Készült: 2024.04.28.05:53:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2019.11.11.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:43


Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Mielőtt továbbmennénk, annyit el kell mondjak, hogy államtitkár úrnak természetesen jogában áll bármely magyar politikai csoportosulással kapcsolatban a véleményét elmondani. Itt egy olyan párttal kapcsolatban tette, amelynek jelen pillanatban nincsen országgyűlési képviselője. Nyilván tisztességesnek tartom, ha ezt a nyilvánosság előtt is elmondja, és megvédi álláspontját. Köszönöm. (Taps az LMP soraiból.  Dr. Rétvári Bence: Nem fél elmondani nekik is szemtől szembe!)Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Gurmai Zita képviselő asszony, az MSZP frakcióvezető-helyettese: „Életmentés és kormánymulasztás” címmel. Parancsoljon!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Mivel a Fidesz-kormány és frakciója szinte kizárólag csak férfiakból áll, így november közepén felteszem önöknek a kérdést: nem félnek-e? A november ugyanis a férfiegészség hónapja, és ez jó alkalmat ad arra, hogy a Movember mozgalom felhívásához csatlakozva beszéljünk a férfiakat érintő daganatos megbetegedésekről, ezen belül is a prosztatarákról, amely a férfiak körében a második leggyakoribb rosszindulatú rákos betegség. Prosztatarákot mintegy 4500 férfinél diagnosztizálnak és 1300 férfi halálát okozza évente, vagyis ez egy olyan fenyegetés, amivel önöknek, a férfiközpontú Fidesznek is számolnia kell  illetve kellene. Mert az a helyzet, hogy önök valószínűleg elmennek akár a fizetős szűrésekre is, mert féltik az életüket, de ugyanezt az esélyt az egyszerű, hétköznapi emberek számára már nem adják meg. Általában véve elmondható, hogy a Fidesz-kormány még azokat a szűrővizsgálatokat sem teszi elérhetővé, amelyeket az Európai Unió kifizet. Tavaly például megígérték, hogy elindítják a vastagbélszűrési programot, de ez elmaradt (Dr. Rétvári Bence: El is indítottuk! Dehogy maradt el!), emiatt felmerült a veszélye, hogy vissza kell fizetni az Európai Uniónak 6 milliárd forint támogatást. Ebből is látszik, hogy a Fideszt nem érdekli a magyar emberek élete, a Fideszt nem érdekli a magyar emberek egészsége. Ezt láthattuk az elmúlt kilenc évben, amikor a Fidesz padlóra küldte a magyar egészségügyet.

Sok szűrővizsgálat ugyanis csak a háziorvosok beutalójával lehetséges, ingyenes, viszont nincsen elég háziorvos. A legfrissebb adatok szerint 406 tartósan betöltetlen háziorvosi körzet van ma Magyarországon. Ezek a területek egyszerűen kimaradnak a szűrésekből, hiszen ha nincsen háziorvos, nincs, aki intézkedhetne a vizsgálatok elvégzéséről. Ahol pedig mégis van háziorvos, ott azért nehéz a szűrővizsgálatok elindítása, mert a Fidesz annyi adminisztratív terhet tesz az orvosokra, a túlterhelt orvosok vállára, hogy a megelőzésre már gyakorlatilag alig marad idő. Magyarul a Fidesz-kormány miatt egy háziorvosnak egyszerűen nincs kapacitása arra, hogy a szűrővizsgálatok elvégzése érdekében intézkedni tudjon. És akkor ehhez vegyük még hozzá azt is, hogy a Fidesz-kormány egy harmincadik évében járó férfi beteg után a háziorvosoknak csak alig néhány száz forintot fizet havonta. Értik ezt? Önök egy beteg után a háziorvosoknak havonta csak száz forintot adnak? Ez botrányos! Mondjuk ki, a Fidesz-kormány az, amely ellehetetleníti a szűrővizsgálatokat!

A szűrőbuszok azonban enyhíthetnének ezen a helyzeten, de a Fidesznek ezt sikerült elrontania, a szűrőbuszok szolgáltatása ugyanis nem elérhető bárki számára, mivel az csak a háziorvosi beutaló alapján ingyenes. És akkor a kör itt zárul, hisz vagy háziorvos nincs, vagy a háziorvosnak nincsen ideje arra, hogy a megelőzéssel és a szűrésre szóló beutalókkal foglalkozzon. Pedig ha egy szűrőbusz és annak személyzete már ott van egy településen, akkor nem az lenne a logikus, hogy minden ott lakó számára elérhetővé tegyék ezeket a vizsgálatokat? Mi értelme van annak, hogy önök nem biztosítják mindenki számára a szűrővizsgálat igénybevételének a lehetőségét? Hisz önöknek is tudniuk kell, hogy a prosztatarák esetében a korai felismerés életeket menthet. Egy szó, mint száz, a Fidesz-kormány sem a figyelemfelkeltés, sem pedig a megelőzés területén nem tesz eleget a prosztatarák korai felismeréséért. A Fidesz ezzel a hozzáállással évente rengeteg olyan férfit ítél halálra, akik megmenthetők lennének.

Ezért határozottan arra kérem a kormányt, hogy azonnali hatállyal növeljék a prosztatarák megelőzésének hatékonyságát. Legyen a megelőzésre vonatkozó tájékoztatás! Legyen minden érintett számára elérhető a szűrés! Kérem, hogy a válaszukban ne visszafelé mutogassanak, mert a tartósan betöltetlen háziorvosi és fogorvosi körzetek 85 százaléka a Fidesz kormányzása alatt üresedett meg. Kilenc éve önök kormányoznak. Ez olyan tény, amit semmiképpen vagdalkozással nem tudnak lemosni. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az LMP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr, az EMMI államtitkára válaszol. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Azt tudom önnek mondani, mint az előző felszólalására, igazából nem is reagálunk, csak helyreigazítunk azzal kapcsolatban, amit ön itt állít a parlamentben. Ön szerint nem indult el a vastag- és végbélszűrés Magyarországon. Az ön szerint el nem indult programban 220 ezer olyan férfi kapott behívót, olyan értesítést, amivel elindulhat a vizsgálat, aki abba a korcsoportba tartozik, aki a leginkább veszélyeztetett. Ezen 220 ezer levélre 53 ezren adták le a mintájukat az ön által elmondottak szerint el nem indult szűrőprogramban, és az 53 ezer beadott, beküldött minta alapján háromezer embert további vizsgálatra is behívtak. Ez nagyon fontos, hiszen valóban  ahogy ön is mondta  egyébként a vastag- és végbélszűrés az egyik legfontosabb feladatunk, hiszen ahhoz, hogy emberéleteket mentsünk, itt lehet a leghatékonyabban lépni. Ezért indította el ezt a programot a kormány, ezért van először kísérleti, pár megyére kiterjedő, majd utána országosra kibővített program, amelybe már 220 ezer embert sikerül bevonnunk, és ahogy mondtam önnek, háromezer embernél, ahol a rizikófaktor magasabb, tehát az eredmények azt mutatják, hogy fontos további vizsgálatot elvégezni, további vizsgálatokat végzünk el, tehát már biztosan ez a program életeket tudott menteni.

(11.20)

Tisztelt Képviselő Asszony! Az is valótlan, hogy ha valahol megáll a szűrőbusz, amelyet országosan elindítottunk, pontosan azért, hogy azokon a településeken is legyen szűrés, ahonnan talán kevesebben tudnak elmenni egy kórházba, vagy kevésbé figyelnek erre oda vagy közlekedési nehézségek adódnak, ezeken az alapvető szűréseken mindenki részt vehessen: tisztelt képviselő asszony, erre a szűrőbuszra senki számára nem kell beutaló. Ez megáll ott egy falunapon, egy szűrési alkalmon, beáll egy iskolaudvarba, vagy megáll a főtéren, s akik odamennek  általában sokan vannak, és sorban is állnak ott előtte, mert szeretnének sok mindent megtudni az egészségi állapotukról , ezeket az alapvető vizsgálatokat elvégzik rajtuk. S felhívják a figyelmüket, hogy hova kell menniük a kórházba, szakrendelőbe, hova kell elmenniük, és hol kell további vizsgálatokat elvégezzenek.

