Készült: 2024.04.27.08:52:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

42. ülésnap (2018.11.19.),  49-52. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:   45-48   49-52   53-56      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Kocsis-Cake Olivio képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnökséget vezető miniszternek: „Miért diszkriminálja a kormány a külföldön dolgozó magyarokat?” címmel. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány nemrég benyújtott egy módosító javaslatot a választásokkal kapcsolatos törvényhez, amelyben szavazati jogot adna a nem EU-s országban élő magyar állampolgároknak. A Párbeszéd támogatja azt, hogy minél több magyar állampolgár tudjon részt venni az európai parlamenti választáson.Az előterjesztés egy tanácsi határozatra hivatkozik, viszont elég önkényesen és szelektíven kezeli ezt a tanácsi határozatot: ami a Fidesznek kedvez, azt átemeli ebből, ami nem kedvez, azt pedig nem. Az EU-s határozat ugyanis arról szól, hogy az európai állampolgárok minél nagyobb arányban vegyenek részt az európai parlamenti választáson, ezért kifejezetten kiemeli a szavazás alternatív módjait, a levélben szavazást, az elektronikus szavazást és az internetes szavazást is, az internetes szavazásról azonban már szó se esik a törvényjavaslatban. A levélben szavazást biztosítja, de nem minden külföldön tartózkodó magyar állampolgárnak.

A Párbeszéd szerint biztosítani kell a levélben szavazást a külföldön dolgozó honfitársainknak is, ez nekik is jár. Éppen ezért a Párbeszéd módosító javaslatot tett, a módosító indítvány megszüntetné az életvitelszerűen külföldön tartózkodó, de magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok diszkriminációját, így a jövőben ők is leadhatják levélben szavazatukat. A célunk az, hogy ne legyen kettős mérce, ne tegyünk különbséget magyar állampolgár és magyar állampolgár között, a Fidesz-többség az Igazságügyi bizottságon mégis leszavazta ezt a javaslatot.

A kérdésem tehát az, hogy miért diszkriminálja a kormány a külföldön dolgozó magyarokat. Miért nem támogatja a kormány a Párbeszéd módosítását, hogy a külföldön dolgozó honfitársaink is levélben tudjanak szavazni? Válaszát előre is köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Orbán Balázs államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt levezető Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A törvényjavaslat, amelyre ön is célzott, valóban arról szól, hogy az európai parlamenti választásokkal összefüggésben a harmadik országban, tehát Európai Unión kívüli tagállamban élő magyar állampolgárok is szavazhatnak. Ez véleményünk szerint egy olyan hiátus, régi probléma, amit meg kellett oldani, és mi örülünk annak, hogy az uniós és a nemzetközi jogi dokumentumok is ezt támogatják. Az ön által felvetett probléma azonban egy másik lapra tartozik, ugyanis itt pont az ön által és az ön pártja által javasolt szabályozás valósítana meg alkotmányellenes helyzetet, ahogy azt egyébként a magyar Alkotmánybíróság is kimondta, és ahogy azt egyébként korábban a Fidesz-KDNP is az ezzel összefüggő választási eljárási törvény elfogadásakor mondta.

(12.40)

Ugyanis valójában nem ott van különbség a szavazói csoportok között, hogy éppen a szavazás napján ki az, aki éppen külföldön tartózkodik, vagy ki az, aki belföldön tartózkodik, hanem ott van különbség, hogy ki az, aki magyarországi lakóhellyel rendelkezik, és ki az, aki nem rendelkezik magyarországi lakóhellyel. Ugyanis az Alaptörvény és a választási törvények értelmében, aki magyarországi lakóhellyel rendelkezik, annak két szavazata van, egy az egyéni képviselőre, a másik a pártlistára; aki nem rendelkezik magyarországi lakóhellyel, annak csak a listára van szavazati joga. Ez két jól elkülöníthető csoport.

A két csoporton belül nem lehet különbséget tenni, mert az alkotmányellenes helyzetet eredményezne. Az azt a helyzetet eredményezné, hogy ön, ha a választás napján éppen Pozsonyba látogat, akkor ön szavazhatna levélben, ha nem látogat Pozsonyba, akkor pedig nem szavazna levélben. Ezt a helyzetet nem tudjuk megoldani, és nem is szabad ilyen módon megoldani.

Egyébként pedig az ön által említett új típusú módszerek is, azt gondoljuk, hogy jelen formájukban szavazatleadási és nemzetbiztonsági megfontolások szempontjából most még nem támogatandóak. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:   45-48   49-52   53-56      Ülésnap adatai