Készült: 2024.04.28.03:41:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2019.05.27.),  115-121. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:39


Felszólalások:   109-115   115-121   121-127      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Az Országgyűlés az államtitkári választ 113 igen szavazattal, 28 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! László Imre, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Ha egyetlen kerület egészségügyi ellátását sem képesek megszervezni, mire számítson az ország?” címmel. László Imre képviselő urat illeti a szó.

(16.30)

DR. LÁSZLÓ IMRE (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Szűkebb lakóhelyemen, Újbuda példáján, mint cseppben a tenger, tükröződik a hazai egészségügy siralmas helyzete, csakúgy, mint a kormány és az önkormányzat koncepciótlansága és a megoldási szándék hiánya. A kerület járóbeteg-szakellátása katasztrófasújtott terület. A körmük szakadtáig tagadott létszámhiány miatt kilométeres hosszúságúak az előjegyzések, a várakozási idő pedig messze meghaladja az egyébként sem rövid országos átlagot. A legsúlyosabb helyzetben a gyermekgyógyászat van. Ennek megoldását, egy gyermekgyógyászati rendelőegység létesítését még 2010-ben, a Molnár Gyulát lejáratni kívánó polgármester-választási kampányban ígérték meg először. A választást megnyerték, az ígéretről szokás szerint megfeledkeztek. Az ígéret aztán újra előkerült a 2014-es választási kampányban is, de ugyanazzal az eredménnyel. Mikor kezdenek már hozzá? Hiába ígérik meg majd harmadszor az őszi kampányban, a kerület beteg gyermekei az ígérettől sajnos nem gyógyulnak gyorsabban. Az egészséghez szorosan kötődik és egyébként is a kormány vesszőparipája az egészséges életmód és a sport. Gazdagrét és Őrmező húszezer lakója évek óta hitegetve van egy uszoda építésével. Kétszer már az alapkövét is lerakták, de mikor kívánnak ezen túllendülni és ténylegesen hozzákezdeni az építkezéshez?

Az állatorvosi ló azonban a szuperkórháznak becézett dél-budai regionális egészségügyi centrum ügye. Erre a célra nyolc telket már megszereztek, ebből négyet egy Fidesz-közeli vállalkozótól, nettó 4,3 milliárdért. Ő tehát már jól járt, de a költségvetés kevésbé, mert még egy kapavágás sem történt, de a kórházépítés tervezett költsége már többszörösére duzzadt, és e pillanatban 250 milliárdnál tartunk. Mekkorára becsülik a tényleges költségeket? Hogyan kívánnak gondoskodni az intézmény megközelíthetőségéről, mert tömegközlekedéssel ma lehetetlen odajutni. Honnan fognak egy ekkora létesítménybe orvosokat és szakdolgozókat szerezni, ha a kerületi járóbeteg-szakellátáshoz sem tudják a szükséges személyzetet biztosítani? Mit terveznek a Szent Imre Kórházzal, amire nemrégen 15 milliárdot költöttek?

Egyáltalán mikor értik már meg, hogy az egészségügy fejlesztéséhez nem kizárólag új létesítményekre, hanem szerkezetváltásra, a meglévők felújítására, megfelelő finanszírozásra és mindenekelőtt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) kellő létszámú, felkészült személyzetre van szükség? Tisztelettel várom válaszát. (Taps a DK, az MSZP és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, hogy ez leginkább az ön polgármesterjelölti kortesbeszéde volt jelen pillanatban itt a parlamentben, nyilvánvalóan a kampányban kívánja majd használni mint polgármester-jelölt ezeket a mondatokat, amiket most mondott, de egy mondatot szó szerint felírtam, tisztelt képviselő úr, abból, amit mondott az elején. Újbudán, azt mondta, a legsúlyosabb helyzetben a gyermekgyógyászat van. Ki volt az a kormány, amelyik bezárta a Svábhegyi Gyermekkórházat? Segítek, ugyanaz, amelyik az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet, ugyanaz a kormány, amelyik bezárta a Szabolcs utcai kórházat és ugyanaz a kormány, amelyik bezárta a Schöpf-Merei Kórházat, amelyik sok nehéz szülés esetében segített az édesanyáknak a gyermeküket világra hozni. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Szégyen!) Az önök kormánya!Ön azt mondja most, hogy a legsúlyosabb helyzetben a gyermekgyógyászat van. És ki zárta be a gyermekkórházat? Önök, tisztelt képviselő úr, és utána itt feláll a parlamentben, hogy nem épül elég gyorsan az új gyermekellátó központ, miközben önök bezártak Budán egy Svábhegyi Gyermekkórházat, amelyik szintén a gyermekek egészségét volt hivatott szolgálni, tisztelt képviselő úr. Ön azt mondja, hogy sokan várakoznak a rendelőben. Ez bizonyára lehet, hogy csúcsidőszakban igaz és így is van, de önöknek mi volt erre a megoldási javaslatuk? A vizitdíj. Hogyha fizetni kell, majd kevesebben várakoznak. Ez lenne az ön javaslata a XI. kerületi és a többi polgárnak? (Dr. Vadai Ágnes: Azóta eltelt tíz év!) Az ön szerint segítette a betegek gyógyulását, hogy 16 ezer aktív ágyat felszámoltak?

Ön azt mondja, hogy segíteni kell az orvosoknak, az ápolóknak, és több orvosra, több ápolóra van szükség. Ki bocsátott el Magyarországon 6 ezer egészségügyi dolgozót, orvost és ápolót? Ki? Ki bocsátotta őket el? Önök, az önök kormánya, Gyurcsány Ferenc és az a politikai család, amelyikben ön most itt politizál. (Arató Gergely: Nem igaz!) És ki vett el tőlük egyhavi bért? Önök. Ön most itt azt mondja, hogy több orvosra, jobb szerkezetre, új gyermekellátási központra van szükség, de mindegyik esetben önök nemcsak hogy nem léptek előre, hanem a probléma okozói voltak önök, aztán úgy gondolják, hogy tíz évvel később erre senki sem emlékszik, és itt felállnak a parlamentben, és követelik annak az ellenkezőjét, amit kormányzásuk alatt tettek, tisztelt képviselő úr. Arról nem is beszélve, hogy lehet, hogy a belső szerkezetátalakításról akkor kellett volna önnek is beszélni, amikor szépen halmozódott az ön vezetése alatt a Szent Imre Kórház adósságállománya, lehet, hogy akkor kellett volna valami belső szerkezeti kérdéssel foglalkozni.

Mi ezzel szemben igyekeztünk minél több egészségügyi forrást biztosítani. Ön is tudja, hogy körülbelül a GDP 1,5 százalékával növeltük az egészségügyi források mértékét, 700 milliárd forint az „Egészséges Budapest” program várható költsége 4 centrumkórházban és 24 társkórházban, és ebből az újbudai gyermekegészségügyi központra is, illetőleg az egynapos sebészetre is már 2017-ben 63 millió 993 ezer forint támogatást adtunk az önkormányzat részére, 2018-ban 111 millió 327 ezer forintot. Az elsőből a tervezés és a közbeszerzési előkészítés valósult meg, a második ütemből, tehát a tavalyi pénzből az eszközbeszerzések első üteme, az idei évben pedig a támogatási okirat előkészítése van folyamatban 500 millió forintról, félmilliárd forintról. A mellette levő szakrendelőben egyébként 36 szakmában 2380 szakorvosi és 219 nem szakorvosi óraszámban, heti óraszámban működik a rendelő. Az „Egészséges Budapest” programból, bár ez egy jó állapotban levő, jó karban levő rendelő azért, ha megnézzük kívülről-belülről, de 1 milliárd 895 millió forintos támogatást fogunk az „Egészséges Budapest” programból adni, nyilván ebből nyílik lehetőség gyermekgyógyászati központra is. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Ami pedig a dél-budai centrumkórházat illeti, itt is már a tömegközlekedési rész tervezése folyamatban van, és valóban, ahogyan ön is mondta, itt 100 milliárd forintot meghaladó nagyságrendű összeg lesz az, amit nemcsak a dél-budai, nemcsak a budai, hanem az agglomerációs betegek gyógyítására is fogunk fordítani, új kórház építésére. Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

DR. LÁSZLÓ IMRE (DK): Köszönöm. Államtitkár úr, a mi beszélgetésünk egy szánalmas síkon zajlik. Én szakrendelőről beszéltem, nem fekvőbeteg-ellátásról, és nem a budapesti ellátásról, hanem a XI. kerületről. Értem én egyébként, hogy ön nem tud értelmes választ adni, ha csak a XI. kerület dolgaira korlátozódunk. Egyébként hadd mondjam el önnek, hogy a Szent Imre Kórház volt főigazgatójaként nem az a milliárdos tartozásunk volt, amit önök emlegetnek, de ez legyen egy más dolog, nagyon szívesen szembenézek azzal a bíróság előtt, aki ezt állítja. A lényeget mondom: megvalósítható a Szent Imre Kórház bázisán a kórház, a szuperkórház felépítése, igaz, tizedannyi összegből. Abból persze kevesebbet lehet ellopni, mint a 250 milliárdból. Az a baj, hogy önök folyamatosan félrebeszélnek, és ön is. Tettem föl kérdéseket, nem kaptam választ. Egyszer talán majd elérkezik oda (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy olyan választ tesznek le az asztalára, ami a feltett kérdésekre megadja a választ. Köszönöm. Nem fogadom el a választ.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Az Országgyűlés az államtitkári választ 111 igen szavazattal, 24 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Lesze elég forrás a környezetvédelemre, hogy legalább az életünket és a környezetbiztonságot közvetlenül veszélyeztető, legsürgősebb problémák megoldódjanak?” címmel. Az interpelláció megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Nagy István agrárminiszter urat bízta meg. Az interpellációra miniszter úr felkérésére Farkas Sándor államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol. Öné a szó, képviselő asszony.

(16.40)




Felszólalások:   109-115   115-121   121-127      Ülésnap adatai