Az a tapasztalat az ön szerint egyébként csak beutalóval működő szűrőbuszokon  ami természetesen nem így van, hanem ha bárki odamegy, akkor a vizsgálatot elvégzik , hogy azokon a településeken, amelyek kórházzal rendelkeznek, vagy ahol közelebb van a kórház, ott ezeket a vizsgálatokat többször elvégezték. A legnépszerűbb ezeken a méhnyakszűrés, de azt is láthatjuk, hogy nagyobb településeken ezt rendszeresen elvégeztetik a hölgyek, hiszen ne feledjük el, hogy az emlőszűrés után a méhnyakszűrést és a vastagbélszűrést vezettük be mint fontos általános szűrőprogramot. Ez utóbbiakat tagadta ön, hogy egyáltalán léteznének, de ezt cáfoltam az előbb a számokkal. Most azt láthatjuk, hogy a kisebb településeken viszont valóban ezeknek a szűréseknek a gyakorisága, amikor valaki elmegy az ingyenes, állam által felkínált rendszeres alkalmakra, azok aránya kevesebb. Ezért fontos, hogy a szűrőbuszok kisebb településekre is eljuthassanak, hiszen ott sokkal inkább tudnak segítséget nyújtani, életet menteni.

Ami a háziorvosok megelőzési feladatait illeti, tisztelt képviselő asszony, lehet, hogy ön még nem teljesen érkezett vissza Brüsszelből, és nem látja, hogy milyen programok folynak itt Magyarországon, de már harmadik körben hirdetjük meg a praxisközösségekkel kapcsolatos pályázatokat. Ezeknek pontosan az a lényege, hogy háziorvosok összeállnak egy-egy térségre, mondjuk, egy járásra, egy járás részére vagy jó pár településre, és ott az államtól jelentős, 50, 120, 150 millió forint többlettámogatást kapnak, ha egészségmegőrző, tehát betegségmegelőző többletszolgáltatásokat is nyújtanak, s életmód-tanácsadással, szűrőprogramokkal, mással kibővítik azt, amit tesznek. S ezt nem az addigi kártyapénzük terhére kell hogy megtegyék, ez nem egy jogszabályi kötelezettség, amit meg kell tenniük, hanem egy pluszforrás, amivel pluszszolgáltatást tudnak nyújtani. Így lépünk át a XXI. századba egyrészről a digitális egészségüggyel, az EESZT-vel, amelynek a bekötöttsége az állami szolgáltatóknál már szinte teljes, és jövő évtől kezdve a magánszolgáltatókra is kiterjed, tehát hogy digitálisan mindenki minél több adatához hozzáférjen a betegnek, amikor valamilyen úton-módon kezelni kell. Másrészről pedig az egészségügyben a súlypont egyre inkább tevődjön át az alapellátásra és az alapellátásban a megelőzésre.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ahogy mondtam, nem ingyen kérjük ezt. Az elmúlt években mindenki nagyon jól tudott pályázni erre, ki 60 millióra, ki 120 millióra, különböző összegeket kaptak attól függően, hogy hány beteget látnak el. De ez, tisztelt képviselő asszony, már megtörtént, és évek óta zajlik. Kérem, ne csak a brüsszeli híreket, hanem a budapesti híreket is olvassa el.

A háziorvosok utánpótlása érdekében pedig olyan programot indított ez a kormány, amire példa még nem volt, hiszen nemcsak a háziorvosi finanszírozás emelkedett több mint 70 százalékkal  az önök idejében körülbelül 800 ezer forint környékén volt egy praxis havi finanszírozása, most másfél millió forint fölött van , hanem emellett letelepedési pályázattal és praxispályázattal is ösztönözzük az orvosokat, hogy minél többen válasszák a háziorvosi pályát. Így sikerült már közel félmillió ember háziorvosi ellátását biztosítani ebben a programban. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai