Készült: 2024.09.19.03:02:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2019.05.27.),  127-134. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:19


Felszólalások:   121-127   127-134   135-141      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő asszony nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Az Országgyűlés az államtitkári választ 108 igen szavazattal, 24 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnök kabinetfőnökéhez. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy Tordai Bence államtitkár úr… (Derültség.), Tordai Bence képviselő úr nem tartózkodik az ülésteremben, ezért a határozati házszabály 122. § (5) bekezdése alapján az interpellációt visszavontnak kell tekinteni.

Tisztelt Országgyűlés! Dunai Mónika, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez: „Milyen veszélyekkel járna, ha megvonnák Magyarország európai uniós fejlesztések feletti szabad döntési jogát?” címmel. Dunai Mónika képviselő asszonyt illeti a szó.

(16.50)

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Dobrev Klárának, a Demokratikus Koalíció politikusának egy újabb nyilatkozata rávilágított arra, hogy mennyire is veszélyes Magyarország számára az Európai Unió jövőjét érintő elképzelése, és hogy mennyire semmibe veszi a magyar választópolgárok döntését. (Dr. Varga-Damm Andrea: És miért kampányoltatok ellene?) A szélsőségesen bevándorláspárti Demokratikus Koalíció (Arató Gergely: Jaj, már megint itt tartunk!) egyik ikonikus alakja múlt héten egy interjúban úgy fogalmazott, hogy független EU-s testületeken keresztül kellene eljuttatni Magyarországra a hazánknak járó forrásokat. (Arató Gergely: Miért nem tőle kérdezed meg! Összehozlak!  Az elnök csenget.) Hangsúlyozom: járó, nem könyöradomány. Továbbá annak is hangot adott, hogy elfogadhatónak tartaná azt, hogy Magyarországot egy olyan státuszba minősítsék vissza, mintha nem lenne az EU teljes jogú tagja. Ez a mondat elfogadhatatlan, felháborító, és semmibe veszi mindazokat az erőfeszítéseket, amelyeket hazánk megtett annak érdekében, hogy igenis az EU teljes jogú tagjává váljon. A magyarok keményen megküzdöttek azért, hogy egyenrangú tagjai legyenek az Európai Uniónak. (Arató Gergely: De nem azért, hogy ti ellopjátok a pénzt!  Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ő beszél!) Ennek ellenére Gyurcsány Ferenc felesége (Dr. Vadai Ágnes: Dobrev Klára!) meg tudna barátkozni azzal a gondolattal, hogy az Európai Unió gyámság alá helyezze Magyarországot. De mi mást várhatnánk el egy olyan személytől, aki az európai egyesült államok koncepciójáról álmodozik, egy olyan közösségről, amelyben a magyar szuverenitás jelentős módon korlátozott lenne, gyakorlatilag teljhatalmat adva a brüsszeli bürokratáknak. (Arató Gergely: Az a helyzet, hogy hazudsz!)

Tisztelt Képviselőtársaim! (Arató Gergely: Nem szép ilyet mondani egy hölgynek…  Farkas Sándor: Ez illetlenség!) Tisztelt Államtitkár Úr! A magyar baloldal egyszerűen képtelen arra, hogy elfogadja a magyar választók döntését, akik nem kérnek a szélsőségesen bevándorláspárti ellenzékből. A bevándorláspárti ellenzék kétségbeesettségét jól jellemzi, hogy évek óta a brüsszeli bürokratákhoz rohannak tanácsokért, támogatásért és biztató szavakért, ahelyett, hogy a magyar választópolgárok érdekeit képviselnék külföldön.

A magyar baloldal számára semmit sem jelent sem a magyar szuverenitás, sem pedig a magyar kultúra és identitás. Nem túlzás azt mondani, hogy a magyar baloldal számára már régen nem Budapest Magyarország fővárosa, hanem Brüsszel. (Arató Gergely: Nem mi zárjuk be a Széchényi Könyvtárat, a Magyar Tudományos Akadémiát!)

