A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévő kormánypárti képviselők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Az ellenzéki és független képviselők - Volner János és dr. Fülöp Erik - kivételével ülve maradnak. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának első ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Szűcs Lajos és Hiszékeny Dezső jegyző urak lesznek segítségemre. Köszöntöm kedves vendégeinket és mindenkit, aki figyelemmel kíséri munkánkat.Tisztelt Ház! Szomorú kötelességemnek teszek eleget azzal, hogy tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést: az elmúlt időszakban három volt képviselőtársunk hunyt el.

Kósa Ferenc 1990-től 2006-ig négy cikluson keresztül volt az MSZP országgyűlési képviselője. Mandátumait a párt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei és Vas megyei területi listájáról, illetve két alkalommal az országos listájáról szerezte. A parlamentben eltöltött ideje alatt 16 évig dolgozott a Kulturális és sajtóbizottságban, amelynek 8 évig alelnöke is volt. A magyar filmgyártás meghatározó személyisége volt, tevékenységét számos szakmai és életműdíjjal jutalmazták. Kósa Ferenc életének 82. évében hunyt el.

Garai István Levente 1994 és 1998, majd 2004 és 2014 között volt az Országgyűlés tagja. Az MSZP színeiben Bács-Kiskun megye 5. számú választókerületéből, illetve a megye területi listájáról szerzett mandátumot. Megbízatása alatt a Szociális és egészségügyi, illetve a Külügyi bizottság munkáját segítette. 2002 és 2010 között Kiskunfélegyháza város alpolgármestere volt. Politikai, közéleti tevékenysége mellett orvosként praktizált. Életének 63. évében hunyt el.

Kapronczi Mihály, a Független Kisgazdapárt és a MIÉP volt országgyűlési képviselője 1994-től 2002-ig volt a Magyar Országgyűlés tagja. 1994-ben a Független Kisgazdapárt Hajdú-Bihar megyei területi listájáról, míg 1998-ban a MIÉP országos listájáról került a magyar parlamentbe. A Kulturális és sajtó-, a Mezőgazdasági és a Honvédelmi bizottság tagjaként végezte munkáját, illetve 1998-tól 2002-ig az Országgyűlés jegyzője is volt. Kapronczi Mihály életének 72. évében hunyt el.

Kérem önöket, hogy képviselőtársaink emléke előtt néma felállással adózzunk. (A teremben lévők néma felállással adóznak az elhunytak emlékének.) Köszönöm.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy a 197 országgyűlési képviselő, a nemzetiségi képviselő és a 11 nemzetiségi szószóló határidőben leadta saját, illetve hozzátartozói vagyonnyilatkozatát. A vagyonnyilatkozatok a képviselők és a szószólók esetében nyilvánosak és az Országgyűlés honlapján megtekinthetők. Bejelentem, hogy az Országgyűlés valamennyi tagja és a szószólók gyakorolhatják jogaikat.

Tisztelt Ház! Bejelentem, hogy a házszabály 3. §-a alapján a Jobbik képviselőcsoportja Jakab Péter képviselő urat 2019. február 11-étől frakcióvezető-helyettesnek megválasztotta. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Vastaps.)

Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Gyöngyösi Márton frakcióvezető: „Meddig él vissza a hatalom mindannyiunk türelmével?” címmel. (Gyöngyösi Márton és frakciótársai kivonulnak az ülésteremből.)

Megkérdezem a kormányt, kíván-e valaki válaszolni az elhangzottakra. (Derültség a kormánypárti padsorokban.)

Amennyiben nem, akkor most Tóth Bertalan képviselő úr következik, az MSZP frakcióvezetője: „Aktuális ügyekről”. (Dr. Tóth Bertalan és frakciótársai kivonulnak az ülésteremből. - Derültség és taps a kormánypárti padsorokban.)

Ezen sokatmondó, ámde időtakarékos hozzászólás után megyünk ismételten tovább. Keresztes László Lóránt frakcióvezető úr következik, az LMP képviselőcsoportjából: „Aktuális ügyekről” (Dr. Keresztes László Lóránt és frakciótársai kivonulnak az ülésteremből. - Derültség a kormánypárti padsorokban.) fogja tájékoztatni a megcélzottakat.

(13.10)

Most Harrach Péter frakcióvezető úr következik (A DK és a Párbeszéd képviselői kivonulnak az ülésteremből.): „A családvédelmi akcióterv az eddigi legnagyobb vonalú… - legnagyvonalúbb családtámogatási intézkedés” címmel; bocsánatot kérek a nyelvbotlásért, itt a sokkoló élmény hatása alatt vagyok még mindig. (Derültség a kormánypártok soraiban.)

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ha megengedik, én maradok a teremben, és elmondom a napirend előtti hozzászólásomat, ami valóban a családvédelmi akciótervről szól, amit mi a legnagyvonalúbb intézkedésnek tartunk. A KDNP mindig is prioritásként kezelte a családok ügyét. Ha megnézzük, hogy mi volt a célja ennek a bejelentésnek, akkor nyilvánvaló, hogy a családalapítás és a gyermekvállalás megkönnyítését kell az első helyre tennünk, de az is érthető, ha a gyermekvállalási kedv növelése is a szándékok között van.

Először talán néhány szót érdemes szólni az eszmei háttérről. Most, amikor az európai parlamenti választás közeledik, nyilvánvaló számunkra, hogy két oldal van, és ennek a két politikai oldalnak két eszmeisége van, ami nehezen átjárható. Az egyik fél individuumban gondolkodik; nem mi vagyunk ezek, mert mi személyben és családban gondolkodunk, és a család általában a közösségek, olyan helyek, ahol az egyén önmagát megtalálja, ahol kiformálódik, a családban pedig a gyermek egészséges felnőtté válhat.

Érdemes talán egy mondatban utalni azokra a megnyilatkozásokra, amik részben itthon, részben pedig Európában ezt a tervet kísérték. Mivel észszerű érvet ellene nem lehet hozni, ezért ezek a megnyilatkozások vagy személyeskedő, vagy pedig gyalázkodó jellegűek. De mindenképpen tükrözik, főleg a nyugat-európai akár politikai, akár szakértői vélemények azt a világot, amiről elmondhatjuk nyugodtan, hogy egy kifáradt ideológiának, egy kifáradt kultúrának a képviselőitől származik, akik Nyugat-Európában egy saját öngyilkosságot követnek el azzal, hogy saját kultúrájukat és saját lakosságukat nyugodtan átadják egy másik kultúra és egy erős, agresszív népesség uralmának. És ehhez tartoznak ezek a megnyilatkozások is, amelyeknek van egy közös vonásuk, ez pedig az, hogy van elég bevándorló, akkor minek kellenek magyar gyerekek. Szerintünk a családpolitika oldja meg a demográfiai helyzetet.

Talán érdemes arról is szólni, hogy mi mit tartunk családnak. A család alapját egy férfi és egy nő egymásra találása adja, a feltétel nélküli önátadás és a fenntartás nélküli elfogadás az, ami a két ember szeretetteljes kapcsolatát meghatározza, és ez ad egy olyan légkört a családban, ami a gyermek nevelésére alkalmas, és a gyermek így válhat egészséges felnőtté.

Amikor ez a hétpontos családvédelmi akcióterv nyilvánosságra került, akkor minden jóérzésű ember örömmel fogadta. Én ebből emelnék ki néhányat azért, hogy ezt újból a nyilvánosság elé tárjuk.

A családi életkezdést szolgálja a fiatal házasok gyermekvállalási támogatása, ami gyakorlatilag tízmillió forint kamatmentes, szabad felhasználású kölcsönt jelent, és a gyermekek vállalásával részben szünetel a törlesztés, részben elengedik azt. Én úgy gondolom, hogy minden családalapító fiatalnak ez örömteli, mint ahogy az idősebb generáció számára is örömteli a nagyszülői gyed bevezetése. Aki otthont teremt, annak pedig a kamattámogatott lakáscélú kölcsön kiterjesztése a használt lakásra ugyancsak egy jó hír. Beszélhetnénk természetesen a bölcsődefejlesztési programról vagy az autóvásárlásiról, esetleg a jövedelemadó-mentességről - ezt mindenki tapasztalni fogja.

Én úgy gondolom, hogy örömhír ez a magyar családoknak és az egész magyar társadalomnak. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Kérdezem a kormányt, hogy kíván-e reagálni valaki. (Jelzésre:) Novák Katalin államtitkár asszony, parancsoljon!

NOVÁK KATALIN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: (Nem működik a mikrofonja.) Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Nem tudom, hogy lehet-e hallani…

ELNÖK: Nem, még nem lehet. Kérném Novák Katalin államtitkár asszony…

NOVÁK KATALIN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Megpróbálom még egyszer. Most jó? Most jó. Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Most, hogy itt családi körben maradtunk, beszéljünk akkor a fontos kérdésekről, a családok támogatásáról, a gyermekek születésének a támogatásáról és a gyermekvállalás segítéséről. Ahogy a frakcióvezető úr is az ideológiai alapokkal kezdte, én is ezzel kezdeném. Miről is szól ez a mostani hétpontos családvédelmi akcióterv, illetve miről szól az az építkezés, amit most 2010 óta folyamatosan folytatunk? Arról szól, hogy gyermeket vállalni talán semmihez nem fogható boldogság. Semmihez nem fogható boldogság, ugyanakkor nyilvánvaló, anyagi terhekkel, kihívásokkal is jár. Ezeket az anyagi terheket, anyagi akadályokat szeretnénk csökkenteni, illetve elhárítani a gyermeket vállaló, a gyermeket váró fiatalok elől. Optimisták lehetünk, hiszen a magyar fiatalok családcentrikusak, családban gondolkodnak, házasságot szeretnének kötni, házasságban élni, és gyermekeket szeretnének nevelni. Ezért az a dolgunk, hogy amilyen akadályokkal szembesülnek, ezeket az akadályokat igyekezzünk lebontani előttük, ha ők felelős módon készülnek a gyermekvállalásra, a gyermeknevelésre.

(13.20)

Azokat pedig, akik már most gyermeket nevelnek, segítsük abban, hogy ez minél kevesebb teherrel járjon.

Frakcióvezető úr említette a nyugati kritikákat is. Én itt két dologra utalnék vissza. Az egyik az, hogy mostanában sokan készítenek riportfilmeket Magyarországról, különböző összeállítások készülnek arról, hogy milyen is az élet Magyarországon. Kiemelnék néhány nagyon kritikus elemet ezekből. „Magyarországon tele van a templom fehér emberekkel”. Ez már önmagában egy vérlázító dolog. „A dolgozó háromgyerekes szülők nem fizetnek adót.” Mintha adócsalók lennének, azért nem fizetnének adót. „A házukat a CSOK-támogatásnak köszönhetően tudták megépíteni.” És ha még ez sem lenne elég, hogy adót sem fizetnek vagy kevés adót fizetnek, a házuk építéséhez támogatást kaptak, akkor még azt is elmondják, hogy még a nyaralásukat is állami segítséggel tudták finanszírozni. Konkrétan hoztak egy példát: akik Gyulára el tudtak menni az egész családdal az Erzsébet-programnak köszönhetően. Ezek a Nyugat számára vérlázító dolgok, amit mi itt Magyarországon teszünk, és ez az, amiért például a svéd miniszter asszony felháborodottan nácizmust emleget, akkor, amikor az ő elvbarátaik, illetve azok, akikkel ők egy parlamenti padsorban, frakcióban ülnek az Európai Parlamentben, éppen összeborultak a szélsőjobboldallal Magyarországon. Úgyhogy én nem tudom, hogy a nyugatiak fejében mi van, de szerintem ott lenne érdemes a saját házuk táján sepregetni és rendet tenni.

Ha a saját eredményeinket nézzük, akkor elmondhatjuk azt, hogy húsz éve nem volt olyan magas a házasságkötések száma, mint most, húsz éve nem volt olyan magas a gyermekvállalási kedv, mint amilyen az utóbbi években volt. Tehát mondhatjuk azt, hogy Magyarországon valami pozitív irányba mozdult. S legalább ilyen fontos az is, hogy nemcsak hogy a gyermekvállalási kedv, a házasságkötési kedv növekedett meg, hanem azok, akik gyermeket nevelnek, kevésbé kell hogy a szegénység kockázatával szembe nézzenek. Ma kevésbé jelent szegénységi kockázatot a gyermekvállalás, mint jelentett tíz évvel ezelőtt.

Ezért is léptünk tovább, ezért is indítottunk egy nemzeti konzultációt a családok védelméről, amely, mondhatom azt is, hogy nem várt érdeklődést váltott ki, közel 1,4 millió ember töltötte ki a nemzeti konzultációs kérdőíveket, és válaszoltak egyöntetű igennel arra, hogy mi a magyar gyermekekben látjuk a magyar jövőt. Ezért döntött a kormány arról, hogy egy hétpontos családvédelmi akciót indít el, amely az építkezésnek egy következő állomása, és ezt az építkezést a jövőben is folytatni fogjuk.

A konkrét lépésekről. Egyrészt egy olyan, soha nem látott eszközzel segítjük a fiatalokat, amely azoknak is támaszt nyújt, akiknek nincs olyan önálló keresete még, illetve nincsen olyan családi háttér, amelynek köszönhetően az önálló életüket el tudnák kezdeni. Ezért nyújtunk számukra egy kamatmentes 10 millió forintos kedvezményes kölcsönt. Ez az ő családalapításukat segíti. És mondjuk el rögtön, ez a 10 millió forintos kölcsön teljes egészében támogatássá is válhat, tehát lehet, hogy az egészet nem kell visszafizetniük. A CSOK rendszerét is bővítettük, a hitelt elérhetővé tettük a használt ingatlanok vásárlásához is, illetve továbbléptünk a hitelek elengedésénél is, hiszen a korábbihoz képest most már a kétgyermekes családok is igénybe vehetik az 1 millió forintos hitelelengedést, illetve a következő gyermeknél, a harmadik gyermeknél már 4 millió forintot, minden további gyermeknél még 1-1 millió forintot elengedünk a hitelükből, amennyiben ez egy fennálló jelzáloghitel ingatlanfedezettel. Ilyen sem volt még Magyarországon.

Autóvásárlási támogatást adunk a legalább háromgyermekeseknek 2,5 millió forint összegben. És gondoljanak bele, kedves képviselőtársaim, hogy Magyarországon az az édesanya, aki négy gyermeket megszült vagy négy gyermeket felnevelt, soha nem fog egyetlen fillér személyi jövedelemadót sem fizetni. Azt hiszem, ez olyasvalami, amire büszkék lehetünk.

Köszönöm azt, hogy önök is támogatják a lépéseinket, és bízom ebben a támogatásban akkor is, amikor a törvények megszavazásáról van szó, az ellenzéktől is. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Ház! Most Szabó Timea frakcióvezető asszony következik, a Párbeszéd részéről: „Aktuális ügyekről” címmel. (Szabó Timea nem tartózkodik az ülésteremben.) Már el is mondta a hozzászólását. Megyünk eggyel tovább. Vadai Ágnes képviselő asszony pedig az „Aktuális ügyeink I.” címmel a DK részéről tette ugyanezt. (Dr. Vadai Ágnes nem tartózkodik az ülésteremben.)

Az utolsó napirend előtti hozzászólás következik: Kocsis Máté, a Fidesz képviselőcsoportjának vezetője, „Közös ügyeinkről” fog beszélni. Parancsoljon!

KOCSIS MÁTÉ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Hát, ma megismerhettünk minden értékes gondolatot, amit az ellenzék fejében meg lehet ismerni. Mindent elmondtak ma arról, amit a világról és az ország ügyeiről gondolnak. Érdekes műfaj a napirend előtti hozzászólás, hiszen az ember arra is készül, hogy reagáljon nemcsak az elmúlt időszak eseményeire, vagy elmondja a magáét, hanem a ma elhangzottakra is. Fájó az az űr, ami itt van, hiszen rendkívül sok közös ügyünk lenne az ellenzékkel. Csak néhány szelfibot maradt hátra a padsorok között mint egyfajta ellenzéki varázspálca az elmúlt időszakban. Ha megengedik, az ő hiányukban csak nagyon kis mértékben térnék ki ezekre a területekre. Ellenben talán hazánk szempontjából az egyik meghatározó ügy mégiscsak az, a sok napi, heti és parlamenti ülésszaki aktualitásunk mellett, hogy európai parlamenti választásokra készül egész Európa, és az álláspontok úgy Európában, mint itthon is teljesen kikristályosodtak, letisztultak. Szükséges, tudom, hogy ebben a körben nem indokolt, de mégis szükséges az ellenzék vezérének, Gyurcsány Ferencnek a legújabb úgynevezett tanulmányában olvasottakra utalnom, amelyben meghirdette azt a bevándorláspárti programot, amely a nemzetállamok felszámolásáról, a határok eltüntetéséről, kultúránk, szokásaink feladásáról szól. Ahogy ő fogalmaz: vagy a globális kormányzás felé megyünk, vagy belepusztulunk. Arról szinte már nem is érdemes említést tenni, hogy ez a tanulmány mintha egyfajta műfordítása lenne a Soros-féle tanulmánynak.

Mindeközben a hétvégén szocialista felebarátainknál járt és tartott kampányeligazítást a brüsszeli elit legharsányabb bevándorláspárti fenegyereke, Frans Timmermans, aki személyesen működött közre abban, hogy az uniós döntéshozók asztalaira kerüljön a kötelező kvóták ügye, a migránsvízum, a migránsok pénzelését segítő migránskártya, a nemzeti határvédelem gyengítésének a terve, a gazdasági migráció legalizálása afrikai kísérleti programokon keresztül. Aktív részese volt annak is, hogy azon országokat megbüntessék, amelyek mindebben nem kívánnak részt venni.

És tisztelt itt nem lévő ellenzéki, bevándorláspárti képviselőtársak, itt kerülünk valójában teljes mértékben szembe egymással, ugyanis szöges ellentétben az előbbiekkel mi változást szeretnénk elérni a brüsszeli politikában. Azt gondoljuk, hogy nagyobb hangsúlyt kell fektetni a határaink, a kultúránk és a szokásaink védelmére. Egyenrangú nemzetek együttműködésén alapuló európai közösségben szeretnénk élni, és olyan európai vezetőket szeretnénk látni, akik nem akarnak még több migrációt. Nemhogy Frans Timmermansot, de még a hozzá hasonlókat sem látjuk szívesen az európai döntéshozásban, hiszen az elmúlt négy évben bárki számára világossá válhatott, hogy amerre Európa tart, az nem megfelelő irány és veszélyes.

Mindeközben itthon ugyanez az ellenzék, az európai bevándorláspártiak által motivált ellenzék kalandparknak tekinti a közintézményeket, hasra vágja magát, és érdemi mondandó híján az utcai erőszakra - itt térek vissza Gyurcsány Ferenc szavaira - buzdítja a magyarokat. Szívesen megkérdeztem volna Gyöngyösi frakcióvezető urat azon nyilatkozatáról, amelyben azt mondta, hogy a hatalom megszerzése érdekében akár az ördöggel is, az ördög anyjával is összefognának. Az ördög anyját még ugyan értem, de Gyurcsány Ferencre is igaz-e ez a megfogalmazása Gyöngyösi képviselő úrnak? És megkérdeztem volna őket arról is, hogy mi mindenre képesek még a jobbikosok, illetve a baloldali, bevándorláspárti ellenzéki politikusok a pénz és a hatalom megszerzéséért. Teljesen világosan látszik, hogy az a koalíció, az a hiteltelen és rendkívül abszurd koalíció, ami formálódik a baloldal és a Jobbik között, az nemcsak hogy hiteltelen és abszurd, hanem azt a veszélyt is magában hordozza, amelynek a magyar történelem már sokszor elszenvedője volt. A vörösingesek és a barnaingesek koalíciója nem sok jóval kecsegtet. És igaz ez nemcsak itthon, hanem Európában is. Kíváncsi lettem volna arra is, hogy mit szól Tóth Bertalan frakcióvezető úr Frans Timmermans hétvégi szavaira a szélsőjobbal való összefogás kapcsán.

Minderre a vitára sem egy felszólalás vagy egy reagálás keretében, de amúgy sincs módunk. Éppen ezért köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Dömötör Csaba államtitkár úr kíván válaszolni a kormány nevében. Parancsoljon!

(13.30)

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinet államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Mivel a mai az első ülésnap az idén, ezért szerintem helyénvaló, ha először beszámolok pár olyan eredményről, amelyek sok magyar életét érintik. Úgy is fogalmazhatnék, érdemes megnéznünk, hogy melyek azok az eredmények, amelyeknek ma az ellenzék hátat fordított, egytől egyig. Először is továbbra is rekordon áll a foglalkoztatás, 3,6 százalékra csökkent a munkanélküliség, a gazdaság 5 százalék körül növekszik, miközben az államadósság csökkenő pályán van. Nem véletlen, hogy a Standard & Poor’s pár nappal ezelőtt felminősítette Magyarországot.

Januárban újra nőtt a minimálbér, ami már összességében duplázódást jelent 2010-hez képest, miközben 40 ezerre nőtt a kétgyermekesek adókedvezménye. Csökkent a kisvállalkozások adója, és emellett ma már 100 ezer forintot kapnak azok, akik beteg gyermeküket otthon ápolják. Míg az ellenzék decemberben fel-alá szaladgált az utolsó ülésnapon, a kormánypárti többség ezt az intézkedést elfogadta, így most már életbe is lépett. Döntés született arról is, hogy az előttünk álló években az egészségügyi szakdolgozók több mint 70 százalékos béremelést kapnak. A miniszterelnök bejelentette a családvédelmi akciót is, ami további százezreknek jelenthet segítséget.

És ez nem minden, mert minden középiskolásnak arra lesz lehetősége, hogy kétszer 2 hétig külföldön nyelvet tanuljon úgy, hogy a költségeket az állam állja majd. És végül, ez a 10. pont, ma már azt is tudjuk, hogy 2018 volt a turizmus eddigi legjobb éve Magyarországon, még soha nem járt annyi vendég nálunk, mint tavaly. Ebből is látszik, hogy Magyarország jó hely.

Azt gondoljuk, hogy ezek az eredmények egy erősödő ország képét mutatják. Igen ám, de ezeket az eredményeket akkor lehet fenntartani, ha biztonság is van. Ezért tartjuk fontosnak, hogy tájékoztassuk a magyarokat az ezt veszélyeztető migrációs tervekről, amelyek ott vannak a fiókokban vagy ott vannak a tárgyalóasztalokon. Például arról van szó, hogy továbbra is erőltetik a betelepítést. A migránskártya mellé migránsvízumot is be akarnak vezetni, elvennék a határvédelmi jogok egy részét a tagországoktól, több pénzt adnának a bevándorlást támogató aktivistacsoportoknak, miközben kevesebbet a migrációt ellenző országoknak.

S ha nincs, aki fellépjen ezen tervek ellen, akkor meg fogják valósítani ezeket, és akkor Európának abban a formájában, ahogy megismertük, azt gondoljuk, lefőtt a kávé. Mi ezt nem szeretnénk hagyni, ezért szeretnénk tájékoztatni a nyilvánosságot. Ezt már csak azért is megtesszük, mert a bevándorláspárti ellenzék nagyon is támogatta ezeket a terveket - itthon letagadják, Brüsszelben pedig megszavazzák.

Tisztelt Ház! Ezek után adódik a kérdés, hogy az ország dolgaihoz és mindennapi küzdelmeihez mit tett hozzá az ellenzék. A rövid válasz az, hogy egy becsődölt, lyukas zoknis forradalmat. A hosszabb pedig az, hogy pár szelfibotot, Üvegtigrisbe illő színészkedést, egy obszcén szlogent, egy halom törvénytelen akciót, ma pedig üres székeket. Mindig a munkásokra hivatkoznak, de a munkát itt, az Országgyűlésben megtagadják. Ezzel kapcsolatban szeretném elmondani, úgy látszik, hogy az ellenzék körében van egy feltűnési verseny. Azt gondolják, hogy ebben a versenyben folyamatosan balhézni kell, és ebbe, úgy látszik, beletartozik szerintük az országgyűlési munka szétverése is.

Mi végignézzük ezeket az ellenzéki balhékat, de meghallgatjuk őket. Azért hallgatjuk meg, mert szeretnénk megadni a tiszteletet azoknak is, akik nem minket tüntettek ki a bizalmukkal, akik nem ránk szavaztak. Azért, mert értük is dolgozunk. Arra kérjük az ellenzéket, bár nem biztos, hogy vagyunk olyan viszonyban, hogy kérhessünk bármit, de arra kérjük őket, hogy ők is adják meg a tiszteletet azoknak, akik munkát, képviseletet és érdemi javaslatokat várnak tőlük itt, az Országgyűlésben.

Ez egy szabad ország, szabadon lehet bohóckodni, és arra is szabadságuk van, hogy megkössék a kisnyilasok és a szemkilövetők szövetségét, de senki sem állhat a törvények fölött. Még az ellenzéki képviselők sem. És egyébként sem a bohóckodások, sem a törvénytelenségek nem fogják elfedni az érdemi javaslatok, az elvégzett munka és az elvek hiányát. Szóval, ehhez a munkához, ehhez a küzdelemhez kívánunk mindenkinek sok erőt a tavaszi ülésszakra, Magyarországnak pedig türelmet a közelgő és folyamatos ellenzéki produkciókhoz. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A napirend előtti felszólalások végére értünk. Felkérem Hiszékeny Dezső jegyző urat, hogy ismertesse a további napirenden kívüli felszólalókat.

HISZÉKENY DEZSŐ jegyző: Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett: Ungár Péter, LMP; Ovádi Péter, Fidesz.A keddi napon napirend előtti felszólalásra jelentkeztek a következő képviselők: Gyöngyösi Márton, Jobbik; Szabó Timea, Párbeszéd; Ungár Péter, LMP; Varju László, DK; Nacsa Lőrinc, KDNP; Varga László, MSZP; Böröcz László, Fidesz.

A keddi napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett: Ungár Péter, LMP; Lukács László György, Jobbik; Z. Kárpát Dániel, Jobbik; Varga-Damm Andrea, Jobbik.

A szerdai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett: Magyar Zoltán, Jobbik; Ander Balázs, Jobbik; Z. Kárpát Dániel, Jobbik.

ELNÖK: Tisztelt Ház! Tájékoztatom önöket, hogy Lezsák Sándor, Bartos Mónika, Bóna Zoltán, Csenger-Zalán Zsolt, Font Sándor, Kovács Sándor, Manninger Jenő, Tilki Attila és V. Németh Zsolt képviselők megalakították a nemzeti fórumos képviselők csoportját. A házszabály rendelkezése szerint a csoport létrehozása frakciótagságukat nem érinti.Bejelentem, hogy a Fidesz képviselőcsoportja kezdeményezésére a képviselői mandátumigazolásokra és az eskütételre az ülés napiendjének elfogadását követően közvetlenül kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Áder János köztársasági elnök úr államtitkári megbízatások megszűnéséről és új államtitkárok kinevezéséről szóló átiratokat küldött az Országgyűlésnek. Felkérem Szűcs Lajos jegyző urat, hogy ismertesse a köztársasági elnök úr átiratait.

DR. SZŰCS LAJOS jegyző: „Kövér László úr, az Országgyűlés elnöke részére. Tisztelt Elnök Úr! Tájékoztatom az Országgyűlést, hogy az Alaptörvény 9. cikk (4) bekezdés j) pontja, a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 283. § (4) bekezdés b) pontja és a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény 55. §-a alapján, a miniszterelnök javaslatára, dr. Aszódi Attilát, a Miniszterelnökség államtitkárát megbízatása alól 2019. január 15-ei hatállyal felmentettem. Budapest, 2019. január 11. Üdvözlettel: Áder János”„Kövér László úr, az Országgyűlés elnöke részére. Tisztelt Elnök Úr! Tájékoztatom az Országgyűlést, hogy az Alaptörvény 9. cikk (4) bekezdés j) pontja, a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 283. § (4) bekezdés b) pontja és a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény 52. § (2) bekezdése alapján, a miniszterelnök javaslatára, 2019. február 1-jei hatállyal Kovács Pált a Miniszterelnökség államtitkárává kineveztem. Budapest, 2019. január 31. Üdvözlettel: Áder János”

„Kövér László úr, az Országgyűlés elnöke részére. Tisztelt Elnök Úr! Tájékoztatom az Országgyűlést, hogy az Alaptörvény 9. cikk (4) bekezdés j) pontja, a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 283. § (4) bekezdés b) pontja és a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény 55. §-a alapján, a miniszterelnök javaslatára, dr. Bitay Márton Örsöt, az Agrárminisztérium államtitkárát megbízatása alól 2019. február 18-ai hatállyal felmentettem. Egyúttal az Alaptörvény 9. cikk (4) bekezdés j) pontja, a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 283. § (4) bekezdés b) pontja és a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény 52. § (2) bekezdése alapján, a miniszterelnök javaslatára, 2019. február 19-ei hatállyal Zambó Pétert az Agrárminisztérium államtitkárává kineveztem. Budapest, 2019. február 15. Üdvözlettel: Áder János”

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy az Országgyűlés és a magam nevében gratuláljak államtitkár uraknak és sok sikert kívánjak a munkájukhoz.Tájékoztatom önöket, hogy az Országgyűlés 2019. évi tavaszi ülésszakának javasolt munkarendjével kapcsolatban a Házbizottság múlt heti ülésén nem alakult ki konszenzus, ezért az országgyűlési törvény 13. § (6) bekezdése értelmében a munkarendről az Országgyűlés dönt. A munkarendet képviselőtársaim a honlapon megismerhették.

Tájékoztatom önöket, hogy az országgyűlési törvény 13. § (7) bekezdése értelmében képviselőcsoportonként egy képviselő, továbbá az elsőként szólásra jelentkezett független képviselő legfeljebb 3 perces hozzászólásra jogosult. Megkérdezem önöket, hogy kívánnak-e ezzel élni. (Nincs ilyen jelzés.)

(13.40)

Amennyiben jelentkezés nincsen, akkor most a döntésre kerül sor. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a tavaszi ülésszak javasolt munkarendjét. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház 106 igen szavazattal, 4 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül a munkarendet elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy a kormány benyújtotta a tavaszi ülésszak törvényalkotási programját, amelyet az érdeklődők az informatikai hálózaton megismerhettek. Az Állami Számvevőszék ehhez előterjesztette ajánlását, amely ugyancsak az informatikai hálózaton érhető el.

A házbizottsági ülésen valamennyi frakció egyetértett abban, hogy a korábbi gyakorlattal megegyezően az Országgyűlés a napirenden kívüli felszólalásokat és az interpellációs időszakban a kérdéseket érintően fogadjon el házszabálytól való eltérést. A házszabálytól eltérésre tett javaslatot H/4497. számon a honlapon megismerhetik. Felkérem Hiszékeny Dezső jegyző urat, ismertesse ezt.

HISZÉKENY DEZSŐ jegyző: Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés a 2019. évi tavaszi ülésszakán - ha több hétre fogadja el napirendjét - a HHSZ 18. § (5) bekezdése szerinti rendkívüli ügyek tárgyalása során úgy térjen el a határozati házszabályi rendelkezésektől, hogy a képviselőcsoport nevében annak vezetője vagy a képviselőcsoport általa felkért tagja - a HHSZ 18. § (5) bekezdésében biztosított lehetőségeken felül - napirenden kívüli felszólalásra az ülés második hetére eső, a napirendben magállapított további egy napján is jogosult legyen azzal, hogy a felszólalási szándékot a képviselőcsoport vezetőjének legkésőbb a második hét első ülésnapjának megnyitása előtt egy órával írásban be kell jelentenie a házelnöknek. (A Jobbik képviselői, néhány független képviselő, Hohn Krisztina, Csárdi Antal és Hajdu László visszatérnek az ülésterembe.) 2. A kérdések tárgyalása során úgy térjen el a határozati házszabályi rendelkezésektől, hogy az ülés második hetére eső, a kérdések napirendi pontját tartalmazó ülésnapján csak az a kérdés legyen tárgyalható, amelyet az ülésnapot megelőző munkanapon 9 óra 30 percig benyújtottak.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Felhívom figyelmüket, hogy a házszabálytól való eltéréshez a jelen lévő képviselők négyötödének igen szavazatára van szükség. Kérdezem a tisztelt Házat, hozzájárul-e a H/4497. számú házszabálytól való eltéréshez. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)A Ház 126 igen szavazattal egyhangúlag a házszabálytól való eltérést elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A Házbizottság a múlt heti ülésén egyetértett abban, hogy az Országgyűlés a mai ülésnapján úgy térjen el a házszabálytól, hogy Farkas Félix roma nemzetiségi szószóló a napirendi javaslatról történő határozathozatalt megelőzően, „Fény derült az igazságra?!” címmel a határozati házszabály 18. § (5) bekezdése alkalmazásával ötperces időtartamban felszólalhasson. A házszabálytól eltérésre tett javaslatot H/4506. számon a honlapon is megismerhetik.

Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem a tisztelt Házat, hozzájárul-e a házszabálytól való eltéréshez. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház 108 igen szavazattal egyhangúlag a házszabálytól való eltérést elfogadta.

Most az elfogadott házszabálytól való eltérésnek megfelelően (Szilágyi György: Négyötöd, elnök úr! Elnök úr, négyötöd! A jelenlévők négyötöde kell!) Farkas Félix roma nemzetiségi szószóló úr napirend előtti felszólalására kerül sor ötperces időtartamban: „Fény derült az igazságra?!” címmel. Szószóló úr, öné a szó. Parancsoljon!

FARKAS FÉLIX nemzetiségi szószóló: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Hölgyeim és Uraim! „Jöhetnek a cigányok, én mindenkit agyonütök!” - ezt Sneider Tamás, az éppen baloldal felé kacsingató Jobbik elnöke mondta egy néhány hete napvilágot látott hangfelvételen. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Szégyen!) Aki ismeri a pártelnök úr eddigi munkásságát, bizonyára nem lepődött meg ezeken a szavakon, hiszen éppen ő volt az is, aki 1991-ben megvert egy egri mozgássérültet annak roma származása miatt. Ekkor is hasonló gondolatok fogalmazódtak meg, akkor úgy fogalmazott: „Ha kell, mindenkit agyonütök!” A nem cigányokra is gondolt, képviselő úr? (Szilágyi György: A jelenlévők négyötöde, elnök úr!) Nem is merem elmondani, hogy önök a nyugdíjasokról hogyan vélekednek egy szintén a közelmúltban kiderült hangfelvétel szerint. Esetleg rájuk is gondolt?Magyarországon valamennyi roma rettegésben élt az 1990-es években, amikor skinheadek járták az országot, és rendszeresen zaklatták, gyakran fizikailag is bántalmazták honfitársaikat csak azért, mert sötétebb volt a bőrük színe. El tudják azt önök képzelni, hogy nem is olyan rég még előfordulhatott, hogy egy baseballütővel támadnak valakire csak azért, mert cigány? A kilencvenes évek elején royok és führerek vezette csoportok hobbiból indultak útnak, keresték a romákat, és ütötték arcukat, testüket, kizárólag faji előítéletük miatt. A hírek szerint Sneider Tamás is vezető szerepet töltött be ezekben a közösségekben. Aztán eljött az idő, amikor az utcai csoportok formalizálódtak, és politikai párt is alakult ebben a szemléletben Jobbik néven. Később jött a Magyar Gárda Hagyományőrző Kulturális Egyesület és az általa létrehozott Magyar Gárda Mozgalom, szeretném hangsúlyozni, hogy ez mind a szocialista kormányzás ideje alatt. A Magyar Gárda ekkoriban büntetlenül masíroz, megbotránkoztatja, félelemben tartja az embereket, adott esetben nem is kizárólag csak romákat.

A fájó emlékek között a legfájóbb mégis a 2008-2009-es romagyilkosságok időszaka volt, amikor 14 hónapon belül hat polgártársunk szélsőséges gyilkosok áldozatává vált. Ezek a gyilkosok azóta már megérdemelt börtönbüntetésüket töltik. Már akkor felmerült a halvány gyanú, hogy a szocialisták és a Jobbik esetleg nem is ellenségek, mint az egy kívülállónak tűnhet. Ez mára már egyértelmű, hiszen közös rendezvények, közös eszmék és közös politikai aktivitás jellemzi a két oldalt.

A baloldali tömörülés ma sem határolódik el a Jobbik ideológiájától, amikor a közelmúltban sajtónyilvánosságra került felvételen Sneider felesége félreérthetetlen módon náci karlendítéssel köszönti az esküvőjükön a vendégeket. (Sneider Tamás: Ez sem igaz!) Nemhogy nem határolódik el, érzésem szerint többen még felmentést is keresnek számára, pedig erre nincs felmentés, nincs mentség. Más embert megalázni, bántalmazni emberi méltóságában, sárba tiporni, valakinek maradandó sérüléseket okozni már önmagában is olyan bűn, amely méltatlanná teszi a Jobbik jelenlegi elnökét arra, hogy itt üljön az ország Házában. Minimum le kellene mondania a parlamenti mandátumáról, ahogy tette azt nagyon helyesen nemrégiben egy zsidó nő bántalmazásával hencegő párttársa is. Sneider Tamás úgy nyilatkozik, hogy családjával szemben jelenleg uszítás zajlik. Jogerős bírósági ítéletet hoztak az ügyben. Ez nem uszítás. Ezek a tények.

Mit szóljanak azok a romák, akiket éveken át ütöttek, vertek? Ma már szerencsére ilyen nem fordulhat elő, mert Magyarország és annak jelenlegi kormánya megvédi a nemzetiségeit, bennünket, romákat is. Nem tudom, hogy olvasta-e az emberi jogok, alapvető szabadságok védelméről szóló római egyezményt vagy a faji megkülönböztetés valamennyi formájának kiküszöböléséről New Yorkban, 1965-ben elfogadott nemzetközi egyezményt és Magyarország Alaptörvényét, az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvényt? Sajnos mostanában egyre gyakrabban előkerülnek olyan hangfelvételek, amelyeken a Jobbik újra és újra megmutatja valódi arcát, a szélsőségesen roma- és zsidóellenes szemléletét. Önök nem változnak meg soha.

A magukat liberálisnak nevező baloldali képviselők képesek lennének a hatalomra kerülés érdekében szövetséget kötni ezzel a gondolkodással? Képesek ezzel a szemlélettel azonosulni? Gondolkodjanak el! Bár ezen már nem is igazán önöknek kell elgondolkodni, hanem majd a választópolgároknak. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Kérdezem a kormány képviselőit, hogy valaki kíván-e válaszolni. (Nincs jelentkező.)Amennyiben nem, akkor soron következik ma kezdődő ülésünk napirendjének megállapítása. A napirendre, az ülés időtartamára, a felszólalási időkeretekre az elnöki jogkörben előterjesztett javaslat alapján döntünk.

Most a napirend módosítására tett indítványokról döntünk. A Fidesz képviselőcsoportja azt javasolta, hogy a hétfői ülésnapon a Kúria elnökének országgyűlési beszámolója a Kúria 2017. évi tevékenységéről a jogegység biztosítása és az önkormányzati normakontroll körében címmel benyújtott beszámoló elfogadásáról szóló H/3607. számú határozati javaslatról történő határozathozatalra ezen az ülésen ne kerüljön sor. Aki ezzel egyetért, kézfelemeléssel jelezze! (Szavazás.)

Látom, hogy az Ház látható többsége a javaslatot elfogadta.

(13.50)

A Fidesz képviselőcsoportja azt javasolta, hogy az Országgyűlés keddi ülésnapján a Maecenas Universitatis Corvini Alapítványról, a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány és a Budapesti Corvinus Egyetem részére történő vagyonjuttatásról szóló T/4514. számú törvényjavaslat, valamint a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény módosításáról szóló T/4516. számú törvényjavaslat együttes általános vitájára a lezárásig az első napirendi pontként kerüljön sor. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház látható többsége a javaslatot elfogadta.

Szintén a Fidesz képviselőcsoportja javasolja, hogy az Országgyűlés keddi ülésnapján a Magyarország Kormánya és a Török Köztársaság Kormánya között a védelmi ipari minősített adatok kölcsönös védelméről szóló egyezmény kihirdetéséről szóló T/4069. számú törvényjavaslat általános vitájára a lezárásig utolsó napirendi pontként kerüljön sor. Aki ezzel egyetért, szintén kézfelemeléssel jelezze! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház látható többsége ezzel a javaslattal is egyetért.

Most az elnöki jogkörben előterjesztett napirendi javaslatról döntünk. Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e a napirendi ajánlást az előbbiekben elfogadott módosításokkal. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház látható többsége a napirendet elfogadta.

Gyöngyösi Márton frakcióvezető úr ügyrendi kérdésben nyomott gombot, ha jól látom.

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Szeretném jelezni azt, hogy a szószóló a házszabály szerint - Farkas Félix - csak akkor szólalhat föl a házszabály értelmében, ha a jelenlévők négyötöde ezt megszavazza.Ha megnézi elnök úr a parlament.hu-n a szavazást, abban is az itt jelen lévő képviselők, akiknek kártyája bent volt és szavazott, azokat jelenlévőként regisztrálta a rendszer. Tehát mi bent voltunk, a kártyánk bent volt, gombot nem nyomtunk, Farkas Félix így nem kaphatott volna szót. Szeretném azt kérni elnök úrtól, hogy a házszabályt, legalább azokat a szabályokat, amelyeket ez a Ház hoz és amelyeket a Fidesz is megszavaz, legalább azokat tartsa be.

Ez a fajta önkényes értelmezése a házszabálynak az, ami ellen itt napirend előtt is tiltakoztunk, amikor kivonultunk ebből a teremből, mert úgy gondoljuk, hogy önök a jogállamiságot és a magyar parlamentarizmust sértik az ilyen típusú önkényes jogszabály-értelmezésekkel, ezért szeretném kérni, hogy elnök úr hívja össze (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a Házbizottságot, hogy ezt meg tudjuk tárgyalni. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: A Házbizottság ülését természetes a megfelelő időpontban össze fogom hívni. Önök pedig fordulhatnak az ügyrendi kérdésekkel foglalkozó bizottsághoz, amúgy pedig nincs igazuk. Az van jelen, aki a szavazásban részt vesz. (Közbekiáltások a Jobbik padsoraiból: Ki mondta?!) Futballmeccsre szerelést kiküldeni a pályára lehet ugyan, de ez a játékban nem vesz részt. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Gyöngyösi Márton: Ez nem szocializmus! - Nagy zaj. - Egy hang a Jobbik padsoraiból: Ez nem a pártállam! Beteg emberek vagytok! - Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Olvassátok el a házszabályt!) Képviselő úr, tartózkodjon a sértegetéstől, mert jó a fülem egyrészt, másrészt pedig kitartó erőlködésük ellenére sem fog a Magyar Országgyűlés arra a szellemi színvonalra leszállni, ahol önök vannak ebben a pillanatban. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Egy hang a Jobbik padsoraiból: Persze, ezzel egyetértetek! Ez belefér!)

No tehát, most a mandátumigazolások és a képviselői eskütételek következnek.

Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Nemzeti Választási Bizottság a Hirt Ferenc képviselő úr halála miatt megüresedett országgyűlési képviselői mandátumot a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség és a Kereszténydemokrata Néppárt közös listáján szereplő Hollik István úr részére, valamint a Staudt Gábor és Szávay István képviselő urak 2019. január 31-ei lemondása miatt megüresedett országgyűlési képviselői mandátumotokat a Jobbik Magyarországért Mozgalom Csányi Tamás és Bencsik János urak részére kiadta.

A mandátumvizsgáló bizottság az ülést megelőzően tanácskozott, és a választási iratok alapján Hollik István úr, Bencsik János úr és Csányi Tamás úr megbízóleveleinek szabályszerűségét megvizsgálta.

Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Hargitai János úrnak, aki a mandátumvizsgálatok eredményéről az egyes házszabályi rendelkezések 9. § (2) bekezdésének megfelelően jelentést tesz az Országgyűlésnek.

DR. HARGITAI JÁNOS, a Mentelmi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Mentelmi bizottság az ülésén az elmúlt alkalommal megvizsgálta a szóba hozott képviselőjelölt urak mandátumát. Megállapítottuk, hogy az arra jogosult jelölő szervezetek tették meg a jelölést.A Nemzeti Választási Bizottság a mandátumokat a képviselőjelölteknek kiadta. Az összes lehetséges dokumentumot mindegyik képviselő úr beadta a mandátumvizsgáló bizottságnak, így megállapítottuk, hogy a mandátumuk betöltésének semmilyen akadálya nincs; azzal a megjegyzéssel, hogy Hollik képviselő úr esetében még összeférhetetlen helyzet van, tehát a mandátumát addig gyakorolni érdemben nem tudja, ameddig ezt fel nem oldja.

Tehát azt javasoljuk, hogy a mandátumot a Ház hitelesítse mindhárom képviselő esetében. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Gyöngyösi Márton közbeszól. - Néhány ellenzéki képviselő visszatér az ülésterembe.)

ELNÖK: Tisztelt Ház! Most tehát a mandátumigazolásokra kerül sor. Felhívom figyelmüket, hogy a mandátumvizsgálat eredményéről szóló jelentésekhez módosító javaslatot nem lehetett benyújtani. A mandátumokat az Országgyűlés külön-külön, vita nélkül igazolja.Először kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, hogy igazolja-e Hollik István mandátumát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház 145 igen szavazattal, egyhangúlag igazolta Hollik István képviselő úr mandátumát.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy igazolja-e Bencsik János mandátumát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház 144 igen szavazattal, egyhangúlag Bencsik János képviselő úr mandátumát igazolta.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy igazolja-e Csányi Tamás mandátumát? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház 144 igen szavazattal, szintén egyhangúlag Csányi Tamás képviselő úr mandátumát is igazolta.

Tisztelt Ház! Most a megválasztott képviselők ünnepélyes eskütétele és az esküokmányok aláírása következik. Megkérem Hollik István, Bencsik János és Csányi Tamás képviselő urakat, fáradjanak a terem közepére és tegyék le az esküt. Felkérem Szűcs Lajos jegyző urat, olvassa elő az eskü szövegét. Az Országgyűlés tagjait pedig szokásainknak megfelelően arra kérem, hogy felállva hallgassák ezt végig. (A teremben lévők felállnak. - Hollik István, Csányi Tamás és Bencsik János a terem közepére lép. - Dr. Szűcs Lajos előolvassa az eskü szövegét.)

HOLLIK ISTVÁN (Fidesz)/CSÁNYI TAMÁS (Jobbik)/BENCSIK JÁNOS (Jobbik): Én, Hollik István/Csányi Tamás/Bencsik János fogadom, hogy Magyarországhoz és annak Alaptörvényéhez hű leszek, jogszabályait megtartom és másokkal is megtartatom; országgyűlési képviselői tisztségemet a magyar nemzet javára gyakorolom. Isten engem úgy segéljen! (Taps.)

ELNÖK: Tisztelt Ház! Most az esküokmányok aláírására kerül sor. Felkérem Móring József Attila jegyző urat, hogy aláírásra készítse elő az esküokmányokat, a megválasztott képviselőket pedig arra, hogy kézjegyükkel lássák el azokat. (Megtörténik. - Az esküokmányt aláírató Móring József Attila gratulál az esküt tett képviselőknek, és átadja az aláírt esküokmány egyik példányát. - Az esküt tett képviselőknek elsőként Boldog István, dr. Keresztes László Lóránt, Kocsis-Cake Olivio, Gyöngyösi Márton, Csárdi Antal, Harrach Péter, dr. Kocsis Máté, Ritter Imre gratulál. - Taps.)

(14.00)

Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy az Országgyűlés új képviselőinek eredményes munkát és sok sikert kívánjak az Országgyűlés és a magam nevében. (Taps.) Egyúttal bejelentem, hogy az országgyűlési képviselők létszáma ismét 199 fő.

Ahogy a mandátumvizsgáló bizottság elnökének szájából is elhangzott, azzal összhangban tájékoztatom önöket, hogy Hollik István képviselő úr úgy nyilatkozott, hogy vele szemben összeférhetetlenségi ok áll fenn, így annak megszüntetéséig, illetve a megszüntetés kezdeményezéséig képviselői megbízatásából eredő jogait nem gyakorolhatja, és javadalmazásra sem jogosult.

Tisztelt Országgyűlés! Házbizottsági egyetértés hiányában az elnöki jogkörben előterjesztett indítvány alapján most előterjesztések bizottsági megtárgyalásáról és döntéshozataláról határozunk.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy felkéri-e a kijelölt Igazságügyi bizottságot az „Országgyűlési beszámoló a Nemzeti Emlékezet Bizottsága 2017. évi tevékenységéről” című, B/4006. számú előterjesztés határozathozatalára. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház 115 igen szavazattal, 20 nem ellenében, tartózkodás nélkül a bizottságot felkérte.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy felkéri-e a kijelölt Honvédelmi és rendészeti bizottságot „A honvédelmi feladatok 2017. évi megvalósításáról, a Magyar Honvédség felkészítéséről, állapotáról és fejlesztéséről (TITKOS)” című, B/4064. számú előterjesztés határozathozatalára. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház a bizottságot 115 igen szavazattal, 24 nem ellenében, tartózkodás nélkül szintén felkérte.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy felkéri-e a kijelölt Gazdasági bizottságot „A Nemzeti Fejlesztés - 2030 Országos Fejlesztési és Területfejlesztési Koncepció megvalósulásáról 2014-2016” című, B/4071. számú előterjesztés határozathozatalára. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház a bizottságot határozathozatalra 114 igen szavazattal, 29 nem ellenében, tartózkodás nélkül kérte fel.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy felkéri-e a kijelölt Honvédelmi és rendészeti bizottságot „A 2015-2017. évi magyarországi főbb természeti csapásokra és az ember okozta katasztrófákra kiterjedő kockázatelemzésekről, a katasztrófák elleni védekezésre történő felkészülés helyzetéről, illetve a védekezésről” című, B/4478. számú előterjesztés határozathozatalára. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház 114 igen szavazattal, 29 nem ellenében, tartózkodás nélkül kérte fel a bizottságot a határozathozatalra.

Tisztelt Országgyűlés! Most a napirend szerinti határozathozatalokkal folytatjuk munkánkat.

Soron következik a Magyarország Kormánya és a Moldovai Köztársaság Kormánya között a katasztrófák esetén történő együttműködésről és kölcsönös segítségnyújtásról szóló egyezmény kihirdetéséről szóló T/1656. számú törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztő T/1656/2. számon kiigazítást nyújtott be, amely a hálózaton elérhető. Mivel az előterjesztéshez összegző módosító javaslat nem érkezett, most a benyújtott törvényjavaslat kiigazított szövegéről határozunk.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/1656. számú törvényjavaslatot a kiigazítással együtt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház 142 igen szavazattal, egyhangúlag elfogadta a törvényjavaslatot.

Soron következik az Országos Bírósági Hivatal elnökének 2017. évi beszámolója elfogadásáról szóló H/3896. számú határozati javaslat zárószavazása. Mivel az előterjesztéshez összegző módosító javaslat nem érkezett, most a határozati javaslat benyújtott szövegéről határozunk.

Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e a H/3896. számú határozati javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház a határozati javaslatot 117 igen szavazattal, 28 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Soron következik az ügyészség 2017. évi tevékenységéről szóló beszámoló elfogadásáról szóló H/3895. számú határozati javaslat zárószavazása. Mivel az előterjesztéshez összegző módosító javaslat nem érkezett, most a határozati javaslat benyújtott szövegéről határozunk.

Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e a H/3895. számú határozati javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A határozati javaslatot a Ház 117 igen szavazattal, 28 nem ellenében, tartózkodás nélkül fogadta el.

Soron következik mentelmi ügy megtárgyalása és határozathozatala.

Tájékoztatom önöket, hogy a Pesti Központi Kerületi Bíróság a 9.Bpk.50.427/2018/2. számú végzésében Budai Gyula fideszes országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztését indítványozta magánvádas ügyben. Ezt megvizsgálásra átadtam a Mentelmi bizottságnak. A Mentelmi bizottság 2019. február 12-ei ülésén döntött, és javasolta az Országgyűlésnek a H/4530. számon benyújtott országgyűlési határozati javaslattal, hogy dr. Budai Gyula fideszes országgyűlési képviselő mentelmi jogát ne függessze fel. Erről az Országgyűlés vita nélkül határoz. Azonban ezt megelőzően megadom a szót Hargitai Jánosnak, a bizottság elnökének, aki a bizottság javaslatát szóban is meg kívánja indokolni, 5 perces időkeretben.

