Készült: 2024.04.28.10:48:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2019.11.11.),  85-88. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:46


Felszólalások:   81-84   85-88   89-92      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Gréczy Zsolt, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni az innovációért és technológiáért felelős miniszter úrnak: „Családok ezrei várják a választ: eltörlik az egyetemi felvételihez kötött nyelvvizsgát?” címmel. Gréczy Zsolt képviselő urat illeti a szó.

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Hónapok óta kérte, követelte a Demokratikus Koalíció, de a többi ellenzéki párt is, hogy az Orbán-kormány ne tegye kötelezővé az egyetemi felvételhez a nyelvvizsgát. Ennek a feltételnek ugyanis csak azok a diákok tudnak megfelelni, akik jobb módú családokba születtek és/vagy megfelelő számú és minőségű nyelvtanárral rendelkező középiskola tanulói.Ahol nem telik különtanárra, ahol nem elégséges egy nyelvvizsgához az oktatás, ott is élnek tehetséges gyerekek, akik szeretnének egyetemre jutni. Miért ne lehetne belőlük orvos, közgazdász, jogász, mérnök, csak azért, mert ugyan magyarból, történelemből, matematikából, biológiából, kémiából kiemelkedően vagy jól teljesítenek, de a felvételi sikeréhez kötött nyelvvizsgát  meglehet, önhibájukon kívül  nem tudják letenni?

Ez a vita kinyílt többször az Országgyűlés Kulturális bizottságában, ahol mi, ellenzéki képviselők többször szóvá tettük, és a fideszes képviselők mindig csak hümmögtek, hogy majdcsak lesz erről valami döntés, de inkább védték azt, hogy legyen kötelező a nyelvvizsga. Az utóbbi napokban szerencsére született egy döntés, hogy egyelőre megszüntetik ezt a kötelezvényt, aminek azért örülünk, mert így tehetséges, de nyelvet éppen nem beszélő diákok mégiscsak bejutnak a felsőoktatásba; és mindenekelőtt szeretném azt tisztázni: nem a nyelvvizsga ellen vagyunk. Nagyon fontos az, hogy minél több gyerek minél több nyelven beszéljen, viszont várjuk azt a kormányzati intézkedést, hogy ez most végleges eltörlés, vagy egypár éves moratóriumról döntöttek. Esetleg vane intézkedési terv arra, hogy minél több diák mégiscsak le tudja tenni a felvételi előtt ezt a nyelvvizsgát? De ehhez az egész magyar nyelvoktatást át kell vizsgálni, ehhez az iskolák különböző fejlettségi szintjeit át kell vizsgálni, úgyhogy ez ügyben várom államtitkár úr válaszát. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP, az LMP és a DK padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Schanda Tamás államtitkár úrnak.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy azzal kezdjem, hogy a magyar nyelv szépségéhez nem fér kétség, ugyanakkor kétségtelen az is, hogy kacifántossága, sokszínűsége, szabályainak megfelelő használata nagy figyelmet kíván meg használójától. Ugyanis kérdésének a címe  „Családok ezrei várják a választ: eltörlike az egyetemi felvételihez kötött nyelvvizsgát?”  azt jelenti, eltöröljük-e, hogy a nyelvvizsgázáshoz egyetemi felvételi szükséges. Tisztelt Képviselő Úr! Ilyen terve a kormánynak soha nem volt és nem is tervezzük. Ha arra gondolt, hogy a felvételihez szükséges nyelvvizsga, akkor a szerdai kormánydöntés bizonyára ismert, de örömmel válaszolok rá.

Tisztelt Képviselő Úr! Némi fenntartással hallgattuk azért az ön szavait, miután az ön főnöke, Gyurcsány Ferenc volt az, aki a tandíj bevezetésével elvette volna az esélyét a fiataloknak, hogy diplomát szerezzenek. Szeretném felhívni a figyelmét arra is, hogy ebben a szándékában a Fidesz és a KDNP által kezdeményezett népszavazás tudta csak megakadályozni.

Szeretném kiemelni azt is, hogy a kormány továbbra is fontosnak tartja, hogy az egyetemekről felkészült, megfelelő szakmai tudással és nyelvismerettel kerüljenek ki szakemberek. A mai világban a versenyképes tudáshoz elengedhetetlen a nyelvtudás, és az egyetemi oktatás során is fontos, hiszen számos tudományos forrás idegen nyelven áll csupán rendelkezésre.

A felsőoktatási felvételi eljárásban 2020-ra bevezetni tervezett nyelvi követelményt a kormány már ’14-ben nyilvánosságra hozta. A rendelkezésre álló idő lehetőséget adott a felsőoktatásba belépni szándékozók számára a bemeneti feltételek teljesülésére. Ugyanakkor meghallgattuk a szakmai szervezetek, a diákok véleményét (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és annak érdekében, hogy még jobb döntést hozzunk, a kormány úgy döntött, hogy nem kerül előírásra bemeneti követelményként (Az elnök ismét csenget.) a nyelvtudás, ugyanakkor pluszpont jár a nyelvvizsgáért. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   81-84   85-88   89-92      Ülésnap adatai