Készült: 2024.04.28.03:50:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2018.07.16.),  62-70. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:30


Felszólalások:   56-62   62-70   70-76      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 115 igen szavazattal, 40 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Mérgező ételek, rákkeltő gyógyszerek? A kormány miért nem garantálja a magyar emberek biztonságát?” címmel. Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszonyt illeti a szó.

(16.50)

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Visszatérnék a napirend előtti felszólalásomra, mert akkor az államtitkár úr adott nekem egy választ, hogy márciusban tudtak már arról a hatóságok és a magyar kormány, hogy Listeria baktériummal szennyezett élelmiszerek kerültek a boltokba Magyarországon. Szeretném megkérdezni államtitkár úrtól, hogy akkor mi tartott júniusig meg júliusig, a közvélemény júniusig és júliusig nem kapott erről tájékoztatást. Elárulta magát államtitkár úr, hogy hónapok óta tudtak erről, persze, csak közben volt egy országgyűlési választás, és nem akartak botrányt, hogy amúgy a közbiztonság, a biztonság érdekében nem tudják a magyar lakosságot megvédeni a szennyezett ételekkel kapcsolatban.

A másik nagyon fontos téma és a fő téma. Magyarországon ma 3 millió felnőtt szenved magas vérnyomásban, a KSH adatai szerint 2016-ban az emberek kettőharmada szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegségben halt meg. Az elmúlt években amúgy jelentősen megnőtt Magyarországon a halálozási szám. Közben pontosan júniusban olvastuk az első hírt, hogy Magyarországon a gyógyszerpiacra 27 fajta olyan vérnyomáscsökkentő került, amelyik nagyon magas kockázattal olyan anyagot tartalmaz, ami rákkeltő. Ez a rákkeltő anyag a valsartan. Körülbelül 200 ezer betegről tudunk, aki napi szinten szedi ezt a gyógyszert, és a hatóságok előbb elhallgatták, majd később egy tájékoztatást adtak ki, de a Gyógyszerészi Kamara és a patikusok nagyon sokáig nem reagáltak, mert nem tudták eldönteni, hogy a visszavont gyógyszerek árát vajon ki fogja állni.

Államtitkár Úr! Hogyan fordulhat elő ma Magyarországon az, hogy nem értesítik a betegeket arról, hogy milyen gyógyszereket, milyen mérgező hatóanyagú gyógyszereket szednek? Vagy szeretném megkérdezni, államtitkár úr: mindegy, hogy magas vérnyomásban halnak meg vagy rákban? Teljesen mindegy, mert a vége ugyanaz? Államtitkár úr, szeretném megkérdezni, hogy milyen szűrőállomásokon kell jelentkezniük ezeknek a betegeknek, akik hónapok vagy évek óta szedték ezeket a mérgező gyógyszereket, ahol egy teljes körű ingyenes kivizsgálást kapnak, hogy netalántán rákosak letteke vagy sem. Ki állja azokat a költségeket, ami kárt szenvedtek a betegek, a gyógyszerészek, meg egyáltalán legfőképpen a magyar családok, akiket ez érint? Indítotte az állam és a minisztérium kártalanítást a céggel szemben, vagy tette az állam feljelentést magával ezzel a céggel szemben?

Államtitkár Úr! A hétvégén olvastuk azt a döbbenetes hírt, hogy Magyarországon a piacon lévő gyógyszerek 50 százaléka az indiai és a kínai piacról származik. Vane más gyógyszer is, amiről önök tudnak, hogy netalántán ilyen mérgező hatóanyagot tartalmaz? Államtitkár Úr! Adjon megnyugtató választ (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hogy nincsen több ember veszélyben ma Magyarországon, elég ez a 200 ezer ember!

Várom válaszát, államtitkár úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Engedje meg, hogy egy kronológiával kezdjem mindenekelőtt, hiszen először június 29-én a magyar gyógyszerészeti hatóság, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet volt az, amely észlelte, hogy olyan összetevő, olyan hatóanyag van egyes vérnyomáscsökkentő gyógyszerekben, amelyek veszélyesek lehetnek a magyar betegek számára, és nyilván minden eljárásnak, így ennek is a legfontosabb célkitűzése a betegek biztonsága. Éppen ezért június 29-én az Európai Unió országai közül elsőként Magyarországon került ez felfüggesztésre, ugyanígy volt még pár ország, amelyik maga észlelte ezt a problémát, és így Írországban, Spanyolországban, Angliában és Franciaországban szintén felfüggesztették a hasonló helyről érkező, ilyen hatóanyaggal rendelkező gyógyszerek forgalmazását. Ilyenkor több mindent kell megvizsgálni a gyógyszerészeti hatóságnak: egyrészről azt, hogy kerülte Magyarországra olyan gyógyszer, amelyhez ezt a hibás hatóanyagot felhasználták, milyen egészségügyi kockázata van ennek, és ha kivonják a forgalomból, felfüggesztik a forgalmazását, az jelenthete ellátási problémát, hiszen ahogy ön is mondta, nagyon sok ember számára ezek a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek napi szükségletek.

Miután június 29-én Magyarországon felfüggesztettük már ennek a forgalmazását, az Európai Unió, az úgynevezett Európai Gyógyszerügynökség több nappal később, négy nappal a magyar hatóság intézkedése után rendelkezett a forgalomból való kivonásról, tehát később, mint ahogy a magyar jelzés már megtörtént. Ennek nyomán nemcsak Magyarországon történt ilyen intézkedés, nemcsak abban a négy országban, amit már felsoroltam, hanem Ausztriában, Belgiumban, Cipruson, Csehországban, Dániában, Észtországban, Finnországban, Franciaországban, Görögországban, Hollandiában, Horvátországban, Lengyelországban, Litvániában, Németországban, Norvégiában, Olaszországban, Portugáliában, Spanyolországban, Svédországban, Szlovákiában és Szlovéniában is hasonló intézkedést tettek pár nappal később, mint amit Magyarország tett.

Azt mondhatjuk, és megköszönhetjük, azt hiszem, a magyar gyógyszerfelügyelet munkatársainak, hogy az Európai Unión belül elsőként Magyarországon védték meg a betegeket attól, hogy itt bármifajta probléma keletkezzen, bármifajta negatív következménye legyen az egész Európai Uniót elárasztó ilyen hatóanyagnak. Büszkék lehetünk a magyar gyógyszerhatóságra, büszkék lehetünk a magyar felügyeletre, hogy elsők között észlelte ezt.

A szakmai kollégium kiadott egy állásfoglalást, amelyet ön is ismerhet, hiszen hetekkel ezelőtt már nyilvánosságra hozták, amelyben elmondták, hogy a gyógyszer hirtelen abbahagyásának magasabb az orvosi kockázata, éppen ezért felhívták itt is és más országokban is a figyelmet arra, hogy a szennyező anyag jelenlétének ellenére is sokkal nagyobb a kockázat, ha nincs helyettesítő gyógyszer. Erre egyébként a patikusok is felhívják a figyelmét a betegeknek, ha hozzájuk fordulnak, úgyhogy így kerül sor a gyógyszertári szintű termékvisszahívásra is. Egyébként még a kronológiához hozzá tudom tenni, hogy július 5-én döntött az Európai Bizottság a teljes felülvizsgálatról.

Az első pillanattól kezdve minden betegnek a tájékoztatása folyamatos. Az első pillanattól kezdve minden patika tájékoztatása folyamatos. A gyógyszertárak, mint ahogy az a hírekben is megjelent, egy hét múlva vagy július 30-tól, augusztus folyamán visszaveszik ezeket a gyógyszereket, visszatérítik a betegeknek az árát, bontatlan, fel nem használt dobozokban ezeket a gyógyszereket visszavihetik, és a patikusok figyelemmel lesznek, ahogy mondtam is, a helyettesítő termékkel való kiváltására vagy másik gyógyszer használatára.

Úgyhogy, tisztelt képviselő asszony, azt hiszem  bár egy világpiacon nyilván sokféle hatóanyag előfordul a gyógyszer-kereskedelemben, és mint ahogy ön is látja, tucatnyi országba kerültek ezekből a hatóanyagokból , a magyar betegek azért érezhetik biztonságban magukat, mert a leggyorsabban Európán belül másik négy országgal együtt Magyarország tudott erre a veszélyre reagálni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Kérdezem a képviselő asszonyt, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Nem fogadom el a választ. (Dr. Rétvári Bence: Miért?) Tudja, államtitkár úr, ebben az ügyben önök ugyanúgy sunyítanak és lapítanak, mint annak idején a csernobili atomkatasztrófa idején (Derültség, felzúdulás a kormánypártok soraiban.  Közbekiabálások a kormánypártok soraiból.), olyan súlyos ügyről beszélünk. Egyetlenegy dolgot hadd olvassak fel önnek! Engedje meg, államtitkár úr! A spanyolok, amikor ellenőrizték a céget, akkor az alábbi derült ki. (Zaj, moraj.) A készítmény egy, az ipari folyamatokban melléktermékként képződő szerves vegyülettel, nitrózaminnal szennyezett. Ez egy erősen mérgező, rákkeltő anyag (Az elnök csenget.), olyannyira, hogy a laboratóriumi patkánykísérleteknél ezt használják daganatképzésre.

Államtitkár úr, legalább ne legyenek büszkék magukra! Hány éve mérgezik a magyar embereket? És tudja, most is azt mondta, hogy kettő bontatlan dobozt visszavihetnek az emberek. (Az elnök ismét csenget.) Miért kell bontatlannak lennie, meg mi köze van ahhoz, hogy fel van az a gyógyszer bontva vagy sem? Mivel tudja kisegíteni, hogy kettő dobozt visszavihet, közben meg lehet, hogy éveken keresztül mérgezték azt a 200 ezer embert?

ELNÖK: (Csenget.) A válaszát várom, képviselő asszony.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Államtitkár úr, legalább egy kicsit legyenek szerényebbek! Nem tudom elfogadni. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A képviselő asszony nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 114 igen szavazattal, 36 nem ellenében elfogadta.

(Soltész Miklós az MSZP padsoraihoz lépve mond valamit Bangóné Borbély Ildikónak.  Felzúdulás az ellenzék soraiban.  Soltész Miklós visszamegy államtitkári helyére.  Dr. Vadai Ágnes: Jobb lesz, ha visszamegy!  Az elnök csenget.  Közbekiáltások.  Soltész Miklós: Tisztességesebb…  Dr. Vadai Ágnes: Szerényebben! Anyámat is ilyen gyógyszerrel etetik!)

Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat. Kérem, adjanak lehetőséget arra, hogy képviselőtársunk felszólaljon! (Bangóné Borbély Ildikó: Legközelebb idejön és megver?  Dr. Vadai Ágnes: Nagy kereszténydemokrata! )

Tisztelt Országgyűlés! Arató Gergely, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Lesze szabad tankönyv-választás, vagy csak mellébeszélés?” címmel. Arató Gergely képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   56-62   62-70   70-76      Ülésnap adatai