DR. HARGITAI JÁNOS, a Mentelmi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Ahogy elhangzott, Budai Gyula ügyét a Mentelmi bizottság tárgyalta. Egy magánszemély volt a feljelentő, becsületsértés vétsége miatt tett feljelentést. A Mentelmi bizottság egyhangúlag úgy döntött, ahogy hosszú ideje ezekben az ügyekben eljár, mivel magánvádas ügyről van szó, és egyébként a megszólalás, amit Budai Gyula ebben a tárgyban tett, az abszolút a politikai térben hangzott el Czeglédy Csabát érintő ügyben, egyhangúlag úgy foglalt állást a Mentelmi bizottság, hogy tartjuk magunkat ahhoz a gyakorlathoz, mint eddig, és magánvádas ügyekben a képviselő mentelmi jogát nem kívánjuk kiadni. Ezt javaslom a Háznak is. Köszönöm. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Ház! Most a határozathozatalra kerül sor. Emlékeztetem önöket, a bizottság úgy foglalt állást, hogy a képviselő mentelmi jogát az Országgyűlés ne függessze fel.Felhívom figyelmüket, hogy a mentelmi jog felfüggesztéséhez a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazatára van szükség.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy felfüggeszti-e Budai Gyula országgyűlési képviselő mentelmi jogát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház 22 igen szavazattal, 117 nem ellenében, tartózkodás nélkül Budai Gyula képviselő úr mentelmi jogát nem függesztette fel.

Tisztelt Országgyűlés! Most fegyelmi ügyek döntéshozatalával folytatjuk munkánkat.

Tájékoztatom önöket, hogy az Országgyűlésről szóló törvény 51/A. § (1) bekezdése alapján, a 13. § (6) bekezdésében foglalt elnöki jogkörömben eljárva Tordai Bence, Párbeszéd, képviselő esedékes tiszteletdíjának csökkentését rendeltem el. A képviselő kérte a Mentelmi bizottságtól a döntés hatályon kívül helyezését, de a bizottság ennek nem adott helyt.

Ezt követően az Országgyűlésről szóló törvény 51/A. § (9) bekezdése alapján a képviselő kérte, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a házelnöki döntést. Erre figyelemmel a házszabály 148. § (2) bekezdése alapján határozati javaslatot terjesztettem elő H/4605. számon a képviselő esedékes tiszteletdíjának csökkentését elrendelő, korábbi döntésemmel azonos tartalommal.

Felhívom figyelmüket, hogy a határozati javaslatot, az ahhoz kapcsolódó házelnöki döntést, az erre vonatkozó képviselői kérelmet és a Mentelmi bizottság döntését a honlapon megismerhették.

(14.10)

Tisztelt Ház! A házszabály rendelkezései szerint a határozati javaslathoz sem módosító javaslatot, sem bizottsági jelentést nem lehet benyújtani. Felhívom figyelmüket, hogy amennyiben a házelnöki döntést az Országgyűlés hatályon kívül helyezi, a képviselő esedékes tiszteletdíja nem csökken, az Országgyűlésről szóló törvény 51/A. § (1) bekezdése alapján vele szemben indított eljárás megszűnik. A tiszteletdíj csökkentéséről szóló házelnöki döntésről az Országgyűlés vita nélkül határoz.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hatályában fenntartja-e a Tordai Bence képviselő esedékes tiszteletdíjának csökkentésére irányuló házelnöki döntést a H/4605. számú határozati javaslatban foglaltak szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház a házelnöki döntést 118 igen szavazattal, 28 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett fenntartotta.

Most felkérem Szűcs Lajos jegyző urat, hogy ismertesse a Tordai Bence képviselőre vonatkozó elfogadott határozat szövegét.

DR. SZŰCS LAJOS jegyző: Az Országgyűlés az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény, a továbbiakban: Ogytv., 51/A. § (13) bekezdésében foglalt jogkörében eljárva, Tordai Bence országgyűlési képviselőnek az Ogytv. 51/A. § (9) bekezdése szerinti kérelme alapján az Országgyűlés elnökének OE-41/794-1/2018. számú, Tordai Bence országgyűlési képviselő esedékes tiszteletdíja csökkentéséről hozott döntését hatályában fenntartja, és ezzel Tordai Bence országgyűlési képviselő esedékes tiszteletdíja 504 900 forinttal csökken.

ELNÖK: Tisztelt Ház! Soron következik az Országgyűlés jegyzőjének megválasztása. Szávay István jobbikos jegyző úr 2018. december 10-én lemondott jegyzői megbízatásáról. Gyöngyösi Márton frakcióvezető úr kezdeményezésére a házelnök S/4586. számú indítványában azt javasolta, hogy az Országgyűlés Lukács László György képviselő urat válassza meg országgyűlési jegyzőnek. Az indítványhoz módosító javaslatot nem lehet benyújtani, a tisztségviselőről az Országgyűlés vita nélkül határoz.Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, megválasztja-e Lukács László György képviselő urat az Országgyűlés jegyzőjének. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház 144 igen szavazattal egyhangúlag megválasztotta Lukács László Györgyöt jegyzőnek.

Köszönöm. Engedjék meg, hogy hogy a megválasztásához gratuláljak és a munkájához sok sikert kívánjak az Országgyűlés és a magam nevében. (Dr. Lukács László György: Köszönöm.)

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a bizottsági tisztségviselőkről és tagokról történő határozathozatal. Az elnöki jogkörben előterjesztett S/4587. számú javaslatot a honlapon megismerhették.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e az S/4587. számú személyi javaslatot. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház 148 igen szavazattal, egyhangúlag elfogadta a személyi javaslatot.

Soron következik az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló 5/2018. (V. 8.) országgyűlési határozat módosításáról szóló S/4505. számú javaslatról történő döntés. Az elnöki jogkörben előterjesztett S/4505. számú javaslatot a honlapon megismerhették.

Most a határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e az S/4505. számú személyi javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház a személyi javaslatot 124 igen szavazattal, 25 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most, 14 óra 14 perckor áttérünk az interpellációk és az azonnali kérdések tárgyalására. (Az ellenzéki képviselők kivonulnak az ülésteremből, a független képviselők a helyükön maradnak. - Zaj.)

Pintér Tamás, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Üzenjük a Kormánynak és a multiknak: Magyarországon tiszteletben kell tartani a szakszervezetiséget és a dolgozók érdekeit!” címmel. Pintér Tamás képviselő urat illeti a szó. Ha valaki még utoléri a folyosón, szóljon neki, hogy neki kell interpellációt elmondania. (Derültség a kormányzó pártok padsoraiból.)

Tekintettel arra, hogy az interpellációt írásban kell benyújtani, értelmezésem szerint a kormány válaszát nem zárja ki a kérdés szóbeli elhangzásának a hiánya. Tehát megkérdezem a kormányt, hogy kíván-e szóban válaszolni az el nem hangzott, de írásban benyújtott interpellációra. (Bodó Sándor nemet int.) Nem kíván válaszolni.

Varga László, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Növekszik a sztrájkhangulat az országban!” - ezt látjuk a teremben is egyébként. (Derültség a kormányzó pártok padsoraiból.) Ahogy látom, képviselő úr szintén fizikailag van akadályoztatva abban, hogy elmondja az interpellációját.

Arató Gergely, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez: „Miért égetik porrá Széchenyi művét?”

(Jelzésre:) Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy az értelmezésem helytelen volt. Ha nem hangzik el az interpelláció, akkor azt visszavontnak kell tekinteni a házszabály értelmében.

Akkor most a visszavont interpellációkat ismertetem önökkel. Tehát Demeter Márta LMP-s képviselő interpellációt nyújtott be a Paksi Atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszterhez: „Mikor ismeri be a kormány, hogy Paks 2 megbukott?” címmel. Az interpellációját visszavonta.

Burány Sándor, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez: „Tiltakozás az új repülési útvonal ellen!” címmel, amelyet szintén visszavont a képviselő úr.

Most Szatmáry Kristóf fideszes képviselő úr következik, aki interpellációt nyújtott be az igazságügyi miniszterhez: „Mikor tehetünk pontot a milliárdos áfacsalás végére?” címmel. Szatmáry Kristóf képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Bár azt gondolhatnánk, hogy az ellenzéki képviselők és benne a jobbikos képviselők valamifajta tiltakozásként vonultak ki a mai ülésről, de az is benne lehet, hogy nem akarták hallani, nem akartak szembesülni azzal az interpellációval, amely most hangozna el, és amely alapvetően az ő társukat érinti. Sajtóértesülések szerint folyik a nyomozás a milliárdos költségvetési csalásban érintett Staudt Gábor és társai ellen. Mint ismeretes, a lengyel állam kárára elkövetett mintegy 2,5 milliárd forintos kártételben már a magyar hatóságok is nyomoznak. Az ügy súlyosságát mi sem mutatja jobban, mint hogy tavaly decemberben a fővárosi főügyészhelyettes utasítására áttették a nyomozást a Nemzeti Adó- és Vámhivatalból a Budapesti Nyomozó Ügyészséghez.

Mint korábban kiderült, a Jobbik volt frakcióvezető-helyettese és több nagyvállalkozó érintett abban az ügyben, amelyben egyébként egykori főrendőrök nevei is szerepelnek. Velük szemben pedig, tudjuk, csak az ügyészségnek van hatásköre nyomozni. Amennyiben a bűncselekményt sikerül teljeskörűen felderíteni, úgy remélhetőleg felelősségre vonhatók lesznek azok a nagyvállalkozók is, akiket a feljelentő a vallomásában nevesített. Közülük jó néhányuknak, jó páruknak tudniuk kellett, hogy a lengyel állam kárára elkövetett áfacsaláshoz nyújtottak segítséget, persze nem ingyen, hanem extra haszon reményében. Ezen vállalkozók jelenleg is sokmilliós vagyonnal rendelkeznek a feljelentők szerint, így felelősségük megállapítása esetén talán esély lehet a kárigények érvényesítésére.

A hírek szerint a bűnszervezet tagjai között komoly bizalmi kapcsolat állt fenn. A vallomást tevő nyugalmazott ezredes ugyanis Staudt Gábor szűkebb tanácsadói bizalmi körébe tartozott, korábban részt vett és fel is szólalt a Jobbik szakmai konferenciáin. A másik, feljelentésben szereplő rendőrről pedig azt lehet tudni, már csak hogy néhány érdekességet szolgáltassak, hogy a rendőr fia egyébként, aki érintett a feljelentésben, 2014-ben az MSZP színeiben felkerült a baloldali ellenzéki összefogás választási listájára is. Micsoda összefonódás: az MSZP-Jobbik bűnkoalíciója!

(14.20)

A legfrissebb hírek arról szólnak, hogy megállapodott a lengyel-magyar nyomozócsoport létrehozásáról a két ország, mely az ügy végére remélhetőleg mihamarabb pontot tesz.

Tisztelt Államtitkár Úr! A nyomozás tehát egy újabb szakaszába lépett. Kérdezem, hogy a közös erővel fellépő (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) államközi nyomozócsoport mikor juthat eredményre az ügyben. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Völner Pál államtitkár urat illeti a szó.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök út. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Sajtóinformációk szerint, amint képviselő úr is említette, egy Magyarországon működő bűnszervezet korábbi tagja a lengyel állam kárára elkövetett több mint 2,5 milliárd forint értékű költségvetési csalás gyanúja miatt jelentette fel a lengyel ügyészségen a Jobbik volt parlamenti képviselőjét, illetve a Nemzeti Nyomozó Iroda két korábbi alezredesét és több társukat. Felhívom képviselőtársaim figyelmét, hogy Staudt Gábor még 2018 decemberében jelentette be lemondását, viszont ténylegesen csak január 31-i hatállyal mondott le országgyűlési képviselői mandátumáról. Ez mind Staudt Gábornak, mind a Jobbik frakciójának tetemes hasznot jelentett. Nyilatkozata szerint magánéleti okok vezettek a döntéséhez. Felmerül a kérdés, hogy Staudt Gábor valóban magánéleti okok miatt adta-e vissza mandátumát, vagy más ügy, esetleg ez az ügy áll a lemondás hátterében. Meglehet, hogy Staudt Gábor elébe ment az eseményeknek, és nem bújt a mentelmi joga mögé. A lemondás hátterében állhat az is, hogy a volt országgyűlési képviselő nem akarja magával rántani a Jobbik frakcióját, így akarja megvédeni pártját és korábbi társait.

A jelenlegi interpellációban említett eljárásban egyelőre még nem lehet tudni, hogy kapott-e vagy sem ebből a pénzből a volt jobbikos képviselő, továbbá még az is kérdésként merülhet fel az ügy kimenetele során, hogy Staudt Gábor juttatott-e ebből a pénzből a Jobbik frakciójának vagy a Jobbik pártjának, ezáltal megvalósult-e a tiltott pártfinanszírozás.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt időszakban egyre többet hallhatunk a Jobbikot körülvevő hírekről, botrányokról. Emlékezzünk csak vissza a kémkedéssel és uniós költségvetési csalással vádolt Kovács Béla ügyére! Látszik, hogy a Jobbik frakciójában bármire képesek a pénzért és a hatalomért. Tisztelt Képviselőtársaim! Ha az említett vádak igaznak bizonyulnak, akkor már bűncselekmények terén is kimutatható lesz a párhuzam a Jobbik és a baloldali frakciók között.

Tisztelt Ház! Ezen túlmenően hangsúlyozni szeretném, hogy a nyomozati szak nem tartozik az Igazságügyi Minisztérium kompetenciájába. Mindemellett figyelemmel kell lennünk arra, hogy egy büntetőeljárás során mindenkit megillet az ártatlanság vélelme, valamint biztos vagyok abban, hogy az ügyészség a törvényesség és a demokrácia adta lehetőségeken belül végzi a munkáját. Általánosságban elmondható, hogy az ügyészségnek nincs egyszerű feladata, mert nagy a látencia az ilyen típusú bűncselekmények esetében, legfőképpen, ha határon átnyúló ügyekről van szó. Sajtóértesülések szerint aláírták a megállapodást annak a lengyel-magyar közös nyomozócsoportnak - amelyet képviselő úr is említett - a létrehozásáról, amely a végére járhat a lengyel állam kárára elkövetett több milliárdos áfacsalási ügynek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Meggyőződésem szerint egy büntetőeljárás során nem az eljárás hossza lesz a meghatározó, hanem az eredmény a lényeg, mert Magyarország jogállam, ahol a törvények uralkodnak, amelyek mindenkire vonatkoznak, így a Jobbikra vagy a jobbikos képviselőkre is. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Viszonválaszra ismét Szatmáry képviselő úré a szó.

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Előzetesen a választ természetesen elfogadom, már csak azért is, mert tényleg jó lenne azt tisztázni, hogy itt sokszor jobbikos képviselők, például az ÁSZ-büntetések kapcsán, koncepciós eljárást emlegetnek, de látni kell, hogy amikor volt frakcióvezetőjük neve egyáltalán szóba került egy 2,5 milliárdos áfacsalás ügyében, akkor nagyon-nagyon nehéz hinni az ártatlanságban. Sajnos a párhuzam ott is megáll, hogy a korábbi időszakban egy bűnügyi teleregényt már itt végigkísérhettünk a parlamentben Czeglédy Csaba ügyében az MSZP vonalán, ott is a felek, az érintettek bizonygatták folyamatosan, hogy itt valami félreértésről van szó. Azóta szerencsére a nyomozás ott is bebizonyította, hogy igenis jogállamban élünk, és senki sem bújhat ki a törvények alól, és reméljük, hogy ott is megfelelő szigorral sújt le majd a törvény, és bízunk abban is, hogy ez az ügy is tisztázódni fog. (Az elnök csenget.) Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Tisztelt Ház! Most Rig Lajos jobbikos képviselő I/4493. számon benyújtott interpellációja következne az emberi erőforrások miniszteréhez, amelyet visszavontnak kell tekintenünk.Vejkey Imre, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott az emberi erőforrások miniszteréhez: „Milyen változásokat hoz a 2019-es év a családok életében?” címmel. Vejkey Imre képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Asszony! A 2010 előtti nyolc évben a családpolitika szempontjából a helyzet meglehetősen siralmas volt. Ennek köszönhetően 2010-re mélypontra került a családalapítási és gyermekvállalási kedv, magas volt a terhességmegszakítások száma, s európai összehasonlításban is rendkívül magas volt a halandóság, ami közbeavatkozás nélkül jelentősen zsugorodó magyarságot vetített elő. A 2010-ben megalakuló második Orbán-kormány ezt felismerve a családokat állította előtérbe. A családról mint értékhordozó és értékteremtő alapegységről Magyarország új Alaptörvénye rögzítette, idézem: „Magyarország védi a házasság intézményét mint férfi és nő között önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösséget, valamint a családot mint a nemzet fennmaradásának alapját.” Ezen elvek mentén született meg az új családtámogatási rendszer, amelynek keretében bevezetésre került, illetve a későbbiekben kibővítésre kerül a családi adókedvezmény. További intézkedésként a kormány visszaállította a hároméves gyest, a gyed emelése mellett a diplomásgyedet is bevezette. A gyermeket vállaló és nevelő családok támogatására 2018-ban közel 2000 milliárdot fordított a kormány, ami a 2010-es évhez képest kétszer akkora összeg.

A kormány segíti a munka és a család összeegyeztetését. Erre szolgál a négy fő részből álló gyed extra, a munkahelyvédelmi akció kisgyermekes szülőkre vonatkozó intézkedései, a munkavállalók részmunkaidőben történő foglalkoztatásának lehetősége s a bölcsődei-óvodai férőhelyek jelentős növelése. A kormány az ingyenes bölcsődei és óvodai gyermekétkeztetés kiterjesztésével és az ingyenes iskolai tankönyvellátás bevezetésével több tízezer forintot hagy a gyermekes szülőknél. Bevezetésre került a lakásépítési támogatás, amelyet 2015. július 1-jétől felváltott a CSOK, amelyet azóta csaknem 95 ezer család vett igénybe 275 milliárd forint értékben.

A fenti intézkedések következtében 2010 óta jelentősen növekszik a házasságkötések száma, a termékenységi arányszám pedig 1,23-ról 1,50-re növekedett. Államtitkár Asszony! Nem elégedhetünk meg azonban ennyivel. A népesség reprodukciójához szükséges 2,1-es érték eléréséhez további intézkedések szükségesek, éppen ezért kérdezem államtitkár asszonyt, hogy milyen változásokat hoz (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a 2019-es év a családok életében. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Novák Katalin államtitkár asszonyé a szó válaszadásra. Parancsoljon!

NOVÁK KATALIN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön azzal kezdte, hogy milyen demográfiai problémákkal néz szembe Magyarország, de mondhatjuk azt is, hogy egész Európa ilyen népesedési problémákkal küzd. Gondoljanak bele, tisztelt képviselőtársaim, hogy ma nincs egyetlen olyan európai uniós ország sem, ahol elegendő gyermek születne ahhoz, hogy akár csak megtartsák a népességüket. Ma Európa népességnövekedésének kizárólagos forrása a migráció. Ezért állunk mi is egy döntési helyzet előtt, és azt kell eldöntenünk, hogy mi erre a népesedési problémára milyen választ adunk: mi is migránsok betelepítésével szeretnénk orvosolni ezt a népesedési helyzetet vagy a magyar gyermekek születését szeretnénk támogatni? Ebben a tekintetben a magyar emberek már több ízben egyértelmű választ adtak, és úgy döntöttek, hogy a magyar fiatalok gyermekvállalási tervei megvalósításában nyújtsunk minél nagyobb segítséget. Erről szólt az elmúlt közel 9 év, és erről fog szólni az előttünk álló 3,5 vagy 3 év is, legalább annyi.

Milyen eredményeket értünk el az eddigiekben? Ahogy képviselő úr is említette, 20 éves csúcson van a gyermekvállalási kedv, a házasságkötések száma 1,5-szeresére emelkedett, s eközben a válások száma 23 százalékkal csökkent. Tehát a kapcsolatok stabilabbak, mint amilyenek korábban voltak, a népességfogyás üteme mérséklődött az elmúlt években, s valóban, többet is fordítunk ezekre a kiadásokra, de én ezt nem kiadásnak tekinteném, hanem befektetésnek.

(14.30)

Meggyőződésem szerint nincsen fontosabb befektetés, mint a gyermekeink jövője, ezért minden, a családtámogatásokra fordított forint vagy fillér befektetés a jövőnkbe. Ez a befektetés ma kétszer akkora, mint amekkora 2010-ben volt: valóban most már meghaladja a 2000 milliárd forintot, és hogy egy jó összehasonlítási alapunk legyen, a fejlett országok átlagának közel kétszerese GDP-arányosan. Tehát az ország gazdasági teljesítőképességéhez képest, mondhatom azt is, hogy szinte erőn felül segítjük, támogatjuk a gyermekvállalást és a gyermeknevelést.

Milyen új lépések történtek és történnek majd az idei évben? Ne felejtsük el, hogy idén január 1-jén bevezettük a gyermekek otthongondozási díját. Ez azoknak a családoknak segít, ahol tartósan beteg, magukról gondoskodni nem képes gyermeket nevelnek. Ezen családok az idei év január 1-jétől már 100 ezer forintot tudnak gyermekek otthongondozási díja jogcímen kapni, és ez az összeg emelkedni fog egészen addig, hogy elérje az akkori minimálbérnek az összegét három év múlva. Tehát itt is egyet tudtunk előre lépni.

Megemeltük ismételten a kétgyermekesek családi adókedvezményét, ezt se felejtsük el. Ma már 40 ezer forint havonta a kétgyermekesek családi adókedvezménye. A baloldali kormányok idején egyáltalán nem volt a kétgyermekesek számára adókedvezmény.

Folyamatosan bővítjük az otthonteremtési programot is, és most egy hétpontos családvédelmi akció keretében hét új elemet, hét új lehetőséget mutattunk be a magyar fiataloknak. Egyrészt bevezetjük a fiatal házasok gyermekvállalási támogatását. Ez egy olyan hitel-, kölcsönlehetőség, amelyet 2022-ig vehetnek igénybe azok, ahol 18-40 év közötti hölgy a házaspár női tagja, és akik vállalják azt, hogy a jövőben gyermekeket fognak vállalni, akár 10 millió forintos támogatást is, vissza nem fizetendő támogatást is kaphatnak ezért, ha teljesítik ezt a gyermekvállalást.

Bővítjük a CSOK-ot, a hitelt elérhetővé tesszük a használt ingatlanok vásárlásához is, és egy új elem az otthonteremtésnél, hogy már a kétgyermekesek is egymillió forintot jóváírhatnak a hitelükből, illetve mi jóváírjuk a kétgyermekeseknek a hiteléből az egymillió forintot, ha érkezik a második gyermek a családba. Ha pedig a harmadik, ez az összeg 4 millió forint.

A négy- vagy többgyermekes édesanyák személyijövedelemadó-mentességéről már volt szó a mai napon; a nagycsaládosok autóvásárlási programjáról is, ami egy 2,5 millió forintos támogatást jelent. Én említeném még a bölcsődefejlesztési programot és a nagymama-, illetve nagyszülői gyedet. De mindezt úgy sorolnám végig, hogy ez nem egy zártvégű lista, ezt a munkát, ahogy eddig tettük, a jövőben is folytatni fogjuk. Ehhez kérem az önök támogatását. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Ismét Vejkey képviselő úré a szó.

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Köszönöm megtisztelő válaszát. Kereszténydemokrataként köszönöm, hogy a kormány újabb támogatással segíti a fiatalok életkezdését, a gyermekvállalást és a gyermekszám-növekedést. Kiemelkedő jelentőségű, hogy a magyar kormány az EU-mainstreammel szemben nem a bevándorlókkal, hanem a magyar gyermekekkel és a gyermekes családok támogatásával alakítja a magyarság jövőjét. Kereszténydemokrataként köszönöm, államtitkár asszony, azt, hogy a kormány képviseletében az élet kultúráját képviseli a halál kultúrájával szemben, ami most Európában olyannyira közkedvelt. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Úgy értelmezem, hogy képviselő úr elfogadta államtitkár asszony válaszát, ezért szavazásra nem kerül sor. Bangóné Borbély Ildikó I/4527. számon az emberi erőforrások miniszteréhez nyújtott be interpellációt, amit visszavontnak kell tekintenünk. Varju László, a DK képviselője, I/4536. számon szintén az emberi erőforrások miniszteréhez nyújtott be interpellációt, amit visszavontnak kell tekintenünk. Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője, I/4525. számon a pénzügyminiszterhez nyújtott be interpellációt, amelyet visszavontnak kell tekintenünk. Apáti István független képviselő interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: „Tizen egy ellen, avagy önvédelem túlerőben, bozótvágóval és baseball ütővel?” címmel. Apáti István képviselő urat illeti a szó.

DR. APÁTI ISTVÁN független: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Versegen 2019 januárjában a cigány kisebbséghez tartozó személyek súlyos bűncselekményt követtek el egy fiatalember sérelmére. Az ügy előzményéhez tartozik, hogy néhány nappal korábban, előzetes szóváltást követően a sértett öccsét ugyanezen népes család több tagja szintén bántalmazta. Ennek a bántalmazásnak a körülményeit szerette volna tisztázni a fiatalember, majd amikor távozott Versegen a Dózsa György utcából, akkor néhány perccel később az öccsétől kapott egy segélykérő telefonhívást, miszerint legalább tízen állnak a háza előtt, megöléssel, fejének levágásával fenyegetik. A fiatalember teljesen érthető módon visszafordult, és öccse segítségére sietett. Még ki sem szállt az autóból, máris repült egy kard az első szélvédő felé. Amikor aztán kiugrott a gépjárműből, akkor sokszoros túlerőben támadtak rá, földre vitték, ütötték, többször állba rúgták, az orrát eltörték, szidták, gyalázták, a gépjárművében jelentős kárt okoztak, és előkerült egy baseballütő és egy bozótvágó kés is. Utóbbi eszközt a fejébe vágták, ezzel újabb súlyos sérüléseket okoztak neki. És mindezek után állította a népes cigány család több tagja, hogy még ők az áldozatok, őket érte támadás, és az élet kioltására alkalmas eszközök valójában a sértetté voltak. Nos, tisztelt képviselőtársaim, túlzás nélkül kijelenthetjük, hogy kizárólag az isteni gondviselésen, a sértett fizikumán, szívósságán és lélekjelenlétén múlt, hogy nem vették el az életét. Csak ezeken a körülményeken múlt az, hogy nem következett be például egy Marian Cozmáéhoz hasonló tragédia.

Jelenleg a Gödöllői Rendőrkapitányság felfegyverkezve elkövetett csoportos garázdaság bűntettének megalapozott gyanúja miatt folytat büntetőeljárást mindössze három gyanúsítottal szemben, már a minősítésből is láthatjuk, hogy az élet kioltására alkalmas eszközök eleve az elkövetőknél voltak.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ezzel a nagyon brutális bűncselekménnyel kapcsolatban számos kérdés felmerül. Hol tart az elkövetői kör teljes feltérképezése és beazonosítása, hiszen háromnál jóval több személy vett részt ennek a gyalázatos cselekménynek az elkövetésében? Felmerül az a kérdés is, hogy kellő alapossággal vizsgálja-e a hatóság az emberölés bűntettének kísérletét, amely egy jóval súlyosabb minősítés, és lényegesen súlyosabb következményeket vonna maga után.

Aztán felmerül az a kérdés is az egyszerű magyar átlagember szívéből, bizony nemcsak Kelet-Magyarországról, hanem a főváros közvetlen közelségéből is egyre inkább ez sajdul fel, hogy ha vajon fordítva, ellenkező előjellel történik mindez, és tíz magyar ember támad egy cigány emberre, akkor ugyanaz-e a minősítés, államtitkár úr. Akkor valamennyi magyar ember szabadlábon védekezne, vagy bevarrták volna őket előzetesbe? Akkor hogy állna a rasszista indíték, amely ez esetben talán fel sem merül? Mert az mindig csak egyoldalú, egyirányú lehet? És az is felmerül kérdésként, államtitkár úr: ha egy vezető fideszes politikus, egy dúsgazdag vállalkozó vagy egy felső rendőri vezető gyermeke lett volna az áldozat, akkor ugyanez lenne a minősítés? Várom érdemi válaszát. (Taps a függetlenek padsoraiból.)

ELNÖK: Kontrát Károly államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Magyarország demokratikus jogállam, ahol bűncselekmény elkövetése esetén a rendőrség az Alaptörvénynek megfelelően Magyarország valamennyi településén minden bűnözővel szemben határozottan fellép a közrend és a közbiztonság érdekében. Tisztelt Képviselő Úr! Biztosíthatom, hogy bármely büntetőügyben eljáró rendőrnek törvényi kötelezettsége az objektív, elfogulatlan intézkedés és eljárás biztosítása. A magyar rendőrség mindenkivel szemben határozottan fellép, aki megsérti a törvényt, függetlenül faji, etnikai, vallási vagy anyagi állapotától, hovatartozásától.

2010-ben azt mondtuk, hogy helyreállítjuk a rendet és a biztonságot, Magyarországon megerősítjük a rendőrséget, szigorú törvényeket alkotunk. 2018-ban a Magyarországon rendőri eljárásban regisztrálásra került bűncselekmények száma 186 593 volt, összehasonlítva, 2010-ben ez a szám 428 785 eset. Tehát még egyszer mondom: 186 593, a korábbi, 2010-es 428 785-höz képest. Természetesen a kiindulási pontunk az és a rendőrségnek is, hogy egy bűncselekmény is eggyel több a kelleténél és elfogadhatónál, de mégis azt gondolom, ezek a számuk önmagukért beszélnek, és ezúton is köszönetet mondok a rendőrségnek ezért az eredményért. Úgy gondolom, hogy a kettős feladat - a közbiztonság, közrend fenntartása és a határvédelem Magyarországon, a magyar emberek biztonságának megvédése - együttesen sikerült a rendőrségnek, és bízom abban, hogy ezek a számok a jövőben még inkább kedvezőbbek lesznek.

A nyomozáseredményességi mutató is javult, 68,8 százalék, ami 2011-ben még csak 41,2 százalék volt, és a közterületen elkövetett bűncselekmények száma is több mint 54 százalékkal csökkent.

(14.40)

Tisztelt Képviselő Úr! Ezek az eredmények önmagukért beszélnek, és azt gondolom, ezek biztatóak azoknak a kérdéseknek a megválaszolására is, amelyeket ön feltett.

Felhívom arra is a tisztelt képviselő úr figyelmét, hogy a magyar parlament 1990 óta tartja magát töretlenül ahhoz a gyakorlathoz, hogy folyamatban lévő bűncselekmények esetén - mint amiről ön kérdezett - az ügy részleteiről itt a parlamentben nem áll módunkban tájékoztatást adni. Ezt a gyakorlatot fenntartjuk, pontosan annak érdekében, hogy ne legyen prejudikáció, és esetleg ne alkossanak megalapozatlan véleményt a folyamatban lévő eljárásokról. Annyit azért elárulok és elmondom, tisztelt képviselő úr, hogy a tárgyi ügyben is a nyomozás kiterjed mindazon körülmények vizsgálatára és megállapítására, amelyeknek a tényállás megállapítása, a cselekmény büntetőjogi minősítése kapcsán jelentősége lehet. A nyomozó hatóság a vonatkozó jogszabályi előírások maradéktalan betartása mellett, a részrehajlásmentes ügyintézés követelményének és a diszkrimináció tilalmának maximális szem előtt tartásával járt el és jár el a jövőben is. A nyomozó hatóság minden lehetséges és szükséges nyomozási cselekményt elvégez.

Tisztelt Képviselő Úr! Ennek alapján azt mondhatom, minden reményünk megvan arra, hogy itt is kiderül az igazság, és a bűnösök elnyerik méltó büntetésüket. Kérem önt, hogy válaszomat fogadja el. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Megkérdezem Apáti István képviselő urat, elfogadja-e a választ.

DR. APÁTI ISTVÁN (független): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! A választ nem fogadom el. Természetesen a felszólalásomnak nem az volt a célja, hogy megmondjam, ki hány évet kapjon, hiszen ilyet nem is mondhatok. Meg arra sem próbáltam véletlenül sem célozni, sőt az agyam leghátsó szegletében sem fordult meg, hogy én valamit megrendelek, és akkor ön mint egy pincér szaladgál (Kontrát Károly: Nem vagyok pincér!) ezek után a kérdések után, félreértés ne essék.

Legyünk korrektek egymáshoz: tudom én is, hogy soha nem lesz egyetlen törvénynek sem olyan mágikus hatása, hogy soha semmilyen bűncselekményt ne kövessenek el. De az, ami ezen bűnözési forma kapcsán az elmúlt harminc évben ebben az országban elharapódzott, az az egyesült balliberális tömb és az önök közös felelőssége és közös bűne, tisztelt államtitkár úr, mert attól, hogy az elmúlt öt évben erről a problémáról keveset beszéltünk, még nem azt jelenti, hogy ez a probléma nem létezik vagy meg is oldották volna. Azért nem mernek ehhez a kérdéshez számos más egyéb szempontból a jog más területein hozzányúlni, mert könnyen megvásárolható, könnyen megvehető szavazóbázist látnak ebben a társadalmi csoportban, és nem akarnak ellenük menni. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik mögött helyet foglaló függetlenek soraiból.)

ELNÖK: Képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem a tisztelt Házat, hogy elfogadják-e államtitkár úr válaszát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) A Ház a választ 113 igen szavazattal, 4 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Böröcz László, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be az igazságügyi miniszterhez: „Mikor derül fény a baloldali politikus és társai által elcsalt összegek sorsára?” Böröcz László képviselő úré a szó.

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Mint ismert, Czeglédy Csaba, a szombathelyi MSZP-DK-Együtt volt önkormányzati képviselője és társai ellen hosszas nyomozást követően vádat emelt a Csongrád Megyei Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt.A vádirat szerint a szocialista politikus mint a szombathelyi székhelyű Human Operator Zrt. igazgatóságának elnöke és tényleges ügyvezetője 2011-től egy olyan bűnszervezetet hozott létre, amelynek célja az volt, hogy csökkentsék a döntően diákmunkaerő-közvetítéssel foglalkozó részvénytársaság adófizetési kötelezettségét.

A közterhek megfizetésének elkerülése céljából Czeglédy Csaba iránymutatásai alapján létrehoztak egy olyan számlázási láncolatot, amelynek legalsó szintjén iskolaszövetkezetek, középső szintjén tényleges gazdasági tevékenységet nem, csak átszámlázást végző gazdasági társaságok álltak, míg a legfelső szintjén a Human Operator Zrt. állt. A bűnszervezet által folytatott módszer szerint az iskolaszövetkezetek az általános forgalmi adót, illetve személyi jövedelemadót vagy be sem vallották, vagy ha ennek eleget is tettek, akkor sem fizették be. A Gyurcsány Ferenchez köthető Altus Zrt. által finanszírozott politikus irányította cselekmények következtében az államot több mint 6 milliárd forint vagyoni hátrány érte.

Sajtóértesülések szerint a vádlottak közül kilencen saját bűnrészességük elismerése mellett Czeglédy Csaba terhére is vallomást tettek, amelyek alátámasztják a vádban leírtakat.

Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy az áldozat szerepében tetszelgő Czeglédyt 2003-ban már egyszer jogerősen elítélték hasonló cselekményért, akkor az általa vezetett diákmunka-közvetítőnél olyan számlákra történt kifizetés, amelyek mögött nem volt teljesítés. Így a terhére rótt mostani bűncselekményt a vád szerint visszaesőként követte el. Az eljárás során Czeglédy saját magát védi börtönviselt ügyvédi irodáján keresztül.

Szeretném megjegyezni, hogy a balliberális politikus nemcsak az államot károsította meg, hanem a magyar társadalom legkiszolgáltatottabb csoportjaiba tartozó diákokat és nyugdíjasokat is, akiknek nem fizették ki a megérdemelt és jogszerűen járó bérüket. A baloldal által dédelgetett ügyvédhez kapcsolódó cégek helyett végül a magyar állam vállalta, hogy a károsult munkavállalókat kártalanítja.

Tisztelt Államtitkár Úr! A fentiekre tekintettel kérdezem államtitkár urat, hogy mikor derül fény a baloldali politikus és társai által elcsalt összegek sorsára. Köszönöm szépen. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Válaszadásra Völner Pál államtitkár urat illeti a szó.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy a sajtóban is megjelent, Czeglédy Csaba és társai országszerte összesen nyolc iskolaszövetkezetet működtettek strómanokkal, fiktív módon. Ezeknek a szövetkezeteknek adták át a Czeglédy cége által megszerzett munkákat. A diákok, illetve sok esetben felnőttek, nyugdíjasok is az iskolaszövetkezetekhez voltak bejelentve. Az ügyészség közleménye szerint a bűnszervezet által folytatott módszer alapján a döntően diákmunka közvetítéséhez kapcsolódóan az általános forgalmi adót az iskolaszövetkezetek az egyes esetekben bevallották az adó megfizetésének szándéka nélkül, más esetekben az ezzel kapcsolatos bevallási kötelezettségüknek sem tettek eleget. A vád szerint ugyanígy jártak el az iskolaszövetkezetek a diákok foglalkoztatása után járó más közterhek, így jellemzően a személyi jövedelemadóval kapcsolatos adóbevallási és adófizetési kötelezettség teljesítése során is. A vád szerint az évek alatt 3 milliárd 254 millió, míg egyéb adók és járulékok tekintetében 2 milliárd 960 millió forint, azaz összesen 6 milliárd 215 millió forint vagyoni hátrányt okoztak az államnak.

Képviselő úr interpellációjában kitért arra, hogy a vádlottak közül kilencen Czeglédy Csaba terhére vallomást tettek, amiből láthatjuk, hogy ők is hozzá akarnak járulni az igazság kiderítéséhez, amelyre a büntetőeljárási törvény természetesen lehetőséget ad.

Hangsúlyozni szeretném, hogy a jogszabályokat Magyarországon mindenkinek be kell tartania, ez alól senki sem lehet kivétel, még a szocialista és a DK-s politikusok sem.

Az igazságszolgáltatás szervei olyan büntetőjogi alapelvek, mint a „nincs bűncselekmény törvény nélkül” és „nincs büntetés törvény nélkül” elvek mentén hozzák meg a döntéseiket. Mindemellett fontos, hogy a büntetés kellő visszatartó erővel rendelkezzen. Meggyőződésem, hogy az igazságszolgáltatás szerveiben dolgozók kellő szakértelemmel végzik munkájukat, így hamarosan kiderül az igazság a börtönviselt ügyvéd, Czeglédy Csaba ügyében is.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tekintettel a megkárosítottak kiszolgáltatott helyzetére, a képviselő úr is említette, hogy a Fidesz-KDNP országgyűlési határozati javaslatot nyújtott be a Ház elé, amelyben méltányossági alapon kárrendezés kifizetésére kérte a magyar kormányt. A kormány fontosnak tartja, hogy a Czeglédy-ügyben a diákok és más érintett munkavállalók önhibájukon kívül ne szenvedjenek kárt.

Nem lehet szó nélkül hagyni, hogy a Czeglédy Csaba által vezetett bűnszervezet az egyik legkiszolgáltatottabb társadalmi réteget károsította meg, ebbe beleértve a nyugdíjas személyeket is. Mindezek ellenére a Magyar Szocialista Párt és Gyurcsány Ferenc pártja továbbra is titkolózik és védi a költségvetési csalás bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádolt Czeglédy Csabát.

Az ellenzék, láthatjuk, tele van korrupciós ügyekkel. Még mindig adósak a válaszokkal, pontosan milyen piszkos munkát végzett nekik Czeglédy, és kikhez vándorolt az ellopott 6,3 milliárd forint. Az ügyben Gyurcsány Ferenc által vezetett Demokratikus Koalíció mellett az egész magyar baloldalnak súlyos etikai és politikai felelőssége van, ezért indokolt annak vizsgálata, hogy ebből a pénzből jutott-e a baloldali pártok páncélszekrényeibe, és megvalósult-e a burkolt pártfinanszírozás.

Tisztességből és emberségből elégtelenek - mindössze ennyi juthat az eszünkbe róluk. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

(14.50)

ELNÖK: Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a választ.

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Természetesen elfogadom a választ. S köszönöm szépen, hiszen ahogy ön is említette, a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportokat nemcsak kihasználta Czeglédy Csaba, hanem meg is károsította őket, amiért aztán a magyar államnak kellett a végén helytállni ebben az ügyben. Azért is fontos lenne, hogy az ilyen bűncselekmények végére járjunk minél gyorsabban, mert a bizonytalanságot is növeli az, amikor a diákszövetkezeteknél dolgozó fiatalok nem kapják meg azt a bért, amiért megdolgoztak. S az is döbbenetes, hogy valaki vagy valakik politikai pártok mögé akarnak bújni, és megpróbálnak eltusolni egy-egy ilyen ügyet. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Stummer János jobbikos képviselő I/4512-es számon az agrárminiszterhez nyújtott be interpellációt, Korózs Lajos MSZP-s képviselő I/4524. számon a pénzügyminiszterhez nyújtott be interpellációt, Gréczy Zsolt, a DK képviselője, I/4531. számon a miniszterelnökhöz nyújtott be interpellációt, Z. Kárpát Dániel jobbikos képviselő I/4529. számon szintén a miniszterelnökhöz, és Ander Balázs jobbikos képviselő I/4518. számon a pénzügyminiszterhez nyújtott be interpellációt, amelyeket visszavontnak kell tekintenünk. Ezzel az interpellációk sorát lezárom. Következik az azonnali kérdések sora. Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy a határozati házszabályi rendelkezések 29. § (3) bekezdésének b) pontjában foglalt jogkörömmel élve a Vadai Ágnes képviselő asszony által elmondandó A/4588. számon benyújtott azonnali kérdést visszautasítottam, mivel a kérdés sérti az Országgyűlés tekintélyét. (Mozgás és zaj.)

Tisztelt Ház! Az azonnali kérdések - semmi ok a türelmetlenségre és a higgadtság elvesztésére, mindenki üljön vissza a helyére; köszönöm szépen - esetében az az eljárásrend, hogy amennyiben egy képviselő nem fogadja el a válaszadó személyét, azaz nem akarja, nem kívánja elmondani az azonnali kérdését, úgy automatikusan a következő, a frakcióhoz tartozó képviselő következne az azonnali kérdésével. Ezért a jegyzőkönyv kedvéért és az önök kedvéért is tájékoztatom önöket, hogy kiknek az azonnali kérdése kellett volna hogy elhangozzon, és értelemszerűen nem tudjuk az utána következőnek sem megadni a lehetőséget, tekintettel arra, hogy az ellenzék képviselői nincsenek jelen. Ellenben van kormánypárti azonnali kérdés is. Tehát: Szilágyi György a miniszterelnökhöz kívánt azonnali kérdést feltenni, Bangóné Borbély Ildikó az emberi erőforrások miniszteréhez, László Imre, a DK képviselője az emberi erőforrások miniszteréhez, Keresztes László Lóránt LMP-s képviselő a miniszterelnökhöz, Kocsis-Cake Olivio képviselő a miniszterelnökhöz kívánt azonnali kérdést feltenni.

Most Kovács Sándor képviselő úr következik, a Fidesz részéről, aki azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mikor kér már valaki bocsánatot a Jobbikosok közül azért, ahogyan a nyugdíjasokkal bánik?” címmel. Parancsoljon!

KOVÁCS SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Mikor kér már valaki bocsánatot a jobbikosok közül azért, ahogyan a nyugdíjasokkal bánnak? A Fidesz az a párt, ahol az idősekről nemcsak a kampányban, hanem az egész kormányzásunk alatt megbecsüléssel gondoskodunk. Ugyanis a Fidesz megbecsüli és tiszteli a magyar nyugdíjasokat, számít a tudásukra és tapasztalataikra, ezért határozott arról, hogy garantálja a nyugdíjak reálértékének megőrzését, kiszámíthatóságot és biztonságot teremt a magyar nyugdíjasoknak. A kormány csökkentette az alapvető élelmiszerek áfáját, bevezette a „Nők 40” programot, és csökkentette a rezsiköltségeket. A Jobbik nem szavazta meg, hogy a nők 40 év munkaviszony után nyugdíjba mehessenek, ezzel is cserben hagyta az időseket. A Jobbikról továbbá az is kiderült, hogy azért indította a hihetetlen cukiságkampányát, hogy így nyerje el az idősek szavazatait. A mi politikánk teljesen ellentétben áll a Jobbik médiatanácsadójának véleményével, aki egy kiszivárgott beszélgetésben far-hát kommandónak nevezett bizonyos nyugdíjasokat, akik a közösségi oldalakon politikai véleményt nyilvánítanak. A Magyar Nemzethez került, a tavalyi választás után készült felvételen Silhavy Máté, s a párt alelnöke, Z. Kárpát Dániel hallható. Bepillantást nyerhettünk abba, hogy a Jobbik hogyan gondolkodik valójában a nyugdíjasokról.

A kiszivárgott beszélgetésben az alábbiak hallhatók. „Mi ezeket úgy hívtuk a szakmában, hogy far-hát kommandó, ezek nagyrészt nyugdíjasok, otthon ülnek, és várják azt, hogy jöjjön valami. Bedobod nekik a tartalmat, megírod, hogy ’Jaj, a rohadék már megint mit mondott! Mondjátok meg ti is jól!’, és akkor odamennek és ráírogatnak. A troll az viszonylag kevés, ezek a tényleg élő hülye nyugdíjasok, akik ott ülnek, és egész nap azt várják, hogy mikor tud…” Erre Z. Kárpát Dániel, aki a beszélgetés alapján először hallhatta a kifejezést, megjegyezte, talán Silhavyra utalva, „ő a far-hát kommandó alezredese”. Mindebből jól látható, hogy a saját szavazóit is lenézi a jobbik.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A tavaly áprilisi országgyűlési választások után pár héttel lezajlott beszélgetésből egyértelműen kitűnik, hogy a Jobbik megveti, lenézi saját időskorú szavazóit, hiszen Silhavy pont azokat nevezi hülyének és hívja far-hát kommandósoknak, akiknek a pártot támogató véleményére a közösségi oldalakon számítanak. Ezek az emberek tiszteletet érdemelnek, nem pedig ilyen alpári stílusú megvetést és lealacsonyítást. Ez egyszerűen méltatlan. Tehát a Jobbik igazi arca: szélsőségesek és agresszívek. Képmutató és felháborító, amit a Jobbik művel. A Jobbik nem először bukott le azzal, hogy valójában mit gondol az idősekről: lenézi őket. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Vona Gábor korábban is azt írta… Köszönöm szépen.

Tehát, tisztelt államtitkár úr, kérem, mondja el, hogy a kormány milyen intézkedéseket tesz azoknak a nyugdíjasoknak az érdekében, akiket a Jobbik lenéz, akiknek a második világháború után és az ’56-os forradalom leverése után újjá kellett építeni az országot, ’89-ben a rendszerváltást követően pedig újra be kellett indítani a gazdaságot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK : Köszönöm szépen, képviselő úr. Szeretettel köszöntöm képviselőtársaimat, és tisztelettel felhívom a figyelmét, hogy a két perc mindenkire vonatkozóan két perc. Rétvári Bence államtitkár úrnak adok szót. Parancsoljon, államtitkár úr, ön válaszol.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, ha végignézzük az elmúlt évek jobbikos botrányait az idős emberekkel kapcsolatban, akkor azt láthatjuk, hogy többedszeri alkalommal bukik le a Jobbik. Néha egy-egy vezetője őszintén kiírja a Facebookra, hogy mit gondol, máskor különböző hangfelvételek kerülnek elő, de mindegyikből az derül ki, hogy a jobbikosok nem tisztelik az időseket, és nem tennének semmit az ő érdekükben. Emlékezhetünk Vona Gábor esetére, aki a saját Facebook-oldalára tette ki azokat a mondatokat, amelyben sértegette az időseket, hogy szennyvíz folyik a szájukból, hogy fölhörgik a XX. század különböző traumáit. Emlékezhetünk Sneider Tamás mostani Jobbik-elnök korábbi mondataira, hogy fel kell ölteni egy aranyos kisgyermekes szerepet, hogy az idősek rájuk szavazzanak, és most láthattuk a Jobbik alelnökének, Z. Kárpát Dánielnek, valamint a médiaalapítvány vezetőjének a szavait, akik szintén lenézték a saját idős szavazóikat. Nem pusztán csak arról van szó, hogy idős emberekről beszélgetnek, bár az is nyilvánvalóan elfogadhatatlan, hogy bárkiről így beszéljenek, de még a saját, a Jobbikra szavazó időseikről is, sőt még azokról is, akik az interneten másokat győzködnek arról, hogy a Jobbikra szavazzanak, így beszélnek.

És sem Vona Gábor a saját Facebook-bejegyzése miatt soha nem kért bocsánatot, sem Sneider Tamás a saját szavaiért, ami egy hangfelvételről került elő, soha nem kért bocsánatot, amikor sértegette az időseket. S ezt folytatja a Jobbik most is, amikor ezekért a szavaiért sem kér bocsánatot. Időről időre mindig lebukik, de soha nem kér bocsánatot. Sőt, jobbikos képviselőtársaik mentegetik a Jobbik politikusait. Annyi különbség van az elmúlt egy esztendőben, hogy most már nemcsak a jobbikos politikusok mentegetik a Jobbik vállalhatatlan, időseket lenéző, nem tisztelő szavait, hanem már a DK és más pártok politikusai is becsatlakoztak ebbe a kórusba, és ők is védik a védhetetlent, azt, amikor a jobbikosok megengedhetetlen módon, tiszteletlenül beszélnek az idősekről. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Kovács Sándor képviselő úré a szó. Parancsoljon!

KOVÁCS SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár úr, a válasz egy percét már elhasználtam az előbb a hosszabbításban. Köszönöm szépen a lehetőséget. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Rendkívül korrekt a képviselő úr, köszönöm szépen. Rétvári Bence államtitkár úr egyperces viszonválasza következik. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Még arra az epizódra hívnám fel ebben a tragédiában mindenkinek a figyelmét, hogy amikor Vona Gábor nem kért bocsánatot az idősektől azután, hogy megsértette őket az előbb idézett szavakkal, azután megpróbált a Jobbik egy nyugdíjastagozatot felállítani, hogy ezzel a nyugdíjastagozattal próbálják a támadások élét elvenni.

(15.00)

De ennek egyik vezetőjévé, alelnökévé egy olyan embert sikerült csak választaniuk, akinek perceken belül előkerült zsidó- és cigányellenes kijelentése a saját közösségi oldalán. Tehát nem sikerült egy olyan embert találniuk, aki adott esetben rasszizmussal vagy antiszemitizmussal ne lenne vádolható.

És ahogy mondtam, összefogtak az ellenzéki pártok, a Jobbik és az MSZP, a DK és az összes többi párt most már egy nyelven beszél nyugdíjügyben, egy követ fújnak nyugdíjügyben. Emlékezhetünk, hogy mit kaptak, mondjuk, 2008-ban a nyugdíjasok Gyurcsány Ferenctől: egyhavi nyugdíj elvételét, 8 százalékos nyugdíjcsökkentést, a Bajnai-kormánytól a 6,4 százalékos nyugdíjcsökkentést, de megkapták mind a Horn-, mind pedig a Gyurcsány-kormánytól, hogy megadóztatják a nyugdíjakat, összevont adózásra hivatkozással. Mind a két esetben is, a Horn-kormány után is, a Gyurcsány-kormány után is a nyugdíjak megadóztatási lehetőségét a Fidesz-KDNP törölte el. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most Farkas Gergely jobbikos képviselő úr következne, a miniszterelnök úrhoz kívánt volna föltenni azonnali kérdést, de nincs jelen. Ilyenkor Brenner Koloman ugyancsak jobbikos képviselő úr következne, aki szintén a miniszterelnök úrnak szeretett volna föltenni azonnali kérdést, de nincs jelen.

Viszont Szászfalvi László képviselő úr jelen van. Tehát Szászfalvi László képviselő úr, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Hogyan változott a fogyatékossággal élők és az őket ápoló, gondozó családtagok támogatása?” címmel. Meg kell kérdeznem, mivel miniszter úr nincs jelen, és Rétvári Bence államtitkár urat kérte meg a helyettesítésére, elfogadja-e képviselő úr az államtitkár úr válaszát. (Szászfalvi László jelzésére:) Köszönöm szépen. Szászfalvi László képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tavaly ősszel fogadtuk el és indítottuk útjára a szociális támogatási rendszer egy új elemét, a gyermekek otthongondozási díjának rendszerét. Az új támogatási forma azokat segíti, akik önellátásra képtelen gyermekükről gondoskodnak. Ez összességében több mint 50 ezer családot érint és támogat ma Magyarországon. Fontos hangsúlyozni, hogy a Fidesz-KDNP-kormány azért indította el ezt az új támogatási formát, hogy a fogyatékossággal élők és az őket gondozó családtagok életét és életkörülményeit javítsa. Ez az új támogatás a legsúlyosabb állapotban lévő, önellátásra képtelen gyermekek szüleinek jár. Azt jelzi számukra, hogy a szülők áldozathozatalát nagyra értékelni és az anyagi támogatáson keresztül is elismerni erkölcsi kötelességünk. Rendkívül szomorúnak és felháborítónak tartom, hogy ellenzéki képviselőtársaink kicsinyes politikai érdekeiket az elesett emberek megsegítése elé helyezve nem támogatták a gyod bevezetését. Ez mindent elmond szavaik hitelességéről, pontosabban hiteltelenségéről.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ahogy az elmúlt években, ebben az esetben is a Kereszténydemokrata Néppárt kiáll a hátrányos helyzetű vagy fogyatékossággal élő embertársaink mellett, továbbra is támogatja a szociális ellátórendszer erősítését, az anyagi támogatások növelését. Az ápolási díj várható további emelése, a gyermekek otthongondozási díjának létrehozása és a díjak folyamatos emelése is ebbe a komplex családpolitikai döntéskörbe tartozik. Ráadásul, mivel az állandó felügyelet, ápolás, gondozás legtöbbször a munkavégzés akadályát is jelenti, a megfelelő anyagi támogatás biztosítása létkérdés ezeknek a családoknak.

Ezek alapján kérdezem tisztelettel államtitkár urat, hogyan változott a hozzátartozó otthoni gondozása esetén folyósítható ápolási díj összege. Várom államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Képviselő úr azonnali kérdésére Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr! Öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy ebben a kérdésben az ellenzék a tavalyi év második felében nagyon hangos volt, nagyon sok követelést fogalmazott meg. Ugyanakkor december 12-én, amikor erről a javaslatról szavazni kellett volna, épp az ellenkezőjét művelte annak, mint amit korábban követelt. Hiszen megpróbálták megakadályozni, hogy az ülés levezető elnöke egyáltalán ezt a kérdést föl tudja tenni.Ráadásul olyan módon próbálták megakadályozni, amire példa Magyarországon generációk óta nem volt, hogy fizikailag odaálltak akadályként, hogy a gyermekek otthongondozási díjának bevezetéséről, az otthonápolás magasabb elismertségéről, az ápolási díj megemeléséről ne is lehessen szavazni itt az Országgyűlésben, fizikai erőszakot alkalmaztak annak érdekében, hogy az Országgyűlés képviselői ne vezethessék be a gyodot és ne emelhessék meg az ápolási díjat. Itt voltak a képviselő hölgyek és urak az ülésteremben, hiszen az ülést a levezető elnök a saját helyéről le tudta vezetni, de ennek ellenére, bár itt voltak, és volt másik olyan kérdés, amiben szavaztak, az ellenzéki képviselők nem támogatták itt az ülésteremben a gyermekek otthongondozási díjának bevezetését, az ápolási díj emelését.

Azok, akik a leghangosabban követelték az azt megelőző hónapokban, itt a parlamentben a szó szoros értelmében egy karnyújtásnyi távolságra voltak attól, hogy megnyomják a szavazógépeiken az igen gombot. De ez nem volt számukra fontos, ugyanúgy, ahogy az azt megelőző hónapokban sem volt fontos, ez egy felvett szerep volt számukra, mint oly sok minden más azon a napon és az azt követő napokban a tévészékházban és mindenhol máshol is. Csak annyit kellett volna megtenniük, mint amit más kérdésben meg is tettek, hogy odamennek a helyükre, és megnyomják az igen gombot.

De nem volt egyetlenegy ellenzéki képviselőben sem akkora elszánás és akkora együttérzés ezzel a több tízezer családdal, hogy ezt az icipici lépést, icipici segítséget, hogy támogassák ezt a javaslatot, megtegyék. A Fidesz-KDNP ezt támogatta, és itt a parlamentben megszavazta az ápolási díjak emelését. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Szászfalvi László képviselő úré a szó. Parancsoljon!

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm szépen, államtitkár úr, a választ. Kereszténydemokrata képviselőként a politikánk kiemelten fontos része a családok támogatása, a családi élet körülményeinek folyamatos javítása. Napjaink szerteágazó családpolitikai döntéseiben is ez vezet bennünket, ahogyan ebben a konkrét esetben is történt. Ezzel már négyféle ellátást vehetnek igénybe a rászorulók, a nem gyermeküket otthon gondozó hozzátartozóknak járó ápolási díjakkal együtt, aminek az összege is emelkedett idén januártól.Az ápolási díj idei emelése emellett azt is jelzi, hogy azok, akik nehéz fizikai és lelki terhet vállalva otthonukban gondozzák fogyatékossággal élő, tartósan beteg hozzátartozóikat, az erkölcsi támogatás mellett folyamatosan egyre nagyobb anyagi megbecsülést is érdemelnek. Ehhez ma az ország gazdasági teljesítménye megadja a szükséges hátteret, így a szociális ellátórendszer folyamatos fejlesztésével a fogyatékosságügyben is eredményeket tudunk elérni. Köszönöm szépen, államtitkár úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg államtitkár urat is. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Idén január 1-től minden ápolási díjban részesülő juttatása, díja 15 százalékkal emelkedett, és a következő három esztendőben minden év elején további 5-5-5 százalékkal fog emelkedni. Azaz összességében arról döntött a kormány, hogy 30 százalékkal emelkednek az ápolási díjak. Azok esetében, akik otthon gondozzák gyermeküket, aki nem tudja önmagát ellátni, ez egy rendkívül nehéz élethelyzet, és nemcsak anyagilag, hanem emberileg is rendkívül megvisel egy családot, ebben az esetben egy különösen kiemelt támogatásról döntött, már 100 ezer forint az az összeg, ami jár ezeknek a családoknak. Ez az összeg 2,7-szer annyi, mint amennyit ezek a családok 2010-ben kaptak.Ez sem az emelések vége, hiszen az idei évet követően, a következő években mindig emelkedni fog ennek a díjnak a mértéke, egészen odáig, hogy 2022-ben eléri az akkori minimálbér szintjét. Ezt egy érezhető támogatás, egy érezhető előrelépés. Mindenki érezhette, hogy a kormánypártok ezt támogatták, az ellenzéki pártok pedig kivétel nélkül nem támogatták itt a parlamentben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Arra kérek mindenkit, azért, hogy csak kormánypárti képviselők vannak bent, méltóztassanak helyet foglalni és csöndben hallgatni az azonnali kérdéseket és az azokra adott válaszokat is. Megköszönöm, ha ezt megteszik. Addig várok. Köszönöm szépen.Tóth Csaba képviselő úr, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kívánt feltenni a pénzügyminiszternek, de nincs jelen.

Korózs Lajos, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kívánt feltenni az emberi erőforrások miniszterének, de ő sincs jelen.

Vadai Ágnes képviselő asszony, a DK képviselője, azonnali kérdést kívánt feltenni az emberi erőforrások miniszterének, de ő sincs jelen.

Tordai Bence képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, pedig azonnali kérdést kívánt feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszternek, de Tordai Bence képviselő úr sincs jelen.

(15.10)

Tisztelt Országgyűlés! F Kovács Sándor képviselő úr, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszternek: „Lehet-e összefüggés a szocialista ügyvéd által elcsalt pénzek és a baloldali pártok finanszírozása között?” címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Völner Pál államtitkár urat jelölte ki. Tisztelettel kérdezem, hogy a képviselő úr elfogadja-e a válaszadó személyét. (F Kovács Sándor jelzésére:) A képviselő úr jelzi, hogy elfogadja Völner Pál államtitkár urat válaszadónak. Képviselő úr, öné a szó. Parancsoljon!

F. KOVÁCS SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A közelmúltban, többéves alapos nyomozást követően vádat emelt a Csongrád Megyei Főügyészség Czeglédy Csaba MSZP, DK, Együtt által támogatott volt önkormányzati képviselő és társai ellen. A vádirat szerint a szocialisták ügyvédje 6,2 milliárd forinttal rövidítette meg a magyar költségvetést. Mindenki emlékszik még, hogy az államkassza mellett Czeglédy Csaba diákokat, nyugdíjasokat is megkárosított azzal, hogy az általuk elvégzett munka bérét cégei nem fizették ki. A szükséges összegek kifizetése máig nem történt meg a vállalkozások részéről, de a kormány gyors reagálásának köszönhetően megkezdődött a károsultak kártalanítása. Ráadásul tovább borzolta a kedélyeket, hogy nyilvánosságra kerültek azok a dokumentumok, amelyek szerint a Gyurcsány Ferenchez köthető Altus Zrt. több esetben finanszírozta Czeglédy Csaba tevékenységét.

Sajtóértesülések szerint a bűncselekményben részes személyek közül többen megtörték a hallgatást, az omertát, és vallomást tettek az ügyben. Vallomásukban elismerték bűnrészességüket, valamint terhelő információkat szolgáltattak Czeglédy Csabára nézve, amelyek megerősítették a vádiratban szereplő állításokat, így elképzelhető, hogy hiába védi magát saját börtönviselt ügyvédi irodáján keresztül a balliberális politikus. Czeglédy csalási ügyében nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy egyszer már hasonló bűncselekmény elkövetése miatt 2003-ban jogerősen ítélték el a baloldal ügyvédjét, tehát az áldozati szerep igen erősen sántít.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az elhangzottakra tekintettel kérdezem államtitkár urat, hogy lehet-e összefüggés a szocialista ügyvéd által elcsalt pénzek és a baloldali pártok finanszírozása között. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Völner Pál államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, államtitkár úr! Öné a szó.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. A baloldali és a liberális pártok beteges vonzódását a tisztázatlan eredetű vagy éppen bűncselekményekből származó pénzekhez ismerjük, akár a Tocsik-ügyig vagy az olajszőkítések ügyéig visszanyúlóan. Azt is láthattuk, hogy a 2010 előtti kormányzati ciklusban, akár a négyesmetró- vagy a BKV- és egyéb ügyekben is, iparszerűen végezték ezt a tevékenységet, de ami igazán nagy teljesítmény, hogy ellenzékben is olyan bűnszervezetet tudtak működtetni, mint a Czeglédy Csaba által üzemeltetett iskolaszövetkezeti hálózat, ahol valóban csaknem 6,3 milliárd forintot csaltak el, és károsították meg emellett valóban még a nyugdíjasokat és a diákokat is. Ami elgondolkodtató, hogy ekkora pénznek nyoma kellene hogy legyen, hogy hova tűnt ez az összeg.Milyen összefüggések vannak a párt tagjaként vagy a párthoz kötődően működő ügyvéd, az általa szervezett iskolaszövetkezetek, az eltűnt pénz és azok között a pártok között, akik ennek a hátterében, akár a DK-ról, akár az MSZP-ről beszélünk, felvonultathatók? Látható, hogy ezen a területen a hallgatás még sokkal erősebb, mint magán a bűnszövetkezeten belül, hiszen ott az eljárás során azért az érintettek hajlandók voltak feltárni a valóságnak azt a részletét, ami sajnos Czeglédy Csabára nézve eléggé terhelő, de ennyivel hozzá tudnak járulni ahhoz, hogy tisztábban lássunk.

A másik része kicsit homályosabb, hogy valóban az Altus, a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó cég, miért olyan jóságos, hogy pénzügyleteket bonyolít ezzel a szervezettel kapcsolatban, és milyen elszámolások történtek, milyen visszafizetések történtek, amelyeket még le is kellett ezek szerint papírozniuk. Az is tudható, hogy a Nemzeti Bank itt piacfelügyeleti eljárás keretében vizsgálatot folytat, amit nyílt politikai támadásnak tekintenek az érintettek; mi ezt másképp látjuk. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra a képviselő úr következik. Parancsoljon!

F. KOVÁCS SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a válaszát, államtitkár úr. Igaza van, nem láthatunk még tisztán ebben az ügyben, de amit látunk, már az is példa nélküli: rávilágít egy bűnszervezet és a politika összefonódására. Mondhatnánk, hogy példa nélküli, de ön is felsorolt néhány példát. Kíváncsian várom, hogy amikor ez a bűnszervezet felszámolásra kerül teljes mértékben, az ügy felderítésre kerül, meddig fognak elérni a szálak, és mindenki megkapja-e a méltó büntetését. Köszönöm szépen a válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra államtitkár urat illeti a szó.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Valóban, az ügyben, mint láthatjuk, jelentős előrelépést tettek a bűnüldöző szervek, az ügyészségek ezekkel a feltáró vallomásokkal, amelyek igazolják az általuk a vádban megfogalmazottakat. Reméljük, hogy a bíróság is kellő sújt ad ezeknek az igazolt tényeknek. A másik része a dolognak: sajnos az, hogy a „vörös polip” csápjai hova érnek el, mi mindent ölelnek magukhoz, és honnan, milyen erőket szívnak magukba, egy jóval nehezebb feladat, de remélem, ez az eljárás részben erre is fényt fog deríteni. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Ezzel az azonnali kérdések végére értünk.Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy elnök úr 15 óra 20 percre hívta össze a Házbizottság ülését a Varga Béla terembe. Kérem a frakcióvezetőket vagy frakcióvezető-helyetteseket, hogy az ülésen részt venni szíveskedjenek.

Most a napirendi pontok tárgyalása következik.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyarország Kormánya és a Szlovák Köztársaság Kormánya között a közös államhatáron, Dunakiliti és Doborgaz (Dobrohost) között létesítendő, kerékpárosok és gyalogosok közlekedésére szolgáló híd, valamint a hídhoz kapcsolódó létesítmények felépítéséről szóló Megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat, valamint a Magyarország Kormánya és a Szlovák Köztársaság Kormánya között a két ország közös államhatárán, Őrhalom és Ipolyvarbó (Vrbovka) települések közötti közúti Ipoly-híd és a kapcsolódó létesítmények megépítéséről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat együttes általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztések T/4359. és T/4360. számokon a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhetőek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Most megadom a szót Mosóczi László államtitkár úrnak, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkárának, a törvényjavaslatok előterjesztőjének. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. MOSÓCZI LÁSZLÓ innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A magyar és szlovák fél Pozsonyban, 2018. december 11-én írta alá a Dunakiliti és Doborgaz között létesítendő, kerékpárosok és gyalogosok közlekedésére szolgáló híd és az Őrhalom és Ipolyvarbó települések között, az Ipoly folyón létesítendő közúti híd, valamint a kapcsolódó létesítmények megépítéséről szóló megállapodásokat. Magyarország és Szlovákia az elmúlt években ezekhez hasonló szerződések sorát kötötte meg, amelyek nyomán fokozatosan épülnek ki az infrastrukturális kapcsolatok a sok évtizeden keresztül egymástól elszakított térségek között. A most tárgyalt törvényjavaslatok célja a szlovák féllel megkötött megállapodások beillesztése a magyar jogrendbe. A nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásokról szóló törvény alapján a megállapodások törvényi szintű kihirdetése szükséges.

(A jegyzői székben dr. Szűcs Lajost dr. Vinnai Győző váltja fel.)

Kérem, engedjék meg, hogy néhány mondatban ismertessem a tisztelt Országgyűlés előtt lévő nemzetközi szerződések főbb tartalmi elemeit.

A magyar és a szlovák fél megállapodott abban, hogy Dunakiliti és Doborgaz között egy olyan mederhidat épít meg, amely a Duna mint határfolyó és a bősi vízierőmű szlovák területen lévő üzemvízcsatornája közé zárt területen elhelyezkedő települések számára biztosít kapcsolatot a Szigetköz felé.

(15.20)

Az új híd az EuroVelo 6 - folyók útja - nemzetközi kerékpárút szlovák és magyar szakaszai között is kapcsolatot létesít, amely kedvező hatással lesz a Szigetköz kerékpáros turizmusa és a térségben működő kis- és középvállalkozások fejlődésére. Az új kapcsolat elsősorban a helyi lakosság és a kerékpáros turizmus igényeit fogja kielégíteni.

A híd hossza 250 méter, teljes szélessége 4,9 méter, az útpálya korlátok közötti szélessége 4 méter. A megállapodás alapján a magyar és szlovák fél közösen, egyenlő arányban fogja viselni a híd megépítésével összefüggő beruházási költségeket. A híd és a kapcsolódó létesítmények mintegy 10 millió eurós építési költségének 85 százalékát az Európai Unió Interreg-programjából már megítélt támogatás fedezi. A kivitelezőt a megállapodás szerint a szlovák fél választja ki a Szlovák Köztársaság területén hatályos közbeszerzési törvényben foglalt előírások szerint. A hídhoz kapcsolódó létesítmények, utak megépítését mindkét fél önállóan végzi a saját oldalán.

Szintén most tárgyalja a tisztelt Országgyűlés az Őrhalom és Ipolyvarbó közötti Ipoly-híd megépítéséről szóló megállapodás kihirdetését. A tervezett híd helyén régen is híd állt, hasonlóan az Ipoly-völgy sok más pontjához, mivel szinte minden településnek saját hídja volt, ahol a gazdák át tudtak járni a túlparton lévő földjeiket megművelni. A magyar-csehszlovák határ térségében a termőföldek államosításáig fennmaradt a kettős birtokosság rendszere, ezért az 1950-es évekig rendszeres volt a közlekedés a két oldal között. Az ötvenes évek után a helyi kétoldalú kapcsolatok megszakadtak, a határok átjárhatósága megszűnt. A kisebb hidakat nem használták, azok karbantartás hiányában és a rendszeres árvizek következtében fokozatosan tönkrementek.

A most tárgyalt szerződés keretében a magyar és a szlovák fél abban állapodott meg, hogy a közúti kapcsolat a régi híd helyén épül újra, ahol jelenleg egy ideiglenes fahíd áll. A megállapodás alapján a magyar és a szlovák fél közösen, egyenlő arányban fogja viselni a híd megépítésével összefüggő beruházási költségeket. A kivitelezőt a magyar fél választja ki a Magyarország területén hatályos közbeszerzési törvényben foglalt előírások szerint. A közbeszerzési eljárásban mindkét ország képviselői részt vesznek. A hídhoz kapcsolódó létesítmények, utak megépítését mindkét fél önállóan végzi a saját oldalán. A híd és a kapcsolódó létesítmények építési költségeit a felek az Európai Unió Interreg-programjából tervezik fedezni.

