Készült: 2024.09.21.02:40:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2018.10.30.),  1-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:10


Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés őszi ülésszakának 14. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Tiba István és Arató Gergely jegyző urak lesznek segítségemre.Köszöntöm kedves vendégeinket és mindazokat, akik figyelemmel kísérik munkánkat.

Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Gurmai Zita képviselő asszony, Magyar Szocialista Párt: „A nők megbecsüléséről” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Uraim! November 1-jétől az európai nők akár be is szüntethetnék a munkát, ettől a naptól kezdve ugyanis ingyen dolgozunk, a nők és férfiak között fennálló fizetésbeli különbségek alapján egy átlagos magyar nő majdnem két hónapnyi összeggel kevesebbet keres egy évben. A nők decemberi és novemberi fizetését elviszik a rosszabb béralku-pozíciók, az átláthatatlan munkahelyi fizetések, a kiszolgáltatottság és a munkaerőpiac strukturális eltolódásai. Ezért hirdették meg az Európai Szocialisták október 31-re az európai béregyenlőtlenség napját. Szinte biztos vagyok benne, hogy a miniszteri válaszban elhangzik majd, hogy a bérszakadék Magyarországon statisztikai értelemben nem a legszélesebbek között van, és hogy ez egy olyan probléma, amivel más országok is küzdenek. Idővel és türelemmel, szokott a tipikus válasz lenni, majd odajutunk, hogy ezek a problémák megszűnnek. Ezt a választ, uraim, önök lassan negyven éve hallgatják szerte a világban, és belefáradtunk ebbe. Ez a szokásos válasz nem lesz ma itt elég önöknek.

A fizetésbeli különbségek ügye a nők és férfiak között nem csak a számokról szól. A „bérszakadék” kifejezés maga ugyan azt fejezi ki, hogy ugyanabban a munkakörben, ugyanazzal a képesítéssel mekkora a különbség egy nő és egy férfi fizetése között, de ez a szám csak a jéghegy csúcsa. Ki kell küszöbölni, hogy a gyermekvállalás egy nő életében lényegesen nagyobb áldozatot követeljen a karrierje szempontjából, mint egy férfiéban; biztosítani kell a kisgyerekek mellett igénybe vehető nagylelkű betegszabadságot mindkét fél számára; törekedni kell arra, hogy megállítsuk teljes szakmák elnőiesedését, míg más területeken inspirálnunk kell a nőket szakmai továbbfejlődésükben; ki kell nevezni női vezetőket. Az önök kormánya ezekből az intézkedésekből semmit nem tett a múltban, csak további terheket rakott a szegényebb családokra és különösen a szegényebb nőkre.

Ez a kormány a leszakadás kormánya. Uraim! Az önök kormánya még a szembenézésre sem hajlandó, a probléma nagyságának felmérésére. Júniusban Korózs Lajos képviselőtársammal beterjesztettünk egy határozati javaslatot, amely szerényen csak arról rendelkezett volna, hogy első körben készüljön egy állapotfelmérés, egy helyzetelemzés. Csodálkoznak, hogy nem hallottak róla, ugye? Nos, ez azért lehetséges, mert a Miniszterelnökségről kézivezérelt kormánypárti képviselők már az illetékes szakbizottságban leszavazták a napirendre vételt, pedig nem migránsok beletelepítését vagy a stadionok lebontását javasoltam, csupán annyit, hogy az Országgyűlés felhívja a kormányt, hogy mérje fel a bérek nemek közötti különbségének gazdasági, strukturális és társadalmi okait.

Azt tudom önöknek mondani, hogy ha végignézzük, hogy miért nem tartalmazza azokat a magas státuszú pozíciókat, ahol nőket találunk, akkor az a probléma, hogy ilyen összehasonlítás nem létezik, hiszen nőket csak sokkal nagyobb egyéni áldozatok árán neveznek ki.

