Készült: 2024.09.19.22:37:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

135. ülésnap (2020.06.04.), 95. felszólalás
Felszólaló Dr. Selmeczi Gabriella (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  95  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SELMECZI GABRIELLA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! 2003-ban fogadták el a tagállamok az Egészségügyi Világszervezet dohányzás-ellenőrzési keretegyezményét, mely a szervezet első globális egészségügyi egyezménye. Ez az egyezmény 2005 óta van hatályban, jelenleg 181 ország a tagja.A jelenlegi törvényjavaslat tárgyát képező, 2012-ben elfogadott jegyzőkönyv ezen egyezmény 15. cikkére épül, és a legelső ilyen jegyzőkönyv az egyezmény keretei között. Elmondhatjuk tehát, hogy egy egészen különleges és fontos jogi eszközzel gazdagodunk a dohánytermékek illegális kereskedelme ellen folytatott küzdelemben.

Már az első Orbán-kormány is kiemelt fontosságú célként foglalkozott a dohányzás visszaszorításával. A dohányzás súlyos népegészségügyi probléma, az egyik legnagyobb kockázati faktor a tüdő- és érrendszeri betegségek kialakulásánál, valamint több mint húszfajta különböző rákos megbetegedésnél. A WHO adatai alapján évente 8 millió ember halálához köthető világszerte, további 1,2 millió ember, köztük 65 ezer gyerek pedig a passzív dohányzás szövődményeibe hal bele.

A dohányzás jelentősen gyengíti az immunrendszert, ezért a koronavírus esetében is kockázati tényezőként tartjuk számon. A dohányzás továbbá egy komoly nemzetgazdasági problémát is jelent. A gazdasági károk évente több száz milliárd dolláros nagyságrendűek globálisan. A dohányzás okozta betegségek kezelése jelentős forrásokat emészt fel az egészségügyi ellátórendszerekben is. Ráadásul az 1,3 milliárd fogyasztó 80 százaléka a szegényebb országokból kerül ki. A dohányzáshoz köthető halálesetek többsége is az alacsonyabb jövedelmű országokban következik be, egyértelmű tehát, hogy egy társadalmi dimenziója is van a problémának.

A dohánykereskedelem szigorú szabályozása és a kivetett adók ezeket a problémákat hivatottak költséghatékony, észszerű módon mérsékelni. Az illegális kereskedelem azonban ezt megkerülve hozzáférhetőbbé és elérhetőbbé teszi a dohánytermékeket bárki számára, így aláaknázva azt a megfeszített munkát, melyet a dohányzás visszaszorításáért folytatunk. A gyakorlat továbbá komoly jövedelemkiesést okoz az államháztartásban, ezzel párhuzamosan fontos bevételforrást biztosít a nemzetközi bűnözés számára. Az OLAF tavalyi becslése alapján a tevékenység nagyjából évi 10 milliárd eurós veszteséget okoz az Európai Unión belül.

Az illegális dohánykereskedelem legkártékonyabban a fiatalok körében fejti ki hatását, hiszen a könnyebb hozzáférhetőség és alacsonyabb árak számukra komoly ösztönző tényezőkként jelenhetnek meg.

Tisztelt Képviselőtársak! A dohánytermékek illegális kereskedelme nem lenne megakadályozhatatlan. Még akkor is, ha az illegális dohánypiac szereplői éberen keresik a kiskapukat, és olykor egészen egyedi megoldásokkal is próbálkoznak. Csak hogy egy példát említsek: volt, hogy a Tiszán úsztatva vagy éppen drónnal reptetve próbálták az árut a határon átcsempészni. Szerencsére a magyar hatóságok lépést tartanak a csempészekkel, a kormány pedig eredményes a prevenció terén. Ezzel együtt az illegális kereskedelem transznacionális jellege miatt a sikeres állami védekezés csak nemzetközi együttműködéssel párosulva tud igazán hatásos lenni. Az ellátási láncok globális nyomonkövetési rendszere, az információcsere, a kölcsönös jogsegély és az egyéb, kooperáción alapuló fellépési formák elengedhetetlenek.

A jegyzőkönyv fontos részét képező globális nyomonkövetési rendszer felállítása ráadásul nem is járna súlyos többletköltségekkel számunkra, hiszen ez a globális rendszer kompatibilis lesz a már meglévő uniós nyomon követő rendszerrel. Az EU 2014-es dohánytermék-irányelve pedig megfelelően egységesítette a tagállamok vonatkozó szabályozását, így e téren sem kell többletkiadásokkal számolnunk.

Végezetül megemlíteném, hogy a jegyzőkönyv kihirdetése különösen is aktuális, hiszen épp múlt vasárnap ünnepeltük a dohányzásmentes világnapot. A világnap fókuszában idén a fiatalok védelme, a korai függőség kialakulásának megelőzése állt. A megelőzés többfrontos küzdelem, az illegális kereskedelem visszaszorítása pedig egy fontos csatatér, melyen jelentős előnyhöz juthatunk a jegyzőkönyv kihirdetése által. A Fidesz-frakció elkötelezett a dohányzás visszaszorítása mellett, a törvényjavaslatot tehát támogatni fogjuk, és erre kérem tisztelettel többi képviselőtársaimat is.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  95  Következő    Ülésnap adatai