Készült: 2024.09.26.15:49:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2019.11.11.),  93-96. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:   89-92   93-96   97-100      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Farkas Gergely, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Mikor kerül végre pont a kiskunhalasi veszélyeshulladék-ügy végére?” címmel. Farkas Gergely képviselő urat illeti a szó.

(13.30)

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Választókerületem központjában, Kiskunhalason hosszú évek óta húzódik egy komoly környezetszennyezési ügy, amely továbbra sem látszik megoldódni. Ugyan a város külső részén, de a lakóházak környezetében található egy elhagyatott veszélyeshulladék-telep, amelynek területén hatalmas, egyes becslések szerint akár ezer tonnánál is nagyobb mennyiségű ártalmas anyag található. A nagyobb műanyag tárolók és kisebb fémhordók festékeket, olajokat, oldószereket, savakat és vegyszereket rejtenek, már amennyire elrejtik őket, hiszen a régi, az időjárás viszontagságainak is kitett eszközökből az anyagok egy része már ki is jutott.A környezetvédő szervezetek által vizsgált, nem akkreditáltan vett talajmintákban már 2016-ban is számos fém-, illetve ásványiolaj-szennyezést találtak határértéket meghaladó mennyiségben. A vizsgált 14 fém- és félfémkomponens közül 9 esetében a földtani közegre megadott határértéknek akár a 11-szeresét mérték, a teljes ásványiolaj-tartalom pedig a határérték 143-szorosa volt, később pedig az akkreditált laboratóriumban bevizsgáltatott mintákból is súlyos határérték-túllépéseket mutattak ki.

Bár a probléma már lassan tíz éve húzódik, az egyre csak romló állapotú tárolóeszközök továbbra is a helyszínen vannak, a különböző hatóságok, kormányhivatalok tehetetlensége vagy épp tétlensége közepette. Az ingatlan időközben gazdát cserélt, és az új tulajdonos is a helyzet megoldására törekszik, azonban a minisztériumoknak is elküldött segítségkérő leveleit válaszra sem méltatták.

Azon túl, hogy mikor kerül végre pont az ügy végére, tehát mikor szállítják el Kiskunhalasról a veszélyes hulladékokat, az is fontos kérdés, hogy miért nem tudja az állam betartatni a jogszabályokat és felelősségre vonni a helyzet előidézőit. A legfőbb kérdés azonban továbbra is az, hogy meddig veszélyeztetik ezek az anyagok a kiskunhalasiak egészségét. Fontos kérdés tehát a felelősök megtalálása is, de a fontosabb az lenne, hogy a területért felelős minisztérium valódi felelősök híján végre intézkedjen a szennyező anyagok eltávolításáról. Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kérdésre Schanda Tamás államtitkár úr fog válaszolni.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Felhívom a figyelmét, hogy a kiskunhalasi súlyos környezetszennyezés ügyében a hatósági eljárással párhuzamosan büntetőeljárás is indult. A Kiskunhalasi Járásbíróság ítéletében a Bács-Reál Kft. korábbi ügyvezetőjét veszélyes hulladékra elkövetett hulladékgazdálkodás rendjének megsértése bűntettében bűnösnek mondta ki, vagyis a jelenlegi állapot bűncselekmény következménye. A környezetvédelmi hatóság kötelezte az ügyvezetőt az eredeti állapot helyreállítására, majd miután ennek sem ő, sem a későbbi tulajdonosok nem tettek eleget, a kötelezés végrehajtását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal végzi el, így a hulladék elszállítására legkorábban az adóhatóság általi végrehajtási eljárást követően kerülhet sor. A felmérések szerint a telephelyen lévő veszélyes és nem veszélyes hulladékok elszállításának és kezelésének nettó becsült költsége megközelítőleg 380 millió forint. A hulladékgazdálkodás és a környezetvédelem egyik legfontosabb elve „a szennyező fizet” elv, amelynek érvényre juttatásához a hatósági eljárások lefolytatása nélkülözhetetlen.

Tisztelt Képviselő Úr! A telephely aktuális környezeti állapotát a környezetvédelmi hatóság a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósággal együtt folyamatosan vizsgálja, azonnali intézkedést nem tartottak azonban szakmailag indokoltnak. A hatóságok megteszik a szükséges intézkedéseket a további szennyezés kizárása és a terület környezeti állapotának megóvása érdekében. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   89-92   93-96   97-100      Ülésnap adatai