Készült: 2024.09.21.16:26:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2020.09.28.),  5-15. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 12:03


Felszólalások:   1-4   5-15   16-19      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Keresztes László frakcióvezető úr, LMP: „Aktuális ügyekről” címmel.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend előtti felszólalásban két ügyet szeretnék érinteni. Az első ügy természetesen a koronavírus-járvány, azzal összefüggésben szeretnék kérdéseket feltenni. De természetesen a napirend előtti felszólalásomat most is azzal kezdem, mint mindig, hogy tisztelettel megköszönöm a munkáját mindenkinek, aki most az első vonalban a magyar emberek egészségének és biztonságának megőrzéséért és megvédéséért dolgozik. Láthatjuk, hogy nagyon nehéz körülmények között végzik ezt a munkát, és nagyon sokan, nagyon sokszor méltatlanul alacsony fizetésekért teszik meg ezt a nagyon fontos szolgálatot a magyar nemzetnek.

Látjuk, hogy a helyzet már most nagyon nehéz és a szakemberek véleménye egybehangzó a tekintetben, hogy ez a helyzet még erőteljesen, rohamszerűen nehezedni fog a következő időszakban is. Jakab Ferenc pécsi virológus professzor, aki az Innovációs és Technológiai Minisztérium koronavírus-kutatók csoportjának a vezetője, egy konferencián azt mondta, hogy amíg tavasszal a döntések gyorsak és helyesek voltak, ezt sajnos most nem látjuk, és a számok nagyon elmentek, nagyon aggasztóak. Arra is utalt a professzor úr, hogy ez egy nagyon-nagyon hosszú időszak lesz, nagyon-nagyon nehéz és elnyújtott védekezés. Ezért is nagyon fontos és aktuális kérdés… Bocsánat! Nagyon fontos még arra is utalni, hogy láthatjuk, hogy sajnos egyre több egészségügyi dolgozó fertőződik meg, sok egészségügyi dolgozó kerül karanténba. Naponta hallhatjuk az aggasztó híreket ezzel kapcsolatban, legfrissebben talán Győrből kaptunk ilyen nagyon-nagyon aggasztó híreket, hogy 60 egészségügyi dolgozó is ilyen helyzetbe, karanténba került, megfigyelés alá került.

Tehát a kérdés az, hogy a kormány mikor teszi meg végre azokat az intézkedéseket, amelyeket a szakemberek is kellően hatékonynak tartanak annak érdekében, hogy a járvány lassításáért fel lehessen lépni, illetve mikor adják meg végre a megfelelő anyagi megbecsülést azoknak, akik a frontvonalban, az első vonalban dolgoznak a magyar emberekért, gondolok az egészségügyi dolgozókra, illetve a szociális dolgozókra, akik még az egyszeri 500 ezer forintos juttatást sem kapták meg, és hogy mikor teljesítik az Orvosi Kamarának azt a kifejezett kérését, hogy az egészségügyi dolgozók, akik megfertőződtek vagy karanténba, megfigyelés alá kerültek, teljes értékű, teljes táppénzt kaphassanak, különböző indokolatlan eljárások nélkül a karantén idejére is.

Egy másik nagyon-nagyon fontos ügyről is szeretnék beszélni, mert vannak, mondhatjuk, szívmelengető, nagyon komoly előrelépések és fejlemények. Tegnap Romániában, így Erdélyben is helyhatósági választások voltak, és egy nagyon örömteli hírt láttunk. Azt gondolom, hogy egy igazi történelmi siker, hogy húsz év után ismét magyar polgármestere lesz Marosvásárhelynek. Azt gondolom… (Taps.) Azt gondolom, hogy nagyon sok millió magyarnak a tegnapi napon együtt dobbant a szíve és mindannyian elmondhatjuk, hogy ez valóban egy történelmi siker, egy, a magyarok ellen fellépő rezsimet, egy korrupt rezsimet sikerült leváltani egy valódi programmal, egy jó csapattal. Ezért Soós Zoltánnak és csapatának gratulálok, jó egészséget és kitartást kívánok a következő időszakhoz. Természetesen valamennyi, Erdélyben mandátumot, tisztségviselői pozíciót szerző vagy akár helyi, megyei tanácsnoki pozíciót elnyerő magyar jelöltnek gratulálunk, aki tegnap felhatalmazást nyert, nekik is jó egészséget és kitartást kívánok a következő időszakban.

Ugyanakkor beszélnünk kell arról is sajnos, így már a választás után egy nappal, hogy voltak egészen méltatlan és gyalázatos kijelentések a kampány során. Nagyon-nagyon durva beavatkozást láttunk a magyar kormány részéről az erdélyi kampányban, és ezzel összefüggésben itt múlt héten, hétfőn Potápi Árpád államtitkár úrtól volt egy egészen gyalázatos kijelentés. Államtitkár úr gyakorlatilag nemzetárulónak nevezte azokat a magyarokat, akik az RMDSZ ellen mertek indulni, függetlenül attól, hogy ez mennyiben veszélyeztette… (Zaj a kormánypárti padsorokból. – Közbekiáltás a kormánypárti oldalon: Nem, nem!  Dr. Gyüre Csaba: De így volt, ne tagadd!), függetlenül attól, hogy ez mennyiben veszélyeztette a magyar győzelmi esélyeket. (Németh Szilárd István: Nem igaz!  Közbekiáltás a Jobbik padsoraiból: Szégyen, szégyen!  Németh Szilárd István: Nem igaz!) Azt gondolom, hogy ez méltatlan, példátlan, egyébként hozzáteszem, hogy példátlan Potápi államtitkár úr szóhasználatához képest is. Tehát azt kérjük, hogy államtitkár úr tisztázza ezt a helyzetet, és ezért a kijelentéséért kérjen elnézést.

De nagyon fontos, ha arról beszélünk, hogy egy államtitkár egy ilyen gyalázatos kijelentést tett, akkor arról is beszéljünk, hogy az ellenzék részéről is egészen gyalázatos és a magyar nemzeti érdekekkel ellentétes megnyilvánulásokat hallhattunk. A Momentum elnöke, Fekete-Győr András egy videóban gyakorlatilag kampányt indított azért, hogy az erdélyi magyarok az ő román testvérpártjuknak, az USR PLUS-nak adjanak támogatást (Dr. Varga-Damm Andrea: Szégyen, szégyen!), adjanak szavazatot, egy olyan pártnak, amely tagadja az autonómiát, egy olyan pártnak, amelytől az erdélyi magyarok semmiféle támogatásra nem számíthatnak. Az gondolom, egy olyan helyzetben, amikor valóban tényleg nagyon sok helyen hajszálon múlik a magyar képviselet, egy román pártnak kampányolni teljesen egyértelműen a magyar nemzet elleni cselekedet. (Dr. Brenner Koloman: Így van!) Ezért, azt gondolom, az LMP-frakció nevében nagyon világosan el tudjuk mondani, hogy mi ezt felháborítónak tartjuk, ettől elhatárolódunk, és azt várjuk Fekete-Győr Andrástól, hogy ezért (Dr. Varga-Damm Andrea: Kérjen bocsánatot!) a cselekedetéért is kérjen bocsánatot, valóban.

Még egy dologra szeretném felhívni a figyelmet: a határidő sürget. November 7-éig hosszabbította meg az Európai Bizottság a Székely Nemzeti Tanács polgári kezdeményezésének határidejét. Arra kérek mindenkit, hogy az irdala.hu oldalon, aki még nem tette, támogassa ezt a kezdeményezést, és arra kérek minden pártot… (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Elnézést elnök úr! Arra kérek minden pártot, hogy a nemzetközi kapcsolatain keresztül segítse a nemzetközi megfelelést, hogy azt nemzeti szinten teljesíthessük. Én magam száz magyar polgármestert kértem meg levélben…

ELNÖK: Köszönjük.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): …hogy a városaik nemzetközi kapcsolatait…

ELNÖK: Köszönjük.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): …felhasználva, európai uniós testvérvárosaikat kérjék meg, hogy kapcsolódjanak. Elnézést, elnök úr, és köszönöm szépen a türelmet. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

(11.20)

ELNÖK: Köszönjük szépen. A kormány nevében Rétvári Bence válaszol a frakcióvezető úr felszólalására.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Hadd reflektáljak az ön által felhozott két témára. Az egyik a gyorsaság a koronavírus elleni védekezés kapcsán. Itt a parlamentben szavaztunk a T/9790-es koronavírus-törvény kapcsán a házszabálytól való eltérésről, arról, hogy gyorsabban vagy lassabban hozzuk magunkat döntési helyzetbe. Ha megnézem a nemmel szavazó képviselők listáját, tehát akik arra szavaztak, hogy lassabban hozzunk döntést arról, hogy felhatalmazzuke a kormányt a gyors döntéshozatalra, akkor azt látom, hogy a lassúság pártján volt Csárdi Antal, LMP, Hohn Krisztina, LMP, Keresztes László Lóránt, LMP, Ungár Péter, LMP. Tehát ön most azt mondja itt a parlamentben, hogy gyorsan kellene dönteni a koronavírusról, de amikor szavazhatott erről a javaslatról, nem támogatta a házszabálytól való eltérést, és az LMP frakciója nem támogatta utána magát a koronavírus-törvényt sem, amivel a kormánynak nem többhetes parlamenti procedúrával, hanem gyors, pár órás döntéssel volt lehetősége arra, hogy a koronavírus-védekezéssel kapcsolatos fontos kérdéseket meghozza. Tisztelt Képviselő Úr! Jó lett volna, ha szavazatával is a gyorsaságot és nem a lassúságot szolgálja.

