Készült: 2024.09.18.23:54:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

171. ülésnap (2020.11.23.), 222. felszólalás
Felszólaló Ander Balázs (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ANDER BALÁZS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Kulturális bizottság a múlt héten hallgatta meg Palkovics Lászlót, az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetőjét, ezen a héten pedig majd Kásler miniszter úr kerül sorra, aki előadhatja éves beszámolóját. Kétség ne legyen egyébként, gyanítom, hogy most is majd szembesülhetünk, ha finom akarok lenni, akkor egy rózsaszín búra alóli jelentéssel, ha pedig inkább a valósághoz közelítek, akkor azzal a jelentéssel, ami egy gyarmati sorba taszított országnak a helyzetéről szól. Ugyanis az oktatásügy tekintetében is rendszerszintű problémákkal találkozhatunk. „Olyan lesz a jövő, amilyen a ma iskolája”  mondta Szentgyörgyi Albert. Nézzük meg akkor, hogy milyen az oktatásügy ma Magyarországon!

Nagyon jól felvázolja a fideszes oktatáspolitikát a Fidesz egyik emblematikus arcának a mondata. Mit is mondott Németh Szilárd nem olyan régen? Azt mondja, túl sokan járnak egyetemekre, és jobb lenne, ha többen térnének vissza a gyárakba. No, kérem szépen, mindenki tudja  Németh Szilárdon kívül ezek szerint , hogy a diploma bérelőnyt jelent, a diploma foglalkoztatottsági előnyt jelent. Németh Szilárdon kívül mindenki tudja, hogy milyen haszonnal jár egyébként, ha felsőfokú papírral, diplomával rendelkeznek a fiatalok, viszont hatalmas az a szakadék, az a disszonancia, ami megfigyelhető a NER elitje szavai és e között a gyakorlat között.

Nézzük meg, hogy mit csinálnak ők! A saját csemetéiket előszeretettel íratják egyébként milliós tandíjat követelő középiskolákba is, de ha Orbán Viktorra gondolunk, akkor az ő lánya svájci iskolában tanult, svájci egyetemen, ahol 15 millió forint volt egyes hírek szerint a tandíj. Ez az, amiről nemcsak hogy lebeszélni akarják a magyar fiatalokat, hanem még az itteni oktatás elől is elzárják őket, és ajánlják inkább a gyári munkás létet. Semmi gond egyébként a gyári munkásokkal, igen, mindig is szükség lesz olajos kezű, overallos munkásemberekre, és minden tiszteletünk az övék, de azért látni kell azt, hogy míg Magyarországon egy átlagmelós, mondjuk, 1800 órát dolgozik egy évben OECD-adatok szerint, addig egy német munkás csupán 1400 órát. Amíg, mondjuk, Dániában 216 munkanappal rendelkeznek egy évben, addig Magyarországon 233 napot robotol végig egy átlagmelós.

És akkor nézzük meg az átlagkereseteket is! Nézzük meg, képviselőtársaim, ugyanis Magyarországon alig haladja meg a nettó minimálbér a 100 ezer forintos szintet, északi szomszédunknál, Szlovákiában ez viszont már átlépte vagy nagyon megközelítette a 170 ezer forint eurónyi összeget, és ehhez zárkóznak fel a lengyelek is. Nos, ezt ajánlgatják, ezt a cselédlétet, ezt a jogfosztott létet a fideszes nagyurak. Ez jól beillik abba a filozófiába, amit Orbán Viktor adott elő még Szaúd-Arábiában annak idején, amikor azzal próbálta idecsábítani az arab befektetőket, hogy milyen olcsó a magyar munkaerő, és a munka törvénykönyve milyen rugalmas. Jól tudjuk mindannyian, hogy ez mit jelent. Azt, hogy a magyar munkavállaló hátán fát is lehet sajnos vágni a jogfosztottság miatt.

Akkor ugorjunk vissza a felsőoktatás számaira! Míg 2011-ben 141 ezren jelentkeztek egyetemekre, főiskolákra, addig 2020-ban ez a szám 91 ezer főre csökkent. Történelmi mélypont! S míg 2011-ben 98 ezer fiatalt vettek fel a felsőoktatásba, addig ebben az esztendőben csak 68 ezer fiatalt. Ha megnézzük az európai trendeket, akkor borzasztó kimondani, de azt is látnunk kell, hogy a fiatal felnőttek körében a diplomások aránya a néhány évvel ezelőtti 34 százalékos szintről 30 százalékra csökkent. Nézzük meg, hol van, mondjuk, Lengyelország: 46 százalékos az arány a fiatal felnőttek körében. De tudnék még más országot is mondani. Litvániában a fiatal felnőttek 58 százaléka egyetemi felsőfokú diplomával bír.

Palkovics miniszter úr azt mondta, hogy Magyarország valamiféle hightech paradigmaváltáson megy keresztül. Hogy lesz ebből hightech paradigmaváltás, tisztelt képviselőtársaim? Ilyen arányok mellett? Azért ne vicceljünk! Akkor, amikor 25 milliárd forintot elvontak az egyetemektől? Kijött az Európai Bizottság Oktatási és Képzési Figyelőjének legfrissebb jelentése is, ami szintén elszomorító számokat villant fel a közoktatás területéről.

Ezzel szemben, amit most látunk, a Jobbik anyagilag és erkölcsileg megbecsült pedagógustársadalmat szeretne látni Magyarországon, és olyan közoktatást, ami valóban méltányos, hatékony és eredményes, és nem azt a gyarmati állapotot eredményezi, amivel nekünk az ilyen jelentésekből is szembesülnünk kell. Ugyanis hiszünk Széchenyi igazságában: „egy nemzet ereje a kiművelt emberfők sokaságában rejlik”, nem pedig abban, amit Németh Szilárd mondott. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai