Az Európai Unió Tanácsa 2024. második félévi magyar elnökségéhez kapcsolódó parlamenti eseményeinek sora az Európai Unió Parlamenti Elnökeinek Konferenciájával zárult 2025. május 11–12-én Budapesten. „A nemzetek szuverén államai által a szubszidiaritás jegyében alulról felfelé építkező Európai Unió és az Európai Egyesült Államok mint a magánhatalmak uralta birodalom egymást kizáró lehetőségek” – hangsúlyozta egyebek mellett a konferencia házigazdája, Kövér László, az Országgyűlés elnöke.
Az eseményen az EU-tagállamok nemzeti parlamenti kamaráinak elnökei, alelnökei és képviselői, valamint az Európai Parlament elnöke vettek részt, továbbá tanácskozási joggal a tagjelölt országok közül Szerbia, Montenegró, Bosznia-Hercegovina, Törökország, Moldova, Ukrajna, Georgia parlamenti elnökei, illetve alelnökei, valamint különleges meghívottként Svájc, Norvégia és az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése is képviseltette magát. A konferenciát Kövér László nyitotta meg, amelyet követően Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke beszédében kiemelte, hogy két kérdésre adott válasz dönti el a következő évtizedekre az uniós tagállamok sorsát, és jelöli ki a nemzeti parlamentek szerepét: a nemzeti szuverenitás védelme és az Ukrajna esetleges uniós csatlakozása nyomán keletkező problémák.
Az Európa jövőjével foglalkozó konferencián két tematikus napirendi pont keretében folytattak eszmecserét a parlamenti elnökök. A jövő Európai Uniója: általános kilátások, föderalizmus vagy nemzeti szuverenitás napirendi pont felvezető előadása során az Országgyűlés elnöke az európai jövő megítélése kapcsán felmerülő bizonytalanságokat részletezte. Ismertette a transzatlanti politikai együttműködés, az Unió intézményei és a tagállamok közötti, valamint a közjón és közérdeken alapuló állami közhatalom és a globális gazdasági magánhatalmak közötti egyensúly helyreállításának fontosságát. Kitért továbbá az állami közhatalmak eladósodása és az Európán kívüli hitelezők befolyásolása növekedésének veszélyeire is.
A résztvevők ezt követően a Közelebb a választókhoz: regionalizmus Európában és Európa kulturális identitásának megőrzése témakörben folytatták tanácskozásukat. A témában az Országgyűlés elnöke nyitógondolatai során Európa keresztény és nemzeti identitásának fontosságára hívta fel a figyelmet. Hangsúlyozta, hogy az állam fontos feladata a polgárai nemzeti identitása védelmének garantálása, valamint aláhúzta, hogy a nemzeti identitáshoz való jogot az egyetemes emberi jogok legújabb generációjának a részévé kell tenni.
Kövér László záróbeszédében kiemelte: Magyarország egy erős Európai Unióban érdekelt, még akkor is, ha a célhoz vezető útról esetleg merőben eltérő véleménye van. A konferencia az Elnökségi következtetések elfogadásával zárult.
Az EU Parlamenti Elnökeinek Konferenciájával kapcsolatos további információk, valamint az "Elnökségi következtetések" című záródukomentum itt olvashatók.
2025. május 15.