Ami pedig az önök és párttársainak vagy szövetségeseinek a koronavírussal kapcsolatos mondatait illeti: Jávor Benedek volt LMP-s, párbeszédes, tehát mindenhol volt ő is, aki most Budapest képviselője Brüsszelben, tehát a fővárost képviseli, nos, ő azt mondta, hogy relatíve olcsó, ártalmatlan járvány. Így próbálta kisebbíteni a járványt. Vadai Ágnes, ne feledjük, idén ősszel támadta Müller Cecíliát, hogy mindenféle tájékoztatást kaptunk kézmosásról és megannyi felesleges hülyeségről. Így próbálta csökkenteni azoknak a nagyon fontos higiéniai szabályoknak a sokadszori elismétlését, amikkel valóban lehet egyénileg védekezni a járvány ellen, és megelőzni a gyors terjedését. Niedermüller Péter, az önök baloldali polgármestere azt mondta, hogy „Covid volt a desszert?” Így viccelődött a Facebookon, ilyen kérdést tett fel.

A Párbeszéd pártalapítványának kuratóriumi elnöke szerint a válság kezelése nem nemzeti ügy, nem kell nemzeti ügyként foglalkozni azzal, hogy munkahelyeket teremtsenek. A Momentumból Kerpel-Fronius főpolgármester-helyettes, az önök baloldali főpolgármester-helyettese: „Terjed mostanában egy nagyon komoly félreértés, hogy válság idején össze kellene fogni.” Tehát az egy félreértés, hogy amikor válság van, akkor gyorsan kell lépni és össze kell fogni, és ezt ő képes volt így kinyilatkoztatni. Aztán jobbikos politikustársuk, Szotyori-Lázár Zoltán: „Továbbra is tartom azt az álláspontomat, hogy a koronavírus veszélyességét a média erősen eltúlozza.” Ez is egy olyan álhír, a koronavírus a jobbikos politikus szerint, amit csak a média nagyít fel. Emlékezhetünk, hogy Kunhalmi Ágnes a bevándorlással kapcsolatban hasonló módon nyilatkozott, hogy azt is csak a Fidesz kreálja a médiában.

Tisztelt Képviselő Úr! Jó lenne, ha a saját politikai szövetségeseikkel beszélnének, és elmondanák nekik, hogy igenis fontos a járványhelyzet, ez egy olyan pillanat, amikor össze kéne fogni. Az önök szavazataiból látjuk, hogy nem fognak össze, de esetleg ez egy olyan pillanat lenne, amikor akár a gazdasági válság kezelésére, de nem lenne rossz, ha itt a parlamentben a járványhelyzet kezelésére is meg tudnák mutatni, hogy ki tudnak lépni abból a hétköznapi politikai adok-kapokból, ami itt a parlamentben minden esetben megvalósult. Hiszen a kormány nagyon fontos döntéseket hozott az elmúlt időszakban akár a maszkhasználattal kapcsolatban, akár a távolságtartási és más szabályokkal kapcsolatban, amiket jó lenne, ha minél szélesebb konszenzus szerint tehetnénk, és nem arról szólna az ellenzék minden napja, hogy támadja a kormány éppen aktuális intézkedéseit.

Ami a felkészültséget és az idő kihasználását jelenti: arra használtuk ki a nyarat, tisztelt képviselő úr, hogy a tavaszi 1,6 millió maszk helyett 100 millió maszk van a raktárakban, a tavaszi 20 millió pár gumikesztyű helyett 95 millió pár gumikesztyű van a raktárakban, az akkori 2560 lélegeztetőgép helyett most már jóval több mint 10 ezer lélegeztetőgép van a raktárakban. Sőt, az elmúlt héten Menczer államtitkár úrral és Szijjártó miniszter úrral a Magyarországon gyártott ezer lélegeztetőgép elkészültekor is ott voltunk a váci üzemben, és büszkék vagyunk arra, hogy Magyarország most már ebben is tud önellátó lenni, és magyar emberek munkája révén csúcsminőségű magyar gépeket is tudnak gyártani, el tudnak készíteni. Ennyit arról, hogy jó lenne, ha az ellenzék is komolyan venné a vírushelyzetet és túl tudna lépni a saját árnyékán, bár még az LMP árnyéka is nagyon Gyurcsány Ferencre hasonlít.

Ami az erdélyi választásokat illeti: természetesen gratulálunk a határon túli jelölteknek. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

ELNÖK: Köszönöm szépen.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Azt kérem, hogy Potápi államtitkár úr szájába pedig ne adjon olyan szavakat, amelyeket ő nem mondott. Ahol nagyon kicsi a magyar többség, ott fontos valóban az egység és nem az egymás ellen való indulás, de mindenkinek gratulálunk, aki nyert. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Oláh Lajos, a DK képviselője: „Népszavazás az ingyenes vírustesztről” címmel. Öné a szó.




Felszólalások:   1-4   5-15   16-19      Ülésnap adatai