Ilyenek például az üzleti vezetők, az Akadémia döntéshozói vagy a társadalom szempontjából fontos, bármilyen más vezető pozíciók. A nők hiányát a politikában már nem is említem, a parlamentben tizedmagammal próbálok hangot adni a társadalom felének és képviselni a problémáinkat, míg hallgatom az önök üres szólamait ebben a témában.

A probléma maga, amivel szembenézünk, amire október 31-ével felhívjuk a figyelmet, uraim, a nők gazdasági függése, egy olyan függés, amely strukturális és felszámolható okok miatt jelentősebb, nagyobb mértékű, mint a férfiaké. A fizetéskülönbség azért létezik, mert egy nőt ma nagyobb kockázat felvenni, mint egy férfit, és azért nagyobb kockázat, mert rá hárul a családdal és a háztartással kapcsolatos minden fizetetlen és váratlan munka.

Ha egy kormány, ellentétben az önök kormányával, valóban eltökélt abban, hogy a nők gazdasági függését felszámolja, ahhoz családtámogató, munkavállalói szakpolitikákat támogat. Támogatni kell a házimunka és a gyermekneveléssel kapcsolatos terhek arányos megoszlását, ahelyett, hogy kiparancsolnák a nőket a konyhába.

Bizakodó vagyok. Remélem, harmadszor, ha újra megpróbáljuk a határozati javaslatot, lesz készség a parlamentben, hogy legalább vitatkozni tudjunk róla. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Gurmai Zita képviselő asszony. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Fontos témáról beszélt, ugyanakkor volt ebben nem kevés valótlanság, amit muszáj helyreigazítani.Ön azt mondta, hogy nem létezik olyan összehasonlítás, amely pontosan kifejezné a nők munkaerőpiaci helyzetét vagy a nők foglalkoztatottságát, kereseti viszonyait a férfiakkal összevetve. Ez így nem valós, tisztelt képviselő asszony, összehasonlítás létezik. Olyan összehasonlítás nem létezik, amely azt mutatná, hogy a szocialista időszakban bármi is jobban alakult volna. Minden összehasonlítás azt mutatja, hogy a nők helyzete a Fidesz-KDNP kormányzása alatt sokkal előnyösebb, mint amilyen a szocialista kormányzás alatt volt. Lehet, hogy önök erről a témáról beszélnek, de a cselekedeteik pont ennek az ellentétei voltak.

Amikor a szocialisták kormányoztak Magyarországon, akkor a 1564 éves korú nők foglalkoztatási rátája, tehát az aktív korú nők foglalkoztatási rátája 49,8 százalék volt, kevesebb, mint 50 százalék. Ma ez 62,5 százalék, több mint 12,5 százalékkal magasabb a nők foglalkoztatási rátája most, a Fidesz-KDNP-kormányzat alatt, mint a szocialista kormányzat alatt, a Fidesz-KDNP tudott akár nyolcórás állásban, akár részmunkaidős állásban, akár távmunkás állásban több munkahelyet kínálni a nőknek, mint a szocialisták.

Ha megnézzük a nemek közötti bérkülönbséget, akkor is azt láthatjuk, hogy a szocialista kormányzással sokkal rosszabbul járnak a nők, mint a Fidesz-KDNP kormányzásával, hiszen akkor a különbség a bérekben 3,6 százalékkal, majdnem 4 százalékkal nagyobb a magyar nők kárára, mint a Fidesz-KDNP-időszakban, tehát az aktív korú nők nemcsak az elhelyezkedés, hanem a bér tekintetében is sokkal jobban járnak akkor, amikor Fidesz-KDNP-kormányzás van.

Ha valamelyest megnézzük ennek a következményeit, a nyugdíjakban megnyilvánuló különbséget, akkor is azt láthatjuk, hogy 2,7 százalékkal jobban járnak a nők a férfiakhoz képest egy relatív összehasonlításban, mint amikor szocialista kormányzat van, hiszen a szocialisták idején a férfiakhoz képest 2,7 százalékkal rosszabb a nyugdíjas korú nők helyzete a férfiakhoz képest.

