Készült: 2024.09.21.15:52:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2020.09.28.),  55-64. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:26


Felszólalások:   47-54   55-64   65-66      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Gulyás miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Arató Gergely, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Ki gépen száll fölébe, annak térkép e táj?” címmel. A miniszterelnök úr távolléte miatt válaszadásra Gulyás Gergely miniszter urat jogosította fel. Kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, avagy a miniszterelnök úrtól személyesen kéri a választ.

ARATÓ GERGELY (DK): Elfogadom.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Öné a szó, Arató Gergely.

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Ház! Az utóbbi időben nagy érdeklődéssel figyelhetjük, ahogy sorra kiderül, hogy az ön külügyminiszter kollégája fontos feladatai ellátása közben annyira elfoglalt, hogy nem egyszerűen autóval, ne adj’ isten, tömegközlekedéssel jár, mint az egyszerű földi halandók, hanem helikopterrel repked időnként még ebédelni is, meg borkóstolóra. Azt is tapasztalhattuk, hogy időnként annyira elfoglalt az uniós partnerek sértegetésében, hogy még a munkából haza is helikopterrel utazik, ezért valószínűleg sok ingázó irigyli őt az agglomerációban. De ez a fajta magaslati perspektíva nemcsak rá jellemző, hanem a miniszterelnökre is, aki, úgy tűnik, hogy a focimeccsekre menő magángépek ablakából nem látja a magyar valóságot, hiszen egyébként nem mondana olyasmiket, hogy a kabinet intézkedéseinek hatására ma már többen dolgoznak, mint januárban.

Hogy egy másik klasszikust idézzek, még magasról nézvést megvolna az ország, de hát a földközeli valóság nagyon más. A Matolcsy-féle jegybank elemzése szerint  gondolom, őket még önök sem tartják liberális fészeknek  a bértámogatási program kifutása, valamint a járvány elhúzódása miatt a munkanélküliségi ráta várhatóan 5,2-6,3 százalékig emelkedik. Más, a kormánytól független felmérések szerint már ma is az emberek 15 százaléka vesztette el az állását, a munkáját.

Azt is tudjuk, hogy a munkanélkülieknek több mint a fele, 170 ezer álláskereső már semmilyen pénzügyi ellátást sem kap, s akik kapnak valamit, azoknak is csak a fele részesül álláskeresési támogatásban, a többieknek csak szociális juttatások jutnak.

Mit tesz tehát a kormány? Semmit. Még azt a szerény munkahelyvédelmi támogatást is megszüntették, ami mostanáig járt a vállalkozásoknak. Nyakunkban van a járvány második hulláma, amely az egészségügy mellett a munkahelyeinket is fenyegeti.

Mikor száll ki a kormány végre a helikopterekből és a repülőgépekből? Mikor foglalkozik végre az ország érdemi problémáival? Mikor tesz valamit a munkanélküliség ellen? (Taps a DK padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Gulyás Gergely miniszter úrnak.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Képviselő Úr! A kérdése egész egyszerűen megválaszolható, ha valaki hitelesnek tartja a KSH statisztikáit, és eddig a KSH azon kevés intézmények közé tartozott  önöknek talán azért is, mert szigorú európai uniós kontroll alatt áll maga a statisztikai módszertan is , amelynek az adataival mi is érveltünk, meg önök is érveltek, tehát ezeket eddig mindenki elfogadta. Lehet, hogy a válság sok minden más mellett ezen is változtatott, és önök már az európai uniós ellenőrzés alatt álló KSH-adatokat sem fogadják el, de ha ez mégsem változott volna meg, akkor javaslom, hogy tekintse meg a legfrissebb foglalkoztatottsági KSH-adatokat, és azt fogja látni, hogy az augusztusi adat, az augusztusi foglalkoztatotti szám szerint 4 millió 510 ezernél többen dolgoznak ma Magyarországon. Ez az adat valóban azt mutatja, hogy több tízezer emberrel többen dolgoznak, mint idén januárban, a koronavírus-válság által okozott gazdasági helyzet előtt. (Z. Kárpát Dániel: Nem igaz! Beleszámoljátok a diákmunkásokat és a közmunkásokat is!)Tehát azt tudjuk mondani, hogy az ország munkaerőpiaca számtalan nehézséggel, számtalan szektorban sokat veszítve, részben kétségkívül részmunkaidővel, de viszonylag jó állapotban élte túl eddig a járvány első hullámát, és pillanatnyilag úgy tűnik, a most kezdődő második hullámot is. Ettől még a kormány több mint egymillió álláshely megőrzéséhez járult hozzá célzott támogatással.

Arra szeretném még fölhívni a figyelmét, hogy miután ön Gyurcsány Ferenc pártjának a tagja, az azt jelenti, hogy most egy világgazdasági válság időszakában, egy koronavírus-járvány által okozott világgazdasági válság időszakában Magyarországon mintegy 900 ezerrel dolgoznak többen, mint az önök kormányzása alatt. Ehhez mérje képviselő úr azt a mércét, amit rajtunk számon kíván kérni! (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Gulyás miniszter úr. Egyperces viszonválaszra van lehetősége Arató képviselő úrnak.

ARATÓ GERGELY (DK): A kormány tehetetlenségének mindig biztos jele, amikor a válaszukban nem a kérdésre válaszolnak, hanem visszafelé mutogatnak. Ideje lenne már a saját felelősségükkel is szembenézni!Az a probléma, miniszter úr, hogy az önök helikopteres kereszténydemokráciájából nem látszanak a hétköznapi emberek, az ő problémáik, nem látszanak azok a családok, melyek lehetetlen szociális helyzetbe kerülnek, mert elvesztik a munkájukat. Lehet statisztikákkal takarózni, de az a helyzet, képv…, miniszter úr  bocsánat, majdnem megsértettem , hogy érdemes elolvasni a statisztikák tartalmát is. Azt, hogy ebben például benne vannak a részmunkaidőben foglalkoztatottak is, miközben a teljes munkaidőben foglalkoztatottak száma csökken, hogy ebben benne vannak azok is, akiknek most éppen önök közmunkaprogramot kínálnak; az a helyzet, hogy önök nem néztek szembe sem a gazdaságot fenyegető válsággal, sem a munkanélküliséggel.

Csehországban készülnek a második hullámra. Most hosszabbították meg a bértámogatási programot. Önöknél azonban csak vadászati világkiállítás van, hitéleti támogatás (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) meg stadionépítés. Ez az önök gazdaságvédelme! (Taps a DK padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Viszonválasz megilleti a miniszter urat is.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! Ha ön a DK-n belül valószínűleg megszokott, kedvelt és népszerű pártpropagandát adja elő itt a parlamentben, akkor jobb, ha nem keres hozzá partnert és nem kér hozzá válaszadót, mert amit elmondott, az semmiben nem cáfolta meg az általam elmondottakat. Tehát a helyzet az, hogy a közmunkások száma szintén követhető, és tudjuk, hogy mintegy tízezerrel, sőt most már kevesebbel, de a legrosszabb pillanatban is mintegy tízezerrel nőtt a közmunkások száma. Tehát ez azt a 900 ezres munkavállalói létszámkülönbséget, ami fennáll a Gyurcsány-kormány időszaka meg a jelenlegi válságidőszak között, semmiképpen nem indokolja; és a részmunkaidő ugyan valóban bővült, de szintén nagyságrendi a különbség ahhoz képest, mint amilyen különbség egyébként az elmúlt évtizeddel összevetve ma a munkaerőpiacon fennáll.A kormány hatékony és célzott intézkedéseket hozott. Továbbra is az az elvi álláspontunk, hogy ahány munkahely megszűnik a válság miatt, annyit fogunk újrateremteni, és az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a kormány ennek az ígéretének (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) eleget tud tenni. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   47-54   55-64   65-66      Ülésnap adatai