Készült: 2024.09.19.07:19:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2013.02.11.),  140-147. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:05


Felszólalások:   132-139   140-147   148-155      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony.

Tisztelt Országgyűlés! Simon Gábor, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Az ígéret szép szó" címmel. Simon Gábor képviselő urat illeti a szó.

SIMON GÁBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Igen Tisztelt Miniszter Úr! Az elmúlt két és fél év egyenlege annak a sajátos, unortodox kormányzati politikának köszönhetően sajnálatosan a magyar társadalom esetében azt jelenti, hogy nemhogy csökkent volna a társadalom kettészakítottsága, hanem éppenséggel növekedett. A szegénységről már eléggé egyértelmű adatokat hallottunk: ma 4 millióan élnek a létminimum szintjén, másfélmillióan a mélyszegénységben és közel 500 ezer gyermek napjaiban az éhezés mindennapos probléma.

Elmondhatjuk azt is, hogy az elszegényedésnek, a család megbillenésének talán az egyik komoly kiváltó oka a devizahitelezés csapdájába való bekerülés. Látjuk azt, hogy a jövedelmi helyzet és a fizetési nehézség szorosan összefügg egymással. Azt is látjuk, hogy a legnagyobb kockázatot a családok esetében a munkahely elvesztése okozza. Éppen ezért furcsa az, hogy az elmúlt két és fél évben a kormányzat magatartása ezen a téren, a devizahitelezés érdekében tett lépéseknél erősen kétlelkű. Jobbára a tehetősebb és a nagyobb erőforrással rendelkező családok irányában nyújtott támogatást, míg az igazán rászorulók továbbra is várnak arra, hogy akár jogszabályi eszközökkel, új intézmény bevezetésével - ilyen például a magáncsőd, a családi csőd intézménye - érdemben javítsanak a helyzetükön. Így van ez egyébként a végtörlesztés esetében, ahol néhány ezer jobb módú hiteles támogatására volt mód - ez 10-20 százaléka egyébként a devizahiteleseknek -, így van ez az árfolyamgát esetében, így van ez egyébként a Nemzeti Eszközkezelő Társaság esetében is, ami lassan indult, késve indult, és még korántsem tekinthető egy sikertörténetnek.

A magáncsőd intézménye. Miniszter Úr! Többször fölvetettük, többször rákérdeztünk, többször ígéretet kaptunk. Az a kérésem és kérdésem, hogy megnyugtatóan adjon már tájékoztatást, legyen szíves, arról, hogy mi újság ezzel a kérdéssel a kormányzati oldalon, mikor fogják ezt az előterjesztést megtenni.

Köszönöm szépen, várom válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Navracsics Tibor miniszter úrnak.

DR. NAVRACSICS TIBOR közigazgatási és igazságügyi miniszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársam! Valóban, a történet a 2002-2006 közötti ciklusban kezdődik, amikor ugrásszerűen megnőtt a devizahitelek száma és a devizahitelek mennyisége. Én magam emlékszem, hogy a Fidesz több sajtótájékoztatót tartott akkor, amelyben aggodalmát fejezte ki, hogy a pénzügyi kormányzat nem figyelmezteti a hitelt felvevő embereket arra, hogy mennyire kockázatos játékba kezdenek, és én magam emlékszem arra, hogy a pénzügyminiszter akkor hogyan oktatta ki az ellenzéket, arra való hivatkozással, hogy nem vagyunk eléggé européerek és eléggé felvilágosultak, hiszen valutában eladósodni jó.

Aztán a történet ott folytatódik, hogy 2006-2010 között, amikor már eléggé nyilvánvalónak tűnt, hogy valóban a devizahitelesek sorsa egy csapdahelyzethez vezet, akkor éppen a Kereszténydemokrata Néppárt volt az, amelyik a magáncsőd intézményének bevezetését felvetette, támogatta, sőt többször javasolta napirendre venni, és önök voltak azok, akik soha nem engedték. Így aztán a Kereszténydemokrata Néppárt most is a gazdája ennek, ők dolgoznak a koncepción.