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem, hogy milyen veszélyei lehetnek annak, ha független uniós intézményekre bíznánk a hazánknak járó uniós források szétosztását. (Arató Gergely: De gyenge ez!) Tisztelettel várom válaszát. (Arató Gergely: Nagyon bátor volt!  Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Cseresnyés Péter államtitkár úr válaszol. Államtitkár úr, öné a szó. (Arató Gergely: Ő Dobrev Klára szóvivője?) Képviselő úr, megkérem! (Arató Gergely: Nekem úgy tűnik!)

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Jóérzésű magyar ember valóban nehezen tud mit kezdeni Gyurcsány Ferenc feleségének közelmúltbeli szavaival. (Arató Gergely: Dobrev Klára!) Gyurcsány Ferenc felesége (Arató Gergely és Varju László egyszerre: Dobrev Klára!  Az elnök csenget.) ugyanis elmondta, hogy az a célja, hogy a Magyarországnak járó EU-s pénzek nagyságába és odaítélésébe hazánknak ne legyen beleszólása, arról uniós intézmények döntsenek. Tehát, hogy világosan lássuk, miről van szó: a Demokratikus Koalíció azt szeretné elérni, hogy amikor arról kell dönteni, hogy az egyes tagállamoknak mennyi pénz jut, és hova ítélik meg, hol lehet azt felhasználni, akkor a magyar emberek képviselői ne ülhessenek oda a tárgyalóasztalhoz, ne harcolhassanak a magyaroknak járó fejlesztési pénzekért, hanem bízzuk az egészet Budapesttől ezer kilométerre élő, Magyarországon sosem járt brüsszeli bürokratákra.

(A jegyzői székben Hiszékeny Dezsőt Szabó Sándor váltja fel.)

Tisztelt Képviselő Asszony! Jól tudjuk, hogy mit jelentene ez. Tavaly májusban az Európai Bizottság olyan bevándorláspárti költségvetési tervezetet tett le az asztalra, amely elvenné a pénzeket a tagállamoktól, és többet adna migrációra. Gyurcsány Ferencné és pártja tehát ezt támogatja. Ők nem a magyar embereket, hanem Brüsszelt képviselik. (Arató Gergely: Miért nem jöttetek el vitára, ha így gondolod? Szemtől szemben! Ne egymás közt beszélgessünk erről! Ejnye!) Nem újdonság ez, mert a magyarok véleménye eddig sem érdekelte őket. (Szászfalvi László: Fáj az igazság!) Hiába nyilvánították ki ugyanis a magyar emberek többször világosan, hogy nem akarják, hogy hazánkból is bevándorlóországot csináljanak, Gyurcsány Ferencék és a teljes ellenzék mégis beállt a bevándorláspárti brüsszeli bürokrácia mögé, és be akarja engedni a migránsokat.

A kormánynak azonban Brüsszelben is a magyar emberek érdeke az első, az a célunk, hogy Magyarország 2030-ra azon öt EU-s tagállam egyike legyen, ahol a legjobb élni, lakni és dolgozni. (Arató Gergely: Akkor mondjatok le!) Ehhez pedig életbevágó, hogy mi magunk állhasunk ki a hazánkért, dönthessünk a saját forrásaink elosztásáról. A történelem számtalanszor bebizonyította már, hogy mástól nem is várhatjuk, hogy a mi érdekeinket ki juttatja érvényre. De hogy mi történne, ha Dobrev Klára (Moraj a kormánypártok soraiban.  Taps a DK padsoraiból.) és az ellenzék kívánsága szerint az Európai Bizottságra bíznánk a fejlesztéseket, azt már most, ebben a fejlesztési ciklusban is láthatjuk. A régiónkból pályázók részesedése azokból az uniós forrásokból, amelyekre közvetlenül lehet Brüsszelnél pályázni, megdöbbentően alacsony, és a közbeszerzésekben sem jobb a helyzet.

