Készült: 2024.04.26.06:00:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2019.06.24.),  17-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:53


Felszólalások:   13-16   17-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm az államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Korózs Lajos képviselő úr, MSZP-képviselőcsoport: „Aktuális ügyekről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Forrong az egészségügy, pontosabban nem csak az egészségügy, de hogyha megnézzük a múlt heti híradásokat, azokból három-négy olyan ügy mindenképpen címlapsztori volt, amelyet itt, azt hiszem, nem szabad szó nélkül hagyni. Az egyik az, hogy a Traumatológiai Társaság egy nagyon komoly közleményben abbéli aggályának adott hangot, hogy nem hajlandók tovább tűrni a romló ellátási körülményeket, követelik a béremelést, az azonnali béremelést, és követelték azt is, hogy értékén fizessék ki a baleseti ellátásokat. Ez utóbbihoz kéne egy-két keresetlen mondatot hozzáfűzni. Egy szakember le is vezette, hogy gyakorlatilag minimum a másfélszeresét kéne hogy megtérítse az állam azoknak a műtéteknek, amelyeket végrehajtanak, tekintettel arra, hogy sokkal kevesebb pénzt kapnak az elvégzett munkáért, mint amennyibe az valójában kerül.

De ugyanilyen címlapra kívánkozó eset volt, Varju képviselőtársam szóba is hozta a sürgősségi centrumoknak az áldatlan állapotát. Köztudomású, hogy Budapesten négy ilyen centrum van, de nem azzal foglalkozik az egészségügyi vezetés, hogy hogyan lehetne szakemberekkel pótolni, a hiányzó feltételeket biztosítani, hanem azzal foglalkoznak az EMMI minisztériumban, hogy magyarázzák, hogy miért lesz jó a három ellátási centrum, amikor a négy is kevés volt. Én azt gondolom, ez meglehetősen gyenge érv ahhoz képest, amivel szembe kéne hogy nézzünk itt a fővárosban.

Idekívánkozik az Orvosi Kamarának az a kvázi közvélemény-kutatása, amely szintén az elmúlt héten látott napvilágot, ahol egyértelművé teszi a kamara vezetése, hogy ma már azt mérik fel, hogy hajlandóake az orvosok demonstrációra, és hajlandóake az önként vállalt túlmunkát felmondani, magyarul: a kötelezően ellátandó feladatokon kívül semmi mást nem végeznek el. Köztudomású, hogy csak májusban 84 olyan orvos volt, aki felmondta a kötelezően elrendelt…, illetve az önkéntesen vállalt túlmunkát, és kizárólag a kötelező túlmunkát hajlandóak elvégezni. Ahogy említettem, arra is rákérdeznek, hogy hajlandóake országos demonstrációban részt venni.

Szeretném idézni az Orvosi Kamara elnökét, szó szerint azt mondta a múlt héten, azt hiszem, pénteken: elszakadt a cérna, ezért felmérjük a terepet, aztán meglátjuk, hogyan tovább. Ezt Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke mondta, majd hozzátette: „Úgy tűnt, van egy eredményes megállapodás, amire azt mondták: májusban aláírjuk. Ez azonban elmaradt. A helyzet rendezéséhez minden feltétel adott a politikai akaraton kívül. Azt is többször elmondtuk, hogy az egész ágazat rendbetételéhez  a bérekkel, a kórházi adósságokkal együtt  bő ezermilliárdra lenne szükség.” Nem elhallás, képviselőtársaim, ezermilliárdot követelnek az Orvosi Kamarában.

Ezen túlmenően én azt látom, hogy egyértelműen kasztosodik a magyar egészségügy. Körülbelül egy jó fél évvel, háromnegyed évvel ezelőtt én magam is többször felhívtam itt a figyelmet arra, hogy ha a kormány semmit nem tesz  de egyébként tesz, csak másik irányba, ellentétes irányba , ha nem tesz semmit, akkor is kétszintűvé válik a magyar egészségügy. Ma már egyértelműen kijelenthetjük, hogy a közoktatás és a felsőoktatás mellett az egészségügy is kasztosodik, és én azt gondolom, hogy ez a társadalom elleni bűncselekmény.

Kedves Képviselőtársaim! Én számtalan helyen azt látom, azt érzékelem, hogy nem működik az állam, és a kormány nincs a helyzet magaslatán. Láthatták a hétvégén, hogy Heves megyére, Borsod megyére, de több megyére is rázúdult a csapadék. Kérem szépen, Heves megyében több települést elöntött a víz és az iszap és a sár, Egerszalók sárban és iszapban úszott, Andornaktályán legalább másfél méteres víz folyt az út menti árkokban, illetve az úton, és még sorolhatnám, ugyanez volt a helyzet Nagyvisnyón és több Borsod megyei városban. Itt, kérem szépen, arról van szó, hogy a természeti katasztrófát nem elviselni kell, hanem fel kell rá készülni, és nem stadionokat kéne építeni, nem Soros-plakátokkal teleragasztani az országot, hanem elvégezni azokat a feladatokat, amelyek az ilyen haváriahelyzetet lehetőség szerint a legkisebbre mérséklik.

(13.40)

De ugyanezt tudom elmondani a MÁV-ról: a vonatok késnek, a vonatok piszkosak, a vonatok büdösek; a kormányablaknál és az okmányirodákban nem lehet egyszerűen ügyeket elintézni, mert a kilenc ablakból csak egy vagy kettőben van ember, aki szóba áll az ügyfelekkel. Nem lehet az országban már tanárt találni, nem lehet óvodapedagógust találni, lasszóval sem lehet őket fogni  ez utóbbiról beszélek. Kérem szépen, a szakemberek azt mondják, az érdekképviseleti szervezetek, hogy 840 óvodapedagógus hiányzik az országból, de ugyanígy nincs egészségügyi szakdolgozó, nincs orvos, nincs szociális munkás. (Dr. Völner Pál: Bezzeg a Gyurcsány idején!)

Erre tessenek válaszolni, és ne „elmúltnyolcévezzen”, államtitkár úr! (Dr. Völner Pál: Lassan már MSZP se lesz!  Az elnök csengetéssel jelzi az idő leteltét.) És legyen kedves, ne ismételje meg, amit elmondott Varju képviselő úrnak. Ezekre a problémákra… (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az utolsó mondatát akár énekelve is mondhatta volna, képviselő úr, hogy „a múltat végképp eltörölni”, önök ezt szokták énekelni, és most se kér mást a választóktól, csak hogy ne emlékezzenek arra, hogy mi volt akkor, amikor önök voltak felelősek az egészségügyért, az oktatásért és minden más kérdésért is. (Korózs Lajos: Kilenc éve kormányoznak!) Ennél jobban… (Korózs Lajos: A rohadt életbe, most késnek a vonatok, arról beszéljen!  Az elnök csenget.)

ELNÖK: Képviselő úr, kérem, türtőztesse magát, válaszadás van. (Soltész Miklós: Priznicet!) És az Országgyűlésben vagyunk. Államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Láthatólag tényleg nagyon, nagyon hevesen reagál arra (Németh Szilárd István: Forradalmi hangulat van!), ha esetleg valaki emlékszik arra, hogy önök 2010 előtt mit műveltek ebben az országban, tisztelt képviselő úr, amikor önöknek megvolt a lehetősége arra, hogy Magyarországon érezhető mértékben, mondjuk, a nyugdíjasok életszínvonalát emeljék. Ehhez képest önök elvettek a nyugdíjasoktól egyhavi nyugdíjat, tisztelt képviselő úr. Ön is megszavazta itt, minden MSZP-s megszavazta, tisztelt képviselő úr, név szerinti szavazással (Korózs Lajos: Hazugság!) mindnyájan elvettek egyhavi nyugdíjat a magyar nyugdíjasoktól. Kiabálhatja, hogy ez hazugság, képviselő úr, minél hangosabban kiabálja, annál hiteltelenebbé teszi magát a magyar nyugdíjasok előtt, úgyhogy kérem, ezt folytassa minél több helyen. Önök nem szoktak hinni a különböző magyar kimutatásoknak, de az OECD-kimutatásnak csak hisznek, tisztelt képviselő úr! Ezt Varju képviselő úrnak nem mondtam el, úgyhogy önnek szívesen elmondom. Az OECD kimutatásában az szerepel, hogy 2003-2009 között, az önök kormányzásának az időszakában (Dr. Vadai Ágnes: Ez tíz éve volt, könyörgök!) a fejlett országok között, az OECD-országok között csak és kizárólag Magyarország volt az az ország, ahol az egy főre eső egészségügyi kiadások csökkentek. És ha ezt összehasonlítjuk 2010 utánnal, akkor azt látjuk, igen, most figyeljenek, hogy a hetedik legnagyobb mértékben emelkedtek. (Dr. Vadai Ágnes: Ezt azoknak kellene elmondani, akik várólistán vannak!)