De mielőtt még a koncepcióról, illetve a koncepció dilemmáiról beszélnék, azért engedje meg, hogy elmondjam, hogy egyszerűen nem igaz ez a kijelentése, és nem sértésnek veszem, hanem egyszerűen tájékozatlanságnak veszem. Egyszerűen nem igaz az a kijelentése, hogy a kormány lépései a tehetősebbeket segítették volna. A kormány lépései mindenkinek segítséget nyújtottak. Volt, aki igénybe vette, volt, aki nem vette igénybe. A kilakoltatási moratórium nem csak a tehetőseknek jelentett segítséget. Az előtörlesztés lehetősége nem csak a tehetőseknek jelentett segítséget. A végtörlesztés lehetősége nem csak a tehetőseknek jelentett segítséget. Az árfolyamgát nem csak a tehetőseknek jelentett segítséget, a Nemzeti Eszközkezelő úgyszintén, és az ócsai lakópark, amelyik most épül, úgyszintén. Ha jól számolom, ez éppen hat lépéssel több, mint amit önök tettek, amikor kormányon voltak.

A még rendelkezésemre álló egy percben majd a koncepció dilemmáiról beszélek. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Viszonválaszra megadom a szót Simon Gábor képviselő úrnak.

SIMON GÁBOR (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Köszönöm, miniszter úr; igyekszem az udvariasság keretei között maradni. De szeretném mondani, hogy azok a kijelentések, amelyeket ön most tett, csak részben fedik a dolgok valóságát, mert ha mögéje nézünk, akkor nyilvánvaló, a puszta tények nem önt igazolják.

Az árfolyamgát esetében 470 ezer jogosultból mindössze 72 ezer bejelentkező van. A végtörlesztés esetében 10-20 százalék élt e lehetőséggel. Az Ócsa esetében még nem dőlt el, úgy látom, miniszter úr, hogy ez a történetnek a vége vagy az eleje; hogy az a 80 ingatlan 5 milliárd forintból, ez maga a devizahitelezés problémájának a megoldása volt, vagy innét kezdődik a megoldás? A Nemzeti Eszközkezelőről, amely egy évvel később jelent meg, még nem dőlt el, hogy az valójában milyen nagyságrendű segítséget nyújt. Én mégis udvariasan csak a magáncsőd intézményére kérdeztem rá. Itt a parlamentben többször elhangzott a KDNP politikusaitól, Pálffy úrtól is, hogy hamarosan beterjesztik. Önhöz írtam a levelet, amelyre egy udvarias, semmitmondó választ kaptam.

Továbbra is csak azt szeretném kérni, adjanak arra egy egyértelmű, világos választ, mikor fogják ezt a parlament elé behozni.

Köszönöm, miniszter úr, és várom a válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválasz illeti meg a miniszter urat is.

DR. NAVRACSICS TIBOR közigazgatási és igazságügyi miniszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársam! Akkor úgyszintén az udvariasság körülményei között maradva: nem tájékozatlanság, hanem máshogy látjuk a dolgokat. Ön azt mondta, hogy "csak" 72 ezren éltek ezzel a lehetőséggel. Én azt mondom, ez pontosan 72 ezer emberrel több, egy megyeszékhelynyi - egy megyeszékhelynyi! - emberrel, illetve a családjukkal több, mint akiket önök megmentettek annak idején. Tudja? Ez egy óriási különbség!

Egyébként folyik a koncepció kidolgozása. Számos olyan dilemma van, hogy a folyamatban lévő hitelszerződésekre is ki lehessen terjeszteni, vagy csak a hatálybalépést követő újonnan megkötött hitelszerződésekre; kik legyenek a családi csőd vagy a magáncsőd, a folyamat véghezvivői: a végrehajtók, a közjegyzők, vagy ki legyen a szereplő. Ezek súlyos kérdések. Nézzük más országok gyakorlatait, hatástanulmányokat kell végeznünk. A Kereszténydemokrata Néppárt alapvetően dolgozik a koncepción, mi pedig minden segítséget megadunk, ami kell a jogszabályok kidolgozásához. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(16.40)




Felszólalások:   132-139   140-147   148-155      Ülésnap adatai