Ha megnézzük például a Bizottság kezelésében levő, a kutatás-fejlesztést támogató „Horizon 2020” programot, akkor kiderül, hogy a támogatási keret mindössze 5 százalékát nyerték el pályázataikkal az EU-hoz újonnan csatlakozott tagállamok, miközben lakosságarányuk az Unió negyede. A tapasztalatok tehát azt mutatják, ha Gyurcsány Ferenc pártja és annak célja érvényesülne, nem sok jóra, nem sok forrásra számíthatnánk. (Arató Gergely: A Fidesz!)

(A jegyzői székben dr. Szűcs Lajost dr. Vinnai Győző váltja fel.)

Ki kell jelenteni, hogy nem kívánunk semmilyen jogunkról lemondani, bárhonnan is érje politikai nyomás hazánkat. A választók a jelenlegi kormánynak adtak tavaly felhatalmazást, és a most lezajlott választásokon is egyértelműen nyilvánították ki, hogy ezt a kormányt támogatják, amely a magyar emberek érdekeit, a magyar emberek védelmét és a függetlenségük megőrzését biztosítja. Ezért kérem, hogy válaszomat fogadja el. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.  Arató Gergely: Elég gyenge válasz volt.  Németh Szilárd István: Nagyon jó válasz volt.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Megkérdezem képviselő asszonyt, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Elfogadom a választ. (Moraj a DK soraiban.) Kérem államtitkár urat és a kormányt arra, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy az Európai Unió ne hallgasson Gyurcsánynéra (Dr. Vadai Ágnes: Dobrev Klára!), ne engedjék, hogy… (Dr. Vadai Ágnes: Képviselő asszony, tegye meg, hogy nevén szólítja, ha már az itt ülő férfi képviselőtársai nem teszik meg!  Zaj.  Közbeszólás a Fidesz soraiból: Nem kell kiabálni!  Az elnök csenget.)

ELNÖK: Képviselő asszony! (Dr. Vadai Ágnes: Képviselő asszony, kérem! Dr. Dobrev Klára. Kérem! Legalább ennyi!  Az elnök csenget.  Dr. Rétvári Bence: Szégyelli a férje nevét?  Közbeszólás a Fidesz soraiból: Szégyelli a férjét?) Képviselő asszony, van egy rossz hírem: tájékoztatnom kell, hogy nem párbeszéd, és nem ön válaszol. (Dr. Vadai Ágnes: Gondoltam, hogy itt ilyen párbeszédet folytatunk arról, hogy kit hogy hívnak ebben a Házban.) Akkor legyen kedves, hallgasson el! És adja meg a lehetőséget arra, hogy képviselő asszony elmondja a válaszát! Majd ha ön interpellál, akkor ön beszél! Köszönöm. (Dr. Vadai Ágnes: De nem, mert most beszélek! Dobrev Klára!  Taps a kormánypárti padsorokból.) Képviselő asszony, parancsoljon! Beszámítom az időt.

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Szóval, tisztelettel kérem a magyar kormányt, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy Gyurcsány Ferenc felesége, Dobrev Klára (Dr. Vadai Ágnes és Arató Gergely egyszerre: Dobrev Klára!) szavára az Európai Unió intézményei (Dr. Vadai Ágnes: Dobrev Klára. Ennyire nehéz kimondani?) ne tegyék, ne tehessék azt meg (Dr. Vadai Ágnes: Méghozzá dr. Dobrev Klára. Nem annyira bonyolult ez!), hogy Magyarországot másodrangú uniós országgá tegyék, ne engedjék, hogy gyámság alá vegyék Magyarországot. És tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy azokról az uniós forrásokról, amelyek Magyarországot megilletik, azokról a forrásokról mi, magyarok dönthessünk, a magyar emberek dönthessenek. Köszönöm szépen a választ. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   121-127   127-134   135-141      Ülésnap adatai