A helyi jelentőségű projektek elsősorban a határ menti közösségek érdekét szolgálják, az érintett térségekben lakók életminőségét javítják. Magyar-szlovák viszonylatban olyan nagy volumenű beruházások is folynak, mint az új komáromi Duna-híd megépítése, a Miskolc-Kassa autópálya vagy az M15-ös gyorsforgalmi út négysávosítása, amivel teljes hosszban létrejön a sztrádakapcsolat a két főváros között.

Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a beterjesztett törvényjavaslatokat elfogadni, a Magyarország Kormánya és a Szlovák Köztársaság Kormánya közötti megállapodások kihirdetését támogatni szíveskedjék. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most a vezérszónoki felszólalások következnek. Csak a Fidesz képviselőcsoportja jelezte, hogy igényt tart a felszólalásra. A Fidesz képviselőcsoportjának vezérszónoka Dunai Mónika képviselő asszony. Parancsoljon, képviselő asszony, öné a szó.

DUNAI MÓNIKA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Országgyűlés! Nyugat-Európában a határátkelők egymáshoz viszonyított átlagos távolsága 2,5-3 kilométer. Nálunk, Közép-Európában ugyanez az átlagos távolság 40 kilométer. Ez egy óriási versenyhátrány, amit fel kell számolnunk. Versenyhátrány mindenekelőtt a határ közelében élőknek, akiknek nap mint nap hatalmas kerülőket kell tenniük. De legalább ugyanannyire fontos, hogy ha komolyan gondoljuk a közép-európai szövetséget és azon belül is különösen a V4-szövetséget, akkor mindent meg kell tennünk ennek a hátránynak a ledolgozásáért.Az ideális az, ha a szomszéd ország szomszédos falvába semmivel sem nehezebb eljutni, mint az országon belül egy szomszédos faluba. Nyugat-Európában ez a helyzet. De mi ettől az elmúlt évek erőfeszítésének dacára még mindig nagyon messze vagyunk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar-szlovák államhatáron áthaladó közutakról szóló kétoldalú szerződés szerint a 30 méternél hosszabb szerkezetű határhidak létesítéséről külön megállapodást kell kötni. Ez lehetőséget ad arra, hogy erről a két hídról külön-külön beszéljünk. Aki ma el akar jutni Dunakilitiről Doborgazra, annak legalább 25 kilométert kell kerülnie. Ha felépül az a gyalogos-kerékpáros híd, ami az előterjesztésben szerepel, ez a negyedére csökken. Ráadásul az új híd az EuroVelo 6 - folyók útja - nemzetközi kerékpárút szlovák és magyar szakaszai között is kapcsolatot létesít, ami pozitív hatással lesz a Szigetköz kerékpáros turizmusának fejlődésére és ezáltal a térségben működő kis- és középvállalkozások fejlődésére.

A másik javasolt híd felépítése hasonlóképpen indokolt. Őrhalomról Ipolyvarbóra ma nagyjából 25 perc az út kocsival, miközben a két település alig 2 kilométerre van egymástól. Ennek az az oka, hogy csak Balassagyarmaton vagy Pösténypusztán lehet átkelni a határon. Végül is sajnos mindegy is, hogy az őrhalmiak melyiket választják, mindkét esetben mintegy 10 kilométert kell kerülniük.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz képviselőcsoportja a közlekedés gyorsítása és a szomszédos falvak - legyen ez határon túli, legyen határon belüli - megközelíthetősége szempontjából kiemelten fontosnak tartja ezt az előterjesztést, és támogatjuk is. Kérem, hogy támogassa az Országgyűlés majd a végszavazásnál. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Ezzel a vezérszónoki felszólalások végére értünk. Megkérdezem képviselőtársaimat, hogy kíván-e valaki a vitában felszólalni. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok. Az együttes általános vitát lezárom.

Megkérdezem államtitkár urat, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Igen, kíván. Parancsoljon!

DR. MOSÓCZI LÁSZLÓ innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a tisztelt frakció és a tisztelt Ház támogatását. Valóban, aki hidat épít, a jövőt építi. Úgy gondolom, hogy Magyarország és a határon túli magyarság, illetve Magyarország és Szlovákia között ezzel a két híddal újabb kapcsolatok jönnek létre. A Dunakiliti-Doborgaz közötti híd pedig az európai kerékpátút-hálózat részese is lesz, tehát ezzel az aktív kikapcsolódást is szolgáljuk. Még egyszer köszönöm a támogatást. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.Most soron következik „A Magyarország Kormánya és Mongólia Kormánya között a nemzetközi közúti személyszállításról és árufuvarozásról szóló Megállapodás kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/4363. számon a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető.

Elsőként megadom a szót Mosóczi László államtitkár úrnak, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkárának, a törvényjavaslat előterjesztőjének. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. MOSÓCZI LÁSZLÓ innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kérem, engedjék meg, hogy néhány mondatban ismertessem a tisztelt Országgyűlés előtt lévő törvényjavaslat főbb tartalmi elemeit. A Mongólia és Magyarország közötti közúti személyszállítást és árufuvarozást jelenleg nem szabályozza kétoldalú dokumentum, ezért kiemelten fontos az e tevékenységek jogi keretét megteremtő kormányközi megállapodás létrehozása. A Magyarország Kormánya és Mongólia Kormánya között a nemzetközi közúti személyszállításról és árufuvarozásról szóló megállapodás létrehozására adott felhatalmazásról szóló 95/2017. számú miniszterelnökségi határozat alapján a magyar és a mongol fél a 2018. november 20-21. között Budapesten megrendezett, magyar-mongol kormányközi gazdasági együttműködési vegyes bizottság hatodik ülésének margóján aláírta a megállapodást.

(15.30)

Magyarország eddig is kiemelt partnerként tekintett Mongóliára e régióban, és kész arra, hogy a kétoldalú kapcsolatokat szorosabbra fűzze. A felek számos alkalommal jelezték elkötelezettségüket abban, hogy Magyarország és Mongólia több projektben is együttműködjön.

Tisztelt Országgyűlés! A kidolgozott megállapodás a közúton végzett személyszállítási és árufuvarozási tevékenységet szabályozza. A megállapodás rögzíti a személyszállítás és az árufuvarozás végzésének feltételeit és kereteit, az árufuvarozás adó- és engedélymentességének eseteit, szabályozza a túlméretes vagy veszélyes áruk szállítását, rendelkezik a fuvarozó kötelezettségeiről és szabálysértés esetén hozandó intézkedésekről, valamint meghatározza a megállapodás végrehajtásáért felelős illetékes szerveket és vegyes bizottságot.

A két ország közötti közúti személyszállításra vonatkozó engedélyeket a magyar és a mongol fél illetékes hatóságai adják ki az útvonalnak a saját államuk területére eső részére, és közösen határozzák meg az engedély időbeli hatályát, a menetrendet, az útvonalat és az alkalmazandó díjszabásokat. Az árufuvarozás kapcsán a megállapodás többek között megköti, hogy minden gépjármű részére külön engedélyt szükséges kiadni, amely engedély egyszeri oda- és visszaútra jogosít és üres vagy rakott gépjárműre egyaránt vonatkozik. A jelen megállapodás végrehajtása és alkalmazása érdekében a szerződő felek az illetékes hatóságok képviselőiből álló vegyes bizottságot hoznak létre. A szerződő felek illetékes hatóságai jogosultak a vegyes bizottság üléseire további szakértőket is meghívni. Üléseit bármelyik szerződő fél kérésére tartja meg az egyik vagy a másik szerződő fél államának területén felváltva, és jogosult a jelen megállapodás módosítását kezdeményezni, vagy annak felmondására javaslatot tenni.

A vegyes bizottság ülésein a felek rögzítik többek között az árufuvarozáshoz szükséges engedélyek típusát, számát, kiadásuk és használatuk rendjét. A megállapodásban a felek nevesítik azokat a szállításokat, amelyek engedélymentesen és adómentesen végezhetők a két ország területén. A teljesség igénye nélkül ilyenek a reklám vagy oktatás céljait szolgáló tárgyak fuvarozása, színházi, zenei, film-, sport- és cirkuszi rendezvények, bemutatók, vásárok, vagy rádió-, film-, televíziós felvételek célját szolgáló berendezések és tartozékaik, továbbá az előadásokhoz tartozó állatok szállítása vagy segélyszállítmányok, orvosi eszközök fuvarozása.

A megállapodás nem érinti a szerződő felek egyéb nemzetközi megállapodásokból származó jogait és kötelezettségeit, semmilyen módon nem befolyásolja Magyarország európai uniós tagságából fakadó kötelezettségeit. Következésképpen a jelen megállapodás rendelkezései sem részben, sem egészben nem alkalmazhatók vagy értelmezhetők úgy, mint amelyek érvénytelenítik, módosítják vagy bármilyen más módon befolyásolják Magyarországnak az európai uniós csatlakozási szerződéssel vállalt és az Európai Unió alapító szerződéseiből, valamint az Európai Unió elsődleges és másodlagos jogforrásaiból származó kötelezettségeit.

A jelen törvényjavaslat megtárgyalásával és elfogadásával a magyar-mongol kereskedelmi és gazdasági együttműködések további fejlődésére is számítani lehet. A megállapodás létrehozása lehetővé teszi Magyarország keleti irányú gazdasági kapcsolatainak erősítését, nagymértékben hozzájárul az üzleti és kereskedelmi kapcsolatok fejlődéséhez Mongólia és Magyarország, valamint az Európai Unió között.

Mindezekre tekintettel kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslat elfogadását, az ahhoz tartozó megállapodás kihirdetését támogatni szíveskedjen. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most a vezérszónoki felszólalások következnek. Mint az előző tárgyalás esetében, most is csak a Fidesz képviselőcsoportja állított vezérszónokot. A Fidesz képviselőcsoportjának vezérszónoka Dunai Mónika képviselő asszony. Parancsoljon, képviselő asszony, öné a szó.

DUNAI MÓNIKA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A T/4363. számú törvényjavaslat a Magyarország Kormánya és Mongólia Kormánya között a nemzeti közúti személyszállításról és árufuvarozásról szóló megállapodás kihirdetését célozza. A kétoldalú kormányközi közlekedési egyezmények fontos szerepet játszanak a nemzeti közúti fuvarozásban. A megállapodások a viszonosság és kölcsönös érdekek alapján szabályozzák a két ország közötti, valamint a területükön tranzitforgalomban áthaladó közúti személyszállítást és árufuvarozást. Ez a megállapodás további lendületet adhat a kétoldalú gazdasági együttműködésnek a két ország viszonylatában. A megállapodás aláírására 2018 novemberében került sor a magyar-mongol kormányközi gazdasági együttműködési vegyes bizottság hatodik ülése keretében. Az a tény, tisztelt képviselőtársaim, hogy már hatodszor került sor a vegyes bizottság ülésére, mutatja, hogy milyen intenzívek a két ország közötti kapcsolatok. A vegyes bizottság ugyanakkor áttekintette a kereskedelmi, befektetési és kötött segélyhitellel kapcsolatos ügyeket, továbbá a mezőgazdasági, vízgazdálkodási, oktatási, kulturális és turisztikai együttműködés területeit. Mindkét fél részéről komoly érdeklődés van a kötött segélyhitelből megvalósuló projektek iránt, elsősorban a bányászat és a vízgazdálkodás területén.

Mongol részről jelentős igény mutatkozik a magyar állat-egészségügyi, élelmiszer-biztonsági, a hús-, tej- és bőrfeldolgozási technológia átvétele iránt. A magyar fél egyúttal nyitott az élelmiszeripar, akvakultúra, erdészet, valamint az állatállomány genetikai kutatása terén folytatandó közös tudományos projektek megvalósítása iránt. A Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram keretében legutóbb 191 mongol diák kezdte meg tanulmányait magyar felsőoktatási intézményekben. A megállapodás az egyezményes szabályozáson túl elősegíti hazánk keleti irányú gazdasági kapcsolatainak erősítését és a bilaterális kereskedelmi, gazdasági kapcsolatok kiterjesztését, elmélyítését.

Mindezek alapján a Fidesz képviselőcsoportja támogatja a benyújtott javaslatot, és erre kérem az Országgyűlés egészét is. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Ezzel a vezérszónoki felszólalások végére értünk. Most tisztelettel kérdezem képviselőtársaimat, hogy kíván-e valaki még a vitában felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok. További felszólalásra senki sem jelentkezett, így az általános vitát lezárom.Megkérdezem államtitkár urat, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Dr. Mosóczi László: Igen.) Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. MOSÓCZI LÁSZLÓ innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Tisztelt Országgyűlés! Nagyon szépen köszönjük a támogatást, így egy újabb olyan országgal születik kétoldalú megállapodás, amelytől komoly kereskedelmi, illetve személyszállítási kapcsolatokat várunk. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.Tisztelt Képviselőtársaim! Mai napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk.

Most a napirend utáni felszólalás következik: „Veszprém és Balaton-régió lesz Európa Kulturális Fővárosa 2023-ban” címmel. A Fidesz képviselőcsoportjából Ovádi Péter képviselő úr jelentkezett napirend utáni felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

OVÁDI PÉTER (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy kis időutazásra hívom önöket: 2018. december 14., péntek, a helyszín a Művészetek Palotája. Debrecen, Győr és Veszprém polgármestere fel-alá járkál. Ha körbenézünk, az izgalomtól csillogó szempárok mindenütt. Megkezdődik az eredményhirdetés, és már csak annyit hallunk: the winner is Veszprém. Büszkén mondhatom, hogy 2023-ban Európa kulturális fővárosa Veszprém. Kitörő öröm, hiszen ez nemcsak egy város, ez egy egész régió győzelme; egy olyan út kezdete, amely összefogást hozott és további összefogásra sarkall, ahogy a pályázat címe is mondja: beyond, vagyis meghaladni, túllépni valamin, leküzdve korlátainkat és határainkat.

(15.40)

A pályázatot ugyan Veszprém városa adta be, de térségi pályázatként, amelyhez csaknem 200 önkormányzat csatlakozott, a teljes Balaton-parti régió és a Bakony egyes területei, ezenkívül például a Balatoni Szövetség, a Balatoni Kör és az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület is. Szeretnénk, ha ezt a győzelmet és ezt a lehetőséget minden veszprémi és minden, a balatoni térségben élő ember magáénak érezné.

Városunknak gazdag múltja van, erős egyházi jelenléttel, emellett pedig vagány hangulata és meglepően erős zenei és kortárs művészeti élete. A Veszprém 2023-as program célja, hogy felfedezze az ebben a kettőségben rejlő inspirációt és sokszínűséget. A mintegy százoldalas pályázat a nemzetközi zsűri értékelése szerint olyan átgondolt stratégiát fogalmaz meg, amelynek távlatos kulturális, szociális, gazdasági, környezeti és urbanisztikai céljai nagyon ambiciózusak, de egyben kellő alázattal és realitásérzékkel bírnak. És valóban, a cél, hogy a „Veszprém-Balaton 2023 - Európa Kulturális Fővárosa” nagyszabású vállalkozása során a város és a vele együttműködő balatoni régió elfoglalhassa az őt megillető helyet Európa kiemelkedő kulturális régiói között. Nagyszabású, de mindannyian, akik ennek a városnak és tájnak a szerelmesei vagyunk, tudjuk: korántsem irreális elképzelés. Az elképzelés szorgalmazza a helyi kreatívipar erősítését, vizsgálja a dizájnvezérelt város és régió lehetőségeit, célozza meg a lokális identitások, örökségek tudatosítását, magasabb szintre való emelését, vonja be a helyi kezdeményezéseket, néz szembe a szezonalitás, a környezet, a fenntarthatóság visszatérő problémájával, és tesz mindezekre konkrét javaslatokat.

A brexit okán először az EKF Európa történetében nem két, hanem egy város lesz Európa kulturális fővárosa 2023-ban, és ez Veszprém, a balatoni régiót bevonva. Mindez az európai és nemzetközi figyelemben és az ebből fakadó felelősség tekintetében is komoly feladat elé állít mindannyiunkat. A gazdag és izgalmas ajánlatcsomag a legkülönbözőbb művészeti ágak kulturális ajánlataival, új létesítmények terveivel, programjaival, urbanisztikai, környezeti szempontjaival nem egyszerűen egy a szokásosnál nagyobb szabású fesztiválsorozatot ígér a 2023. évre, hanem új térségi kapcsolatrendszereket hoz létre, olyan kulturális, kreatívipari, térségi kapcsolatok, közösségi hálózatok és intézmények létrejöttét segíti elő, amelyek új minőségi szintre, XXI. századivá emelhetik ezt a hagyományokban, kultúrában és környezeti varázsában mindannyiunk szívének olyan kedves régiót.

Ez a lelkesedés és közreműködési készség csak fokozódik azóta, amióta Veszprém és a balatoni régió elnyerte a 2023-as EKF megtisztelő címét. Ezért biztos vagyok abban, hogy mindannyian mindent meg fogunk tenni azért, hogy Veszprém és a Balaton Európa kiemelt találkozóhelyévé, a kultúra és a kreativitás régiójává emelkedjék 2023-ra és azon túl. Kérem ebben mindannyiuk támogatását.

Ismét arra biztatom önöket, látogassanak el hozzánk, és szívják be a Bakony friss levegőjével együtt a veszprémi életérzést is. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Ebben a nemes folyamatban sikeres felkészülést és kiemelkedő eredményeket, valamint sok-sok megelégedett látogatót kívánok Veszprémnek és az egész balatoni régiónak.Tisztelt Képviselőtársaim! A napirend utáni felszólalások végére értünk. Megköszönöm munkájukat.

Az Országgyűlés holnap reggel 9 órakor folytatja ülését. Az ülésnapot bezárom. Jó éjszakát, sikeres hazatérést mindenkinek!