(9.10)

Arról nem is beszélve, hogy mindemellett retorikában, kifejezésekben mit kapnak a nők egy szocialista miniszterelnöktől, idézem Gyurcsány Ferencet és az ő nők iránt megnyilvánuló tiszteletét: akinek öreg, öregecskedő felesége van, az fiatalabbat szeretne. Ez volt a miniszterelnöknek a retorikája, az előbb említett számok pedig a tények voltak, hogy mit tett utána a kormányzat  összecseng egyik a másikkal, mind foglalkoztatásban, mind bérben, mind nyugdíjban relatíve rosszabb helyzetben lennének a nők akkor, ha szocialista kormányzás lenne. Bármilyen szép szavak is hangzanak el szocialista képviselők szájából akár Budapesten, akár Brüsszelben ezzel kapcsolatban, amikor ténykednek, akkor a nőket rosszabb helyzetbe hozzák.

Mi viszont az új Alaptörvényben rögzítettük 2012. január 1-jétől a férfiak és a nők egyenjogúságát, sőt az Alaptörvényben  amit önök nem támogattak  kifejezetten rögzítettük azt, hogy a nők számára külön intézkedésekkel pozitív diszkriminációt lehet tenni. És van is ilyen, a „Nők 40”, amit önök is a Jobbikkal közösen folyamatosan támadnak (Dr. Varga-Damm Andrea közbeszól.), és ezt a pozitív diszkriminációt a nőkkel szemben megsemmisítenék, a Jobbik talán aláírásokat is gyűjtött arra, hogy a nők ne legyenek kedvezőbb helyzetben (Dr. Varga-Damm Andrea: Ilyet nem kért!) a „Nők 40” nyugdíjszabályai kapcsán, önök is támadják ezt a szabályt, pedig mi ennek alaptörvényi alapot hoztunk létre (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Miért hazudsz?  Dr. Varga-Damm Andrea közbeszól.), pontosan amit ön mond, képviselő asszony, hogy az édesanyákra több teher hárul a gyakorlatban a gyermek nevelésével kapcsolatban, éppen ezért, ezt kompenzálandó mi a nyugdíjba vonulási szabályoknál ezt elismerjük (Gréczy Zsolt közbeszól.), és azt mondjuk, hogy nem negyven év munkaviszony, hanem akár nyolc év gyermeknevelés és negyven év munkaviszony után (sic!) a nők nyugdíjba vonulhatnak (Gréczy Zsolt közbeszól.), ezzel ismerjük el azt a többletteljesítményt, amit két színtéren, a munkahelyen is és otthon is a gyermeknevelésben a nők tesznek. A „Nők 40”-en kívül a munkahelyvédelmi akcióterv, a gyed extra, a bölcsődefejlesztések vagy a gyermek után járó pótszabadságok mind-mind segítenek a nők gazdasági érvényesülését elősegíteni, vagy a nők foglalkoztatásának növelését, vagy a fizetési szintjüknek a növelését.

Nők a családban és munkahelyen: erről beszélt ön, tisztelt képviselő asszony. Erre a külön célra, erre a külön speciális élethelyzetre 14 milliárd forintos keretösszegből női karrierpontokat hoztunk létre országszerte, összesen 71 ilyen női karrierpont fog létrejönni, több mint 50 már meg is kezdte a működését, pontosan azért, hogy ebben a helyzetben ne csak magasabb foglalkoztatással, ne csak adókedvezménnyel, ne csak béremeléssel, hanem mindemellett személyes tanácsadással is tudjunk ezeknek a nőknek, ezeknek az édesanyáknak segíteni.

Én azt kérem, hogy ezeket a javaslatokat önök támogassák és ne támadják itt a parlamentben. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Az biztos, hogy a nők a Fidesz-KDNP kormányzásával jobban járnak, mint a szocialista kormányzással. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai