Készült: 2024.05.11.04:49:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

327. ülésnap (2013.11.20.), 42. felszólalás
Felszólaló Sneider Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SNEIDER TAMÁS, az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság kisebbségi véleményének előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Elnézést kérek, ha kicsit zilált vagyok, de a kártyámért kellett elszaladnom, nehogy lekéssem a felszólalást.

A szociális bizottság kisebbségi véleményét a Jobbik fogalmazta meg a bizottság tagjai közül. Azt mindenképpen el kell mondani, hogy alapvetően természetesen a Jobbik támogatja az úgynevezett gyed extra bevezetését és az egyéb különféle támogatásokat, mint ugyebár a munkaadóknak adandó további kedvezményeket, amennyiben három- vagy többgyermekes családanyákat alkalmaznak.

(12.00)

De úgy gondoljuk, hogy egyrészt igen rövid idő állt rendelkezésre arra, hogy véleményezzük ezt a törvényjavaslatot. Hiszen szokás szerint egy ilyen nagyon komoly törvényjavaslatot mindössze néhány nap időintervallum keretében kellett megnéznünk, megvizsgálnunk és kialakítani álláspontunkat. Úgy gondoljuk, ez nem helyénvaló, de hát látjuk jól, hogy van olyan, hogy egyik napról a másikra kell megvizsgálnunk törvényjavaslatokat.

Nos, a kritikánk a törvényjavaslattal kapcsolatban három területen fogalmazódik meg. Az egyik, talán a legkisebb, de nem lényegtelen dolog az időpontok, illetve a határidők kérdése. Az úgynevezett gyed és gyes extrát január 1-jétől kívánja bevezetni a kormány, és az onnantól kezdve megszületendő gyermekekre szeretné érvényesíteni. Mi azt szeretnénk, ha a már megszületett gyermekekre is lehetne alkalmazni ezt a törvényjavaslatot. Nem szeretnénk, ha adott esetben néhányan, akik éppen ekkor vannak a kórházban vagy a szülőszobán, csak néhány perc híjával esnének el ettől a támogatástól. Ha éjfél előtt születik meg az a kisbaba, akkor nem jár a dupla gyes, dupla gyed, ha utána, akkor már jár. Úgy gondoljuk, hogy különösebb költségvetési vonzata nem volna ennek, vagy nem rendkívüli, ha a már megszületett gyermekekre is lehetne alkalmazni, visszamenőleges hatállyal, akiket ez a törvény érinthetne. És hozzá kell tennünk, hogy nyilván igazságosabb is lenne, hogy ne büntessük azokat, akik kicsúsztak ebből a törvénymódosításból.

A másik komolyabb észrevételünk, hogy a három- és többgyermekeseket kívánja elsősorban a kormányzat támogatni a munkába visszaállás szempontjából. Viszont ha demográfiailag nézzük Magyarország helyzetét, akkor azt kell mondani, hogy a három- és többgyermekes családok száma körülbelül 7-8 százalék körül van jelen pillanatban hazánkban, míg a kétgyermekesek aránya 30 százalék, a gyermekes családok esetében pedig az egygyermekesek aránya a 60 százalékot közelíti meg. Magyarul, úgy gondoljuk, a demográfiai mutatónk annyira szörnyű, hogy teljességgel indokolt már két gyermeknél is a támogatások bevezetése, hiszen az igazi demográfiai változást nem várhatjuk a mindössze körülbelül 7-8 százalékot kitevő többgyermekes családoktól.

Bizony azt kell elérni, hogy abból a 60 százaléknyi egygyermekes családból minél többen vállaljanak második gyermeket is. Ők a magyar társadalom igazi tartaléka tulajdonképpen, és nagyobb az esélye is, hogy ez megtörténik. Nem biztos, hogy hetedik-nyolcadik gyermek után még bevállalnak újabb gyermeket, de azért két gyermek talán mindenki vagy a társadalom nagy többsége számára elfogadható családméret, azok számára is, akik esetleg nem több gyermeket szeretnének felnevelni életük során. Tehát mi azt szeretnénk, és erre adunk majd be módosító javaslatot, hogy ez a támogatási forma a kétgyermekes családok esetében is meglegyen.

A harmadik, amit nagyon hiányolunk, és ami igazából nem pénz kérdése, amit mindig felvetünk, a részmunkaidő bevezetése. Már sokszor elmondtuk, hogy ezt elsősorban a kormányzatnak kell kezdeményezni, és elsősorban a közszférában kell alkalmazni. Magyarul, igenis minden családanyának, aki visszamegy dolgozni a közszférába, legyen az egészségügy, oktatás, rendvédelem vagy bármilyen más terület, kötelezően fel kelljen ajánlania a munkáltatónak a flexibilis munkavégzést, a 4 vagy 6 órás munkavégzési lehetőséget. Aztán döntse el a családanya, hogy ezzel kíván-e élni vagy nem kíván élni. Ez egy olyan javaslat, ami pénzbe nem kerül, viszont úgy gondoljuk, hogy nagyon sok gyermek megszületését eredményezhetné.

Hát röviden ennyi lett volna a kisebbségi vélemény, köszönöm szépen. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai