Készült: 2024.09.18.21:38:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

25. ülésnap (2018.10.01.),  153-160. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:42


Felszólalások:   145-152   153-160   161-168      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet képviselő asszony és Keresztes László Lóránt frakcióvezető úr, az LMP képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mi lesz velük?” címmel. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Mármint az LMP-vel? Az LMP-vel?  Derültség és taps a kormánypártok soraiban.  Az elnök csenget.) Schmuck Erzsébet képviselő asszonyé a szó, és arra kérem képviselőtársaimat, hogy hallgassák figyelmesen.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Nem velünk, hanem velük mi lesz. Azt gondolom, hogy a mostani kérdéseim nagyon aktuálisak, hiszen ma van az idősek világnapja. Talán egy hete jelent meg annak a kutatásnak az eredménye, amely 18 OECD-országban vizsgálta a nyugdíjasok helyzetét, és a kutatásnak sajnos az az eredménye, hogy Magyarország a 18 ország közül az utolsó, vagyis utolsók vagyunk a sorban. Különösen rosszul állunk abban, hogy az időseket mennyire tudjuk bevonni a munkába. A jelentés megállapította, hogy rossz az egészségi állapotuk, rossz a közérzetük, és sajnos a végén kullogunk a sornak a fizikai és az anyagi biztonság terén is. Sajnos, a magyar nyugdíjas-társadalom  ezt már nem a jelentés mondja  szakad szét a kevés magas nyugdíjjal rendelkezőre és a sok alacsonynyugdíjasra. Az alacsonynyugdíjasoknak sajnos nincs esélyük a felzárkózásra, hiszen az inflációkövető emelés azt jelenti, hogy a magasnyugdíjasok akár több tízezer forint nyugdíjemelést kapnak, az alacsonynyugdíjasok pedig csak néhány ezer forintot. Sajnos ezt fokozza, hogy nő a szakadék a nyugdíjas-társadalom és az aktív dolgozói réteg között is, hiszen a nyugdíjasok csak akkor részesülhetnek a GDP-növekedés hasznából, a gazdasági növekedés hasznából, ha a GDP meghaladja a 3,5 százalékos növekedést.

Nyilván ön is tudja, miniszterelnök úr, hogy a nyugdíjasok helyzetének javítására átfogó programra lenne szükség, viszont vannak sürgető feladatok, sürgető lépések. Én ezért a következőt szeretném megkérdezni: tervezike a minimál nyugdíj emelését 28 ezer forintról legalább 50 ezer forintra? Szándékukban álle eltörölni a kényszernyugdíjazást a közszférában, és tervezike az ápolási díj felemelését?  ez is több tízezer nyugdíjast érint. Remélem, hogy nagyon konkrét válaszokat kapok miniszterelnök úrtól, és az igen és a nem mellett azt is, hogy mikortól.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A válaszra megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Képviselő Asszony! A konkrét válaszokat a szakminiszter majd megadja önnek, ha hozzá fordul a kérdéseivel, én inkább a szempontokat tudom megadni, amelyek egy-egy döntésünk mögött húzódnak meg. Éppen jókor kérdez engem erről a kérdésről, mert ma volt az Idősügyi Tanács összejövetele, ahova voltak olyan kedvesek és engem is meghívtak a nyugdíjasok, és ezeket a kérdéseket, amiket ön most itt említett, alaposan át is tekinthettük. Kásler miniszter úr is jelen volt, így az idősügyi gondozás és betegellátás kérdését is áttekinthettük. Én ma reggel is és most is leginkább az idősek és a munka ügyével szeretnék röviden foglalkozni.Hosszú időn keresztül Magyarországon olyan szabályozók voltak életben, amelyek kifejezetten a nyugdíj felé terelték az embereket, tekintettel arra, hogy magas volt a munkanélküliség. Ön is emlékszik talán rá, hogy a mostani kormány működését megelőzően, 2009-2010-ben a munkanélküliség 12 százalékos magasságban volt.

