Készült: 2024.09.22.15:30:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2019.06.24.),  131-138. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:01


Felszólalások:   115-130   131-138   139-146      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az agrárminiszter úrnak: „Hőhullám, árvíz, belvíz, sivatagosodás, aszály, viharok, villámárvíz, szmog és üvegházhatású gázok. Mit tesz ezek ellen a Kormány?” címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Farkas Sándor államtitkár urat jelölte ki. Kocsis-Cake Olivio képviselő úrnak adom meg a szót.

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A múlt héten a kormány megvétózta azt a javaslatot, ami 2050-re klímasemlegessé tette volna az Európai Uniót, csökkentette volna a légszennyezést és a klímaváltozást. Tehát miközben Magyarországon évente tízezer ember hal meg olyan betegségben, amely közvetlenül összefüggésbe hozható a szennyezett levegővel, miközben emberek tüntetnek az utcán, tudósok pedig arra figyelmeztetnek, hogy egyre kevesebb időnk van, miközben megszaporodtak a hőhullámok, fokozódik a hőség, nyolc nappal meghosszabbodott a nyári időszakban azon napok száma, amikor a hőmérséklet 25 Celsius-fok fölött van, ezen belül öt nappal lett több a hőségriadós napok száma, aközben sikerült ezt a javaslatot leszavazni. Elkeserítő, hogy pont azon a héten vétózták meg ezt a javaslatot, amikor az extrém időjárás miatt az országban utakat, sok ember házát, kertjét, pincéjét tette tönkre a hömpölygő esővíz. Ez nem tréfa, mert sajnos sok ilyen katasztrófa várható a jövőben, és azok, akiknek a tulajdona kárt szenved, nem fognak nevetni ezen.

Mielőtt azt mondanák, hogy Magyarország nem kitett a klímaváltozásnak, részletes kutatásokból kiderül, hogy az Alföld déli részét és a főváros környékét rendkívüli mértékben fogja majd érinteni a klímaváltozás, a hőhullámok elszaporodása, az árvizek, belvizek.

Az önök legfőbb szövetségese, a cseh miniszterelnök azt találta mondani: miért kéne 31 évvel korábban arról döntenünk, hogy mi fog történni 2050-ben? Ezt akár a Fidesz is mondhatta volna, ugyanis önök mindig csak négy évre előre hajlandóak gondolkodni, mindig csak a következő választásig.

Tisztelt Államtitkár Úr! Hajlandóake hosszú távon gondolkodni, gyermekeink, Magyarország jövőjéről gondolkodni, vagy csak a 2022-es választásokig? Várom megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Farkas Sándor államtitkár úrnak.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném a figyelmébe ajánlani, hogy rossz helyre címezte a kérdését, már csak azért is, mert a klímapolitika felelőse az Innovációs és Technológiai Minisztérium, de ettől eltekintve megpróbálok rá válaszolni. Magyarország azok közé az államok közé tartozik, amelyeknek a klímaváltozás hatásainak való kitettsége jóval nagyobb mértékű, mint a tényleges felelőssége a klímaváltozás folyamatának előidézésében. Ez azonban számunkra azt üzeni, hogy meg kell tennünk mindent azért, hogy eredményesen alkalmazkodjunk a klímaváltozás hatásaihoz. Magyarország éppen ezért már ma többször is említett, 2020-ra és 2030-ra is egyértelmű és ambiciózus célokat tűzött maga elé a klímapolitika három nagy terepén: a megújulóenergia-termelésben, az energiahatékonyságban és az üvegházhatású gázok kibocsátása csökkentése terén.

2016 tavaszán hazánk az Európai Unión belül elsőként, egyhangú parlamenti döntéssel ratifikálta a párizsi megállapodást, ezzel is kifejezve a klímaváltozás és annak kedvezőtlen hatásainak megfékezéséhez szükséges elkötelezettségét. Elkészült és az Országgyűlés által is elfogadásra került hazánk második nemzeti éghajlatváltozási stratégiája, amelyhez hároméves időszakra vonatkozó cselekvési tervek készültek.

Az elmúlt hét viharait tekintve talán a legaktuálisabb, hogy jelenleg is zajló beavatkozások célozzák a villámárvizek elleni védekezést, a vízvisszatartó dombvidéki vízgazdálkodást, valamint a települési csapadékvíz-gazdálkodási rendszerek fejlesztését, a csapadék éghajlatváltozást figyelembe vevő biztonságos összegyűjtését, visszatartását és hasznosítását.

(16.10)

Az éghajlatváltozás elleni küzdelmünk elvi alapja, hogy a jelen generáció feladata tiszta vizet, tiszta környezetet és tiszta levegőt biztosítani a jövő nemzedékének. Az Agrárminisztériumban is ebben a szellemben dolgozunk, távlati célként tűztük ki magunk elé azt, hogy egy zöldebb, természetszeretőbb és környezettudatosabb Magyarországot teremtsünk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Viszonválasz illeti meg a képviselő urat.

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Nagyon szépek ezek a szavak, államtitkár úr, de tudjuk, Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozott is erről, hogy nem azt kell figyelni, amit mondanak, hanem azt, amit csinálnak.Önök leszavazták ezt a javaslatot, és azt nyilatkozták, hogy akkor fogják megszavazni, ha látják, hogy mekkora forrás áll rendelkezésre az Európai Unióban, és erről folytatnak tárgyalásokat. Felhívom a figyelmüket, hogy van rengeteg ilyen forrás a megújuló energiára, az energiahatékonyságra. Volt egy olyan, amit az Európai Unió arra adott, hogy a lakosság szigetelje a saját házát, és ebből kifolyólag alacsonyabb legyen a rezsiszámla. Önök kilobbizták Brüsszelben, hogy az állam saját épületeire költse el ezt a pénzt.

Így nagyon-nagyon sok lesz a rezsi továbbra is, és önök továbbra sem támogatják azt, ha leszavaznak ilyen javaslatokat, hogy Magyarország (Dr. Fazekas Sándor: Nem értesz te ehhez! Ülj le!) védett legyen a klímaváltozással szemben.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A viszonválasz megilleti az államtitkár urat is.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Míg a kormány ténylegesen tesz is a klímavédelmi és alkalmazkodási céljaink elérésére, addig az ellenzéki képviselők részéről a cselekvés kimerül a szóvirágokban és a csúsztatásokban. Sőt, még azt sem mondhatjuk el róluk, hogy akár csak egy érdemi vitán hajlandóak lennének részt venni a klímapolitikával kapcsolatban. Nem felejthetjük el, hogy tavaly év végén, 2018. december 12-én az ellenzéki képviselők nem voltak jelen az általuk kezdeményezett politikai vitanapon. A kormány képviselői és a kormánypártok képviselői itt voltak, itt voltunk, felkészültünk, készen álltunk a kérdés megvitatására, önök azonban elzárkóztak az érdemi diskurzus és a valódi szakmai vita elől. Elmulasztották az alkalmat arra, hogy bebizonyítsák, valóban van mondanivalójuk ebben a kérdésben. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   115-130   131-138   139-146      Ülésnap adatai