Készült: 2024.04.28.06:21:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2019.11.11.),  101-104. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:   97-100   101-104   105-108      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszter úrnak: „Lesze végre központi költségvetési forrás 2020-ban az azbesztmentesítési program folytatására?” címmel. A kérdésre a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Palkovics László innovációért és technológiáért felelős miniszter megbízásából Schanda Tamás államtitkár úr fog válaszolni. Öné a szó, képviselő asszony.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarországon is kötelező erejű az az európai irányelv, amely szerint az azbeszt által okozott környezetszennyezést meg kell szüntetni. Nem véletlen, hogy a 2014 és 2020 közötti időszakra szóló országos hulladékgazdálkodási terv célul tűzte ki a mintegy 1,6 millió tonna azbeszt 2030-ig történő eltávolítását és szakszerű ártalmatlanítását.A kitűzött cél megvalósításához szükséges intézkedéseket azonban a kormány folyamatosan elszabotálja. Hiába voltak már az 1990-es években felmérések a környezetvédelemért és az egészségügyért felelős tárcák együttműködésével, és hiába kezdődött meg a program végrehajtása, sajnos forrás hiányában megtorpant. Az utóbbi években a kormány úgy tett, mint ha ez a probléma nem is létezne, és nem is lenne sürgető feladata e téren. Évtizedek óta tudjuk, hogy az azbeszt mennyire egészségkárosító, a tüdőben hegesedést okoz.

(13.40)

A tüdőrák kockázata is bizonyítottan nő az azbesztnek való kitettséggel. És nincs olyan kis levegőbeli koncentráció, amely ne jelentene kockázatot akár 15-35 év lappangási idő mellett. Sok ezer lakásról, középületekről és sok-sok ezer emberről van szó. Nem lenne szabad odajutni, mint a Heves megyei Lőrinci és Zagyvaszántó települések lakói: az azbesztmegbetegedések miatt a magyar állammal szemben elindított kártérítési pereket leggyakrabban már a hozzátartozók fejezik be. Ezért kérdezem, államtitkár úr: lesze végre elegendő forrás az azbesztmentesítési program ütemezett végrehajtására, és a következő költségvetésben erre megfelelő összegű forrás? Köszönöm. Várom a megtisztelő válaszát. (Taps az LMP, a DK és a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Schanda Tamás államtitkár úrnak.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Először is engedje meg, hogy tisztelettel felhívjam a figyelmét arra, hogy a kérdésében egy ellentmondást vélünk fölfedezni. Ön azt állítja, hogy az azbesztmentesítést a Fidesz-KDNP-kormány elszabotálja, ezzel együtt viszont azt is mondja, hogy a ’14 és ’20 közötti időszakra szóló országos hulladékgazdálkodási tervben érdemben foglalkozunk a problémával, és 2030-ig 1,6 millió tonna azbeszt eltávolítását tűztük ki célul. Tisztelt Képviselő Asszony! Önnek is be kell látnia, hogy a kettő együtt biztos, hogy nem állja meg a helyét. A lakossági azbeszt rendkívül káros hatással van a környezetre, de még inkább az emberi egészségre. Ezért a kormány ezt a kérdést a súlyának megfelelően, kiemelt fontossággal kezeli, és a lehető legnagyobb gondossággal jár el.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakemberei összeállították a lakossági azbesztprogramot. Ennek célja a lakosságnál keletkező, azbesztet tartalmazó építési, bontási hulladék házhoz menő rendszerben történő átvételének és szakszerű elhelyezésének, kezelésének a biztosítása. Ezzel jelentősen csökkenthetőek a veszélyes hulladék környezetre és emberi egészségre gyakorolt káros hatásai, továbbá megelőzhetőek az illegális lerakások is.

Kiemelt figyelmet fordítunk arra is, hogy a szigorú munkavédelmi, munkaegészségügyi előírásokat mindenki betartsa, így arra is, hogy az azbesztmentesítési tevékenységet erre feljogosított vállalkozóval végeztessék el az építtetők, majd a hulladékká vált azbesztet tartalmazó építőanyagot veszélyes hulladékként adják át az átvételi engedéllyel rendelkező részére.

A programban „a szennyező fizet” elv fog érvényesülni, ezzel együtt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) vizsgáljuk természetesen azt is, hogy a szakszerű kármentesítést ezen elven kívül milyen lehetőségekkel tudjuk támogatni. Kérem a válaszom szíves elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   97-100   101-104   105-108      Ülésnap adatai