Ma a helyzet megváltozott, ma nem munkanélküliséggel nézünk szembe, hanem azzal, hogy a magyar modell eredményeképpen úgy fejlődik a gazdaság, hogy inkább kevesen vannak, akikre szükségünk van a gazdaságban, mint többen, ezért fontos, hogy az idősek is, ha úgy döntenek, akkor ott tudjanak maradni a munkaerőpiacon.

Első lépésként létrehoztuk a nyugdíjas-szövetkezeteket. Ha jól emlékszem a ma reggeli előkészítő anyagban szereplő számra, 106 nyugdíjas-szövetkezet létezik az országban, ez több mint tízezer embert tud kiközvetíteni, és november 1-jétől pedig új általános szabályok lépnek életbe, amelyek azt eredményezik, hogy ha a nyugdíjasok munkát vállalnak, akkor a nyugdíjukat természetesen megkapják, a munkabérük után csak jövedelemadót fizetnek, és szociális hozzájárulást sem ők, sem a munkaadóik nem. Szerintem ez nagy számban, részmunkaidőben legalábbis nagy számban (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) hozhatja vissza a nyugdíjasokat a munkaerőpiacra.

Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Egyperces viszonválaszra képviselő asszonyé a szó. Parancsoljon!

(16.50)

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Miniszterelnök úr, azért bíztam abban, hogy nem azt fogja mondani, hogy majd a szakminiszterek válaszolnak. Én többször beadtam már azt a törvényjavaslatot, hogy a minimálbér legalább 50 ezer forint legyen. (Sic!) Szlovákiában a minimálbér háromszorosa a magyar minimálbérnek, 28 500 forint a mai magyar nyugdíjas-minimálbér. (Sic!) (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.) Azt is tudjuk, hogy több százezer nyugdíjasnak 100 ezer forint alatt van a nyugdíja és a nyugdíjszerű ellátása. Ez nagyon nagy probléma. Százezer forintból  főleg ha a nyugdíjas egyedül van, ha figyelembe vesszük a nyugdíjas fogyasztói kosarat  nem lehet megélni.

Azt gondolom, és kérem öntől, miniszterelnök úr, hogy akkor kérje meg a szakminisztereit, hogy ezekre a kérdésekre minél gyorsabban dolgozzák ki a választ, és igazán tartsák figyelemmel a nyugdíjas-társadalom, különösen az alacsonynyugdíjasok nyugdíjának az emelését, hogy tisztességesen meg tudjanak élni húsz-harminc-negyven évi munka után. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Egyperces viszonválaszra miniszterelnök úré a szó. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Régen volt, de azért ideidézem, hogy valamikor az első kormányom időszakában végrehajtottunk egyszer egy olyan nyugdíjemelést, amely a kisebbeket jobban emelte, a nagyobbakat pedig kevésbé. Csoda, hogy túléltem. Minden voltunk, csak rendes emberek nem. Tehát szeretném önnek elmondani, hogy egyszer a magyar társadalom egy nagy vitát erről a kérdésről lefolytatott, és úgy vettem észre, hogy nem támogatja a magyar társadalom ezt a fajta nyugdíjemelési mintát. De ha önök úgy gondolják, hogy ezt a kérdést ismét nyissuk ki, akkor éppen kinyithatjuk, de nekem más tapasztalatom van erről.Ami pedig a nyugdíjprémiumot illeti, a mai pénzügyminisztériumi konzultáció eredményeképpen azt mondhatom, hogy idén is sor kerül nyugdíjprémium kifizetésére, és ez valahol a 16 ezer forintos összeg fölött lesz majd.

Ami pedig a nyugdíjak mértékét illeti, 2010-ben óriási teljesítmény volt azt vállalni, hogy a nyugdíjak vásárlóértékét megőrizzük. Ennél többre is futotta. A magam részéről szívesen veszem, állok rendelkezésre minden olyan javaslat (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) megvitatásánál, amelynek az a célja, hogy a gazdaság teljesítőképességével arányban, de jelentősen emeljük a nyugdíjakat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   145-152   153-160   161-168      Ülésnap adatai