Készült: 2024.04.28.23:46:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2018.06.12.),  128-139. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 13:02


Felszólalások:   120-128   128-139   140-150      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Már önök is tudhatják, a vezérszónoki felszólalások végére értünk. Kétperces felszólalásra lenne mód, de minthogy nem jelentkezett senki, így ezt kihagyjuk most. További felszólalások a képviselők részéről? (Nincs jelentkező.) Megállapítom, hogy nem jelentkezett senki, így aztán az általános vitát lezárom. (Jelzésre:) Államtitkár úr jelzi, hogy nem kíván hozzászólni, így tájékoztatom önöket, tisztelt Országgyűlés, a módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, és másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodáshoz, a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásának figyelembevétele céljából készült Jegyzőkönyv kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/400. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető. Bejelentem, hogy az előterjesztést uniós napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Elsőként megadom a szót Takács államtitkár úrnak, a napirendi pont előterjesztőjének. Tessék!

TAKÁCS SZABOLCS FERENC, a Miniszterelnökség államtitkára, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Jelen törvényjavaslat célja egyrészről az Európai Közösség és azok tagállamai, másrészt Mongólia közötti partnerséget létrehozó partnerségi és együttműködési megállapodáshoz a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásának figyelembevétele céljából készült jegyzőkönyv kihirdetése. A Horvát Köztársaság csatlakozási okmánya alapján vállalta, hogy az Európai Unió és tagállamai által aláírt vagy megkötött nemzetközi megállapodásokhoz az ezen megállapodásokhoz csatolt jegyzőkönyv útján csatlakozik. A jegyzőkönyvet, Horvátország Európai Unióhoz történő csatlakozására tekintettel, 2013. június 1-jétől kezdődően a megkötéséhez szükséges eljárások befejezéséig ideiglenesen alkalmazni kell. Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrésztől Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás további előrelépést jelent az EU fokozott kelet-ázsiai politikai és gazdasági szerepvállalása tekintetében. A keretmegállapodás tartalmazza az emberi jogokra, a nemzetközi büntetőbíróságra, a tömegpusztító fegyverekre, a kézi- és könnyűfegyverekre és a terrorizmus elleni küzdelemre vonatkozó uniós sztenderd politikai záradékokat, továbbá végrehajtja az adózással és a migrációval kapcsolatos uniós szakpolitikákat. Emellett alapot nyújt az EU és tagállamai Mongóliával folytatott hatékonyabb együttműködésére fejlesztési, kereskedelmi, gazdasági és igazságügyi területen. A keretmegállapodás olyan területeket ölel fel, mint az egészségügy, a környezetvédelem, az éghajlatváltozás, az energiaügy, az oktatás és a kultúra, a munkaügy, a foglalkoztatási és szociális kérdések, a tudomány és technológia, valamint a közlekedésügy. Kiterjed továbbá a jogi együttműködésre, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása, a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelemre is.

A keretmegállapodás 2017. november 1-jén nemzetközi jogilag hatályba lépett. Az Európai Unió és Mongólia politikai kapcsolatai 1989 óta kedvezően és átfogó módon fejlődnek. Az EU fontos partnernek tekinti Mongóliát, ezért részt vesz az ottani helyszíni nemzeti és regionális együttműködési tevékenységekben. Magyarország 1950. április 28-án létesített diplomáciai kapcsolatot Mongóliával. Missziónk újranyitására, miután a 2006-os pénzügyi okokból történő bezárás megtörtént, 2015. május 29-én Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter úr jelenlétében került sor.

(13.00)

Magyarország és Mongólia viszonyrendszerének szerződéses alapjai szilárdak, a felmerülő ügyek intézésére a hatályban lévő nemzetközi egyezmények és a kétoldalú szerződéseink megfelelő hátteret biztosítanak. Az EU-mongol kapcsolatok fejlesztése összhangban áll a magyar kormány keleti nyitást szorgalmazó külpolitikai szándékaival és érdekeivel is. Kérem, hogy a fentiek figyelembevételével támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. A vezérszónoki felszólalások jönnek, elsőként Balla Mihály képviselő úr, a Fidesz vezérszónoka. Parancsoljon!

BALLA MIHÁLY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Államtitkár úr felsorolta azokat az érveket, egyáltalán azokat a tételeket, amelyek magában az együttműködési partnerségi keretmegállapodásban szerepelnek. Talán fontos kiemelni, hogy a Kína és Oroszország közé ékelődött Mongóliára általában véve nem úgy gondolunk, mint az Európai Unió és Oroszország által létrehozott Eurázsiai Gazdasági Unió közti közvetítőre, pedig a mindkét közösség tagjaként közös halmazt képező Mongólia Magyarországgal egyetértésben ilyen aspektusból is láttathatja a szerepét. Ráadásul az elmúlt években Mongólia felértékelődött. Azt is tudjuk, azt is tapasztaljuk, hogy Mongólia számára egyre inkább fontosabb, egyre inkább fontossá válik az a fajta kapcsolatrendszer, amit az Európai Unió jelent, illetve egyre inkább érdekeltek abban, hogy regionális együttműködések is kialakuljanak, ha kell, az Európai Unió együttműködési rendszerein keresztül. Másrészt pedig Mongóliát látni kell úgy is, hogy keresi önmagát, és keresi azt a fejlődési utat, amely talán egy olyan fejlődési pályára állíthatja, hogy a térségben, régióban meghatározó szereppel tudjon majd bírni. Azt gondolom, az Országgyűlés azzal, hogy támogatja ezt a törvényjavaslatot, sokat tud tenni azért is, hiszen tény és való, hogy az Európai Unió tagállamai és a Horvát Köztársaság csatlakozásával kapcsolatos jegyzőkönyv kihirdetéséről beszélünk, de ezzel a törvényjavaslattal viszont tudjuk segíteni azt is, hogy Magyarország is minél nagyobb részese lehessen az Európai Unió, annak tagállamai és Mongólia közötti kapcsolatrendszerben, ezért frakciónk támogatja ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Varga-Damm Andrea képviselő asszony, a Jobbik vezérszónoka következik. Parancsoljon!

DR. VARGA-DAMM ANDREA, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az EU és Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás kiegészítő jegyzőkönyvének ratifikációja történik a horvát EU-csatlakozás miatt. 2013. április 30-án Ulánbátorban írták alá a partnerségi és együttműködési keretmegállapodást az EU-val, amely az 1993-ban létrejött kereskedelmi és gazdasági együttműködési megállapodás helyébe lépett. Ezt a jegyzőkönyvet 2016. október 31-én Brüsszelben írták alá, amelynek most a ratifikációja zajlik. Újra felhívom a tisztelt kormány figyelmét arra, hogy igyekezzenek a jövőben rövidebb határidőn belül a parlament elé terjeszteni, amikor nemzetközi szerződés jóváhagyása szükségeltetik.Mongólia kapcsolatai az EU-val egyre mélyebbek, és Magyarországnak ezt feltétlenül támogatnia kell. Mongóliát az időszámításunk előtti III. században hun törzsek lakták, és a hunok miatt építette a kínai császár a kínai nagy falat, tekintettel arra, hogy a hunok állandó hódításának ezzel próbáltak ellenállni. Végül aztán mongol törzsek telepedek le a X. században. 1206-tól Dzsingisz kán alatt megkezdődött az ország virágzása, 1634-től a mandzsu kínai fennhatóság alá került, és 250 éves mandzsu dinasztia után 1911-ben Külső-Mongólia Tibettel együtt függetlenedett Kínától. 1919-től Kína újra megtámadta, és 1924-től pedig a Szovjetunió befolyása alá került, és kikiáltották a Mongol Népköztársaságot, gyakorlatilag kommunista ország volt. 1991-től, amikor a Szovjetunió felbomlott, újra Mongol Köztársaság lett.

A Jobbik frakciója üdvözli az ilyen jellegű megállapodásokat, és természetesen támogatja ennek a jegyzőkönyvnek a jóváhagyását. Az ilyen jellegű megállapodások erősítik a belső-ázsiai országok, valamint a nyugati világ kapcsolatát, amelyben az EU kohéziós erőt képez. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Gurmai Zita képviselő asszony, az MSZP vezérszónoka!

DR. GURMAI ZITA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Európai Unió és tagállamai, másrészről Mongólia közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás az Európai Unió kelet-ázsiai fokozott politikai és gazdasági szerepvállalása tekintetében további előrelépést jelent. Erről tisztességesen beszélt államtitkár úr.A keretmegállapodás tartalmazza az emberi jogokra, a Nemzetközi Büntetőbíróságra, a tömegpusztító fegyverekre, a kézi- és könnyűfegyverekre és a terrorizmus elleni küzdelemre vonatkozó uniós sztenderd politikai záradékokat, továbbá végrehajtja az adózással és a migrációval kapcsolatos uniós szakpolitikákat. Alapot nyújt az Európai Unió és tagállamai Mongóliával folytatott hatékonyabb együttműködésére fejlesztési, kereskedelmi, gazdasági és igazságügyi területen. Olyan területeket ölel fel, mint az egészségügy, környezetvédelem, éghajlatváltozás, energiaügy, oktatás, kultúra, munkaügy, foglalkoztatás és szociális kérdések, a tudomány és technológia, valamint a közlekedésügy. Kiterjed továbbá a jogi együttműködésre, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása, a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelemre.

A keretmegállapodás 2017. november 1-jén nemzetközi jogilag is hatályba lépett, a Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselőcsoportja támogatja. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Most kétperces felszólalás következik. Szávay István képviselő úr, az Országgyűlés jegyzője, a Jobbik képviselője. Parancsoljon!

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen. Nagyon rövid megjegyzést szeretnék tenni államtitkár úr irányába. Örömmel hallottam azt, hogy a kormány milyen elkötelezett a magyar-mongol kapcsolatok fejlesztése tekintetében, illetve hogy alapvetően államtitkár úr nagyon jónak és szorosnak értékeli ezeket a kapcsolatokat. Én magam is így gondolom, egy országról van szó, ahol pozitívan néznek ránk, szeretnek minket, sőt rokonunknak tekintenek. Én arra szeretném csak kérni önöket, de inkább a Fidesz frakcióját vagy akár Balla képviselő urat mint az IPU elnökét hadd kérjem meg, hogy magam is így gondolom a mongol kapcsolatok fontosságát, ezért is léptem be az előző ciklusban a magyar-mongol IPU baráti tagozatba, ha valóban ennyire fontos önöknek ez kapcsolatrendszer, akkor kérem, mondjuk egy olyan fideszes képviselő vezesse a következő ciklusban, aki ezzel az üggyel foglalkozni is szeretne.

Az előző négy évben a magyar-mongol IPU tevékenysége egyetlenegy alakuló ülésben és nagykövet asszonnyal való találkozásban merült ki. Azt hiszem, négy év alatt többet lehetett volna tenni parlamenti szinten is ezért az ügyért. Továbbra is szívesen veszünk részt ennek a tagozatnak a munkájában. De ha valóban ilyen fontos ez a viszonyrendszer, én magam is így gondolom, akkor kérem fideszes képviselőtársaimat, hogy mondjuk, ebben a parlamenti dimenzióban is egy kicsit nagyobb súllyal jelenítsük meg a Mongóliával való kapcsolatok fontosságát. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra más nem jelentkezett. Most további képviselői felszólalások következhetnek. Kíváne valaki élni a felszólalás lehetőségével? (Nincs jelentkező.) Megállapítom, hogy nem. Így az általános vitát lezárom. (Jelzésre:) Államtitkár úr kíván szólni. Parancsoljon!

TAKÁCS SZABOLCS FERENC, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Csak nagyon rövid reflexió Varga-Damm Andrea képviselő asszony felszólalására reflektálva  a jegyzőkönyv kedvéért , arra kérte a kormányt, hogy viszonylag gyorsan nyújtsa be ezeket az előterjesztéseket. Szeretném jelezni, hogy nincsen igazából időbeli hatálya ennek. A kormány nyilván igyekszik az általános kapcsolatok fontosságának a figyelembevételével benyújtani. De azt szeretném rögzíteni, hogy mulasztást nem követtünk el. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   120-128   128-139   140-150      Ülésnap adatai