épp a mai napon napvilágot látott GP Morgan-program, miszerint Magyarország leghamarabb 2014-ben válhat az eurózóna tagjává. Ki vállalta, miniszterelnök úr, hogy 2010-ben Magyarország tagja lesz az eurózónának? Ön és az ön kormánya. Vajon valóban felelős politika ez, miniszterelnök úr?

A londoni elemzők szerint Magyarországot nemcsak Szlovákia, Csehország, hanem Románia és Horvátország is meg fogja előzni. Felelős-e az a politika, miniszterelnök úr, amely a 4-5 évvel ezelőtti mintaországból “minthaö országot változtatott a mai napokra? Felelős lehet-e az a kormány, miniszterelnök úr, amely a kommunikációját demagógiára építi? Kijelentheti-e a miniszterelnök úr azt, hogy bizony az ország költségvetése nem számokból, hanem szándékokból áll?

Felelős-e az a miniszterelnök, aki folyamatosan ötletekkel áll elő, és amikor az ötlet egy megvalósítási stádiumba kerül, akkor a végrehajtás helyett egy újabb ötlettel áll elő, hogy elterelje a figyelmet arról, hogy nem sikerült megvalósítani az egészségügyben a sürgősségi ellátást, hogy nem sikerült egyébként megvalósítani a tőzsdeélénkítést, és sorolhatnék még sok más programot, miniszterelnök úr. Felelős-e az a kormány, amely folyamatosan különbséget tesz a városlakó és a vidéki polgár között, sőt egyes esetekben szembe is állítja őket? A száz lépés programja ugyanis a kistelepülésen élők számára nemhogy adott volna, hanem elvett.

A négy évük alatt, a kormányzás négy éve alatt a vidék megtartóereje soha nem látott mélységbe süllyedt. Felelősnek mondható-e az a kormány, amely elsősorban célként tűzi ki a panelprogramot, amelyet egyébként kétharmadban másra akar áthárítani, célként tűzi ki a távfűtési díjak csökkentését, ám eközben elfeledkezik azokról a polgárokról, akik nem panelban laknak, akik vályogházakban, családi házakban, tanyákon, vidéken laknak, és elfeledkezik azokról, akik nem gázzal fűtenek, hanem tűzifával, szénnel vagy még azzal sem, mert arra sem jut.

Abban a kistelepülésben, Kisszékelyben, ahol a minap voltam, a 80 éves Rozi néninek nem lehet elmondani azt, hogy mivel magyarázható, hogy őt nem segíti az állam, holott a mindennapi megélhetési gondjai között neki sem telik fűtésre sem, miniszterelnök úr. Mit gondol a felelősségről az a kormány, amely édeskeveset tesz a korrupció ellen? Hiszen nézzük meg, a múlt héten Lengyelországban több milliárdos korrupcióellenes állami hivatalt hoztak létre, miközben Magyarországon egyik kormánypárt sem támogatja (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a tisztességes pártfinanszírozást és a tisztességes kampányfinanszírozást.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai