Készült: 2024.04.27.13:08:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

42. ülésnap (2018.11.19.),  205-206. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:   203-204   205-206   207-208      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, szószóló úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend utáni felszólalásra jelentkezett F Kovács Sándor képviselő úr, Fidesz-képviselőcsoport. Megadom a szót ötperces időkeretben.

F. KOVÁCS SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Egy olyan páratlan értékkel rendelkező tájra szeretném felhívni a tisztelt parlament figyelmét, amely különleges nemzeti értékünk. A négy megye által határolt terület, a Jász-Nagykun-Szolnok megye, Hajdú-Bihar megye, Heves megye és Borsod-Abaúj-Zemplén megye által határolt 127 négyzetkilométeres terület Magyarország második legnagyobb állóvize. A Tisza-tó az idén 45 éves kiskörei vízlépcső feletti mederrész elárasztásával jött létre, amely a mai napon, a mostani időben gazdaságilag, turisztikailag fontos Magyarország számára.

A tározó felett lévő meder mintegy 250 millió köbméter vizet tartalmaz. Ez a víz ilyen csapadékszegény időszakban a Tisza-meder és a Tisza-völgy öntözhetőségének nagyon fontos forrása, innen táplálják a Jászsági- és a Nagykunsági-főcsatornát is. A Körös-völgye már a mai nap is negatív vízhozammal rendelkezne, de a Tisza vizének átvezetésével a Körös-völgyet is el tudják látni.

(15.00)

A Tisza főmedre harmadosztályú vízi út, de az úgynevezett öblítőcsatornák, amivel a főmeder és a tó össze vannak kötve, ezek is járható vízi utak, járható vízi utak a vízfelületek is, ugyan ezek nincsenek kijelölt vízi úttá nyilvánítva. A Tisza-tó területe természetileg védett terület; csodálatos madárvilággal, csodálatos, egyedülálló madár- és állatvilággal és a vízben élő halak világával rendelkezik.

Az UNESCO világörökségi listáján van, a Natura 2000-es rendszernek, hálózatnak tagja, és a különleges ramsari egyezményhez köthető kultúrtáj, hiszen csodálatos madárvilág található itt. Hazánk turizmusában betöltött szerepe is egyedülálló. Ezt erősíti a tavaly augusztusi kormányhatározatnak köszönhetően, hogy Debrecennel, a Hortobággyal, Hajdúszoboszlóval együtt a Tisza-tó kiemelt turisztikai térség, kiemelt turisztikai fejlesztési térség lehet. Egyre növekvő az ismertsége a Tisza-tónak a családok, az aktív pihenést választók, a vízitúrázók, a kerékpártúrázók, a horgászok és a kikapcsolódást választó családok számára is.

A térségben az elmúlt években az átlagosnál magasabban fejlődött a turizmus. Az eddig szokásos 300 ezer vendégéjszakát már a tavalyi évben 22,3 százalékkal haladta meg a vendégéjszakák száma, és ez az idei évben is növekszik.

A Tisza-tó fővárosában, Tiszafüreden már idén júliusban meghaladta a vendégéjszakák száma és az idegenforgalmi bevétel a tavalyi évet, tehát turisztikailag az egyik legdinamikusabban fejlődő turisztikai térsége megyénknek.

A tó körüli gáton a kerékpározók száma idén augusztusig meghaladta a 45 ezer főt, és ez folyamatosan növekszik. A horgásznapijegyek kapcsán a horgászok száma pedig a 100 ezer főt haladta meg.

Egyre jobban felfedezik az országos könnyűzenei, kulturális, gasztronómiai fesztiválok a Tisza-tó környékét. Elmondhatjuk, hogy kulturálisan, turisztikailag hazánk legdinamikusabban fejlődő térsége.

Tisztelt Képviselőtársaim! 2013-ban egy kormányhatározat nyomán elindult a Tisza-tó kiemelt nemzeti program. Hallhatták, és remélem, a saját tapasztalatuk nyomán is láthatták, hogy milyen csodálatos ez a terület. Felszólalásommal szeretném felhívni a tisztelt Ház figyelmét arra, hogy a Tisza-tó egy komplex programot, komplex kezelési tervet igényel, hiszen a vízgazdálkodás, az árvízvédelem, a turizmus, a mezőgazdaság és ezek összehangolása mindenképpen külön figyelmet érdemel.

Gazdasági szempontból nagyon fontos lenne, hogy azok a fejlesztések, amelyek már eddig is a Tisza-tóhoz jöttek, ezután is dinamikusan tudjanak jönni, pluszforrásokat tudjunk szerezni, hiszen nagyon fontos lenne, ha az M3-as autópálya Ludas-Abádszalók összekötő szakasza megépülne, források jönnének a vízinövény-szabályozásra (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) és az iszapkotrásra is.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. Remélem, mindannyian meg fogják látogatni a Tisza-tavat. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:   203-204   205-206   207-208      Ülésnap adatai