Tehát ön azt mondja, hogy milyen jó lenne, ha megint az önök politikája valósulna meg, ami csökkentette az OECD kimutatása szerint az egy főre eső egészségügyi kiadásokat, és milyen rossz, hogy a mostani kormánynak a politikája valósul meg (Korózs Lajos: Kórházi osztályokat zárnak be! A mi időnkben nem zártak be kórházi osztályokat!), amelyik mindamellett, hogy önök olyan helyzetet hagytak itt, amilyet itt hagytak, mégiscsak a hetedik legnagyobb emelkedést tudták hozni.

Az emberek az önök visszatérésétől félnek a legjobban, tisztelt képviselő úr, az önök vizitdíjas, kórházi napidíjas visszatérésétől, tisztelt képviselő úr.

ELNÖK: Korózs képviselő úr, kérem, türtőztesse magát, válaszadás van, bármennyire is zavarja. Nem emlékszem, hogy államtitkár úr közbeszólt volna, amíg ön beszélt. (Dr. Vadai Ágnes: Jobb is!)

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! A mostani hangerővel a saját kormányzási teljesítményüket nem tudja pótolni, vagy nem tudja meg nem történtté tenni, ami akkor történt. Lehet, hogy ön nagyon hangos, de lenézi az embereket, ha úgy gondolja, hogy a magyar emberek nem képesek arra, hogy egyik kormány teljesítményét a másikkal összehasonlítsák. Mint ahogy az OECD összehasonlította a magyar kormány teljesítményét az összes többi kormányéval, és meghozta az eredményt, hogy a magyar kormány egészségpolitikája volt a legrosszabb 2010 előtt, mert nem volt másik, ahol csökkent. Ahogy nemzetközi felmérések kimutatták, hogy az önök régi-új visszatérője, Gyurcsány Ferenc mégiscsak  emlékeim szerint  az utóbbi időszak 16. legrosszabb miniszterelnöke volt világszerte, de újra a teljes baloldalt maga alá gyűri, mert önöknek az sem elég, hogy valakiről tényleg mindenhol a világon belátják, hogy nála rosszabb gazdaságpolitikát, nála rosszabb kormányzati teljesítményt csak 15-en tudtak világszerte miniszterelnökként vagy elnökként nyújtani; nem baj, önök beállnak mögé. Hogy mit veszélyeztetnek az emberek azzal, ha mégis az önök politikája valósulhatna meg, az többek között az egészségügyben is a béremelés. 2012-13 között 27 százalékos szakdolgozói béremelést valósítottunk meg, ’16-ban 26,5 százalékot, ’17-ben 12 százalékosat, ’18-ban 8 százalékosat, idén ismételten 8 százalékosat, jövőre először egy 14 százalékosat fogunk megvalósítani, utána pedig az év második felében egy további 20 százalékosat, és még utána 2022. január 1-jétől egy további 30 százalékosat. Tehát az idei évben és az ezt követő években összesen 72 százalékos béremelést tudunk a szakdolgozóknál megvalósítani.

Az orvosoknál ’12-13 között egy 27 százalékos béremelést tudtunk megvalósítani, 2016-ban 107 ezer forinttal növeltük átlagosan az orvosok alapbérét, 2017-ben még 100 ezer forinttal emeltük az orvosok alapbérét, ez is az elmúlt időszakban egy érezhető két és félszeres béremelés, ha 2010 óta nézem, tisztelt képviselő úr! Aki az önök kormányzása alatt 159 ezer forintot keresett egészségügyi szakdolgozóként (Az elnök csengetéssel jelzi az idő leteltét.), az ma 334 ezret keres, aki orvosként az önök időszakában 364 ezer forintot keresett, ő most 853 ezer forintot keres.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   13-16   17-24   25-28      Ülésnap adatai